18 лютого. Китайський Новий рік.
Коли і як був зустрінутий перший Китайський Новий рік вже не знає ніхто. Прослідкувати всю історію цього дивовижного свята неможливо, оскільки вона налічує сотні століть, декілька тисячоліть... Але у китайського народу є одна стародавня легенда, яка багато в чому пояснює традиції Весняного фестивалю, як ще називають це свято.
Світло проти сили ... Стародавніше тварина на ім'я Ніан завжди з'являлася напередодні Нового року. Воно приходило до людей і полювало на них. Ніан володів величезною потужністю, і не було такої сили, яка могла б справиться з ним. За один раз він міг поглинути жителів всього села, і Новий рік за часів влади Ніана був часом страху і жаху. Одного разу на порятунок людей прийшов невідомий старий. Він не боявся Ніана. Навпаки, він викликав Ніана до себе і сказав йому: «Я знаю, що ти можеш пожирати людей... Але ж твоєю здобиччю можуть бути тварини, подібні
тобі. Ти сильний ось і бийся з сильними, а люди не є твоїми гідними супротивниками. Дай спокій їм». Ніан послухався старого і протягом багатьох років він ковтав тварин, які турбували сільських жителів і їх ферми. І звіри принишкнули, ховаючись в лісах, дозволивши людям насолоджуватися мирним і спокійним життям. Але і бачивши упокорювання Ніана, старий не вірив йому. Перш ніж піти, старий навчив людей робити червоні паперові ліхтарики і розвішувати їх на вікнах і дверях своїх будинків перед кожним Новим роком, щоб тримати Ніана подалі від сіл. Ніан боїться червоного кольору. Старий пішов, і лише тоді всі зрозуміли, що це був безсмертний бог... Відпочинок у Карпатах
Традиції і ритуали Китайський новий рік, як і західний дуже багатий традиціями і ритуалами.
Люди починають готуватися до свята за місяць, купують подарунки, художні оздоблення, продукти і новий одяг. У дні перед Новорічним святкуванням у всіх будинках здійснюється дуже ретельне прибирання, але в ці дні вона носить не санітарно-профілактичний сенс, а знову ж таки ритуальний. Вважається, що таким чином від будинку відмітаються всі сліди невдач, і прокладається дорога успіху і щастю. Але люди все ще пам'ятають і бояться стародавнього Ніана, і тому продовжують прикрашати свої будинки червоними паперовими ліхтариками. Вони фарбують двері і вікна в червоний колір, надягають червоний одяг, а також розвішують у всьому домі спеціальні листівки з побажаннями щастя, багатства, довговічності, вдалого заміжжя і одруження.
Святкова трапеза Дивно, наскільки ретельно дотримані в Китаї всі традиції і ритуали Новорічного святкування - свята, мабуть, найголовнішого в житті цієї країни. Навіть блюда, що подаються на стіл у всі ці дні (а китайський Новий рік триває 15 днів), а також напередодні великого свята
мають свій особливий сенс. Традиційні галушки «jiaozi», які смажаться на воді, є побажанням отримання втраченого щастя що всім покуштувало їх. Ці ж галушки мають стародавніше значення, і означають багатство і процвітання в Новому році. Вони виглядають подібно до стародавніх китайських монет. У деяких провінціях Китаю зберігся звичай непомітно класти в одну з jiaozi монету. І той, кому вона дістанеться, буде процвітаючою людиною. Креветки приносять щастя і здоров'я, висушені устриці «хо Сицзян» - успіх, салат з сирої риби (або «yu sheng») - успіх, а морська водорость, що отримала красиву назву «Волосся Ангела» (Fai-hai), - процвітання. Взагалі, святковий стіл в ці дні надзвичайно рясний. Блюд для нього готується набагато більше, ніж може з'їсти сім'я. Це теж є хорошою прикметою: як багатий і ситний стіл в новорічну ніч, таким він і буде весь рік.
Бог Кухні
У китайців є дуже цікавий ритуал - проводи Бога Кухні - Тсао Чана. Він здійснюється відразу після традиційного прибирання будинку - напередодні Нового року. Тсао Чан - це опікун сімейного вогнища, він дав людям вогонь. Але Бог Кухні це не просто покровитель кулінарної майстерності господинь, він також і цензор домашніх моралей. Зображення Тсао Чана висить в кожному будинку. По повір'ю, перед кожним Новим роком Тсао Чан залишає будинок, щоб повідомити небеса про поведінку сім'ї в році, що йде. Перед проводами Бога Кухні сімейство робило все можливе, щоб заручитися хорошими відгуками цього важливого бога і отримати прихильність небес. Навіть пробують його підкуповувати - мажуть йому губи медом і цукром. Потім картину із зображенням Бога Кухні спалюють, і дим символізує сходження його до небес - до Нефритового Імператора. Повертається Тсао Чан в перший же день Нового року. І зазвичай в будинку вже з'являється нове зображення Бога Кухні..
Фейєрверк і марновірства Але приходить новорічна північ. Все небо освітлює фейєрверком, який символізує відхід Старого і зустріч Нового року. Люди відкривають всі двері і вікна в будинках, щоб дозволити старому року канути в небуття. Існує стародавнє марновірство, яке не дозволяє в перший день Нового року їсти м'ясо. Вважається, що така їжа здатна відвернути від людини щастя на цілий рік. Також не належить мити волосся цього дня, оскільки можна змити весь успіх Нового року. І, звичайно ж, як і у всьому світі, вважається, що як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш. Тому люди прагнуть доставляти один одному тільки радість, немає між ними незадоволеності і образ, а батьки потурають своїм дітям у всіх їх капризах, тому що плакати цього дня дуже погана прикмета.
Цього дня прийнято дарувати червоні конверти з грошима успіху. Також як подарунки друзям і родичам підносять традиційні новорічні делікатеси, піроги, чай, насіння дині, квітів, різних плодів. Серед подарунків є так зване Вино Щастя. Воно обертається в прекрасний китайський шовк, і підв'язується пензликом Щастя.
День народження собак Другий день Нового року - день звернення до богів і предків сімейства. Шанування померлих дуже важлива частина Новорічного святкування. Адже старші родичі заклали основи для благополуччя і процвітання своїх дітей і внуків, і дань пошани і подяки нащадків безмежна. Цей день чимось схожий на наші поминання, на стіл ставляться спеціальні пригощання і спиртне. Але також, по стародавній вірі, цей день є вдень народження всіх собак!
Фестиваль ліхтарів, сира локшина і домашні посиденьки В третій і четвертий день ходять в гості до родичів чоловіка і дружини. А в п'ятий день прийнято залишатися удома, щоб пошанувати Бога Багатства.
Сьомий день - найважливіший день для фермерів. Вони роблять спеціальний напій, використовуючи сім різних овочів, їдять сиру локшину як символ довголіття. Сьомий день Нового року вважається вдень народження всіх людей. У останній - п'ятнадцятий - день Новорічного святкування починається Фестиваль Ліхтарів. Це дуже яскраве видовище, що запам'ятовується, з ритуальними танцями, барвистими перевтіленнями людей. Традиційно цього дня люди пригощаються круглими галушками, зробленими з солодкого рису і наповненими солодким або пряним фаршем.
Звичайно, розповісти відразу про всі нюанси Китайського Нового року просто неможливо, тим більше що в кожній провінції цієї країни разом із загальними існують і свої традиції.
|