Середа
23-06-07
11:33

test [404]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА І ОРГАНІЗОВАНА ЗЛОЧИННІСТЬ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПРОБЛЕМИ БОРОТЬБИ З НИМИ

ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА І ОРГАНІЗОВАНА ЗЛОЧИННІСТЬ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПРОБЛЕМИ БОРОТЬБИ З НИМИ

1 лютого ц.р. на «круглому столі» в конференц-залі УНІАН Українським центром економічних і політичних досліджень представлений аналітична доповідь про тіньову економіку і організовану злочинність в Україні і проблемах боротьби з ними.

Доповідь представили керівник ради експертів УЦЕПІ Олександр Разумков, що до недавнього часу посідав посаду першого помічника Президента України, Юрій Гаврілов - генерал-майор СБУ, також в недавньому минулому помічник Леоніди Кучми по питаннях держбезпеки, Олександр Пасхавер - позаштатний радник Президента по економічних питаннях, Володимир Сиденко - зав. відділом Інституту світової економіки і міжнародних відносин, що виконував раніше обов'язку наукового консультанта Президента по питаннях зовнішньоекономічної діяльності.

Інтерес до даної події визначений не тільки учасниками «круглого столу», що вперше виступили в новій якості, але і його змістом. По суті - це перша спроба недержавної організації дати узагальнювальну оцінку «кримінальному постсоціалістичному диву», запропонувати варіанти його «врегулювання».

Потрібно віддати належне представникам УЦЕПІ, які не знімали з себе відповідальності за прорахунки і невдачі, що мали місце в антикримінальній боротьбі.

Під час проведення «круглого столу» очевидною була відсутність досвіду проведення подібних заходів, що, разом з кар'єрним минулим організаторів, послужило приводом в т.ч. і для критичних оцінок.

Разом з тим, зміст доповіді редакції представляється вельми цікавим і компетентним. Публікуючи його з невеликими скороченнями, редакція газети «Дзеркало тижня» запрошує всіх антитеневиков-профессионалов, політиків і експертів висловитися по піднятих питаннях на сторінках наший газети.

Боротьба з організованою злочинністю і корупцією, оголошена Л.Кучмой після його обрання Президентом України, мала об'єктивні передумови, була своєчасною і украй необхідною.

У 1994 році тіньовий сектор, по оцінках експертів, складав до 40% економіки України. Рекетірськие угрупування узяли під контроль більшість нових суб'єктів господарювання, значну частину державних підприємств. Транснаціональні клани істотно впливали на розділ ліквідної продукції українського ринку. Щорічно з України нелегально вивозилися до 3 млрд. доларів США, що склало в 1993 році майже 50% легального експорту. Державний апарат, у тому числі і його «силові інститути», все більше зрощувався з напівкримінальними кланами, втрачав імунітет захисту проти кримінальної корозії.

Корупція і зловживання владою уразили і вищі державні ешелони.

Фактично, в Україні сформувався не тільки «тіньовий сектор» в економіці, але і паралельна нелегальна влада, яка зростала і починала дублювати найважливіші функції держави.

Офіційне визначення цієї суспільної сили як «п'ятій владі» було об'єктивним і точним.

Нове керівництво держави продемонструвало політичну волю в активних діях проти криміналізації суспільства.

Президент зустрівся з керівним складом СБУ, МВС, Генеральної прокуратури. У виступах, особливо в апараті МВС, була дана максимально відверта оцінка «п'ятої влади», на думку експертів, правильно визначені основні завдання боротьби з нею.

Ці питання гостро звучали в жовтневій (1994 р.) доповіді Президента Верховній Раді, де були викладені основи нової економічної і політичної стратегії, у виступах на II з'їзді суддів, на зустрічі з редакторами всеукраїнських і місцевих періодичних видань в Житомирі, в численних інтерв'ю вітчизняним і зарубіжним журналістам.

У період з липня 1994 по січень 1995 року жодною з проблем не приділялося стільки уваги Президентом, як протидії мафіонізациі суспільства.

Все це, безумовно, сприяло мобілізації суспільної думки, створювало несприятливе суспільне середовище для діяльності «п'ятої влади».

Політичні декларації підкріплювалися і практичними кроками.

Відбулися зміни в керівництві МВС. Заступник міністра внутрішніх справ очолив Державний митний комітет України.

Першим заступником розділу СБУ стала довірена особа Президента - Л.Деркач.

У керівництві Генеральної прокуратури України змін не відбулося (на той період це питання, як і призначення розділу СБУ, знаходилося в компетенції Верховної Ради).

Але, враховуючи, що генеральним прокурором В.Дацюк був призначений в кінці 1993 року, а В.Маліков - розділом СБУ практично одночасно з переобранням Президента, можна вважати, що всі «силові» відомства очолили нові люди. При цьому, враховуючи, що Е.Марчук, у минулому керівник СБУ, посідав посаду віце-прем'єра, що відповідає за координацію дій правоохоронних відомств, а міністром внутрішніх справ був призначений колишній заступник розділу СБУ по питаннях боротьби з організованою злочинністю, можна зробити вивід про зростання впливу органів держбезпеки у всій правоохоронній системі. Це явище слід також розцінювати як позитивне, оскільки, і на думку фахівців, і за оперативними даними, органи СБУ були у той час найбільш захищеними від впливу «п'ятої влади». Призначення пізніше Е.Марчука першим віце-прем'єр-міністром також було демонстрацією підвищеної уваги держави до боротьби з криміналітетом.

В рамках своєї компетенції Президент України підсилив правові основи діяльності правоохоронних органів в цій сфері. Один з перших указів Президента (через 9 днів після інавгурації) був присвячений саме цим проблемам.

Приймалися і необхідні організаційні заходи. Враховуючи недостатні кадрові, фінансово-матеріальні, правові можливості окремих органів правопорядку, можливість тиску на них високих посадових осіб, а також безпосередній зв'язок частини правоохранітелей з криміналітетом, ставка була зроблена на спеціальні міжвідомчі оперативно-слідчі групи при Генеральній прокуратурі України. Ці групи почали слідчі і оперативно-пошукові дії, в т.ч. по майже 50 гучним справам, до яких були причетні представники вищих ешелонів влади.

Згадані дії нової влади знаходили підтримку практично всіх верств населення, впливових політичних сил, засобів масової інформації, створювали реальні умови для очищення державних інститутів від корупції і зловживань, оздоровлення суспільства в цілому.

30 січня 1995 р., через полгода після ухвалення відомого указу Президента по відмічених питаннях, відбулося розширене засідання Координаційного комітету з боротьби з організованою злочинністю і корупцією при Президентові України.

На цьому засіданні були підведені перші підсумки оголошеної антикримінальної війни, вперше прозвучали незадовільні оцінки її ходу.

Разом з досягненням конкретних позитивних результатів виявилися певні прорахунки, дефіцит ресурсів, які могли бути направлені на реалізацію поставлених завдань, а головне - відсутність всестороннього і повного уявлення про явища, з якими зіткнулося українське суспільство, нерішучість всіх ешелонів влади в здійсненні практичних антикримінальних мерів.

Президент ще раз сформулював основні завдання, здійснення яких дозволило б локалізувати вплив «п'ятої влади» на державу і суспільство; підкреслив, що їх реалізація «пов'язана з проблемою нашого виживання». Проте результати досліджень експертів УЦЕПІ, ряду інших вітчизняних і міжнародних незалежних організацій дозволяють стверджувати, що зломити тенденцію криміналізації держави, його економіки і політичної інфраструктури не вдалося.

Підстави для таких виводів дає аналіз розвитку тіньової економіки в Україні. Слід зазначити, що така «неофіційна економіка» характерна для абсолютної більшості країн. Це економічне явище не пов'язане тільки з перебудовними процесами останнього періоду і розвитком країни в пострадянський період. За підрахунками експертів, з 60-х до кінця 80-х років тіньовий сектор економіки колишнього СРСР збільшився в 30 разів і складав більше 20% національного доходу.

Реформування соціально-економічних відносин в колишніх соціалістичних країнах привело лише до зміни структури, форм і методів тіньової економічної діяльності.

За останні роки тіньовий сектор економіки України збільшувався катастрофічними темпами, його об'єми на сьогоднішній день, фактично, рівні з офіційною частиною економіки.

Так, фахівці Інституту Росії НАН України на основі даних міжгалузевого балансу і аналізу споживання електроенергії підрахували, що в 1993 і 1994 рр. приріст об'ємів тіньового сектора економіки в порівнянні з 1990 р. складав 76,43 трлн. крб. і 828,8 трлн. крб. валовій продукції в цінах відповідних років, що складало 24,1% і 36,1% об'єму валового внутрішнього продукту 1993 і 1994 років.

За їх даними, в 1995 р. об'єм валової продукції і доданої вартості, створеної в тіньовій економіці, складає відповідно 5000 і 2750 трлн. крб., або 42,4% ВВП.

Враховуючи велику ефективність праці в тіньовій економіці, а також питома вага фінансових ресурсів, які знаходяться під контролем тіньовиків, неофіційно звертаються у сфері торгово-посередницьких і кредитних операцій і які не охоплюються згаданими методиками, експерти УЦЕПІ вважають, що частка тіньової економіки в Україні значно перевищила 50%.

Аналогічний рівень тіньового сектора (50% від ВВП) називають і експерти Світового банку (Данієль Кауфман, «Час-time», 8.12.95 р.)

За даними офіційної статистики, у внебанковом обігу знаходиться приблизно 230 трлн. крб. (приблизно 40% всієї грошової маси держави). Згадані ресурси також в основному обслуговують економіку і є одним з параметрів неофіційної економічної діяльності в Україні.

В той же час потрібний врахувати, що значна кількість тіньових товарно-грошових операцій здійснюється в Україні з використанням валюти інших держав, в першу чергу доларів США.

Ця валютно-грошова маса взагалі не контролюється державою. При цьому, по оцінках А.Пасхавера, в Україні накопичено більше 10 млрд. доларів США готівки.

Про об'єми використання в Україні наявної іноземної валюти свідчать і такі дані: якщо в жовтні 1994 року об'єми обміну іноземної валюти складали 70 млн. дол. США, то в грудні 1994 р. - 211 млн., в серпні 1995 р. - 868 млн.

В кінці минулого року об'єми обміну російських рублів були на рівні 7% всієї грошової маси, у вересні 1995 р. складали більше 20% (дані НБУ).

Таким чином, в 1995 році процес тенезациі економіки не був зупинений. Більш того, тіньовий сектор зріс мінімум на 25 - 30% (в порівнянні з 1994 р.) і досяг межі, за якою державу втрачає можливість реальної дії на економічні процеси. Економіка все більше стає некерованою. На сьогодні половина економічного потенціалу функціонує стихійно або під прямим контролем кримінальних структур і непідвладна волі держави.

В той же час, всю тіньову економіку не можна ототожнювати з кримінальною. Неофіційна економіка має два прошарки - економічну діяльність, яка не ховається, але і не підпадає під регулювання державою, і кримінальну, пов'язану зі свідомим порушенням чинного законодавства.

В значній мірі зростання тіньової економіки пов'язане з об'єктивною реакцією суб'єктів господарювання і населення на втрату державою його можливостей ефективно управляти економічним процесом, з необхідністю компенсувати неофіційною індивідуальною активністю обвальне падіння соціального захисту. Тіньова економіка є і результатом пошуку підприємств шляхів самозбереження в умовах тотального податкового пресингу, який робить неможливим їх функціонування в правовому просторі.

Як це ні парадоксально, але необхідно визнати, що тіньова економіка стала одним з механізмів самовижіванія підприємств і громадян в умовах нищівної кризи, їх самозахисту від руйнівної податкової політики держави. Саме вона допомогла уберегти від розпаду сотні промислових і сільськогосподарських підприємств, частково врятувати від зубожіння саме менше 2/3 громадяни України.

Розрахунки експертів

УЦЕПІ підтверджують дані, приведені віце-прем'єр-міністром України В.Пінзеником в його виступі 18.01.96 р. у Верховній Раді України, що рівень середнього споживання населення України в 2,5 разу перевищує середні грошові доходи. А якщо робити підрахунки, виходячи тільки з кількості працездатного населення, то співвідношення згаданих рівнів буде 5:1.

Глава СБУ А.Радченко свідчить, що «для 2,5 млн. громадян України тіньова економіка є основним джерелом доходів. До 40% молоді у великих містах і прикордонних регіонах зайнято в цій сфері» («Незалежність», 9.08.95 р.). З приведеними даними можна з певною корекцією погодитися лише за умови, що мова йде про напівкримінальних формах діяльності. Але в цьому випадку принципово важливо, що офіційних осіб визнають межі масштабів соціальних наслідків функціонування тіньової економіки.

Разом з тим, необхідно чітко усвідомлювати різницю в природі виникнення і співвідношенні кримінального і напівлегального секторів тіньової економіки.

Напівлегальний сектор в основному пов'язаний з безпосередньою діяльністю по виробництву товарів і наданню послуг суб'єктам господарювання і використанням отриманих коштів для особистих потреб. Ця діяльність, фактично, носить неприкритий характер.

Кримінальний сектор характеризується умисним ухиленням від дії регуляторів держави, переразделом офіційно або неофіційно проведеного товару, незаконним використанням державних ресурсів, привласненням в тій або іншій протиправній формі прибули від реалізації товару або надання послуг, розкраданням, шахрайством, рекетом, наркобізнесом і іншими видами кримінальної діяльності.

Для визначення співвідношення між цими секторами можна взяти за один з критеріїв нелегальні доходи від зовнішньоторговельних операцій.

Так, по експертних оцінках, тіньовий експорт капіталу в 1991 році дорівнював 3,9 млрд. дол. США; у 1992 р. - 3 млрд., в 1993-му - 2,9 млрд., 1994-му - 2,5 млрд., в 1995-му - 2,6 млрд. дол. США, що складає приблизно 20% вартостей всієї сукупності експорту товарів і послуг цього року. І якщо тіньова економіка є джерелом доходів саме менше 75% населення, то зовнішньоекономічні операції здійснюються на користь людей, які не складають і 1% чисельності населення України.

Певне уявлення про масштаби кримінального сектора економіки дають і офіційні заяви керівників українських правоохоронних органів.

Так, глава СБУ В.Радченко стверджує, що 40 - 50% фінансового капіталу в Україні має тіньове походження («Незалежність», 9.08.95 р.).

Заступник міністра внутрішніх справ Ю.Вандін заявив, що валютне звернення тіньових структур складає від 8 до 10 млрд. дол. США («Фінансова Україна», 25.07.95 р.).

Віце-прем'єр-міністр В.Дурдінец прокоментував, що за 9 місяців 1995 року з України по бартеру вивезено товарів на 1,98 млрд. дол. США. Більше 1 млрд. дол. - залишилося за кордоном («Голос України», 25.11.95 р.).

Ці і інші непрямі показники свідчать, що кримінальний сектор тіньової економіки має значна вага і, на думку окремих фахівців, складає не менше половини її об'ємів.

Які основні виводи можна зробити з аналізу тіньової економіки України?

1. Держава втрачає можливості реального управління економікою, оскільки більше половини економічної діяльності має неофіційний характер, не потрапляє під дію державно-правових регуляторів. Центральні органи влади не володіють об'єктивними макроекономічними показниками. Так, наприклад, вважається, що в 1994 році валовий внутрішній продукт складав 38,9% від ВВП 1989 р. Реально він складає 74,3%.

Це деформує уявлення, в т.ч. і державного керівництва про об'єктивний стан економіки, ускладнює формування ефективної економічної політики.

2. Тіньова економіка руйнує економічну систему держави. Сконцентрований тут капітал не прямує на інвестування національного виробництва, не може бути використаний для підтримки соціальної інфраструктури, об'єктивно сприяє зростанню податкового преса, що у свою чергу ще більший об'єм економіки заганяє в тінь.

3. Тіньова економіка має антинаціональний характер, заважає утворенню крупного легального національного капіталу. Основні вільні фінансові ресурси, сформовані в цьому секторі, прямують за рубіж для забезпечення їх збереження. Національна економіка виснажується, одночасно інвестує економіки інших країн.

По експертних оцінках, з 1991 по 1995 рр. нелегально було експортовано з України 15 - 20 млрд. дол. США.

Тіньова економіка створює певний інвестиційний вакуум, який заповнюватиметься іноземним капіталом, і в першу чергу з країн СНД.

Це не тільки поставить національну економіку під значний зовнішній вплив, але, безумовно, матиме серйозні політичні наслідки.

4. Тіньова економіка розбещує суспільство. Вона деформує свідомість людей, привчає ігнорувати встановлені державою правила, веде до правового нігілізму. Нові ринкові відносини ототожнюються в суспільній свідомості з протиправною діяльністю, що формує психологічний опір реформам.

5. Тіньова економіка є економічною і фінансовою базою освіти паралельною державі інфраструктури влади.

Тіньова економіка по своїх масштабах щонайменше прирівнюється до офіційної. Фінансові ресурси, які контролюються тіньовими структурами, сопоставіми із засобами державного бюджету.

У світовому масштабі частка нелегального бізнесу в середньому складає від 5 до 10% ВВП.

У країнах Латинської Америки - 30% ВВП.

У окремих африканських країнах - 50% ВВП.

На території колишнього СРСР - 40% ВВП («UBN» № 47, 1995 р.).

Як наголошувалося, в т.ч. і експертами міжнародних організацій, в Україні тіньова економіка складає більше 50% ВВП. Це не може не відбитися на міжнародному авторитеті України, створює серйозні перешкоди для іноземних інвестицій.

Враховуючи все сказане, слід усвідомити, що нова політична влада на чолі з Л.Кучмой не могла завдати нищівного удару по «п'ятій владі», не обмеживши масштаби тіньової економіки і, особливо, її кримінальній частині.

У свою чергу, тіньова економіка не може бути локалізована зусиллями правоохоронних органів або унаслідок одноразової політичної або економічної кампанії будь-якого рівня активності.

Тіньова економіка може бути звужена лише в результаті здійснення глибинних загальноекономічних реформ, корінних змін в існуючому економічному режимі.

Це підтверджує і практичний досвід діяльності нової влади. Так, відміна квот і ліцензій в зовнішньоекономічній діяльності, фіксація валютного курсу карбованця, вирівнювання внутрішніх цін і цін на міжнародному ринку на ряд видів продукції фактично ліквідовували цілі сфери, де формувалися надвеликі тіньові капітали, а держава, національна економіка втрачали відповідні ресурси.

Перша група згаданих змін пов'язана з ліквідацією транзитного стану колишньої загальнодержавної власності. Сьогодні ця власність фактично вже не є державною. Але вона ще не отримала і інших власників. Реально нею розпоряджаються керівники підприємств, міністерств і відомств, регіональна еліта, представники вищих ешелонів держави, в т.ч. накопичують за її рахунок власний капітал.

Саме тому в Україні сьогодні найбільш прибутковим бізнесом є політична влада. Лише прискорена приватизація може принципово змінити ситуацію на кращий, ліквідовувати найширші можливості криміналізації всіх сходинок влади.

Одночасно, суспільство повинне мобілізувати всі прогресивні сили на забезпечення максимально високого економічного ефекту приватизації найбільш важливих об'єктів, не допустити, щоб стратегічно важливі галузі і підприємства опинилися під контролем кримінальних або зарубіжних сил, зорієнтованих на політику, яка не співпадає з національними інтересами держави.

Іншим напрямом виведення з тіні економічної діяльності є радикальна зміна податкової політики. Сьогодні в Україні прямі і непрямі податки складають 80% від заробленого карбованця. Світовий досвід свідчить, що вони не повинні перевищувати 30 - 35%.

Вся проблема полягає в тому, що перехід від високих податків на невеликий масив економічної діяльності до менших на широку площу економічної активності супроводжуватиметься певною «ямою» для бюджету - офіційна частина економіки вже не даватиме високих відрахувань, а тіньова економіка ще якийсь час з різних причин не відкриватиметься.

Ці обставини набувають особливої гостроти в умовах, коли тільки заборгованість по зарплаті бюджетним установам і по окремих галузях на січень

1996 р. склала 103 трлн. крб. У жовтні - листопаді 1995 р. вона дорівнювала 28 трлн. крб.

Разом з тим, цей період необхідно обов'язково пережити, інакше дистрофія економіки буде рости, а в майбутньому неминуче приведе до трагічних наслідків.

Слід також мати на увазі, що крупний тіньовий капітал тільки унаслідок зміни податкового режиму не відкриється.

Для цього потрібно розробити модель легалізації тіньового капіталу, його повернення в національну економіку.

Необхідно також враховувати рівень недовіри до держави населення і суб'єктів господарювання. Він катастрофічно низький. Про це свідчить хоч би той факт, що після вирішення НБУ про відкриття анонімних валютних рахунків в більшості державних і комерційних банків України таких рахунків фактично не з'явилося. І це при тому, що, як наголошувалося, на руках у населення більше 10 млрд. дол. США.

Таким чином, є всі підстави вважати, що нова влада не мала шансів в результаті одного настання ліквідовувати тіньову економіку, яка стала явищем, здатним здійснювати значний вплив на загальнонаціональний суспільний розвиток.

В той же час, не можна не визнати, що, унаслідок міжвладних суперечностей, недостатньої організованості в практичній реалізації проголошених реформаторських ідей виконавчої влади, політичних розбіжностей в парламенті відносно стратегічно важливих питань економічного і суспільно-політичного розвитку України, не вдалося істотно змінити загальноекономічний режим в державі, звузити сферу існування неофіційних економічних відносин, зменшити кримінально-тіньову субкультуру в економіці.

Все це дозволяє стверджувати, що три гілки державної влади повинні узяти на себе основну відповідальність за зростання криміналізації економіки і українського суспільства в цілому, за те, що ці процеси поставили Україну перед прямою загрозою стати кримінальною державою.

Особливо гостро виявляються прорахунки державної влади в організації протидії кримінальної суспільно-політичної надбудови.

Оголошена політична воля нового керівництва не була забезпечена необхідною організаційною, кадровою роботою, створенням необхідної фінансової і матеріально-технічної бази.

Не були створені могутні науково-дослідні і аналітичні структури, здатні дати повномасштабну характеристику «п'ятої влади», її впливу на суспільство, виявити форми і методи її діяльності, запропонувати ефективні моделі боротьби з нею.

Створені відомчі науково-аналітичні установи не здатні за своїм статусом, аналітичним потужностям і отримуваним інформаційним масивам задовольнити згадані вимоги.

В той же час в Австрії, Англії, Голландії, Португалії, США, Франції, в інших розвинених країнах такі спеціальні інститути засновані при парламентах і урядах.

У січні 1995 року на розширеному засіданні Координаційного комітету з боротьби з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України ставилося завдання створити спеціальну групу по дослідженню тіньової економіки при Президентові України.

Така група не створена і сьогодні.

Фактична відсутність відповідних аналітичних центрів є одній з причин неадекватного представлення влади і суспільства в цілому про реальну загрозу, яку представляє «п'ята влада».

Як відомо, цей антигромадський інститут утворюють відверто організовані кримінальні угрупування, господарсько-економічні структури, які займаються протиправною економічною діяльністю, і представники державної влади, які сприяють діяльності мафіозних угрупувань або є їх членами і безпосередніми керівниками.

«П'ята влада» має всі атрибути державно-політичної системи, в т.ч. власні силові інститути, судові органи, встановлює певні правила економічної діяльності в тіньовому секторі, свою фінансово-банківську систему, здатна здійснювати вплив на засоби інформації, політичну еліту, легітимну владу. Навіть керівники СБУ публічно визнають, що сьогодні злочинний світ налічує тисячі бойовиків. «Ця «армія» здатна визначати не тільки окремі питання, але і питання влади, великої політики» (А.Беляєв, «Урядовій кур'єр», 28.11.95 р.).

Правда, на сьогоднішній день «п'ята влада» не організована в єдину систему, вона не позбавлена внутрішньої конкуренції і суперництва, а названі атрибути ще не розвинені, не сопоставіми по багатьом характеристикам з аналогічними державними інститутами.

В той же час, слід враховувати, що «п'ята влада» у фізичному вимірюванні не існує паралельно з державною системою. Вона частково вмонтована в інститути держави, примушує їх служити власним інтересам, позбавляє здібності до самозахисту і цим створює особливу небезпеку для суспільства.

Які реальні вимірювання кримінальної влади в Україні?

Перше - це фінансові ресурси, які знаходяться під контролем кримінальних і напівкримінальних структур.

У доповіді вже приводилися суми капіталів, нелегально вивезених за рубіж. Це приблизно 15 - 20 млрд. дол. США. Це реальні фінансові ресурси «п'ятої влади».

За свідченням заступника глави СБУ А.Беляєва, 60% капіталу - в руках кримінальних структур.

По дані ФБР в 1992 - 1993 рр. тільки організовані злочинні угрупування (мається на увазі рэкетирско-криминальные групи) країн СНД незаконно вивезли на захід більше 15 млрд. дол. США.

Для порівняння можна відзначити, що сумарний бюджет Генеральної прокуратури, СБУ і МВС України на 1996 рік передбачається у розмірі 79,7 трлн. крб., або близько 400 млн. дол. США.

«П'ята влада» встановила свою «податкову систему». По оцінках СБУ, 90% фірм знаходяться під впливом злочинних угрупувань. Мафія здійснює тотальний контроль над комерційною і в значній мірі над державною торговою мережею. У зв'язку з цим споживач вимушений платити на 20 - 30% дорожче товарів і послуг... Народ за свій рахунок фактично містить дві паралельну владу - легітимну і кримінальну (Президент України Л.Кучма. Виступ на розширеному засіданні Координаційного комітету з боротьби з корупцією і організованою злочинністю. «Урядовій кур'єр», 2.02.1995 р.).

Кримінальні структури все активніше освоюють контрабандні форми діяльності.

Згідно дослідженням фірми «Делойт і Туш», український ринок сигарет має об'єм 77 млрд. шт. Вітчизняне виробництво складає 47 млрд. шт. Імпорт, відповідно, повинен складати 23 - 30 млрд. шт. Проте, за даними Державного митного комітету України, імпорт сигарет в 1994 році склав 6,5 млрд. Таким чином, до 24 млрд. сигарет були імпортовані нелегально, контрабанда склала майже 80% сукупного імпорту цієї категорії товару.

Контрабанда, рекет, проституція і деякі інші види кримінально-економічної діяльності мають свою специфіку. Це природні ніші функціонування мафії. Якщо з інших сфер у влади є реальні перспективи витіснення тіньовиків, то в цих галузях мафія функціонуватиме завжди. Тому цим видам діяльності необхідно вже зараз приділяти найбільшу увагу.


[10-10-10][Все для туристів]
Вершини центральних Горганів (0)

[09-09-18][Яремче]
Яремче + Івано-Франківськ. (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Легенда Порт-галіба (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Зустріч весни в країні вікінгів. День пива (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-01-10)
Переглядів: 2770 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: