Кращі шашлики для відпочинку на дачі
Настають перші сонячні і теплі вихідні і, як завжди по п'ятницях, ростуть черги у м'ясних прилавків і розбирають вугільні піраміди в магазинах. Весна, вихідні, шашлик. Яких тільки способів приготування шашлику не існує - люди роблять баранину в провині над вугіллям з виноградної лози, і свинячу шийку в луку з травичками і лимоном, і яловичину в кефірі. Хтось вже зовсім страшне хімічить, розбавляючи майонез кока-колою. Але ми не говоритимемо про знущання з м'яса - поговоримо про шашлик. Шашлик традиційно вважають блюдом кавказької кухні, назва якого походить від тюркського слова «шиш»,то є рожен. Проте блюда, приготовані на рожні, зустрічаються майже в кожній країні миру. І які тільки сорти м'яса не потрапляють на рожен, сотнями способів мариновані, відбиті, підготовлені. На рожні можна приготувати все - від тарганів і гусениць до зубрів, крокодилів і змій.
Традиційно у нас використовують п'ять видів шашликів - зі свинини, баранини, яловичини, курки і риби. Плюс варіанти з рубаного м'яса типу люля-кебаба і овочеві шашлики.
Як правило, м'ясо маринують залежно від його свіжості і м'якості - чим молодше м'ясо, тим менше його витримують у винах, білому або червоному, гранатовому соку, молочних продуктах або навіть овочевих соках. Додають лимон або апельсин - особливо часто до риби або курки, самі різні варіанти спецій і смажать, нанизавши на шампури над вугіллям, зрідка збризкуючи вином, розведенням водою.
Із старішим і жорсткішим м'ясом поступають суворіше - його тримають в маринадах від 6 годин до половини добиабо засипають дрібно натертим луком, а то і пускають в хід ківі, в якому міститься фермент, що дуже швидко розм'якшує м'ясо, практично переварює його, так що використовувати ківі потрібно обережно і додавати не більше штуки -двух на кілограм жорсткого м'яса на годину-два від сили.
Проте звичні яловичина, свинина і баранина рано чи пізно, не дивлячись на різноманіття рецептів маринаду, все одно приїдаються. Який екзотичний шашлик можна спробувати цією навесні? Найпростіше, відвідуючи м'ясний відділ, поглянути у бік субпродуктів, а не цілісних шматків м'яса. Належним чином вимочені нирки, що вивернули і надсічені багато разів навхрест «їжачком» прожарюються на шампурі швидко і майже не віддають неприємним запахом. Курячі шлуночки дуже крейда, а ось якщо узяти курячу печінку, обернути кожен шматочок тонким шаром сала або бекону, нанизати на шампур, чергуючи з шампіньйонами, то вийде дуже просте і приємне французьке блюдо. Хоча під час жаріння, як завжди, доведеться стежити за тим, щоб печінковий шашлик не підгорів. ши Хоро бувають і баранячі яйця, з яких перед нанизуванням потрібно зняти шкірку і готувати дуже швидко, хвилини чотири-п'ять. Маринад тут не потрібний - шашлик виходить дивно ніжний і незвичайний. Правда, народ на нього реагує неоднозначно, якщо, звичайно, вмудриться пізнати продукт.
Оленина, ізюбрь, заєць - їх м'ясо стало знов частіше з'являтися на прилавках магазинів і ринків - теж цілком підійдуть для шашлику. Ось тільки маринувати їх варто обов'язково використовуючи такі приправи, як ялівець, які відіб'ють дуже різкий запах дичини.
Шашлики з морепродуктів, такі популярні в Японії можна спорудити і в Підмосков'ї з не меншим
успіхом. Відмінно йдуть під пиво нанизані на шампур упереміш з лимоном крупні креветки. Якщо вдасться добути лобстера і перевести продукт на шашлик - можна ризикнути і спробувати. Кальмари, особливо нашпиговані овочами або готовим рисом з маслом, або, навпаки, нарізані невеликими шматочками, упереміш з восьминогами теж дуже добре вдаються. Умочувати їх в кляр, як роблять в японських ресторанах, перед тим, як покласти шампур над вугіллям чи ні - справа смаку.
Лю бітелям екзотичних видів шашлику варто прогулятися на в'єтнамські ринки. Оскільки у В'єтнамі на шашлик пускають майже всі на світі, то і розжитися там екзотикою простіше, ніж в інших місцях, якщо, звичайно, зуміти домовитися з продавцями.
У самому В'єтнамі шашлик роблять і із змій, і з крокодилів, м'ясо яких, запечене на вугіллі, як затверджують знавці, на смак нагадує буженину і дуже корисно для здоров'я, оскільки крокодили не хворіють. На шашлик йдуть і щури, які славляться своїм ніжним м'ясом, особливо ті, що виросли на полях, харчуючись зерном і равликами. Популярні у В'єтнамі шашлики з м'яса, яке приводить європейців в жах, - собачатіни і кошатіни. Крокодилів і удавів на шашлик в Москві, звичайно, не знайти, а ось щури і, на жаль, друзі людини, все ще попадаються. Правда, потрібно знати місця і прийти з кимось з «своїх». І пам'ятати, що в Росії це як мінімум адміністративно карано. Виключаючи питання етики.
Отже шашлик сьогодні - це не тільки з дитинства звичні, зажарені до кам'яного стану шматочки замоченої в оцті свинини, це цілий світ смаку і дивовижних відкриттів. Якщо, звичайно, не боятися експериментувати.
|