ПЕРШЕ ЗНАЙОМСТВО
Ледве потрапивши на острів, починаєш дивуватися. Клімат хоч і тропічний, але порівняно м'який. Принаймні, по суб'єктивних відчуттях жару тут переноситься набагато легше, ніж в Еміратах або Ізраїлі. Може, позначається магічний вплив теплого океану?
Уро вень життя місцевого населення невисокий. У багатьох селах -- ні водопроводу, ні каналізації. Де ж вони миються і стирають? У чистих річечках і озерах, яких тут множина. Розпещені сучасною урбанізацією європейці з неприкритим здивуванням спостерігають, як чоловіки і жінки миються в сільських водоймищах. ересен Инт побут сільського балійца. Садиба складається з декількох споруд. У головній хатині, в якій є стіни, проживає розділ сімейства з дружиною. У іншій, яка стенів не має, мешкає дітвора. На кожному подвір'ї є невелика альтанка -- у ній приймають гостей. Жителі виживають за рахунок ведення натурального господарства. Багато хто обробляє рис -- праця, треба сказати, каторжний. На певному етапі потрібно добитися, щоб на полі постійно стояла вода. Наскільки це складно в умовах жари і відсутності дощів -- напевно, пояснювати не треба. Урожай рису збирають два (балійський сорт) або три (імпортні сорти) рази на рік. Говорять, балійський смачніше і цінується дорожче. Збирають також плоди -- манго, ананаси, маракуйю, папайю і авокадо. Для нас -- екзотика, для балійцев -- повсякденна їжа. А ось знайомі нам картопля і помідори ростуть погано, але навіть якщо і виростуть -- позбавлені смаку. Балійци -- люди дивно доброзичливі. Побачивши туриста, обов'язково посміхнуться. Якщо мимо проїжджає туристичний автобус -- мило махають, вітаючи. І ніякого жебрацтва!
алійци -- народ украй витривалий. Цілий день упиратися на полі під променями сонця -- на це здатні небагато. Наша група побачила жінку, яка несла на голові камені з копальні. Почали фотографувати. Жінка зупинилася, посміхнулася і навіть почала позувати. Так вона, утримуючи камені на голові, і стояла -- до тих пір, поки ми не виїхали. Відпочинок у Карпатах
При ятная особливість -- украй низькі ціни на сувеніри. За декілька доларів можна купити цілу оберемок унікальних виробів з каменя або дерева (завдяки ремеслам виживають більшість сільських жителів). Ціна хорошої картини або дивовижного сервізу -- $10. Рух на Балі лівобічний, тому що на острові багато машин японського виробництва. Знаків майже немає, і переходити вулицю треба украй уважно. Переважна більшість населення пересуваються на моторолерах і мопедах -- швидко і зручно. Суспільний транспорт розвинений слабо, серед туристів дуже популярне таксі -- воно комфортне і дешеве.
ЕКСКУРСІЇ
Напевно, найдоступніша і нешкідливіша екскурсія -- сафарі на слонах. Немає нічого складного: сідаєш в спеціальну карету, прикріплену на спині тварини -- і в шлях! Слон йде поволі, але упевнено. Погонич сказав, що тварині «в кайф» служити людям. Частина маршруту пролягає по джунглях, частина -- по штучному озеру, в якому слон омиває своє тіло, а якщо захотіти -- омиє і тіла туристів. Екскурсія для витриваліших -- сафарі в джунглі на джипах. Це, мабуть, найбільш пізнавальний захід, тому що встигаєш побачити балійськие села і садиби, постежити за роботою ремісників і процесом обробітку рису. Картинки міняються як в калейдоскопі. Хочеться зупинятися кожні сто метрів і фотографувати. Наш водій постійно нас заспокоював: «Попереду побачите і не таке!». Звичайно, треба відвідати Парк птахів. Видовище приголомшливе! «Тропіканськие пернаті» абсолютно вільно гуляють по парку і, здається, навіть не думають відлітати. Дивовижної краси папуги сідають прямо на голову -- тільки виріши!
ГОТЕЛІ
Отже, готельна база на Балі визнана найшикарнішою в світі. Сюди «прийшли» всі відомі світові готельні мережі, які немов змагаються один з одним в справі вишуканого і комфортного готельного будівництва. Особливістю є нізкоетажность -- найвищі готелі мають не більше 4-5 поверхів. За існуючою традицією споруди не можуть бути вище за пальмове дерево, і це умова всі інвестори неухильно виконують. Ще одна особливість: кожен готель має приголомшливо красиве оточення -- чи то унікальний ландшафт, чи то дивовижний сад, чи то каскад фонтанів і басейнів, а нерідко і всі разом узяте. По територіях балійських готелів можна гуляти, як по національних парках в інших країнах -- вражень буде не менше!
У кожному готелі є прекрасний SPA-центр, де можна приймати традиційні процедури догляду за тілом. Раджу купувати так звані комплексні пакети. Програма триває 3 години. За все -- $60. У деяких готелях окремі SPA-услуги надаються для постояльців безкоштовно. Примітно, що вартість мешкання в балійських готелях достатньо невисока. Так, ціна добового перебування двох чоловік в прекрасному тридцятиметровому номері делюксовського готелю на березі океану починається від $80 (з сніданком) або $120 (живлення по системі «все включено»). Це ціна на рецепції, а для організованих туристів вона ще нижча. Звичайно, є і номери подорожче. Любителям відпочинку класу VIP раджу орендувати цілу віллу (від $600). Як правило, вілла складається з декількох розкішних споруд: головне бунгало, спальня, діловий центр. На території кожної вілли (її загальна корисна площа може складати декілька сотень квадратних метрів) є один або навіть два басейни, 2-3 санвузли, сад, окрема кухня, їдальня. Кожен такий об'єкт обслуговується підготовленим персоналом, включаючи особистого дворецького, шеф-повара, водія і так далі
Звичайно, в курортних готелях інших країн (Туреччина, Єгипет ціни можуть бути нижче. Але повірте на слово: турецька готельна база по рівню «крутизни» відстає від балійськой приблизно на стільки ж, на скільки українська -- від турецької.
ОСОБЛИВОСТІ ПРОДАЖІВ
Пропонуючи потенційному туристові поїздку на Балі, його необхідно підготувати і проінструктувати. Клімат на Балі хоч і стерпний, але сонце жорстоке (острів знаходиться на широті 8°). «Згоріти» можна дуже швидко. Люди з чутливою шкірою можуть отримати опік, навіть знаходячись в тіні. Тому рада перша: необхідно запасатися сонцезахисними кремами. У перші дні відпочинку бажано утриматися від активних сонячних процедур, в найнебезпечніший час дня (з 12 до 16) краще побути в приміщенні або SPA-центре.
Рада другої: потенційних мандрівників потрібно відразу набудувати на досить непростий переліт. Прямих рейсів до Індонезії немає, на Балі зазвичай летять через Сінгапур. Втім, цю обставину можна використовувати як позитив: перебування в Сінгапурі на строк до 96 годин безвізове, і в турпакет можна (і слідує) включати 2-3 дні в цій країні.
Рада третя: людей потрібно проінструктувати, що можливі короткочасні розлади здоров'я. Довгий переліт, зміна часових поясів, тропіки -- всі ці чинники можуть стати причиною деяких ускладнень. Засмучуватися не варто -- через пару днів все пройде! Особливо чутливим людям пропонують приймати вітамін С з цинком. Будьте пильні при виборі блюд -- деякі з них приправлені гострими соусами, які можуть бути не на смак українцеві з традиційною орієнтацією гастронома.
|