Литва: країна цепелінів і смаженої селери
З висоти башти Гядімінаса Вільнюс - акуратненький і компактний, як іграшка. Особливо його історична частина, потопаюча в свіжій весняній зелені, яка яскраво відтіняє рудо-апельсинові черепичні дахи... Полуденне марево тільки підкреслює цю рятівну тінь дерев, куди так і хочеться перенестися. Тим паче, що там вже передбачливо розташувалися столики із стільцями, що чекають відвідувачів. Де неквапом, в полювання потягуючи крижане пиво або обпалюючий шоколад, можна насолоджуватися затишною красою вузьких вулиць, оновлених архітектурних пам'ятників, географією осіб і лінгвістичною "гримучою" сумішшю: польський, англійський, литовський, німецький, російський.
Бальзаковськие переваги
Сьогоднішній Вільнюс - нагадує жінку бальзаковського віку, уміло що використовує свої вікові переваги. Де треба, підфарбований, де треба, підстрижений. Кокетливо напоказ виставлені достоїнства, уміло, приховані недоліки. І кухня стала багатшою: салати - «Міланський» (шинка, сирий пармезан, пікулі, помідори, майонез), «Сіціліанський» (авокадо, грейпфрут, креветки, кайенський перець, сливки), «Французький» (селера, морква, копчене філе, горошок, яйця, майонез), угорський "Гюндел" (помідори, огірки, паприка, квасоля, сирий, приправлені маринадом з кетчупом), "Будапешт" (куряче м'ясо, картопля, пікулі, печінка, яйця, оливки; приправа - майонез з гірчицею), "Балатон" (рис, шинка, крабові палички, яйця, пікулі, майонез). Угорський гуляш, курча по-шанхайськи, ростбіфи "Чардаш", по-циганськи, по-афріканськи або по-датському, десерт "Малібу" - це все з меню тільки одного кафе "Жалтвіксле" (Zaltvyksle). Природно, всюди Ви можете спробувати і неповторну литовську кухню, але особливо знамениті в цьому плані ресторани "Локис" (Lokys), "Марцелюко клетіс" (Marceliukо Kletis), "Рітос смукле (Ritos Smukle) і "Іда Басар" (Ida Basar). До речі, вечеря в першому з них на чотирьох чоловік з надмірностями, спиртним і чайовими обійдеться Вам в тридцять доларів. І як би Ви не прагнули «перевершити» цю суму, ніде не зможете. Уразить Вас спритність і швидкість офіціантів: тільки зробите замовлення - на столі вже піниться холодне пиво. До речі, литовські ж кухарі - мастаки в приготуванні і використанні авокадо, кореня селери і інших артишоків. Відпочинок у Карпатах
Відвіку литовці славилися в'яленим і копченим м'ясом, а шинка з дикого кабана навіть приймалася в литовській казні нарівні з грошима. "Дике" м'ясо ви можете спробувати у вже згадуваному ресторані "Локис" - навіть знамениті цепеліни Вам можуть зробити з дичиною. До речі, цепеліни (або цеппелінай) - це крупні галушки з картоплі з різноманітними начинками.
Головний овоч країни Картопля - одна з складових литовської кухні. Її тут теж і парять, і смажать, і товчуть. Входить вона і до складу національних блюд: ведерай (товсті свинячі кишки, начинені тертою картоплею або ячною крупою), рагоуляй (своєрідні картопляні оладки, приготовані з суміші сирої і вареної картоплі і дріжджів. Їх подають з шкварками, з луком, а також з сирною або капустяною підливою).
У горщик від ушек до хвоста Кумпіс (копчений окіст) подається в смаженому і вареному вигляді. Свинячий бік гасять з капустою, з нього готують паштети, запіканки і зрази. Свинячу грудинку фарширують овочами, поросяти смажать, начинивши ськріляй (домашньою локшиною), свинячий шлунок начиняють
картоплею; горох і смажать, і варять, а селеру вживають як у вигляді "вершків" - зелені, так і "корінців" - в салатах і самостійно, в обсмаженому вигляді.
Трансформація долми Голубці були завезені в країну зі сходу у вигляді долми ще великими князями литовськими. Правда, виходячи з місцевих продуктів, виноградне листя замінило капустяним, баранину - свининою і грибами, а гранатовий сік і курагу - сметаною. Таким чином, долма трансформувалася в сьогоднішні голубці.
Тмин скрізь Охотне
е, чим інші прибалтійські народи, литовці застосовують спеції і прянощі: лук, часник, селера, кріп, майоран, тмин. З тмином печуть хліб, його додають у фарш, сир і сир. А сиром, до речі, також славиться литовська земля: до відомого ще з радянських часів "румбутісу" нині додалося не порахувати скільки сортів...
Повітряні десерти На десерт тут прийнято з'їсти що-небудь легке, повітря: збиті сливки з желе або з чорносливом, або ананасом, або морозивом, а, може, просто морозиво з фісташками або вишнею, або лікером. А можна випити чашку кави з бісквітами або ароматного густого шоколаду.
Спробуйте, і може тоді, Ви відчуєте неповторний литовський смак життя!
|