Дивні слова ізраїльської кухні
При відвідинах якої-небудь країни Ви дізнаєтеся її з різних сторін: історичною, географічною, соціальною або культурною. Але найприємніше, різноманітніше і "смачніше" - це кулінарне знайомство. Їжа і напої не тільки характерні для кожної країни, але і завжди пов'язані з її історією, культурою, звичаями. Хоча держава Ізраїль з'явилося зовсім недавно, у нього вже склалися певні традиції гастрономів, які в основному пов'язані з тими звичками, які принесли з собою вихідці з різних країн.
«Кошер» - дозволено В кухні Ізраїлю є один визначальний принцип: релігійний єврей їсть тільки кошерну їжу, а право на існування отримують тільки ті ресторани, які відповідають строгим правилам спостерігачів-рабинів. "Кошер" взагалі означає "чисто" або "дозволено", а зведення правило, визначальних кошерность, називається кашрутом. З Тори єврейський кухар дізнається, які складові частини він може використовувати, як приготувати те або інше блюдо.
Три правила кошерності В Торі записані три основних правила кошерності.
Перше: "Не вари козеняти в молоці його матері", тому м'ясо і молоко не повинні з'єднуватися в одному посуді і в шлунку. Друге правило пов'язане із забороною вживати кров, тому худобу забивають особливим чином, щоб з тварини витекла вся кров. Згідно третьому правилу, вирішується, є тільки м'ясо парнокопитних ссавців, що жують жуйку, птаха і тих морських мешканців, які мають луску і зябра. Внаслідок цього заборонено споживати свинину і верблюжатіну, а також омарів і крабів. Проте, не дивлячись на всі обмеження, їжа в Ізраїлі різноманітна і смачна. А той, хто ніяк не може обійтися без сметанного соусу до яловичини, знайде ресторан, в якому готують некошерну їжу. Ізраїльську кухню, окрім кошерності, відрізняє ще і арабський вплив, а також додаючу своєрідність блюдам вживання місцевих приправ, що згадуються в Біблії: кунжуту, кориці, пом'яті, коріандру. Меню в ресторанах зазвичай написане не тільки на івриті, але і англійською мовою, а подекуди і на російському. Відпочинок у Карпатах
Сніданок, обід, вечеря Сніданок досить рясний. Більшість готелів пропонує шведський стіл з великим
вибором салатів, сирів, риби, оливок, сиру, яєць. В середині дня їжа легка, звичайно це м'ясо без гарніру: кебаб (Kebab, яловичина або баранина), шашлик (Schischlick, м'ясо, запечене в грилі), шаурма (Shuarma, запечене на рожні м'ясо). Шаурму можна спробувати на вулиці. Зазвичай це організовано так: продавець бере в руки піту, робить з неї кишеньку і кладе туди шматок м'яса - індичка або баранина, потім Ви підходите до великого столу, на якому коштують всілякі закуски, - смажена картопля, баклажани, лук і так далі (приблизно 20-25 видів). Ви можете вибрати будь-які і скільки хочете або можете. Увечері знову рясна їжа: вона починається з салатів і оливок і кінчається десертом, фруктами, сирами.
Хумус, тхина, фалафель Майже в кожному меню є хумус (Humus). Цим словом позначається смачне пюре з жовтого гороху, лука, приправ і часнику. Його варіант - тхина (Techina) - з вареного кунжуту, лука і помідорів. Обидва блюда їдять з арабським коржиком питої (Pitah). Фалафель (Falafel) - кульки з гороху або сої, бурекас (Boreka) - пиріжки з начинкою з сиру, шпинату або картоплі. З рибних делікатесів можна спробувати рибу святого Петра (Mousht), зажарену в грилі, або маринованого тунця (Palamida).
Рай для ласунів Для ласунів Ізраїль справжній рай: кого не хвилює вага, повернеться додому із зайвими
кілограмами, тому що на кожному кроці його підстерігають спокуси: горіховий торт пахлава (Baklawa), горіхове печиво з різних сортів горіхів (Konafa), карамелевий пудинг (Malabi), зацукровані фрукти. Всюди продаються фруктові соки (міц, Miz), молоко (халав, Chalav) і інші безалкогольні напої. Соки готують у Вашій присутності. У кожному кафе і ресторані є прес, так що сік з апельсина
грейпфрута або морквини буде з повним набором вітамінів. Із-за жари пити потрібно якомога частіше, щоб уникнути обезводнення. Якщо Ви не хочете пити соки або напої, візьміть з собою воду.
Хмільно і гарячливий Серед алкогольних напоїв заслуговують згадки, окрім анісової горілки араки (Arrak), ряд вин (аїн, Yayin) з сортів винограду, що виростає на схилах гори Кармель вже понад сто років, з недавніх пір ці сорти почали вирощувати і на західних схилах висот Голанських. Особливим смаком відрізняються вина мазкі Ротшильд, Червоне каберне Совіньон або білий Рислінг Емеральд, пляшку якого-небудь з цих сортів неодмінно треба дозволити собі в останній вечір перебування в Ізраїлі.
|