П’ятниця
24-04-19
21:20

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Легенди про Яремче, карпати.

Пороки деревини

Пороки деревини

  Порок деревини-відхилення від норми в будові стовбура дерева, зовнішнього вигляду і форми. Порушення фізичного стану та пошкодження деревини знижують її якість і можливість застосування. Всі ці відхилення в основному утворюються у зростаючому дереві через несприятливі кліматичні умови, випадкових механічних пошкоджень і природного старіння. При виконанні різьби по дереву необхідно враховувати і знати вади, які ускладнюють роботу, а іноді роблять деревину взагалі непридатною для подальшого Використання. Але, як кажуть, "немає лиха без добра", - людина з давніх часів навчився використовувати різні породи дерева для своїх потреб і цілей. Характерними вадами стовбура є: кривизна, закомелістост', забудови, нарости. До основних вад деревини відносяться: сучки, косошар, свілеватость, крень, подвійна серцевина, внутрішня заболонь, несправжнє ядро, прорість, тріщини, смоляні кишеньки, засмолок, рак, червоточини, гнилі.

Прорість

  Кривизна - це викривлення поздовжньої осі стовбура. Вона може бути простою і складною (ствол має декілька вигинів в різному напрямку). Кривизна в круглих лісоматеріалах ускладнює їх використання, збільшує кількість відходів у деревообробній промисловості. Але при індивідуальному будівництві, пристрої огорож та парканів, виготовленні всіляких інструментів та інвентарю, меблів, посуду, різьблення по дереву і ще в багатьох інших випадках людина все-таки знаходить застосування кривому стовбура дерева. А деякі вироби чи конструкції в будівництві виконують виключно з кривих дерев. Закомелістост' - це потовщення або збільшення діаметра комля по відношенню до стовбура дерева. При виготовленні дощок з цієї частини стовбура неминучі великі відходи, отриманий матеріал при розпилюванні - невисокої якості, тому що з'являється велика кількість перерізаних волокон. Закомелістость можна частково використовувати в будівництві, при виготовленні меблів, посуду та ін

  Ройко - поздовжні заглиблення в окоренкові частини стовбура. Поперечний розпил торця колоди виглядає зіркоподібним з хвилястим розташуванням річних кілець. При розпилі на дошки більшу частину стовбура вибраковують у відходи, оскільки такі дошки сильно коробляться і мають знижену міцність. Але в індивідуальному господарстві і такі пиломатеріали можна вдало використовувати. На поперечному розрізі стовбура, при відповідній обробці яскраво виявляється красивий малюнок річних кілець дерева. Розрізи різної форми і товщини можна застосувати в оформленні інтер'єру житла.

  Нарости - різке місцеве потовщення стовбура, мають завилькуватої деревину. У більшості випадків зустрічаються на листяних породах: березі, клен, вільха, дубе і деяких інших, а іноді й на хвойних. Нарости бувають двох видів - напливи і капи.

  Напливи - внутрішнє захворювання дерева, що супроводжується наростами з гладкою поверхнею, частіше бувають на окоренкової частини дерева.

  Капи - виражені більш рельєфною поверхнею; при очищенні від кори рельєф виглядає у вигляді крапель. Виникають вони на місці інтенсивно з'являються на дереві сплячих нирок. Деревина наростів дуже погано піддається обробці, але зате відрізняється красивою завилькуватої текстурою. Широко використовується при виготовленні художніх виробів, при облицюванні меблів шпоном.

  Суки - це частини гілок, зарослі в деревину. Суки є у всіх деревних породах. Суки мають темний колір і підвищену міцність в порівнянні з самим деревом. Це найбільш поширений порок деревини. Цей порок погіршує якість, зовнішній вигляд, будова деревини, утрудняє механічну обробку. Дуже багато сучків у дерев хвойних порід. Деревина з сучками мало придатна для різьблення.

Деревина з відкритою прорість

При виготовленні різьбленого виробу сучок може розкришитися, випасти з деревини. Місце, де знаходиться сучок, завжди помітно, і цим знижується художня цінність різьби, тому деревина з сучками для виготовлення дрібних робіт небажана. Але і цей порок багато майстрів використовують у всіляких виробах. Найбільш якісна безсучковая деревина знаходиться в окоренковій частини стовбура. Здорові сучки без гнилі в деревині при певних розрізах і тривалій обробці мають мальовничу текстуру і можуть служити фоном для виробу або ж матеріалом для роботи. Дуже гарні бувають поодинокі розкидані сучки і кільчасте (згруповані по три і більше по колу стовбура на одній висоті).

Тріщини деревини

  Косослой - Гвинтоподібне розташування волокон в деревині стовбура. У колоді косошар не є серйозним пороком. але викликає викривлення (скручування) дощок, знижує механічні властивості деревини, погано піддається обробці. Різати вироби з косослойное деревини дуже важко, потрібен певний навик, але часто в руках майстра з обробки дерево-косошар стає відмінним матеріалом для різних виробі. Особлива, ефективна фактура косослоя добре видно при розколі стовбура на частини. Завилькуватість - це хвилясте і переплутані розташування волокон. Найчастіше зустрічається на листяних породах в окоренковій частини стовбура. Завилькуватість підвищує міцність деревини, красу її фактури, але ускладнює обробку, різьбленні піддається з великими труднощами. Хвиляста свілеватость часто буває у берези, клена, горіха, на наростах, напливах і капах. Дуже великий свілеватостью відрізняється карельська береза, саме за це так високо цінують її деревину, незамінну у виробництві унікальних меблів і художніх виробів.

  Крень - зміна будови деревини хвойних порід у стислій зоні стовбура і гілок. Спостерігається у вигляді дугоподібних ділянок. Часто утворюється в деревині викривлених і похило стоять стовбурів. При поперечному розрізі, особливо у хвойних порід, добре видно зсув серцевини в одну сторону. Крень порушує однорідність будови деревини, знижує міцність, сприяє сильному подовжньому викривленню дощок і брусів. Поперечні розрізи стовбура з креном можуть служити матеріалом для виробів, оформлення житла, так як після доброї обробки виявляється красивий малюнок річних шарів.

  Подвійна серцевина. Вона яскраво виражена при поперечному розпилі стовбура в місці роздвоєння. Торець дерева в цьому місці зазвичай має овальну форму. Часто між двома серцевинами буває закрита прорість (заросла кора) Утруднює обробку, збільшує відходи, сприяє розтріскування. Незвичайна форма розпилу разом з текстурованим малюнком можуть дати цікавий декоративний ефект. Внутрішня заболонь - група річних кілець-шарів, розташованих в ядрової деревині, що має забарвлення, властивості і будова заболоні. На торці стовбура вона яскраво виражена у вигляді одного або декількох кілець різної ширини, більш світлих, ніж ядро деревини. Такий порок спостерігається в стовбурах листяних порід, особливо у дуба та ясена, Роботу різьбяра він не ускладнює. Декоративний ефект декількох смуг різного кольору допомагає Створити цікаве рішення оформлення інтер'єру.

  Помилкове ядро - внутрішня частина стовбура з темним забарвленням різних відтінків. Форма помилкового ядра може бути круглою, ексцентричної, зірчастої, лопатевої. Від заболоні несправжнє ядро відрізняється більш темним забарвленням. Помилкове ядро в безьядрових породах може стати гарним декоративним елементом в оздобленні виробу.

  Прорість - це заростають або заросла рана у вигляді порожнини, заповненої залишками кори. Виникає в результаті зовнішніх пошкодженні дерева і значно знижує міцність деревини. Вона може бути відкритою і закритою. Цей порок погіршує якість деревини і може зробити її взагалі непридатною для різьблення (мал. 2, 3).

  Тріщини - розриви деревини вздовж волокон. Утворюються при зростанні дерева впливом низьких і високих температур, висиханні. Тріщини бувають: метіковие, морозні, отлупние, від сушіння. Знижують механічну міцність, погіршують зовнішній вигляд, збільшують відходи, знижують сортність деревини і можуть навіть перевести сортамент в розряд дров. При різьбленні тріщини небажані, тому їх состругівают або зашпаровують однорідної сухої деревиною, після чого можна приступати до роботи (рис. 4).

  Кишеньку - порожнина всередині річних шарів, заповнена смолою або камеддю. Смоляний кишеньку псує поверхню виробів, погано піддається обробці і склеюванню, бруднить інструменти, знижує міцність деревини.

Дефекти деревини

  Засмолок - це ділянка деревини, рясно просочений смолою. Виникає на місці поранення стовбура дерев хвойних порід. Засмолені ділянки виділяються більш темним забарвленням. Деревина в місці пороку важче основною. Засмолок знижує ударну в'язкість, зменшує водопроникність деревини, утрудняє склеювання та оздоблення.

  Рак - це рана на поверхні стовбура дерева, що виникла в результаті зараження паразитичним грибом і бактеріями (рис. 5). На хвойних породах по межах зараженого місця відбувається сильне смолотеченіе. На місці зараження деревина не наростає, а з протилежного боку стовбура зважаючи посиленого приросту утворюється характерне здуття (пухлина). У різьбленні не застосовується.

  Червоточина - руйнування деревини личинками і жуками. При очищенні деревини від кори добре видно сліди діяльності комах у вигляді ходів і борозенок різної форми та конфігурації. Червоточина може бути поверхневої, коли жуки проробляють ходи в корі й луб'яні шарі; глибокої й неглибокої, коли ходи жуків-древесніков проникають на кілька сантиметрів в глибину або навіть пронизують деревину наскрізь. Дерево, пошкоджене червоточиною, непридатне для різьблення, але деякі окоренних ділянки стовбура являють собою цілі художні композиції з ходів і борозенок. Око майстра повинен помітити цей малюнок. Майстерно оброблені шматки можуть стати прекрасними виробами та сувенірами.

  Гнилі - дереворазрушающие вплив грибів. Виникають в зрубаної, валежной і сухостойной деревині. У початковій стадії гниття з'являється ненормальна для деревини забарвлення, змінюється механічна міцність і поступово дерево руйнується, перетворюючись на потерть. Внутрішня трухлява гниль розвивається в серцевинною частини стовбура дерева, що росте. Інфекція у вигляді бактерій і грибів проникає в стовбур і коріння через зламані сучки і інші рани, руйнуючи дерево. Внутрішня трухлява гниль вражає деревину настільки, що вона перетворюється в порошок або видирається пучками волокон. Трухлява гниль зустрічається в деревині всіх порід. Дерево з гнилизною для різьблення непридатне, але пустотілі (очищені від гнилі) стовбури дерев використовують з давніх пір. Найбільше застосування знаходять пустотілі стовбури листяних порід (липи, верби, осики та інших). Для декоративних цілей і нехитрих виробів утилітарного характеру "пустотелкі" цілком підходять.

  Завиток - місцеве викривлення річних шарів, викликане впливом сучків або проростанням. Знижує міцність деревини, погіршує якість ручного стругання та фрезерування.

 



[10-02-16][Все для туристів]
Шматочок Карпат під Києвом (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Що їдять данці? (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Янгон колишня столиця Мьянми (0)
[09-09-01][Відпочинок і поради]
Казки чорного лісу (0)

Категорія: Легенди про Яремче, карпати. | Додав: vechervkarpatah (10-11-14)
Переглядів: 1459 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: