Пісні страви
Через місяць після Апостольського посту наступає багатоденний Успенський піст. Він триває два тижні - з 14 по 27 серпня. Цим постом церква закликає нас до наслідування Божої Матері, яка перед переселенням своїм на небо невпинно перебувала в посту і молитві. Понеділок, середа, п'ятниця - сухоїдіння. Вівторок, четвер - гаряча їжа без олії. У суботу та неділю дозволяється їжа з рослинним маслом. У день Преображення Господнього (19 серпня) дозволяється риба. Рибний день в Успіння, якщо він припаде на середу або п'ятницю. Пісні страви Перші страви
Щи пісні
З розрахунку на 1 порцію потрібно: 150 г квашеної капусти, по 20 г моркви і ріпи, 30 г ріпчастої цибулі, 10 г петрушки, 10 г рослинної олії, 2 г часнику, 8 г борошна, 15 г маку, зелень, лавровий лист, чорний перець, сіль.
Моркву, петрушку, ріпу, цибулю дрібно нарізати і злегка спасерувати на олії.
Капусту перебрати, великі шматки нашаткувати, додати рослинне масло і згасити в окремому посуді близько години, потім покласти обсмажені коріння, цибулю і продовжувати гасити ще 30 хвилин. Залити вміст водою, довести до кипіння, покласти прянощі, посолити, заправити борошном, прогрітій на сковороді і розведеною водою, товченим часником і варити ще 5-7 хвилин.
При подачі посипати зеленню кропу.
Пісні щі можна заправити маковим молочком.
Літній суп з грибами
Буде потрібно: 200 г картоплі, 1 цибулина, 3 штуки дрібної буряка з бадиллям, 200 г білої квасолі, 100 г грибів, 2 ст. ложки рослинної олії, 1 ст. ложка томатної пасти, 3 л води, 1 ч. ложка 3%-го оцту, сіль.
Цибулю дрібно нарізати і спасерувати на олії. Перед закінченням пасерування додати томатну пасту і продовжувати пасерувати до тих пір, поки масло не забарвиться.
Від буряків відрізати бадилля і ретельно її промити. Буряк нарізати кубиками, скропити оцтом і згасити. У киплячу підсолену воду покласти картоплю, нарізану кубиками, квасоля і гриби. Через 10 хвилин додати буряк, порубану бурякове бадилля, пасеровану цибулю. Варити ще 15 хвилин.
Суп-пюре з червоної квасолі
Квасоля замочити на 5-6 годин, а ще краще з вечора - і залишити до ранку. Вранці набряклу квасолю промити під проточною водою і поставити варити.
Варити на невеликому вогні до повної готовності (квасоля повинна розваритися).
Тим часом підсмажуємо цибулину і морквину в рослинному маслі, туди ж додати тонко нашаткований стебло селери, помідор, порізаний кубиками або ½ склянки томатного соку.
Квасолевий відвар процідити і протерти через сито. Ввести в нього приготовану заправку. І подрібнений пучок зелені кропу і петрушки.
Поставити суп на вогонь, і як тільки він знову закипить, додати подрібнений зубчик часнику. Вимкнути вогонь і дати супу небагато потомитися в каструлі.
Другі страви
Капуста тушкована
Буде потрібно: 400 г білокачанної капусти, 2 ріпчасті цибулини, 2 ст. ложки томатної пасти, 2 ст. ложки рослинної олії, сіль за смаком.
Капусту нарубати і згасити в невеликій кількості води до напівготовності.
Цибулю дрібно нарізати, підсмажити на рослинному маслі, додати томатну пасту і згасити ще 5 хвилин.
Капусту змішати з приготованою цибулею, посолити за смаком і тушкувати до готовності.
Капуста, тушкована з яблуками і солодким перцем
Буде потрібно: 700 г білокачанної капусти, 2 кислих яблука, 1 ріпчаста цибулина, 1 солодкий перець, 3 ст. ложки рослинної олії, сіль за смаком.
Капусту нашаткувати, перець нарізати соломкою, цибулю подрібнити. Все скласти в глибоку сковороду, залити 0,75 склянкою води, посолити і тушкувати 10 хвилин під кришкою. Потім додати натерті на крупній тертці яблуко і тушкувати ще 5 хвилин. Потім додати рослинне масло, перемішати і тушкувати без кришки, помішуючи. Через 5 хвилин зняти з вогню. Тушкована капуста гарна й у гарячому, і в холодному вигляді.
Баклажани, смажені з цибулею
Буде потрібно: 4 баклажана, 2 ріпчасті цибулини, 4 ст. ложки кукурудзяного борошна, 1 склянка соєвого майонезу, розведеного з водою, 2 ст. ложки томатної пасти, 4 ст. ложки рослинної олії, сіль за смаком.
Баклажани помити, зрізати кінці, обшпарити. Нарізати тонкими скибочками, посолити, обваляти з обох сторін у борошні і обсмажити на рослинному маслі.
Цибулю нарізати кільцями і теж обсмажити на олії.
Готові баклажани перекласти на блюдо, чергуючи зі смаженою цибулею. На сковороду налити соєвий майонез з водою, томатну пасту, трохи олії, змішати і дати прокипіти. Потім цим соусом залити баклажани.
Каша сочевичним
Потрібно: 2 склянки коричнево-зеленою сочевиці, 1 л води, 1 ріпчаста цибулина, рослинне масло, сіль за смаком.
Сочевицю перебрати, промити, залити гарячою водою, накрити кришкою і варити на маленькому вогні 50 хвилин, посолити за смаком. Цибулину дрібно нарізати і спасерувати на олії, додати в кашу, накрити кришкою і варити при мінімальному нагріві ще 10 хвилин.
Салати
Салат картопляний з часником
Буде потрібно: 2-3 картоплини, 2 зубчики часнику, 1 пучок зеленої цибулі, 2 ст. ложки рослинної олії, 1 ч. ложка столового оцту, сіль за смаком.
Картопля очистити, вимити, нарізати кубиками і відварити в підсоленій воді до напівготовності. Воду злити, закрити кришкою і довести до готовності на пару.
Картопля охолодити і покласти в салатник.
Часник потовкти з сіллю, заправити рослинним маслом і оцтом, перемішати і отриманим соусом заправити картоплю. При подачі готовий салат посипати дрібно нарізаною зеленою цибулею.
Салат з кальмарів і морської капусти
Буде потрібно: маринована морська капуста, кальмари, 1 свіжий огірок, 1 червоний або жовтий солодкий перець, 1 яблуко, сіль, рослинне масло.
Дрібно порізати морську капусту, кальмарів, огірок, солодкий перець, натерти на крупній тертці яблуко, все перемішати, посолити, небагато поперчити, заправити рослинною олією.
Салат з кольоровою капустою
Буде потрібно: 100 г цвітної капусти, 1 середня морква, 3 ст. ложки консервованої солодкої кукурудзи, пучок зеленого салату, 3 ст. ложки соєвого сметани (майонезу), сіль за смаком.
Цвітну капусту розділити на маленькі суцвіття, промити, відварити в підсоленій воді. Морква нарізати кружечками і також відварити. На дно салатниці покласти крупно нарізаний салат, зверху маленькими окремими гірками - моркву, кукурудзу і капусту. Посолити за смаком і заправити соєвої сметаною.
Салат зі свіжих овочів
Буде потрібно: 100 г кочанного салату, 2 свіжих огірки, 2 моркви, 100 г редиски, 3 ст. ложки соєвого сметани (майонезу), сіль за смаком.
Салат промити холодною водою, просушити. Огірки нарізати брусками, моркву і редис натерти на тертці. Посолити за смаком, обережно перемішати і полити соєвим сметаною.
Салат з морквою, гарбузом та яблуками
Буде потрібно: 4 моркви, 3 яблука, 150 г гарбуза, 2 ч. ложки лимонного соку.
Моркву і гарбуз очистити, натерти на крупній тертці. Яблука очистити від шкірки і насінної камери, нарізати дрібними скибочками і скропити лимонним соком. З'єднати підготовлені морква, гарбуз і яблука, перемішати.
Напої
Компот з ревеню
Цей компот краще всього готувати в першій половині літа, так як ревінь у цей час більш корисним.
Буде потрібно: 200 г ревеню, 1 л води, 2 бутончики гвоздики, цукор, апельсинова цедра за смаком.
Черешки ревеню вимити, очистити від грубих волокон і нарізати дрібними шматочками. Потім залити гарячою водою, додати фруктозу і варити разом з приправами до розм'якшення. Процідити і остудити.
Чай з яблуками
З розрахунку на 3 чашки знадобиться: 4 ч. ложки чорного чаю, 2 яблука (краще антоновських).
Заварити чорний чай: 3 рази обполоснути чайник окропом, засипати заварку і налити окріп до половини чайника, настояти під кришкою 5 хв, долити окріп.
Яблука нарізати невеликими шматочками, розкласти по чашках, залити гарячим чаєм. Чашки накрити (якщо немає спеціальної кришки, можна використовувати блюдця) і залишити на 5 хвилин.
|