|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Прикмети жовтня
Прикмети жовтня
Ну от і настав мінливий, непередбачуваний жовтень. То він посміхається, то плаче. І народні прислів'я про жовтень відповідні: «У жовтні сім погод на дворі: віє, крутить, мутить, реве, зверху ллє, збоку дме, знизу мете». Прикмети жовтня На жовтня існує безліч прикмет і народних рад. Наприклад, 2 жовтня - день Зосима і Саватія, які шанувалися на Русі як заступники бджіл. У цей день вулики ставили в бджоляник. Народна мудрість проголошувала: «Вулика в льох став - свято меду права».
А 3 жовтня - Євстафій. Вітряк. Цей день вважався порогом предзімье.
5 жовтня не можна було їсти рибу, так як це день пророка Йони та Петра-митаря. А Йона, як відомо, побував в череві кита.
7 жовтня - Текле-заревніца. Зорі стають багряними, ночі - довгими і темними, а день стрімко тікає геть ...
Якщо перший сніг падав 8 жовтня, у день Сергія Радонезького, на мокру землю, то за прикметами танути йому було не належить. Сніг, що впав на суху землю, швидко сходив.
12 жовтня - Печальніца Маремьяна, виткана з туману. З цього дня часто нависали сирі тумани.
А 13 жовтня - день Михайла та Григорія. «Якщо сніг впаде, зима довго не настане. На Григорія палять стару солому з ліжок, набивають нову. Купають дітей з решета на порозі, від призора, від псування ». («Пори року. Православний народний календар»).
Називався жовтень в народі дуже приземлено - «грязнік». Але саме в жовтні в старовину гуляли весілля одну за одною до самої середини листопада.
Однією з найбільш важливих жовтневих дат вважався свято Покрови Пресвятої Богородиці, який наступав 14 жовтня. Саме з ним наші предки пов'язували кінець осені і початок зими. Покрив був переходом всього укладу селянського побуту від літа до зими.
Завершувалися польові роботи, худобу переводився в стійла, в будинках начитав топити печі, дівчата сідали за пряжу й посиденьки. Як раз по Покрову відзначали - якщо в цей день на землю ляже сніг, то буде зіграно багато весіль, а зима буде сніжною.
Дівчата, яким хотілося заміж, в цей день зверталися до Покрову з проханням: «Батюшка Покров, покрий землю сніжком, а мене женишком». І якщо на Покрову йшов сніг під час вінчання молодої пари, то за народними прикметами їм гарантувалася довге і щасливе спільне життя.
У дореволюційній Русі цього дня дівчата ткали полотно («покрив»), роботу прагнули закінчити до кінця дня. Ткані ж покриви несли до ікони Покрови Пресвятої Богоматері і знову ж таки просили: «Матінка Богородиця! Покрій мене скоріше, пішли женишка розумніше! »
На Покрову останній журавлиний клин відлітає в теплі краї. "Курлов-Курлов", - кричать журавлі, пролітаючи над рідними місцями, повинно бути, так вони прощаються з батьківщиною і з нами до весни. А от якщо перелітні птахи відлетіли раніше Покрова, то зима обіцяє бути холодною.
У цей день селяни обливали на порозі водою через решето дітей, щоб загартувати і запобігти зимові застуди. У колишні часи з лікарями і ліками було зовсім не так, як зараз. Щоб у цьому переконатися, досить почитати А.П. Чехова ...
16 і 19 жовтня - два Дениса. У ці дні слід особливо берегтися від пристріту.
А 17 жовтня - Єрофєєв день. У цей день лісовик - господар лісу - за повір'ями провалювався крізь землю, йшов на зимівлю, перед цим як слід покуролесил. Сліди лешачьего прощання знаходили селяни, які прийшли в ліс, наприклад, вирвані з корінням дерева та чагарники.
На 21 жовтня говорили: «Трифон шубу лагодить, Пелагея рукавички шиє». Зимові холоди близесенько.
22 жовтня відзначався Яків Дровопілец. Наступала пора заготівлі дров на зиму.
На Євлампія 23 жовтня дивилися, куди роги місяці показують - звідти подмуть вітру. Якщо роги місяця на північ, зима прийде скоро і буде суворою. А якщо на південь, то не поспішає зимонька і бруд та бездоріжжя можуть протриматися до самої Казанської. Старі люди казали, що в цьому випадку до 4 листопада «осінь снігом не вмиється, в білий каптан не вбрання».
У кінці жовтня - початку листопада стародавні слов'яни відзначали Сварожі Седмицю, яка починалася з Батьківської ночі. У цей час поминали померлих батьків та інших близьких родичів, відвідували могили, залишаючи на них їжу і квіти.
27 жовтня - Параскева-П'ятниця. Хоча на п'ятницю вона випадає не завжди ... Якщо в цей день дороги ще брудні, зима прийде нескоро, приблизно через місяць. Параскева-П'ятниця шанувалася нашими прабабусі як покровителька породіль. Раніше вагітні жінки суворо дотримувалися прикмети - вагітним у п'ятницю волосся розчісувати не можна, інакше Параскева-П'ятниця гніває і не надасть допомоги під час пологів.
31 жовтня називався днем Осія Осіннього. Цей день вважався завершальним річний шлях. За народними прикметами саме в цей день колесо воза до весни розлучалася з віссю ... А ще вважалося, що жовтень ні колеса, ні полоза не любить.
Тому як синоптиків раніше на Русі не було, народ сам намагався вгадати, як скоро прийде зима і якою вона буде. Наприклад, вважалося, що грім у жовтні віщує коротку і м'яку зиму. Плетуть павутину павуки обіцяли, що осінь буде суха і тепла. Ми зараз радіємо теплому жовтня, сподіваємося на нього, а наші предки вважали, що теплий жовтень не є здорово, так як він передбачає морозну зиму. Чим ясніше осінь, тим швидше зима наступить.
Якщо берези до половини жовтня листя не скидали, то за прикметами сніг ляже пізно. До того ж пізній тривалий листопад обіцяє теплу довгу зиму ... А ще вважалося, що денному снігу віри немає, він швидко розтане, надійніше сніг нічний.
Шкода, що немає під рукою зайців, а то є прикмета і про них: якщо в жовтні шерсть у зайців побіліє - скоро настане зима. Миші є? Можна по ним зорієнтуватися: якщо вони відривають нори на теплу сторону, то зима буде суворою.
Летючі в жовтні низько птиці теж віщують холодну зиму. А високо летять птахи обіцяють взимку тепло. Якщо хмари пливуть низько, наближається холоднеча. Якщо бджоли восени щільно льоток воском заліплюють, зима буде холодною, а якщо залишають його відкритим, зима буде м'якою.
І ще про комарів - якщо в період листопада літають комарі, то осінь буде тепла. Цікаво, до нас тільки вчора один залетів. Погрітися ... кусючий! Жах. Ледве випровадили непрошеного гостя.
Може, й правда жовтень буде теплим? Як кажуть, поживемо - побачимо.
|
Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-28)
|
Переглядів: 1983
| Рейтинг: 0.0/0 |
|