Субота
23-06-03
14:22

test [404]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

2.5. Техніка ведення екскурсій

2.5. Техніка ведення екскурсій

Ефективність будь-якої екскурсії багато в чому залежить від техніки її проведення, зв'язку між методикою і технікою ведення. До техніки ведення екскурсії пред'являється ряд вимог. У їх число входять знайомство екскурсовода з групою, правильна розстановка групи у об'єкту, вихід екскурсантів з автобуса і повернення в автобус (інший транспортний засіб), використання екскурсоводом мікрофону, дотримання часу, відведеного на екскурсію в цілому і розкриття окремих підтем, відповіді на питання екскурсантів і так далі

Знайомство екскурсовода з групою. Екскурсовод, увійшовши до автобуса, знайомиться з групою. Він вітається з присутніми, називає своє прізвище, ім'я, по батькові, екскурсійну установу, яка представляє, знайомить екскурсантів з водієм автобуса, тобто починає екскурсію вступом.

Важливо, щоб із самого початку екскурсовод підпорядкував свої дії сталим правилам спілкування з групою. Він не відразу починає говорити. Виникає пауза, яка триває десять-двадцять секунд. Відбувається перше знайомство, від нього багато в чому залежать подальші контакти екскурсовода з групою. Екскурсанти поступово замовкають, зручніше розсаджуються, їх увага перемикається на екскурсовода. Екскурсанти прикидають, на що здатний екскурсовод, що інтересного їм розповість, а екскурсовод думає про те, як зацікавити цих людей, як прикувати їх увагу до теми.
правильній
При організації екскурсійної роботи підготовка до неї повинна відбуватися заздалегідь. Роблять це організатори екскурсії або турагенти.

Сюжет екскурсії повинен бути заздалегідь відомий екскурсантові. Екскурсант повинен знати тему екскурсії. Надзвичайно важливо, щоб рекламна діяльність і покупка екскурсійної путівки були відокремлені від екскурсії однім-двумя днями. Це істотно в тому відношенні, що за цей проміжок часу відбудеться відома психологічна установка екскурсанта. Він встигне вдуматися і ужитися в сюжет екскурсії.

У кожної теми свій вступ. Якщо склад групи різний (наприклад, місцеве населення і наїжджі туристи, дорослі і діти), у однієї і тієї ж екскурсії будуть різні вступи. Екскурсовод особлива увага обертає на підготовку і виконання вступу, який дає конкретну установку екскурсантам, дозволяє встановити з ними контакт.

Вихід екскурсантів з автобуса (тролейбуса, трамвая).До виходу екскурсантів потрібно заздалегідь готувати. У тих випадках, коли це не робиться, значна частина групи залишається сидіти в автобусі, не виходячи для спостереження пам'ятників на місці їх розташування. Тим самим екскурсанти втрачають можливість особистого знайомства з об'єктом.

Кількість зупинок з виходом групи рекомендується назвати у вступному слові, пояснивши значення таких виходів, зацікавити екзотичністю, незвичністю об'єкту.

На зупинках, де передбачений вихід екскурсійної групи, екскурсовод виходить першим, показуючи приклад групі і визначаючи напрям її руху до об'єкту. У тих випадках, коли в екскурсіях влаштовуються інші зупинки, наприклад, санітарні або для придбання сувенірів, екскурсовод повідомляє точний час (година і хвилини) відправлення автобуса. Необхідно вимагати від екскурсантів дотримання регламенту проведення екскурсії, що впливає на графік руху автобуса по маршруту. Якщо час стоянки в заміській екскурсії по якихось причинах скорочується або збільшується, екскурсовод повідомляє про це всіх екскурсантів.

Розстановка групи у об'єкту.При розробці екскурсії, як правило, визначається декілька варіантів розміщення групи для спостереження екскурсійного об'єкту. Робиться це на той випадок, коли місце, визначене методичною розробкою, зайняте іншою групою або коли сонячні промені світять в очі, заважаючи оглядати об'єкт. Бувають і інші причини, що заважають використовувати рекомендоване місце. У жаркий час використовуються можливості для розташування груп в тіні. На випадок дощу передбачається варіант розміщення екскурсантів під дахом, під кроною дерев. В окремих випадках методика вимагає, щоб для огляду об'єкту було вибрано декілька крапок: дальня, якщо об'єкт показується разом з навколишнім середовищем або іншими об'єктами; ближня, якщо аналізуються окремі деталі будівлі, споруди, місцевості, об'єкту природи. Ці особливості відбиваються в графі "Організовані вказівки методичної розробки". Кожен екскурсовод уважно вивчає ці вказівки і до виходу з групою на маршрут уточнює питання, пов'язані з розстановкою групи для спостереження об'єктів. Слід також забезпечити безпеку екскурсантів при огляді об'єктів і під час переходу через автомагістралі.

При одночасному розташуванні декількох груп у одного об'єкту між ними повинна бути збережене така відстань, щоб один екскурсовод своєю розповіддю не заважав іншому, щоб одна група не затуляла інший об'єкт спостереження. Відомі труднощі при дотриманні цієї умови викликає розміщення груп для показу музейній експозиції.

Пересування екскурсантів від автобуса до об'єкту, від об'єкту до автобуса, між об'єктами здійснюється групою. Місце екскурсовода - в центрі групи, декілька чоловік йдуть попереду, декілька поряд, останні - позаду. Важливо, щоб група не розтягувалася: відстань між її головною частиною і тими, хто йде останніми, не повинно перевищувати 5-7 метрів. Екскурсовод повинен добиватися, щоб при пересуванні групи на маршруті не порушувалася цілісність. При растянутості групи не всі почують розповідь екскурсовода, його пояснення і логічні переходи, які висловлюються в дорозі. Досвідчені екскурсоводи уміло керують пересуванням на маршруті.

Темп руху групи залежить від складу групи (діти, молодь, середній вік, літні люди), від рельєфу місцевості, наприклад, під'їм в гору, невпорядкованість дорогі, подолання канав небезпечних зон в працюючих цехах і так далі

У пішохідній екскурсії темп руху екскурсантів повільний, неквапливий, оскільки об'єкти показу розташовані поряд один з одним.

леї складно встановити необхідний темп руху групи в автобусній екскурсії. Тут, вийшовши з автобуса, екскурсовод починає рух не відразу, особливо якщо об'єкт розташований на віддалі. Він дає можливість більшості екскурсантів вийти з автобуса і потім, не поспішаючи, але і не дуже поволі, на чолі групи прямує до мети. Підійшовши до об'єкту, він починає свою розповідь не відразу, а після того, як збереться вся група.

Э кськурсовод керує пересуванням екскурсантів і в ході їх самостійної роботи на маршруті. Екскурсанти обходять навколо об'єкту, щоб самим прочитати напис на нім, увійти всередину його, побачити своєрідні риси архітектури. Вони підіймаються на горб, щоб визначити його висоту, піднімаються на дзвіницю, мінарет, щоб переконатися в незвичайному "кроці" ступенів крутих сходів, спуститися в кріпосний рів для визначення його глибини і так далі Ці пересування екскурсантів збагачують їх додатковою інформацією і новими враженнями, дають можливість відчути неповторні риси об'єктів, особливості подій, яким присвячена екскурсія.

Повернення екскурсантів в автобус.Під час пересування групи її очолює екскурсовод. При посадці групи в автобус він стоїть праворуч від входу і перераховує екскурсантів, які входять в салон. Робиться це непомітно. Переконавшись в тому, що зібралися всі учасники екскурсії, він входить в автобус останнім і подає умовний знак водієві про початок руху.

Необхідно уникати перерахунку екскурсантів, що вже зайняли місця в автобусі. Це вносить непотрібну нервозність, деколи викликає комічні ситуації, порушуючи тим самим хід екскурсії.

Місце екскурсовода.Екскурсовод в автобусі повинен займати таке місце, звідки йому добре видно ті об'єкти, про які йде мова на екскурсії, але щоб в полі його зору знаходилися і всі екскурсанти. В той же час екскурсанти повинні його бачити. Як правило, це спеціально відведене переднє сидіння поряд з водієм (крісло за водієм призначене для іншого водія). Стояти екскурсоводові при русі автобуса (так само як і екскурсантам) не вирішується в цілях безпеки.

На пішохідній екскурсії екскурсовод повинен розташовуватися впівоберта до об'єкту. Проведення показу зрітельно сприйманих об'єктів вимагає, щоб вони знаходилися перед очима екскурсовода, адже він аналізує їх на основі своїх зорових вражень. Це особливо важливо в заміських екскурсіях, коли екскурсовод під час руху автобуса, сидячи на своєму місці спиною до екскурсантів, дивиться в переднє скло автобуса і розповідає про те, що вже бачать або ось-ось побачать екскурсанти.

Дотримання часу в екскурсії.У методичній розробці указується точний час, відведений на розкриття кожної підтеми в хвилинах. Тут передбачено все: показ об'єктів, розповідь екскурсовода, пересування по маршруту до наступного і рух групи біля спостережуваних об'єктів. Уміння укластися у відведений час до екскурсовода приходить не відразу. Для цього потрібна велика практика, зокрема проведення екскурсії з годинником в руках: удома, у конкретного об'єкту. Потрібно добитися дотримання часу при проведенні логічного переходу, освітленні окремо узятої підтеми і основних питань. Допомагає екскурсоводові хронометраж витрати часу на окремі частини екскурсії. На основі такого хронометражу з урахуванням зауважень що прослуховує екскурсовод вносить відповідні корективи до своєї розповіді. З екскурсії забирається все зайве, що веде до перевитрати часу. Нерідко екскурсія по причинах, не залежних від екскурсовода, значно скорочується за часом. Провиною цьому є тривалі збори групи, не вчасно поданий туристам сніданок, запізнення автобуса і ін. В результаті екскурсія починається із запізненням. У екскурсовода залишається один вихід - скорочувати час, відведений на розкриття теми. Робити це слід, зберігаючи все головне в змісті екскурсії і прибираючи другорядне. Для цього треба заздалегідь підготуватися до можливого скорочення матеріалу екскурсії.

Техніка проведення розповіді при русі автобуса. Розповідь під час руху в автобусі повинна вестися екскурсоводом через мікрофон. Якщо устаткування погано функціонує або мікрофон взагалі відсутній, екскурсоводові вести розповідь під час руху марно. Шум двигуна і трясіння автобуса обмежують чутність, так що пояснення будуть чутні лише екскурсантам, що сидять поблизу. В цьому випадку матеріали про найближчу ділянку маршруту екскурсовод дає до початку руху, а в ході руху повідомляє тільки назви об'єктів або місцевості. За наявності важливих об'єктів або населених пунктів необхідно зупинити автобус, вимкнути двигун і лише після цього давати пояснення. Це повинно бути заздалегідь узгоджено з водієм.

Відповіді на питання екскурсантів. У екскурсійній практиці склалася певна класифікація питань. Вони підрозділяються на чотири групи: питання екскурсовода, на які відповідають екскурсанти; питання, поставлені в ході розповіді, на яких відповідає екскурсовод; риторичні питання, які ставляться для активізації уваги екскурсантів; питання, що задаються учасниками екскурсій по темі. Перші три групи питань пов'язано з методикою проведення екскурсій і лише четверта група питань має відношення до техніки проведення екскурсій. Зміст їх різно - іноді вони пов'язані з об'єктами, іноді - з життям відомих діячів, а нерідко - з подіями, що не мають відношення до теми екскурсії. Головне правило роботи з такими питаннями - не слід переривати розповідь і давати негайну відповідь на них, не потрібно також відповідати на питання після закінчення кожної з підтем. Це розсіює увагу і відволікає аудиторію від сприйняття змісту розкриваної теми, оскільки не всіх в групі хвилюють саме ці питання. Тому екскурсоводові слід відповідати на питання не в ході екскурсії, а після її закінчення. Зміст відповідей не повинен носити дискусійний характер, тобто викликати у екскурсантів бажання посперечатися, продовжити тему, зачеплену в питанні.
елая
Д вступ до теми, екскурсовод повідомляє своїх слухачів про такий порядок відповідей на питання.

Паузи в екскурсії. Екскурсовод не повинен говорити безперервно. Між окремими частинами розповіді, розповіддю і екскурсійною довідкою в дорозі, логічним переходом і розповіддю про об'єкт і події, з ним зв'язаних, повинні бути невеликі перерви.
узи
Па переслідують наступні завдання:

- перша - смислова, коли час перерв використовується людьми для обдумування того, що вони почули від екскурсовода і побачили своїми очима. Для закріплення фактичного матеріалу в пам'яті, формулювання своїх виводів і запам'ятовування побаченого. Важливо, щоб екскурсанти мали у кожного об'єкту вільне від показу і розповіді час для самостійного огляду, підготовки до сприйняття того, що буде показане і розказане на наступній зупинці;
- друга - дати короткочасний відпочинок екскурсантам. Вона не несе якого-небудь смислового навантаження. Це особливо важливо для тих, хто ще не звик до такої активної форми культурно-освітньої роботи, як екскурсія.

Па узи в заміських екскурсіях поєднуються з відпочинком, який відповідно до існуючого порядку надається екскурсоводові: 15 мин. після закінчення кожної години роботи (для екскурсовода година ведення екскурсії рівна 45 хвилинам). Цей відпочинок може бути підсумовуваний і використаний екскурсоводом в кінці екскурсії. У екскурсіях можуть бути також паузи - вільний час, використовуваний для придбання сувенірів, друкарської продукції, утамовування спраги, а також для санітарних зупинок в тривалих екскурсіях.

Техніка використання "портфеля екскурсовода".Вміст "портфеля екскурсовода", його значення і роль у використанні методичних прийомів показу має відношення до методики підготовки і проведення екскурсії. Кожен експонат - фотографія, малюнок, репродукція картини, портрета, креслення, копія документа - має свій порядковий номер. Це визначає послідовність демонстрації даного експоната екскурсантам.

Э кспонат може бути показаний екскурсоводом з його робочого місця, переданий до рук екскурсантів по рядах для докладнішого ознайомлення.

Ин гда відповідно до методичної розробки екскурсовод організовує програвання магнітофонних і відеозаписів. Важливо заздалегідь перевірити справність апаратури, наявність необхідних записів, забезпечити чутність для всіх учасників екскурсії. Екскурсовод повинен уміти користуватися цією апаратурою.

Під час проведення екскурсій використовуються елементи ритуалу (церемоніалу, виробленого народними звичаями). Екскурсанти в місцях поховань і меморіалів шанують пам'ять загиблих хвилиною мовчання, присутні при зміні почесної варти, беруть участь в ходах і мітингах, прослуховують траурні мелодії. Екскурсоводові необхідно знати порядок покладення квітів, проходження екскурсантів в місцях розташування братських могил і обелісків, участі в почесній варті, в хвилині мовчання, правила поведінки у Вічного вогню і на місцях поховання героїв громадянської, Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) і інших воєн. Перед початком екскурсії екскурсовод про все повідомляє, підкреслюючи значення дотримання ритуалу при відвідинах історичних місць. Виводи

Значення питань, пов'язаних з технікою проведення екскурсій, важко переоцінити. Ні увлекательний розповідь про об'єкти, ні методичні прийоми показу пам'ятників не дадуть необхідного ефекту, якщо не будуть серйозно продумані всі аспекти її проведення, якщо не створені умови для спостереження об'єктів.

Контрольні питання

1. Поняття "Техніка проведення екскурсій".
2. Зміст графи "Організаційні вказівки".
3. Організація роботи екскурсовода з групою.
4. Уміле використання техніки проведення екскурсії.
5. Навики використання техніки ведення екскурсії.
6. Темп пересування групи, його значення.
7. Використання мікрофону. Робота за відсутності мікрофону.
8. Встановлення необхідного порядку в групі.
9. Використання вільного часу протягом екскурсії.
10. Відповіді на питання екскурсантів.
11. Техніка використання наочної допомоги.[10-10-10][Все для туристів]
Дідух! (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
«Золотий голос» Канади - Селін Діон (0)
[09-09-19][Карпати]
ПОхід Хомяк-Синяк-мал.Горган. (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Марді Гра (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 8066 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: