Неділя
25-01-26
00:17

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

24 травня - День слов'янської писемності та культури

24 травня - День слов'янської писемності та культури

Міста і села одяглися зеленню, точно приготувалися до важливого для всіх нас свята - Дня слов'янської писемності і культури, щорічно відзначається 24 травня під всіх слов'янських країнах на знак подяки і шани двох братів - Кирила і Мефодія, творців слов'янської писемності.
24 травня - День слов'янської писемності та культури Спочатку свято, що існував у Болгарії ще в X-XI століттях, відзначався лише церквою. У Росії він теж був церковним святом. Церква зарахувала Кирила і Мефодія до лику святих, і 18 травня 1863 Святійший Синод прийняв указ про проголошення 24 травня за новим стилем Церковним святом Салунського братів.

На державному рівні вперше офіційно День слов'янської писемності та культури було урочисто відзначено в Російській імперії в 1863 році, на честь 1000-річчя створення слов'янської абетки святими Кирилом і Мефодієм.

На жаль, під час радянської влади День слов'янської писемності був скасований як свято, що об'єднує всіх слов'ян, і не відзначався багато десятиліть. І лише в 1986 році свято відродили.
І в Союзі вперше День слов'янської писемності та культури було відзначено в 1986 році в місті Мурманську, а потім у Вологді, Новгороді, Києві та Мінську. З 1987 року свято вже отримав широке поширення в суспільстві, за ним закріпилася назва «День слов'янської писемності та культури». 30 січня 1991 постановою Президії Верховної Ради РРФСР день 24 травня був оголошений Святом слов'янської писемності і культури. А в 1992 році в Москві на Слов'янській площі був урочисто відкритий пам'ятник святим Кирилу і Мефодію. Творець пам'ятника - скульптор В.М. Кликов.

У наш час День слов'янської писемності та культури є єдиним в Росії державно-церковним святом. Церква 24 травня вшановує пам'ять святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія.

Слов'янська писемність була створена в IX столітті, близько 862 року. Спочатку були створені дві абетки - глаголиця і кирилиця.

Тепер про самі великих вчителів. Відомо, що брати були православними ченцями і слов'янську абетку створили в грецькому монастирі. Серед збережених до наших днів найдавніших пам'яток слов'янської писемності збереглися також і життєпису творців слов'янської грамоти - святих Кирила і Мефодія. Найбільший інтерес представляють «Житіє Константина Філософа», «Житіє Мефодія», «Похвальне слово Кирилу і Мефодію».

З життєписів святих Кирила і Мефодія ми знаємо, що Кирило і Мефодій - греки, брати, народилися в родині візантійського воєначальника в македонському місті Солунь (Салоніки). Тепер це місто належить сучасній Греції і стоїть на березі Егейського моря. Крім Кирила і Мефодія в сім'ї було ще п'ять братів. Мефодій був найстаршим із семи братів, а Костянтин наймолодшим. Мефодій імовірно народився близько 815 року. Його світське ім'я, на жаль, невідомо. За припущенням багатьох дослідників мати братів була слов'янською, і саме з цієї причини брати володіли з дитинства слов'янською мовою так само добре, як грецьким. Швидше за все це був один з діалектів древнеболгарского мови. Кирило народився близько 827 року. І до постриження у чернецтво носив світське ім'я Константин. Кирилом ж він став майже перед самою смертю.

Обидва брати отримали прекрасну освіту і гарне виховання. Мефодій спочатку пішов по стопах батька і вирішив зробити військову кар'єру, але потім близько 852 року прийняв чернечий постриг, а пізніше став ігуменом монастиря Поліхрон на Віфінській Олімпі (Мала Азія). Кирило ж, з народження обдарований філологічними здібностями, з юних років тяжів до наук. Вже в Солунському школі у віці 14 років він читав книги одного з отців Церкви IV століття - Григорія Богослова. Потім Костянтин отримав освіту в Константинополі у найбільших учених свого часу, таких як Лев Граматик і Фотій (майбутній патріарх), вивчаючи античну літературу, філософію, математику, астрономію, риторику і музику. Закінчивши навчання, Кирил прийняв сан священика і став працювати бібліотекарем у соборі Святої Софії в Константинополі.

Ні кар'єра, ні багатство, ні шлюб з красунею не приваблювали юнака, який мав тоді ще ім'я Костянтин. Улюбленими його заняттями були роздуми і молитви. Але Костянтин виявився дуже затребуваним людиною, в 851-52 роках йому довелося вирушити до двору арабського халіфа Муттавакіля у складі посольства асікрета Георгія, де майбутній просвітитель вів богословські суперечки з мусульманськими вченими. Повернувшись до Константинополя, Костянтин відправився до брата в монастир. Але незабаром після повернення обидва брати - і Кирило, і Мефодій - на прохання моравського князя Ростислава (Растіци), були послані візантійським імператором у Велику Моравію (863-866 роки).

З «Повісті временних літ» ми дізнаємося, що одного разу слов'янські князі Ростислав, і Святополк, і Коцел відправили до візантійського царя Михайла послів з проханням прислати вчителя, «який би наставив і повчив, і пояснив святі книги». Далі повідомляється: «... послав їм Костянтина Філософа, якого нарекли Кирилом, чоловіка праведного і щирого. І сотворив він їм літер 38 - одні за зразком грецьких літер, інші ж зі слов'янської мови. З першої ж почав по-грецьки: вони адже з «альфи», він - з «аз» ... ».

Брати переклали Апостол, Євангеліє, Псалтир, Октоїх та інші церковні книги. Але в ті часи Велика Моравія була підпорядкована єпископства Пассау в Баварії, і діяльність братів просвітителів наразилася на шалений опір німецького духовенства, яке виступало категорично проти слов'янського письма та слов'янської літургії, наполягаючи, щоб літургія відбувалася виключно латинською мовою. Незважаючи на те, що Кирило і Мефодій підготували учнів, нікому з них у таких умовах не вдавалося стати священиками, і брати покинули Моравію разом з 867 учнями, відправившись до Венеції, сподіваючись у Візантії в Константинополі посвятити своїх учнів.

Отримавши запрошення від римського папи з Венеції в 868 році, Костянтин і Мефодій відправилися в Рим. У Римі папа Адріан II освятив слов'янські книги, і учні Костянтина і Мефодія стали священиками і дияконами. І тут трапилося нещастя: ще зовсім не старий Костянтин, якому було всього-на-всього 42 роки, важко захворів і помер у Римі 14 лютого 869 року. Перед смертю Кирило сказав братові: «Ми з тобою, як два воли, вели одну борозну. Я знемігся, але ти не подумай залишити праці вчительства і знову піти на свою гору ».

Поховали великого слов'янського вчителя в базиліці Святого Климента. Мефодій пережив брата на 16 років і виконав його наказ. У кінці того ж 869 року Мефодій був призначений архієпископом Паннонії (Велика Моравія). Однак в 870 році Велика Моравія була окупована військами Східного королівства, і Мефодія заарештували і заслали в один з монастирів у Швабії. Лише повстання народу Моравії і втручання папи Іоанна VIII допомогли в 873 новому моравського князя Святополка домогтися звільнення Мефодія. Але Папа Іоанн VIII заборонив Мефодію здійснювати літургію на слов'янській мові. Тоді Мефодій в 880 році відправився до Риму, де йому вдалося домогтися скасування дискримінаційного заборони.

Помер Мефодій 8 квітня 885, місцезнаходження його могили невідомо. Наступником він залишив кращого зі своїх учнів, архієпископа Горазда, і близько двохсот навчених їм священиків - слов'ян. Але учні Мефодія, захищали після його смерті слов'янську літургію, були вигнані з Моравії і влаштувалися в Болгарії. Саме в цій країні і був створений новий слов'янський алфавіт на основі грецького; для того щоб передати фонетичні особливості слов'янської мови, алфавіт був доповнений літерами, запозиченими з глаголиці. Даний алфавіт, поширившись у східних і південних слов'ян, отримав згодом назву «кирилиці» - на честь Кирила (Костянтина).

Хоча деякі вчені висловлюють сумніви в правильності присвоєння алфавітом імені, посилаючись на те, що в «Житії Мефодія» є така фраза: «Кирило таки умовив брата свого йти з ним, тому що той знав слов'янську мову». Крім того, збереглися свідчення, що твори Костянтина з грецької на слов'янську перекладав Мефодій, тому можливо, що саме старший з братів став творцем нового алфавіту. Проте твердих доказів цьому поки немає.

З прийняттям християнства, Давня Русь перейшла на слов'янську абетку, запросивши з Болгарії вчителів - продовжувачів справи Кирила і Мефодія. І в Києві, і в Новгороді, і в інших містах були створені школи для навчання слов'янської грамоти.

На сьогоднішній день у світі існує приблизно 60 народів, писемність яких грунтувалася на кирилиці. І величезне спасибі двом великим братам за те, що вони залишили нам спадщину, яка, як і раніше об'єднають слов'янський світ.

Ф. І. Тютчев


Великий день Кирилової кончини -
Яким привітанням сердечним і простим
Тисячолітній річниці
Святу пам'ять ми вшануємо?
Якими цей день відобразити словами,
Як не словами, сказаними ним,
Коли, прощався з братом і з друзями,
Він знехотя свій прах тобі залишив, Рим ...
Причетні його праці,
Через цілий ряд століть, через стільки поколінь,
І ми, і ми його тягнули борозну
Серед спокус і сумнівів.
І в свою чергу, як він, не довершивши праці;
І ми з неї зійдемо і, словеса святі
Його згадавши, співаймо ми тоді:
«Не змінюй себе, велика Росія!"
Не вір, не вір чужим, рідний край,
Їх помилкової мудрості иль нахабним їх обманів,
І, як святий Кирило, і ти не покидай
Великого служіння слов'янам.

1869 рік.


[10-01-23][All for the tourists of]
Rescue service (2)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Білорусь: резиденція Діда Морозу (0)
[09-09-19][Відпочинок]
Солотвино. (1)
[09-09-19][Карпати]
Зимові Краєвиди Карпат. (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-24)
Переглядів: 2091 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: