Вівторок
24-11-26
06:28

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

ВІД СЕРЕДНЬОВІЧНИХ ПАЛОМНІЧЕСТВ ДО СУЧАСНОГО ТУРИЗМУ

ВІД СЕРЕДНЬОВІЧНИХ ПАЛОМНІЧЕСТВ ДО СУЧАСНОГО ТУРИЗМУ

В даний час туристичні агентства реалізують багато програм - екскурсійно-пізнавальну, лікувальну, спортивну і оздоровчу, мисливську, риболовецьку і релігійну. В самому кінці XX в. серед фахівців в туристичному бізнесі знов встало питання про включення в туристичні каталоги релігійних центрів і пам'ятників, і з'явився термін «паломнічеський туризм» (1*) . Відвідини релігійних центрів пов'язані не тільки з паломництвом віруючих людей, але і з освітніми цілями, етичними шуканнями людей.

«Золотою порою» паломнічеств можна вважати період середньовіччя. Хоча невелика кількість і поганий стан дорогий, небезпеки, що очікували подорожнього на кожному кроці, неуцтво і непоінформованість в тому, що виходило за межі рідного замку, села, провінції - все, здавалося, повинно було утримати середньовічну людину від спроб покинути рідний край і відправитися в шлях. І проте, вся Європа навіть в раннє середньовіччя знаходилася в стані невгомонного і загального переміщення. В рамках цього переміщення релігійні паломництва були однією з найзначніших складових.

Мотиви паломнічеств були дуже різноманітні. Одним з найважливіших було прагнення заслужити порятунок душі. Часто під виглядом паломництва ховалися купецькі і просто ділові поїздки, мандри допитливих мандрівників. Паломниками ставали і люди, що ухилялися від сплати боргів або суду, оскільки статус паломника (що отримав офіційне благословення церкви) робив їх неосудними мирській владі. Якщо в період античності мандрівниками були, головним чином, чиновники і заможні люди, які мали офіційні можливості або особисті засоби для подорожей, то в паломнічествах брали участь люди всіх станів і різного достатку.

У раннє середньовіччя об'єкти паломнічеств виникали найчастіше стихійно. Лише пізніше почали з'являтися елементи реклами і постійні організатори (як правило, з боку церкви). Метою паломнічеств були відвідини святих місць - цілющих джерел, місць мешкання або поховання святих, прославлених храмів або монастирів.

Оскільки сили зла в представленні простих людей утілювалися в якихось конкретних істотах, то і силам добра вони прагнули додавати фізичну зовнішність, перш за все людську. Вже з II в., а може і раніше, почалося поклоніння останкам святих. Спочатку культ мощів засуджувався християнською церквою як язичницький, але під тиском ентузіазму простих людей їй довелося змінити своє відношення і визнати, що в останках святого таїться сила, здатна творити дива. З IV-V вв. західні паломники прямували до Єгипту, Сірії і Палестини, щоб наблизитися до місць мешкання і діяльності духовних наставників. Великий відсоток серед таких пілігримів складали особи знатного походження і високого соціального і майнового статусу. Але були серед них люди бідні і неімущі, яким було скрутно відправлятися в дальніх паломництва, і вони вважали за краще поклонятися місцевим або національним святим.

У списках головних об'єктів поклоніння, що називалися «великими паломнічествамі», були завжди присутні Рим і Єрусалим. Переважну більшість путівників згадує святилище апостола Іакова - старшого в Іспанії, такого, що отримало назву Сант-яго де Компостелла. З середини IX в. святилище стало свого роду «християнською меккою» і серйозним суперником Риму. Багато списків указують ефесськую гробницю апостола Іоанна, реліквії апостола Марка у Венеції, потужності Св. Миколи в Барі і інше. Окрім цих найшанобливіших місць на Сході і Заході можна назвати десятки дуже авторитетних і сотні шанобливих святилищ, що носили швидше місцевий характер, і лише по якихось особливих причинах або в особливі періоди привертаючих паломників здалеку.

Об'єктами паломництва не завжди були святі місця, іноді виникали і «політичні культи» - поклоніння правителям і церковним прелатам, померлим насильницькою смертю, наприклад, англійським королям Едуардові II і Генріху VI, Симонові де Монфору, архієпископові Томасу Бекету, культ якого був дуже популярний в Англії XII-XV вв. У загальному пролозі до «Кентерберійським розповідей» Д. Чосер пише, що квітень був часом відправлення в шлях натовпів паломників: «Тоді зі всіх кінців рідної країни
Паломників незлічених низки
Мощам заморським знову поклонитися
Прагнули ревно; але багато вабив
Хома Бекет, святий, що їм допоміг
В біді або зцілив недугу старовинний,
Сам смерть прийнявши, як мученик безвинний» (2*).

Це не було виразом якоїсь соціальної незадоволеності, швидше пояснювалося ідеалізацією минулого і прагненням знайти героїв для поклоніння.

Подорожуючи по чужих країнах, людина потрапляла в незвичне для нього оточення, тому відразу вставали питання про відстані, місця для нічлігу і відпочинку (страннопріїмних будинках), засобах пересування і іншому. Дуже рано в Європі почали складати путівники для паломників або, як їх називали, «шляховики» (ітінерарії). Великою популярністю користувався «шляховик» кінця IV в., відомий під назвою «Ходіння Сільвії». У простодушній і емоційній формі настоятелька або черниця якогось іспанського монастиря описала свою подорож до Палестини. Менш емоційно, але більш по-діловому склав в 333 р. «шляховик» анонімний автор, що відправився з Бордо до Єрусалиму. Окрім вказаних, можна згадати «шляховик» Антоніна Пьяченцкого, складений в кінці VII в., а також «Шляховик для паломників» почала XII століття (3*). У XIX в. дорожні путівники почали називатися бедекерамі, по імені німецького видавця До. Бедекера, який почав випускати путівники для мандрівників. У своїй роботі він використовував досвід складання подібних путівників, який був накопичений в попередні століття (4*).

Вже з того часу намітилися основні шляхи, по яких рухалися паломники. Якщо говорити про «великі паломнічествах», то були три напрями в русі на схід - «східна дорога», «західна» і «південна».

«Східна дорога» проходила від Балтійського моря через Ладогу і Новгород, далі по Дніпру до Чорного моря. Потім уздовж західного побережжя Чорного моря шлях пролягав до Константинополя, потім через Кіпр до Акри. Цей «шлях з варяг в греки» мав ще один варіант, який передбачав водний шлях по Дону, Волзі і Каспійському морю в обхід Константинополя.

«Західний шлях» пролягав від берегів Скандинавії навколо Франції, Іспанії, через Гібралтар по Середземному морю. Цей шлях займав більше року і був пов'язаний з великими небезпеками для мандрівників. Загроза з боку піратів примушувала паломників об'єднуватися у великі групи і пускатися в шлях у складі великого флоту і під посиленою охороною. Навіть подорож в Сант-яго де Компостелла не здійснювалося поодинці, не говорячи вже про плавання до Палестини. Дуже наочно це можна прослідкувати по ліцензіях, які отримували, наприклад, англійські власники кораблів в XV столітті. Середня цифра паломників, яких дозволялося узяти на борт, складала 80 чоловік. Роберту Стермі в 1445 р. була видана ліцензія на перевезення 200 англійських паломників з Брістоля в Сант-яго (5*) . Малі судна не наважувалися віддалятися від берега і трималися поблизу Франції і Іспанії, зупиняючись в кожному порту і у кожного острова. У звітах про плавання постійно зустрічаються зведення про втрати кораблів в результаті піратських захоплень, корабельних аварій і пограбуваннях потерпілих крах кораблів. Вже згадуваний Роберт Стермі, що відправився на кораблі «Св. Ганна» в Середземне море, віз до Єрусалиму 160 паломників. По дорозі назад його корабель потерпів крах у берегів Греції, і 37 з тих, що пливли на кораблі потонули (6*).

«Південна» дорога була сухопутною, і відправним пунктом її був Рим. До Риму північні пілігрими добиралися різними шляхами. У згадуваному «шляховику» Антоніна Пьяченцкого вказані 372 дорогі на території колишньої Римської імперії. Більшість північних пілігримів потрапляли до Італії через альпійські проходи. Деякі з них, минувши Рим, по дорозі, долиною р., що йшла, По, через Турін, Павію, Мілан, Бергамо, Верону, Нижні Паннонію і Балканський півострів прямували до Константинополя, а звідти - до Малої Азії і Сірії (7*).

Хоча указувалося, що «східна» і «південна» дороги були коротшими і менш небезпечнішими, чим «західний» шлях, це не означає, що вони були зовсім безпечними. Яким би шляхом не рухалися паломники під час своїх подорожей по Європі і на Близькому Сході вони постійно зустрічалися з багатьма труднощами і небезпеками. Можна згадати взаємне нерозуміння і ворожнечу, які розділяли мандрівників і місцевих жителів. Наприклад, англійці, французи або німці, що прямували в Сант-яго до Іспанії, сприймали басків, через землі яких пролягав шлях до святилища, як варварів, позбавлених всякій цивілізації, з відштовхуючою зовнішністю і гавкаючою мовою. На греків «латиняни» дивилися як на шкідливий схизматизм, зніжений і розпусний. Особливу настороженість викликали відмінності в області релігії. Крім того, потрібно враховувати і мовні бар'єри. Правда, вже в XV в. у Європі почали складати розмовників, що включали фрази на баскській, бретонській, хорватській, албанській, угорській, турецькій, грецькій, арабській і єврейській мовах, та все ж взаємне нерозуміння було дуже велике.

Але і відправляючись на поклоніння місцевим святим, паломники вважали за краще об'єднуватися у великі групи. Дуже живо представив таку компанію пілігримів в згадуваних «Кентерберійських розповідях» Дж. Чосер. Група паломників, що відправлялася з передмістя Лондона Соуєрка в Кентербері на поклоніння мощам Хоми Бекета, налічувала 29 чоловік (8*). Паломництва мобілізували великі людські і грошові ресурси. Разом з пілігримами рухалися купці і товари, в ході подорожей встановлювалися торгові зв'язки і ринки.

Відправляючись в шлях, заможні і багаті паломники запасалися грошима. Біднякам нічого було продавати і закладати, тому, пускаючись в дальні краї погано споряджені і без грошей, вони масами гинули в дорозі. Середньовічні сухопутні дороги знаходилися в дуже поганому стані. Головні дороги дісталися Європі в спадок від Римської імперії, але в меровінгськую епоху вони підтримувалися погано. Більша увага їм приділяла каролінгськая влада, але традиції римського дорожнього будівництва були втрачені, так що середньовічна Європа мало що могла додати до римської мережі дорогий. Особливо нелегко давався перехід через Альпи. Альпійські перевали лежали на висоті 2,5 км., і багато подорожніх або замерзали в горах, або, здолавши перевали, вмирали від виснаження.

У 960 р. святий Бернар на найвищій точці проходу заснував страннопріїмний будинок, що дав назву всього ланцюга перевалів. Монахи-августінци надавали допомогу тим, хто наважувався перейти Пеннінськие Альпи. У темні ночі, сніжні урагани вони запалювали вогні, дзвонили в дзвони і виходили з дзвіночками назустріч подорожнім, що заблукали, відігрівали замерзлих. Якщо подорожній все ж таки загинув, братія відспівувала його і відносила на кладовищі в горах.

Із зростанням впливу клюнійських монастирів вся Європа виявилася зв'язаною єдиною мережею притулків для паломників, в яких отримували нічліг і напуття не тільки паломники, але і звичайні подорожні (9*). З початком хрестових походів добродійні організації, що оберігали мандрівників, почали створювати притулки і братерства провідників, перекладачів, лікарів в тих місцях, де скупчувалися паломники. З кінця XI в. подібні братерства виникали в багатьох містах Англії, Франції, Італії, не говорячи вже про Найсвятішу землю, зокрема, Єрусалимі. Наприклад, страннопріїмний будинок для паломників в Ронсевале (Наварра) мав відділення (госпіталі Ронсевальськой божої матері) в різних європейських містах, які окрім прямого свого призначення, - давати притулок паломникам - торгували всякими реліквіями. Що виникли ордени госпітальеров і тамплієрів не тільки допомагали хворим, викупляли тих, що потрапили в полон, але і захищали подорожніх на небезпечних дорогах. Зараз не говоритимемо про переродження цих орденів у войовничі рицарські організації, що ставили перед собою завдання посилення власної могутності. В даному випадку важливі мотиви їх створення.

Вже в XIV-XV вв. існували заїжджі двори і таверни, які давали притулок мандрівникам, зокрема пілігримам. Іноді такі заклади існували не одне сторіччя. Наприклад, таверна «Табард», описана в XIV в. Дж. Чосером, існувала до кінця XIX в. (правда, під зміненою назвою «Харчевня Тальбот»). Дж. Чосер описав звичайний для XIV в. заїжджий двір, який, на його думку, був достатньо комфортабельним. Подивимося, який же рівень комфорту був звичайним для XIV в.? На заїжджому дворі могли зупинитися декілька десятків чоловік з кіньми і речами. Коням було забезпечено місце в стайні, а подорожнім - дах над головою, ліжко і їжа. Правда, це не означає, що кожному постояльцеві надавалася окрема кімната або ліжко - багатьом доводилося спати в загальному ліжку навіть з незнайомими людьми. (Та і постільної білизни в сучасному розумінні тоді не було). Цей звичай зберігався в Європі, принаймні, до XVII в. Звичайною їжею, що подається в таверні, була печеня, хліб і ель. Люди багаті возили з собою кухарів, щоб вони могли готувати для них вишуканіші блюда. Навіть заможні городяни вважали за краще подорожувати із зручностями. Відправившись на поклоніння мощам Хоми Бекета, красильник, тесляр, шапкар і ткач «.с собою кухарі везли,
Щоб він курчат варив їм, беф-буйі,
І запікав їм в соусі рум'яному
З корицею пудинги або з майораном»(10*).

Щоб скористатися гостинністю релігійних організацій, потрібно було отримати статус паломника, хоча ніяким церковним статутом спеціально цього не вимагалося. З цієї миті паломник виявлявся під захистом церкви, і на нього не розповсюджувалися світські закони. Привілеї паломника були дуже великі - його не можна було притягнути до світського суду, його фінансові зобов'язання припинялися на час паломництва, майно знаходилося під захистом церкви і так далі Відправляючись в шлях, і прості паломники, і королі отримували в своїй приходській церкві посохнув і мішок - відмітні знаки пілігрима, а також стрічку, що опоясувала подорожнього через плече або по талії. І хоча палиця вручалася всім пілігримам, багаті люди подорожували з великим комфортом. Така практика викликала критику церкви, яка вимагала, щоб паломник відправлявся в шлях без грошей і пішки. Дуже часто паломники зловживали своїми привілеями, порочили статус паломника своєю поведінкою. Виняткове положення, в яке потрапляли паломники, давало привід для різних спокус і зловживань. Неспівпадання справжніх мотивів мандрів і ідеалів, відсутність дійсного благочестя серед людей, об'едінявшихся під виглядом паломництва в компанії, дозвільна втрата часу і непристойна поведінка в дорозі і у місць поклоніння, викликали засудження і церкви, і віруючих мирян. З XIII в. дозвіл зробити паломництво в Святу землю могли давати тільки єпископи або римська курія.

Вже до XIV в. релігійні паломництва значною мірою втрачають свій високий духовний настрій. Високий відсоток серед пілігримів складали особи знатного походження і високого соціального і майнового статусу. Щорічне або регулярне паломництво до гробниці святого розглядалося як ознака аристократичного благочестя. Знатні пані і кавалери перетворювали паломництва в звичайні розваги з гулянками і забавами. Під виглядом паломників на дорогах зустрічалися все більше бродяг або гулящих. Після проведення реформації церкви в XVI в. у лютеранській Німеччині паломництва практично припинилися. Таке ж відношення до паломнічествам спостерігалося у всіх європейських країнах, де відбулася Реформація, а також у Франції з початком революції. Правда, в періоди католицької реакції відбувалося пожвавлення паломнічеств. Так, на початку XIX в. знов стало модним відправлятися до Сірії і Палестини, щоб поклонитися християнським святиням. Шатобріан повідомляє, що після того, як він описав свою подорож до Єрусалиму, більше 1,5 тис. англійців відправилися до Сірії (11*). І в кінці XIX в. виникали нові об'єкти паломнічеств, найчастіше, місцевого значення. По дорогах католицьких держав продовжували рухатися групи паломників, хоча нововведення в транспортній справі убили всяку романтику - важко зберегти дух подвижництва, коли піший пілігрим рухався поряд з поїздом, що йде. Багато паломників долали основну частину шляху в зручних вагонах або каютах пароплавів і лише останній відрізок дороги йшли пішки.

В цілому, потрібно сказати, що ті подорожі, які були викликані релігійним завзяттям, відійшли в минуле разом з середньовіччям. Подорожувати почали більше людей, але паломництво зовсім не було для них метою. Вже починаючи з XVI в. стає загальновизнаним, що здобування хорошої освіти неодмінно пов'язане з подорожжю в інші країни. Наприклад, англійці посилали своїх хлопців до Франції і Італії, щоб вони ближче познайомилися з творами античних майстрів і удосконалювалися у вивченні іноземних мов (12*). Саме у Англії в XVII-XVIII вв. почав використовуватися термін «туризм» (від слова «тур») для позначення таких «освітніх» поїздок. У XVII-XVIII вв. склад мандрівників став демократичнішим - подорожувати з культурними і освітніми цілями почали не тільки аристократи, але і представники буржуазії.

Як же можна оцінити значення такого явища, як паломництво? Не дивлячись на відмічені вище труднощі, з якими стикалися пілігрими, і які заважали формуванню об'єктивних уявлень про побачений, середньовічні паломництва виконували функцію міжцивілізаційних контактів - між Заходом і Сходом, між християнством і мусульманством (13*).

В самому кінці XX в. серед фахівців в туристичному бізнесі знов встало питання про включення в туристичні каталоги релігійних центрів і пам'ятників. З'явилося навіть нове поняття «Паломнічеський туризм». Можна сказати, що переживши період занепаду, паломництво знов починає відроджуватися, хоча і у вигляді, що змінився.



[09-10-12][Все для туристов]
Чистота - Куда выбрасывать мусор? (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Інтересноє в Нью-Йорку. Найвідоміший хмарочос. (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Що змішаєш, то і отримаєш (0)
[09-09-18][Яремче]
Прогулянка по Яремче (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-01-10)
Переглядів: 1686 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: