Вівторок
24-04-23
13:04

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Яремче, туризм, наш регіон.

Карнавал по-горошівськи

Карнавал по-горошівськи

 

У переддень, чи, швидше, в передвечір Старого Нового року (тобто 13 січня) значна частина українців «маланить». Свято Маланки, що поєднало в собі язичницьку традицію та християнське вшанування святої Маланії, за формою цілком відповідає дефініції «карнавал». З тією лиш різницею, що має воно обов’язкових персонажів — скажімо, власне Маланку, а також більш чи менш замінних Козу, Ведмедя, Діда, Бабу, Василія, Козака, Солдата й інших. І ще одна визначальна риса цієї перебирії: виконавці ролей, а в першу чергу «лідери» — хлопці. От і ходить Маланка–він від хати до хати, від квартири до квартири, відвідуючи дівчат, розважаючи, веселячи, жартуючи, а часом і бешкетуючи. Адже персонаж уособлює господиню-невдаху, над якою для того й сміються, щоб не дати їй увійти в дім — не в карнавальній містерії, а направду. Щоб у домі ладналося, велися добро й статки.

Наскільки живим є народ, настільки живою, а не законсервованою, є традиція. У селі Горошова Борщівського району на Тернопільщині Маланку святкують, як говориться, з діда-прадіда. Принаймні, найстаріші мешканці села твердять, що пам’ятають «маланкування» з дитинства. І за Австрії, і за Польщі, і навіть за СРСР, хоча тоді це дуже не схвалювалося. Та якщо раніше склад перебирії був «класичним» — Маланка і Ко, то тепер дійство суттєво демократизувалося. Нинішніх, достоту «карнавальних» персонажів уже й не перелічити. І щороку вони інші. Але суть та ж — висміяти людські вади і в такий спосіб їх побороти. А позаяк ці вади чи не найпомітніші у публічних осіб, державних, політичних лідерів, то й «з’являлися» в Горошовій на Маланки Лєнін, Гітлер, Сталін, Брежнєв... А театральні дійства присвячувалися актуальним подіям, як-от вихід України з Союзу, проголошення її незалежності. А якщо брати ближче в часі, то інсценізувався історичний приїзд Віктора Януковича до Івано-Франківська і «яєчний» «замах» на його життя (у версії горошівських маланкарів — з летальним наслідком). І багато іншої всячини. Обігрують горошівчани й східний символ кожного року…

…Щороку перед компетентною комісією та шановною публікою демонструють свою фантазію, свої неповторні костюми і потішні сюжети десятки груп народних «лицедіїв». Ці невеличкі театральні трупи, називані тут «партіями», збираються, щоб обговорити сценарії й костюми далеко заздалегідь, за місяць до свята чи й раніше…

До самої (самого) Маланки горошівчани ставляться особливо відповідально. Хлопців на Маланок (їх буває до чотирьох) переодягають старші жінки, що мають у цьому великий досвід і добре знають, як повинна виглядати ноша персонажа. А одежа на Маланці мусить бути перфектна: і головний убір, і багато вишита сорочка, і лейбичок (кептарик), і пояс-крайка, і розкішне намисто. Ну, хіба лише черевики не на підборах, бо ж хлопцеві-Маланці цілу ніч доведеться ходити селом, витанцьовувати з дівчатами. І аж під ранок разом із «партією» в центрі Горошової вони всі разом палитимуть дідух, символ щедрості — здійснюватимуть традиційне жертвоприношення силам природи, що дають врожай та всякі блага. А тоді хлопці візьмуть на руки Маланку і підкидатимуть догори, «на «ура», як кажуть горошівчани. І співатимуть «Многая літа» своєму персонажеві-улюбленцю. Карнавал закінчиться, щоб почався новий рік, щасливий новий рік. І знову все по колу. Але «початок» цього коловороту вартує побачити саме в Горошовій.

 

Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"

 



[10-02-09][Все для туристів]
Тисяча печер України — відкриття тривають (0)

[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Кокос найбільший нежилий острів (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Пік Леніна 2009 (0)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
Прочитай, запам'ятай, збережи! Словник туриста. (0)

Категорія: Яремче, туризм, наш регіон. | Додав: vechervkarpatah (10-01-18)
Переглядів: 790 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: