|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Прикмети червня
Прикмети червня
Ось і настав перший місяць літа. Старовинна назва червня - Червень. А ще його називають рум'янцем року. Чи виправдає він наші очікування? Можна спробувати визначити це за допомогою народних прикмет. Прикмети червня Червень - самий світлий місяць у році. Він продовжує радувати цвітінням, яскравістю зелені, не опаленою сонцем. І хоча до врожаю далеко, на душі радісно. Про це ж говорять і народні прислів'я: «У червні їжі мало - так жити весело: квіти цвітуть, солов'ї співають», «Червень - місяць білих ночей, квітучих трав, співаючих птахів».
У червні починають линяти мисливські птахи і з'являються перші ягоди: «У червні перша ягоду в рот кладуть, а другу додому несуть». Саме в червні наші бабусі ходили в ліс по суниці, а потім варили ароматне варення, яке одним своїм ароматом приводило в захоплення.
Саме в червні починається спека: «У червні сонце на зиму, а літо на спеку». Сам же спекотний червень народом не схвалювався, тому як з-за спеки не було врожаю літніх грибів, наприклад, боровиків, здавна улюблених російським народом. У червні земля найбільше потребує дощах і теплі.
У червні на селі найгарячіша пора: «Червень-скопідон, урожай збирає на весь рік». Моя бабуся казала: «Як потопає, так і поліпшує». У червні починають косити трави: «Червень з косою по лугах пройшов, а липень з серпом по хлібах пробіг».
Для наших предків дуже багато чого залежало від погоди, і хороший червня дозволяв дивитися в майбутнє з оптимізмом. «Який червень, таке і сіно». А сіно означало для наших предків дуже багато. Не було в них «Актив від Данон», а була корова-годувальниця і інша худоба, яка потребувала кормах.
Сучасним фермерам теж у червні сидіти без діла не доводиться, недарма червня називають хлеборостом. І як і раніше актуальна прислів'я: «Приводить червень на роботу, відіб'є від танців полювання». Саме червня ростить врожай на весь рік.
1 червня. День пам'яті священномученика Патрикія Прусського. Наші предки вважали, що весна в цей день прощається і кланяється літу в пояс. Дощ у цей день говорив про те, що решта місяць може бути сухим.
2 червня. День мученика Фалалєєв. На Фалалєєв продовжують саджати огірки і придивляються до ялинам і соснам, якщо на них багато шишок, то й огірків вродить багато. Раніше жінки в цей день вранці виходили за ворота і набирали в пелену придорожньої пилу, несли її на город і примовляли: скільки пилинок в моєму Подолі, стільки огірочків на грядці.
3 червня. День пам'яті рівноапостольних царя Костянтина і матері його цариці Олени. Вважалося, що молитви до цих святих допоможуть зберегти здоров'я і принесуть щедрий урожай. Олена шанували також як покровителька льонарі. З цього дня слід було починати сіяти льон і коноплі. «Посієш льон на Олену - будуть довгі льони», «льони Олені, огірки Костянтину».
4 червня. День пам'яті мученика Василіска. У цей день не можна було ні сіяти, ні орати, щоб не засмітити поля волошками.
5 червня. День пам'яті святителя Леонтія Ростовського і чудотворця Романа Углицького. 5 червня називали і Леонтієм Коноплянніком. Вважалося, що краще за все саме на нього сіяти коноплі. Коноплі наші предки використовували для ткацтва. Цей день гарний для посадки пізніх огірків. Для того щоб вродив гарний урожай і народжувалися здорові діти, в цей день молилися Роману-чудотворцеві. Вже наявних дітей посилали відслужити йому молебень.
7 червня. День пам'яті священномученика Ферапонта та Івана Предтечі. Сильна роса на Ферапонта - до хорошого врожаю. І в той же час за народними прикметами саме з цього дня випадають «худі» роси. Вважалося, що від цих ріс може захворіти скотина, дитина, зіпсуватися листя на деревах. У цей день часто гримлять грози.
11 червня. День пам'яті мучениці Феодосії тирський. Якщо на Феодосію заколосилася жито, то в лісі буде багато грибів. У цей день не можна скакати і стрибати, щоб не зробити землю важкою.
12 червня. День пам'яті преподобного Ісаакія-сповідника. На Ісаакія баби садили боби і примовляли: «Пішли господь Бог, врожай на боби і горох». А ще вважалося, що в цей день змії грають весілля, тому на Ісаакія не рекомендувалося ходити по лісах, лугах і болотах. Від укусів змій існували різні змови. Ось тільки не знаю, наскільки вони були ефективними. Якщо ж з якої-то потреби потрібно було йти з села, надягали високі чоботи і брали з собою сучкувату палицю.
13 червня. День пам'яті мученика Єрмія. Цей день вважався кінцем посіву. І прислів'я відповідна є: «Всякий Веремій про себе розумій: коли сіяти, коли жати, коли в скирти прибирати».
14 червня. День пам'яті мученика Юстина Філософа. Ясна ранок в цей день віщувало врожай жита, а похмуре - урожай ярових.
16 червня. День пам'яті мученика Лукіана. Цей день ще називали Лука вітрогон і дивилися, звідки дме вітер: якщо з півдня, то до врожаю ярих, північно-західний - до сирого літа, а східний - до заразних хвороб.
17 червня. День пам'яті святителя Митрофана Константинопольського. У цей день починають сіяти льон і гречку.
19 червня. День Іларіона. У цей день починається активна прополка. Казали: «Прийшов Іларіон - погану траву з поля геть», «Поле полоти - руки колоти, а не полоти, так і хліба не молоти».
20 червня. День пам'яті священномученика Феодота Анкірського. У цей день наші предки вгадували налив жита - якщо день теплий, то жито добре наллється.
21 червня. День пам'яті великомученика Феодора Стратилата. У цей день селяни звільняли хліва від гною і вивозили його в поле. А також дивилися, яка вранці роса: якщо рясна, то до врожаю. А ось грім в цей день вранці не радував, віщуючи погане прибирання сіна.
22 червня. День пам'яті святителя Кирила Олександрійського. За астрологічним календарем - кінець весни. «З Кириліна дня - що сонечко дає, то у мужика в коморі». Починалася пора сінокосів.
23 червня. День пам'яті священномученика Тимофія Прусського. Якщо в цей день бігали по тік низками миші, то врожай очікувався поганий.
25 червня. День пам'яті преподобних Петра Афонського і Онуфрія Великого. Вважалося, що саме з цього дня сонце повертало на зиму, а літо на спеку. У народі 25 червня називали Петром капусників. Цей день вважався останнім терміном для висадки капустяної розсади на грядки, посіву огірків і гречки.
26 червня. День пам'яті мучениці Акеліни. Наші предки в цей день відзначали свято каш. Кашею, звареною з ранку, потрібно було не тільки нагодувати всіх домочадців, а й жебраків. Щоб гречка добре вродила, її сіють за тиждень до цього свята або через тиждень після нього. З цього дня особливо сильно починали кусатися оводи: «Килина - вздерні хвости».
27 червня. Зацвітає дрібнолиста липа, і все навколо огортає хмара духмяне аромату.
28 червня. День пам'яті мученика Віта. Сіяти після цього дня вже не рекомендувалося.
29 червня. День пам'яті святителя Тихона Амафунтського. З цього дня переставали співати птахи і тихіше йшло сонце. У цей день влаштовували бенкет для найманих працівників. Годували їх обідом і пригощали вином. У цей же день угноювала поля: «Земля любить гній, як кінь овес».
30 червня. День пам'яті мученика Мануїла. Вважалося, що на Мануїла сонце застоюється в зеніті. Помічали: «Якщо в червні часті зірниці - буде добрий урожай». Теплі червневі ночі обіцяють достаток плодів.
І попереду ще так багато світлих радісних днів.
|
Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-24)
|
Переглядів: 1814
| Рейтинг: 0.0/0 |
|