Вівторок
24-11-26
17:34

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

ПОТЕНЦІАЛ І РОЛЬ МУЗЕЮ В СТАНОВЛЕННІ СУЧАСНОЇ ТУРИСТИЧНОЇ ІНДУСТРІЇ В РОСІЇ

ПОТЕНЦІАЛ І РОЛЬ МУЗЕЮ В СТАНОВЛЕННІ СУЧАСНОЇ ТУРИСТИЧНОЇ ІНДУСТРІЇ В РОСІЇ

Стародавні греки говорили, що у людини на землі одне життя, а якщо він подорожує, то у нього життів стільки, скільки він подорожує. З погляду теорії і практики турбізнесу це абсолютно точне зауваження - практично ми продаємо своєму клієнтові життя. Життя, маленьке за тривалістю, але абсолютно реальну; де його треба возити, селити, годувати, захищати, розважати і задовольняти його культурні, духовні, естетичні потреби. Щоб це життя продавалося на ринку, вона повинна бути щасливіше або, принаймні, відрізнятися в кращу сторону від повсякденних буднів.

Є якесь загальне завдання - максимально включити музейний потенціал в туристський оборот. На жаль, рішення цієї задачі, якщо говорити не про дрібні кроки в цьому напрямі, а про серйозне просування, вимагає дуже глибоких змін в роботі фахівців музейної справи і в роботі турбізнесу. Головна проблема полягає в тому, що туріндустрія продає турпродукт. Турпродукт - це комплекс послуг, проданий за єдиним договором і єдиною ціною, а відвідини музею є частиною цього комплексу. Якщо це екскурсія, то основною частиною; якщо це комплексний тур, то може бути ключовою - це залежить від туру і програми.

На сьогоднішній день ми стикаємося з тим, що Росія має в своєму розпорядженні багатий потенціал з погляду культурної і природної спадщини. Здається, зараз 23 пам'ятники в списку ЮНЕСЬКО. У нас є чудові музеї, а продукту немає. На світовому ринку ми можемо дуже мало запропонувати з погляду продукту, ось цьому життю, яке відрізняється в кращу сторону, яка конкурентоздатна в порівнянні з тим, що пропонують інші країни, інші напрями, тому що у нас все в якихось заготовках. Немає закінченого продукту, або продукт зробили, але не вистачило грошей, щоб його просунути, і так далі і тому подібне Крім того, ми стикаємося постійно з тим, що в музеях нам говорять, що їм туристи не потрібні. Це говорять керівники деяких найвідоміших наших музеїв, які вважають, що легко винести одну виставку за рубіж і заробити значно більше грошей, чим приносять туристи, і взагалі вони складають 5-10% від всього потоку наших відвідувачів. Якщо говорити про провідні музеї, то обчислюється це зрозуміло якими сумами, у тому числі і шестизначними у валютному еквіваленті.

При такому підході домовитися досить складно, плюс у нас є в цілому велика проблема з конкурентоспроможністю нашого продукту. Я можу дуже коротко зупинитися на цьому питанні з погляду ситуації з в'їзним туризмом, з погляду приїзду сюди іноземців. У нас другий рік скорочуються абсолютні цифри в'їзду (я маю на увазі з метою туризму). З 2000 року в'їзний турпоток ріс, при цьому він складає менше 1% світових прібитій, тобто по мірках світового турбізнесу в'їзд до Росії просто сміхотворний, але з 2000 року він у нас ріс, і найголовніше, що приїжджали люди з економічно розвинених країн, які є основними донорами турпотока по туристських візах. Тоді, чотири-п'ять років назад, звертаючись до властей, до партнерів, зокрема музеїв, ми попереджали, що знаходимося на верхній межі попиту на нашу якість, співвідношення ціни і попиту на рівень турпродукта. Якщо ми далі підніматимемо ціни, то наш продукт перестане бути конкурентоздатний. Так воно і відбулося. Нам говорили, куди ось вони подінуться з Ермітажу, іншого ж немає Ермітажу.

Але Ермітаж і Третьяковка цікавлять тільки справжніх цінителів, а основна складова турпотока - це звичайні люди, які, перш ніж поїхати куди завгодно, зокрема до Лувру, прикинутий, в що обійдеться цей пакет. Сьогодні ми маємо наступну ситуацію. Впродовж всього періоду, поки ріс в'їзний туризм, у нас вартість масового турпакета, що продавався на виїзд по найбільш популярних напрямах (Туреччина, Єгипет, Іспанія), ріс в діапазоні від 3 до 7% в рік, а внутрішній ріс на 19-25% (в'їзний ще більше за рахунок віз).

В першу чергу, він ріс за рахунок цін на транспорт, за рахунок цін на готелі, які не вистачає в розпал сезону, і так далі І з року в рік, ви розумієте, якщо наш продукт росте на 20% в рік, а їх продукт росте на 5%, це рано чи пізно нічим хорошим не кінчиться. Якщо ми візьмемо ціни за минулий рік, то ми бачимо наступну тенденцію. У пакет входять ціни на розміщення, на живлення, на автобусний трансфер, у тому числі і на відвідини музеїв. Отримуємо у результаті наступну картину: по всіх статтях витрат, або складових цього турпакета, ціни продовжують рости, вони як і раніше випереджають зростання цін на світовому ринку, але з кожним роком вони ростуть повільніше і повільніше, наприклад, на автобуси і готелі. Наприклад, послуги готелів. 2001 рік - виросли на 33%, в 2002 році виросли на 26%, в 2003 році - на 26%, в 2004 - на 18 %, у 2005 році - на 18%. Санаторії: 2001 - 26%, 2002 - 22%, 2003 - 19%, і так далі до 12%. Давайте подивимося, що з музеями. 2001 рік - зростання 28%, 2002 - 30%, 2003 - 33%, 2004 - 19%, 2005 - 24%. Повинен вам доповісти, дорогі колеги, що дорожче за наші провідні музеї в Європі залишилися тільки Тауер і Ватикан, а нам продовжують говорити, та ви що, ви подивитеся на наші шедеври.

Я з величезною пошаною відношуся до нашого музейного надбання, але недавно у нас був ознайомлювальний тур до Ірану, зокрема ми відвідали шахську скарбницю, де виставлені експонати (найстарішим - 300 років, найпізнішим - 150), кімната 250 квадратних метрів. Коли питаєш у екскурсовода, з чим це можна порівняти, то екскурсовод говорить, а як порівняти, якщо в Лондонському національному музеї виставлено в експозиції близько 30 тисяч облямованих коштовних каменів, а в цьому шахському глобусі - 35 кілограмів чистого золота і 54 тисячі каменів. Ви представляєте наші кращі, найвідоміші алмази. Там, наприклад, виставлений найкрупніший рожевий діамант. Знаєте, який він? Я дивився на туристів - американців, японців, які виходили з цієї кімнати, - таке враження, що їх зі всієї сили приклали колодою по голові.

Не хочу сказати, що у нас гірше, просто конкуренція, зокрема на експозиційному ринку, в світі колосальна. Якщо ми хочемо створювати, як результат нашої спільної роботи, турпродукт - це маленьке життя, то нам потрібно міняти головне. Я говорю про мотивацію. У більшості музеїв працюють чудові люди, закохані в культурну спадщину наший країни. Вони хотіли працювати з цією культурною спадщиною, і для того, щоб їм бути успішними в роботі в області турбізнесу, їм про всяк випадок потрібно ще перекваліфіковуватися в працівників сервісу. Це важко, тому що клієнт завжди має рацію. Я приведу такий приклад. Років десять тому коли у нас були великі проблеми з готельним господарством, на партактиві в Краснодарському краю мені поставили питання: коли у нас почнеться справжнє готельне господарство? Я сказав, що дуже просто. Коли у нас директор готельного комплексу, побачивши в лобі, що постоялець кинув недопалок на підлогу, підійде, візьме цей недопалок, посміхнеться, вибачиться перед цим клієнтом і сам викине недопалок в урну - рівно в той момент почнеться справжній готельний бізнес. Зі мною потім роки півтора половина цих директорів не розмовляла - але немає іншого виходу.

Те ж саме стосується другого дуже неприємного аспекту - люди ж йшли в музей не бізнесом займатися. Але якщо вони хочуть досягти успіху на туристичному ринку, їм доведеться вільно або мимоволі займатися бізнесом і внутрішньофірмовим управлінням, бути жорсткими по відношенню до своїх підлеглих, тобто це вимагає від працівника музейної сфери глибокого переродження.

Здатний він на це, не здатний - діватися нікуди, все одно доведеться. Можливо, і не потрібно цього робити, але тоді " потрібно ставити перед собою надзадачу, тому що просто зберегти цю спадщину - найголовніше завдання, вона важливіша, ніж розвиток туризму, і я думаю, що будь-яка нормальна людина, яка працює в турбізнесі, чудово це розуміє.

Візьмемо наших екскурсоводів. Всі говорять, що російська і радянська школа одна з найчудовіших. Все правильно, дійсно чудова, перш за все, в силу дуже високій ерудованості радянських екскурсоводів. Але мало хто знає, що у цієї школи є типові недоліки. Сьогодні вони особливо добре видно за кордоном, де працюють наші екскурсоводи, зокрема, в Ізраїлі. У чому виражаються ці недоліки? Головний з них полягає в наступному. Зрозуміло, що робота екскурсовода була не самою оплачуваною і не найпрестижнішою. Туди багато хто в більшості своїй йшов люди, зраджені своєму справі, і для них робота ставала подіумом, де вони займалися самореалізацією. Адже екскурсія - це не бенефіс. Завдання екскурсовода - просто служити клієнтові, і все. Так, нести добре, вічне, але в першу чергу - служити, обслуговувати. З чим ми стикалися в результаті? Вони дозволяли собі робити оцінки. Це некоректно, це не твою справу говорити клієнтові, хороша або погана ця картина. Якщо запитають, то можна висловити свою точку зору, але не можна нав'язувати її клієнтові, І сьогодні, коли він прекрасно знає Ізраїль, але через 15 хвилин після початку екскурсії сам починає пояснювати, чому араби гірші, ніж ізраїльтяни - це неприпустимо, він не може собі це дозволити, його не питали про це.

Другий негативний момент - гід не розповість все, що знає, він не зупиниться. Ви розумієте, у нас основний потік іноземців - це літні люди. Вони приїжджають, і коли їм показують церкву і говорять, ось дивитеся, це взагалі-то XVI століття - йому дуже цікаво. Йому потім показують другу церкву, потім третю, - все, каюк. Він вже не в змозі сприймати. Дві, ну три, але більше-то навіщо? А якщо він з Іспанії, Італії? Сам був під Мадридом, прекрасний храм другої половини XII століття, в дуже пристойному стані, і в путівнику написано: ключі брати в крайньому будинку.

Якщо це просто турист, то музейний працівник повинен бути аніматором. І це проблема не тільки музеїв для наший країни. Зараз пройшли дві міжнародні виставки. Більше дюжини міністрів різних країн по туризму, і половина з них говорила: знаєте, у нас старий курорт, а у них вже новий. Що малося на увазі під старим і новим? Те, що старий - це той, куди їдуть, в основному, на пляж. Допустимо, Іспанія, Каталонія - здавалося б, божевільне з погляду культури, музеїв місце, одна Барселона що коштує. А вони говорять: ми старий курорт, до нас в основному їдуть на пляж, а нам потрібно зробити так. щоб вони більше їхали з культурно-пізнавальними цілями. Мир насправді дійсно з пляжу йде. Народ купається, в основному, в басейнах, а не лежить на пляжах.

Розсипається туристська група, розсипається массовка. Через зростання доходів в світі, розвитку технологій і багатьох інших обставин, відбувається індивідуалізація попиту, і весь турпродукт - візьмемо Республіку Комі або турпродукт Сполучених Штатів Америки, не має значення - будь-який турпродукт будь-якого напряму є конструктором "Лего” - багато-багато-багато всякими послугами. І чим багатше "Лего”, чим більше з нього можна скласти різних продуктів і пропонуючій стороні, туроператорові, і самому клієнтові безпосередньо, наприклад, через інтернет - тим більше перспективи у цього напряму. Тим більше що музей сам по собі просунути дуже складно - можна просунути саме дестінацию.

Який вихід з цього положення? Приведу декілька прикладів. Зараз на ринок виходить такий вид туризму, як incentive-туры - тури для співробітників якогось підприємства, яких заохотили поїздкою. Це може бути керівництво концерну, іноземній компанії, і вони шукають ці incentive-туры. І їм не цікаво вже зараз приїхати в якийсь готель, попити, погуляти, познайомитися з дівчатами. Їм цікаво, щоб вони могли повернутися і сказати: а ось такого у вас на фірмі не було. Не знаю, хто придумав, сама пані Шереметьева або хто підказав, але ідея щодо того, що можна тягнути баржу, сформувати команду бурлаків і так далі Я не знаю, як вони її тягнуть, як там все організовано, але я знаю, що фірми, які займаються incentive-турами, говорять, що класно, це ми точно продамо, на бурлаків в упряжці президенти, віце-президенти, члени правління підпишуться.

У чудовій книзі "Культурна спадщина Росії і туризм”, наводиться приклад міста Мишкина, яким він став зараз популярним. У Мишкин туристи практично не їхали, вони їхали до Углича, але в Мишкине був віце-мер Петро Волков, який кожного тижня приїжджав в Комітет Російської Федерації з туризму і говорив: ви подивитеся, у нас же миші! Ну, там, звичайно, був і серйозніший аргумент - стоянка для круїзних судів в Угличі була дорога. І він говорив, що в Мишкине можна взагалі безкоштовно поставити судна. Ми питаємо, що ви хочете. І він говорить, давайте проведемо в рік миші Свято Миші в місті Мишкине. Там населення приблизно 6,5 тисяч, але зібралося 5 тисяч гостей - це точно. Ярмарок, карнавал декілька доморослий, але ці 5 тисяч гостей з'їхалися, і там був і весь навколишній турбізнес. Зараз в Мишкине кораблі стоять в 2-3 борти, і багато в чому завдяки цьому віце-мерові. Я б йому пам'ятник поставив. Легіні, креатівную річ зробили, і вийшло.

Я хочу сказати, що скрізь потрібно шукати такі повороти. Наш шанс полягає в тому, що музей і взагалі об'єкт культурного показу для туріндустрії важливий, але якщо поставити питання, чи можна без нього обійтися - легко. У нас dream industry, ось це життя, про яке я говорив, можна цілком придумати. Нічого не немає, чисте поле - не страшно, при сьогоднішніх технологіях там абсолютно спокійно можна зробити об'єкт, який привертатиме туристів. Паризький Діснейленд заробляє в рік в два з половиною рази більше, ніж десять провідних музеїв Європи разом узятих.

У будь-якому випадку, для розкручування потрібна команда, потрібні фахівці. Чи можна самим виростити цих фахівців, чи можна ними самими стати? Можна, якщо все це прочитати, проїхати, подивитися, повторити, придумати, як цей віце-мер або ті музейні працівники, які тоді працювали з ним в Мишкине.

У нас взагалі цвях програми нашої культурної спадщини - це не матеріальні пам'ятники, а жива етнографічна спадщина. Чим у нас такий сильний Сибір, російська Північ? Тим, що, в принципі, там теж можна потрапити майже в XIX століття, якщо прибрати телевізор, але, на відміну від Центральної Африки або Папуа - Нової Гвінеї, там не так небезпечно. І ось в цьому полягає величезний аргумент на користь такого вибору. Але хто ж в світі знає про наші нечисленні народи? Коли починаєш пояснювати, що є такий Тафаларський заповідник, а тафалар-то цих майже ніхто не бачив. Директор цього заповідника говорить, що потрібні туристи. Навіщо? Я будинок побудував сам, роблю в лісі туристську стежку. Навіщо? Щоб звірів дивилися. А що там, багато звіра? Так, багато, і головне, він людей не боїться. Він ніколи не чув звуку пострілу. У нас тут всього дві люди, у нас ні електрики, ні рації немає, полюємо тільки з арбалетом.

Ну гаразд, це місце унікальне. Я хочу привести інший приклад, тому що, мені здається, це просто героїчний вчинок. Є у нас такий Андрій Катаєв, красноярська компанія "Саянськоє кільце”. Я сам його умовляв не гробити життя на цю затію. Загалом, вирішив він показати іноземцям Саяни, Туву, Хакассию. Нічого не немає, засобів розміщень немає, але взагалі красиво, звичайно, пам'ятники, кургани. Зробив. Трохи не загинув, але зробив, і це розкішний тур. А що він є? Кільце з Красноярська через Абакан, Туву, Хакассию, Шушенськоє. Ну, готелів там немає поки, але готелі побудують точно, прямо поряд з комплексом, тому що в комплекс вони вдихнули життя, створили турпродукт. Йде комфортабельний сучасний автобус, попереду, на відстані 100 кілометрів, їде передова група, яка накриває їжу на килимах поряд з курганами, годують гарячою рибою, смаженою куркою. Скромно, але всі задоволено, автобус хороший. Живуть в юртових комплексах, які він побудував сам. Все це було дуже болісно, він чотири роки після споруди не міг знайти в Туві непитущого директора для цього комплексу, але маршрут-то запрацював. Там і шамани - коли сім шаманів одночасні камлают у витоків Єнісею, там прекрасно. Я багато де в світі бував, але такої екскурсії по петрогліфах не бачив.

Нам що потрібне? Нам не потрібно все це окремо, потрібно, щоб все це було разом, інакше продати неможливо. І неважливо, про що йде мова. Якщо про екскурсію, то теж потрібні хороший автобус, правильне харчування за правильною ціною, хороша екскурсія і екскурсовод, який працює на клієнта.

Таких вдалих прикладів сьогодні можна знайти дуже багато. Більш того, у нас є турфірми, які вже самі створюють об'єкти показів. Візьмемо комплекс під Хабаровськом - компанія "Велком” узяла на березі декілька гектарів і зробила філію Хабаровського етнографічного музею. Прекрасна філія: у них там і екологічна стежка по тайзі, і наскальний живопис, і поряд селище нанайців.

Чи потрібне партнерство з турбізнесом? Коли ви займатиметеся туризмом, треба чітко визначитися, як хто себе позиціонувати. Можете ви обійтися без турфірми? Ну, на стадії агентських продажів, якщо ви хочете без них обійтися, напевно, можете. Музей може сам забронювати готель, врешті-решт, але чи знайде гроші для оплати блоку місць - ось питання. В принципі, якщо забронювати під індивідуалів, то чому немає, що тут такого складного, якщо цей готель є. Просто питання в тому, що чітко потрібно зрозуміти, яку роль відводить для себе музей. Він створює продукт, який в рамках екскурсії або туру є частиною комплексу послуг, або він претендує на більше? Я дуже багато раз бачив за ці роки картину, коли музей створював турфірму. В результаті є позитивний досвід, є негативний, але коли питав, яку ви фірму створюєте (агента, оператора), я дуже рідко чув зрозумілу в цьому відношенні відповідь.

З одного боку, прийнято на ринку говорити, що музейним працівникам немає сенсу лізти в турбізнес, це інший бізнес, навіщо вам цим займатися. Відповідно, те ж саме можна сказати по відношенню до турбізнесу - ну не лізьте ви в музейну справу. Те ж саме говорили 10 років тому про готелі. Турфірми питали, а що ти готель не будуєш? Грошей немає, а взагалі це не мій бізнес, я краще орендую її. Зараз ситуація на ринку сильно змінилася. Якщо до середини 90-х років тон на ринку задавали туроператори як крупні оптові заводи-складальники і одночасно бази оптової торгівлі турпродуктом, то зараз, в результаті розвитку інтернету, електронних продажів, взагалі індивідуалізації попиту (це могутній і глибинний процес, який міняє всю природу нашого ринку), роль туроператорів поступово знижується, і знову росте роль постачальників послуг, тобто тих, у кого є свій готель, свій автобус, об'єкт показу. Тобто об'єктивно ваша роль на ринку зараз зростає.

Це, звичайно, корисний момент, але коли ви створюєте турфірму, потрібно мати на увазі те, що відбувається з самим турбізнесом. У нього знижуються агентські комісії на продажі авіаквитків, ж/д-білетов і так далі І відбувається їх переспециалізация, частина з них йде з туристського у фінансовий бізнес. У німецької корпорації TUI, наприклад, річний оборот 10-15 мільярдів євро, це фактично як зернова біржа, тільки біржа путівок.

Вони зовсім інші, у них інші закони життя, вони нікого не бояться, вони навіть не бояться, що попит впаде, у них питання одне - брати наступного року місць на Кіпрі на 5 тисяч більше місць або на 5 тисяч менше. Якщо у них просяде Кіпр, вони відразу кинуть 15 мільйонів доларів в рекламу, допустимий в липні-місяці, і підкачають цей Кіпр, або, врешті-решт, зазнають планових втрат.

А що з середнім туроператором, на що перетворюються агентства? Раніше турагентства заробляли в середньому до 60% на продажі авіаквитків. Зараз цих грошей немає, комісія різко знизилася, і є ті, які працюють в нішах, допустимий турагентства, які займаються фалерістікой. Це все одно, що піти працювати в не дуже багатий, не дуже престижний музей, життя цікаве, але запрацювати грошей дуже складно, хоча і можна. Але це ніша, і туди ні TUI, ні хто-небудь інший не залізе, на ній можна існувати довго. У цих агентств росте функція консалтингу, вони перетворюються на свого роду консалтингові фірми. Якщо ви створюєте турфірму при музеї, особливо якщо цей музей знаходиться у великому місті, в центрі платоспроможного попиту, то має сенс відразу їх профілювати.

Що потрібне в цій фірмі? Я не говорю про екскурсоводів, це і так все зрозуміло, але там було дуже добре, якби сиділи 1-2 людини, які добре знають комп'ютер, вільно працюють в інтернеті, знають іноземну мову, і тоді ця фірма може займатися не тільки продажем вашого музею, вона може стати компанією типу "Музей Тревел”. Є така фірма "Музей Тревел”, там 2-3 людини, ніякого великого бізнесу там не немає, але багато років підряд вони возять на "музей-тріп”. Це не дуже дорогі, але "важкі” тури. Скажімо, італійська садиба - на 10 днів і за повною програмою. Возить вона, звичайно, студентів, групи архітекторів, любителів живопису. Або, допустимий, Бальбек - Пальміра - Петра.

І можна створити таку фірму, це реально, тому там головне інтернет і люди, там більше нічого не треба. Чому? Тому що вони зможуть кваліфіковано проконсультувати клієнтів, що зараз стає першочерговою функцією, сформувати і запропонувати йому більш кваліфіковано це життя з відвідинами музею, тому що останні це знають гірше.

Звичайно, потрібно розуміти, що є фірми, в яких менеджери теж працюють не один рік, але все одно ви або люди, які намагаються більше прибитися до музейного світу, чим до туристського, краще розбираються в цьому, вони краще можуть пояснити. Ну а які там готелі, як бронювати і т. д., з цим, як агенти, вони абсолютно спокійно справляться, в цьому нічого складного не немає.

Створювати для музею турфірму як екскурсійне агентство - це одне. Якщо мова йде про створенні турфірми, особливо в центрі платоспроможного попиту, то треба не витрачати великі гроші, не претендувати на те, що вона займе якісь особливі позиції - ну, якщо ви їй не віддасте весь в'їзний потік. Головне усвідомлювати той, що якщо директор музею при всіх тих страшних складнощах, з якими він стикається щодня, сказав собі: або я повинен дисертації писати і займатися дослідженнями - і тоді не треба ставити перед собою завдання такого серйозного просування музею на туристському ринку, це неможливо, фізично не вистачить часу; або доведеться менше писати і у прямому розумінні ставати менеджером. Тому що найняти такого менеджера не можна. Можна підібрати собі партнера з турфірми, але зі всіма витікаючими обставинами: партнер - це завжди і плюс, і мінус.

Ось все, про що я говорив, по суті, вимагає просто часу. Звичайно, вимагає і грошей, і якщо грошей буде більше, то часу буде потрібно менше. Якщо грошей буде менше, то часу буде потрібно більше, але все одно це буде зроблено.


Сергій Павлович Шпілько - президент Російського союзу туристичної індустрії. З вересня 1994 р. - заступник, потім - перший заступник голови Державного комітету РФ по фізичній культурі і туризму. Після перетворення Держкомітету в міністерство (у серпні 1999 р.) виконував обов'язки заступника міністра. У 1999 році був вибраний головою Російської асоціації туристичних агентств. Кандидат економічних наук. Автор більше 100 наукових публікацій.



[09-10-14][All for the tourists of]
Bukovel'? (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Ірландія: День святого Патріка (0)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
«Еко» і «зелений» ваші брати навік (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Європейське + арабське = ліванська кухня (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-01-29)
Переглядів: 1081 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: