Вівторок
24-04-23
12:50

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

Екскурсійне життя Ялти напередодні і під час Першої світової війни

Екскурсійне життя Ялти напередодні і під час Першої світової війни

У будь-якій сфері людської діяльності рух вперед неможливий без аналізу того, що було зроблене ранішим, без урахування досягнень і осмислення помилок, які вже були здійснені у минулому. Тому зараз, коли на розвиток кримського туризму і пов'язаної з ним екскурсійної справи покладаються великі надії, поява досліджень по історії цього питання була б вельми актуальною. Поки ж історія туризму і екскурсій в Криму, особливо в дореволюційний період, вивчена украй недостатньо.

Серед питань, які не привернули до цих пір спеціальної уваги исследова-телей, слід виділити проблему виникнення і розвитку такого явища, як екскурсійне життя Ялти у Вт. пів. XIX - початку XX в., а тим часом, слід зазначити, що це місто почало формуватися як курорт і об'єкт туризму ще в 60-і рр. XIX в., і до кінця століття став своєрідною "туристською меккою" Російської імперії. І серед "краси" Ялти важливе місце займали ті, що набули широкого поширення прогулянки і екскурсії по найбільш живописних місцях Південного берега Криму, а також гірській його частині. Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона повідомляє: "Лікувальні властивості Ялтінсько-го повіту значительни і щорічно привертають туди масу приїжджих. Сюди приїжджають ра-ді повітря, гірських прогулянок (є гірський клуб в Ялті), морського купання., лікування віноградом"1. Причому з 90х рр. XIX в. екскурсійний рух в Ялті із стихійного перетворився на організований, і головна заслуга в цьому належала вже згаданому вище "гірському клубу" - Ялтинському відділенню Кримського (з 1905 р. Кримсько-кавказького) гірського клубу. Цей Клуб дослідники називають першою в Росії життєздатною туристичною організацією, а його відділення в Ялті (далі ЯО) стало основним постачальником екскурсійних послуг на ЮБК в кінці XIX - початку XX в. Отже, вивчаючи питання про екскурсійне життя Ялти в цей період необхідно звернути увагу в першу чергу саме на діяльність цього Відділення.

Вже існує декілька робіт, присвячених різним аспектам діяльності Кримсько-кавказького гірського клубу (далі ККГК)2, і в них можна знайти досить под-робниє відомості, в т.ч. і про екскурсійну практику ЯО з року його підстави (1891) до 1913 р. А ось про екскурсії Відділення напередодні і під час першої світової війни у всіх цих роботах не повідомляється практично нічого. Цей невиправданий пропуск необхідно ліквідовувати, чому і повинна послужити дана стаття, в якій екскурсійне життя Ялти напередодні і під час першої світової війни буде розглянута через призму не тільки екскурсійної діяльності ЯО, але і деяких інших екскурсійних організа-ций, що існували в місті до 1915 р.

Напередодні світової війни в Ялті були три організації, що влаштовували екскурсії: ЯО ККГК, екскурсійна контора Я. Бебеша і екскурсійне бюро Ф. Вебера3. Всі вони орга-нізовивалі екскурсії в кінних екіпажах і лінійках, дотримуючись, в основному, одних і тих же маршрутів (найбільш популярними їх об'єктами були Алупка, Ай-петрі, Гурзуф). Участь в таких екскурсіях була платною, ціни у всіх трьох випадках були прімер-но однакові і залежали від тривалості екскурсії і ступеня комфортабельності екіпажа (квиток коштував від 1 до 2,5 крб.) 4, але в ЯО існувала ціла система знижок (для груп учнів і вчителів, учнів ялтинських учбових закладів, членів ККГК). Орга-нізация таких екскурсій, що користувалися великою популярністю у наїжджої публіки, була вельми вигідною справою, але якщо приватні контори і бюро отримували таким чином комерційний прибуток, то ЯО, що переслідувало в основному наукові цілі, а також що займалося розвитком гірського туризму в Криму, всі доходи від цієї діяльності використовувало на поповнення музею і бібліотеки Відділення, організацію наукових лекцій і всестороннє дослідження кримських гір, на розвиток туристської інфраструктури (маркіровка гірських стежок, оренда сталактитових печер з метою впорядкування їх відвідин, ремонт гірського притулку на Чатирдаге) 5.

Окрім екіпажних екскурсій ЯО активно пропагувало і влаштовувало пішохідні екскурсії (особливо з березня 1914 р. коли для цього була створена спеціальна секція), а також спеціальні освітні екскурсії для місцевих учбових закладів, що вчаться. Бюро Ф. Вебера, створене за зразком зарубіжних туристичних фірм того часу, бралося за організацію не тільки екіпажних і пішохідних, але і верхових, автомобільних морських екськурсий6, хоча ця діяльність знаходилася ще на стадії формування, оскільки бюро було відкрите тільки на початку 1914 р. (тоді як ЯО виникло в 1891 р., контора Я. Бебеша в 1898 р.)

Таким чином, напередодні війни екскурсійне життя Ялти було до-вольно розвинене явище, існувало декілька екскурсійних організацій, що створили в місті такий ринок екскурсійних послуг, який задовольняв потреби тисяч екскурсантів, більшість з яких були наїжджими.

1 серпня 1914 р. Російська імперія опинилася втягнута в першу за історію людства світову війну. Це вплинуло на все подальший розвиток країни, в т.ч. на стан туризму і екскурсійної справи. Для ЮБК наслідку початку військових дій були такі: по-перше, різко скоротилося число приїжджих із-за меж Криму (мобілізація, скорочення пасажирських залізничних перевезень, небезпека морського шляху і так далі); у других, у зв'язку з неможливістю тепер для російських підданих відвідувати дуже популярні раніше зарубіжні курорти (Французьку Рів'єру, Баден-баден і ін.) і початком військових дій на Кавказі, кримське побережжя стало єдиною доступною лікувально-курортною місцевістю імперії. Остання обставина і зумовило той факт, що курортне, туристичне і екскурсійне життя Ялти з початком війни хоча і скоротилося, але не зникла зовсім.

Звіт ЯО за 1914 р. повідомляє, що коли б не початок війни, він "був би з найвдаліших" в екскурсійному плане7, але із-за різкого спаду в кінці літа і восени в цілому було здійснено менше екскурсій, чим в попередньому році (див. таблицю) Таблиця.

Екскурсії ЯО ККГК напередодні і під час першої світовий войни8.

РікЕкіпажнихК-ть чіл.ПішохіднихК-ть чіл.

1913немає даних866522214

1914430788030318

191524222601259

191623943531599

191793849немає данихнемає даних

1915 рік приніс з собою "значне скорочення числа приїжджих", недолік транспорту, дорожнечу, внаслідок чого цього року в Ялті "функціонували тільки екскурсії Гірського клуба"9. Очевидно, приватні екскурсійні організації, із-за труднощів військового часу, відмовилися від проведення екскурсій, що стали тепер малорентабельними, і лише ЯО, яке ніколи не переслідувало комерційних цілей, продовжувало влаштовувати їх. Хоча число екіпажних і пішохідних екскурсій значно скоротилося (див. таблицю), але вони як і раніше регулярно організовувалися в перебігу всього екськурси-онного сезону (який як і в минулі роки тривав з березня до кінця жовтня). Як і раніше надавалося особливе значення розвитку краєзнавчого туризму серед місцевих учбових закладів, що вчаться, але тепер, в умовах майже повної відсутності організованих учнівських груп із-за меж Криму (раніше десятки їх щорічно приїжджали до Ялти під час канікул), це завдання стало особливо актуальним. Навколо музею ЯО сформувався своєрідний кружок з учнів ялтинської гімназії і комерційного училища, члени якого зробили за рік 17 ботанічних, геологічних, етнографічних і загальноосвітніх екскурсій (до Массандри і Ореанди, до водопаду Учан-Су, на Ай-петрі і ін.), більшістю з яких керував член-співробітник Відділення, майбутній професор Ленінградського університету А.С. Мойсеєвий, а також збирали і систематизували матеріал для музею, готували реферати і повідомлення по кримоведенію10. Слід зазначити, що під час війни на всій території Російської імперії педагоги і науково-просвітницькі суспільства стали особливо активно сприяти розвитку краєзнавчих екскурсій що вчаться, оскільки проведення дальніх освітніх екскурсій стало практично невозможним11.

1916 рік став для ЯО ювілейним, воно відзначило своє 25-ліття. Проте обстановка на ЮБК у той час була далеко не святкова, курорт із-за великої притоки поранених став схожий на величезний госпіталь просто неба, немало було тут і біженців з територій військових дій, продовжувалося зростання цін. Але екіпажні екскурсії продолжа-лі проводитися, хоча двічі протягом сезону їх довелося припинити (із-за конфіскації коней на військові потреби). Влаштовувалися пішохідні екскурсії і екскурсії для учнів. Із-за мобілізації в армію, що діє, все нових і нових категорій прі-зивников (серед яких, природно, були і члени ЯО), гостро встало питання про брак екскурсоводів. Вирішено було привернути до ведення екскурсій Відділення найбільш здатних з членів кружка що вчаться при нім, а також студентов12. В кінці року до ЯО звернулися місцеві військові власті з проханням організувати ряд лекцій, екскурсій і прогулянок для поранених офіцерів і нижніх чинів, що знаходяться тут на леченії13. Члени Відділення з ентузіазмом зустріли цю пропозицію. Підводячи підсумки екскурсійної діяльності ЯО цього року, хочеться відзначити, що число учасників екскурсій зросло, в порівнянні з минулим роком (див. таблицю), що можна пояснити поліпшенням ситуації для Росії на фронтах, і у зв'язку з цим деякою стабілізацією життя, участю в екскурсіях поранених, таких, що знаходяться на курорті, а також та обставина, що до Ялти приїжджало все більше і більше "нових російських" часів першої світової війни, що розбагатіли на військових постачаннях і замовленнях, і членів їх сімей.

1917 рік увійшов до історії Росії як часу щонайпотужніших потрясінь, і хоча в Ялті не було особливо сильних революційних подій ні в лютому, ні в жовтні, але загальне погіршення положення в країні не могло не відбитися на житті южнобережья, в т.ч. і екскурсійною. Екіпажних екскурсій було здійснено значно менше, ніж в минулі роки (див. таблицю) і вони здійснювалися "при найсприятливіших условіях"14. Не відбулася і більшість із запланованих екскурсій ЯО для учнів, оскільки останні були або "захоплені подіями" (політичними), або брали участь в трудових дружинах, які допомагали тим сім'ям, чиї годувальники знаходилися на фронте15. Основним джерелом засобів для Відділення завжди була організація екіпажних екскурсій, а зараз, коли їх число різко скоротилося, фінансове положення його було "далеко не блестящєє"16, із-за чого довелося скоротити і науково-просвітницьку діяльність.

У січні 1917 р. в одній з ялтинських газет з'явилася замітка, автор якої вспомі-ная про те, як два роки тому місто було обстріляне німецько-турецьким крейсером "Бреслау", виражав надію, що це було перше і останнє бойове хрещення Ялти17. Дійсно більше жодного разу події першої світової війни безпосередньо не торкнулися міста. Але в 1918 р. на кримській землі почалася громадянська війна і ситуація різко змінилася. За три роки (1918, 1919, 1920) місто багато раз переходило з рук в руки, бачив кровопро-літниє бої і масові розстріли. Тут вже стало не до екскурсій. І з 1918 р. ЯО практично припиняє свої екськурсиі18, а екскурсійне життя Ялти завмирає, щоб через не-ськолько років відродитися вже під червоними прапорами і більшовицькими гаслами.

Таким чином, під час першої світової війни, не дивлячись на численні труднощі, зусиллями ЯО ККГК екскурсійний рух не припинявся. І в цьому його велика заслуга, оскільки екскурсії не були порожньою розвагою, а як би "стабілізували" суспільство, що знаходиться у важкому положенні, сприяли збереженню наукового і культурного потенціалу Криму (особливо це стосується екскурсій для учнів). Адже екскурсії це не що інше як один з методів пізнання, засіб для розумового, духовного і фізичного розвитку людини.



[10-01-13][Все для туристов]
безопасность во время екстриму (0)

[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Ретроспективний аналіз розвитку туризму в Україні (0)
[09-09-19][Карпати]
Зимові Краєвиди Карпат. (0)
[09-09-18][Яремче]
Прогулянка по Яремче (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-01-10)
Переглядів: 969 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: