Четвер
25-01-23
03:18

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Головна » 2011 » Січень » 17 » Тепло, сухо і близько до тіла
20:14
Тепло, сухо і близько до тіла

Тепло, сухо і близько до тіла

Так уже повелося, що людському організму потрібен комфорт. І навіть коли свідомо вирушаєш у похід, в якому природа «ставить» свої малоприємні умови (пронизливий вітер, сильний мороз, висока вологість тощо), у глибині душі все одно сподіваєшся на тепло і затишок. Далеко не найменша роль у забезпеченні хорошої терморегуляції та вологовідведення належить так званій функціональній білизні. То що ж це таке, і чи буває в ній «сухо та комфортно»?

Не варто бути капустиною

Є люди, які найбільшим ворогом свого здоров’я вважають холод і натягають на себе якомога більше одягу. Такий підхід може виправдати себе хіба що тоді, коли доводиться довго й непорушно стояти на морозі — але ж ви збираєтесь у похід! І часто трапляється, що якраз під час інтенсивного руху товстий одяг не може вберегти від застуди. Причина доволі проста — перегрівання і недостатня вентиляція…

Як же бути у випадку, коли ви напевно знаєте, що рухова активність протягом дня буде різною — десь доведеться пітніти, а десь — дрижаки ловити? Одягатися, як капуста, і при необхідності щось то знімати, то вдягати? Ні, це не завжди зручно. Краще спорядитися з розумом, враховуючи властивості тканин — замість семи речей може бути достатньо трьохчотирьох. Одна з них захищатиме від вітру, інша — зберігатиме тепло, а найближча до тіла — буде відводити вологу або, якщо руху передбачається менше, то і забиратиме вологу, і грітиме після того. Отже, мова про білизну — теплу, «дихаючу», облягаючу...

Бавовна чи синтетика — хто кого?

Основне завдання білизни — вбирати вологу і зберігати тепло. Саме тому традиційно віддається перевага натуральній бавовні, бо вона гарно вбирає піт. Але лише до певної межі — доки не стане мокра. Коли бавовна намокає, людина починає мерзнути, бо біля тіла накопичується багато вологи, яка охолоджується. Краще з цією проблемою «справляється» вовна — її плетіння створює більший шар повітря, яке нагрівається тілом і в міру береже від змерзання. Але вовна теж змокає…

Інший матеріал, з якого виготовляють білизну, — поліпропілен, штучна гідрофобна тканина. Її плетіння має багато пор, тож вона ефективно відводить вологу від тіла, при цьому не затримуючи її в собі. Але недолік поліпропілену в тому, що він зберігає в собі запахи людського тіла і від тертя об тіло з часом скочується в «кульки». Штучний матеріал поліестер у цьому відношенні стійкіший, але ні та, ні інша тканина не забезпечує людині того комфорту, який дає бавовна, м’яка завдяки будові волокна, котре складається з мікроволокон.

Пошуки гідрофобного і водночас комфортного матеріалу привели до виникнення поліестеру з плетивом мікроволокон, подібних до бавовняних. Така тканина приємніша на дотик, ніж її попередник. До того ж ці мікроволокна можна «розчесати», щоб один бік був ворсистим — приємним до тіла. Прикладом такого матеріалу є Polartec PowerDry, який сохне вдвічі швидше, ніж бавовна. Фірма Invista винайшла особливе чотирижильне волокно Coolmax, яке має площу поверхні на 20% більшу, ніж волокно з круглим перерізом, вбирає в себе вологу значно швидше і зразу ж виводить її на поверхню.

Подібних тканин на сьогодні дуже багато. Найвідоміші з них: QuickDry, Thermolite Base, Polypropylene, Viloft…

Розробники дбають про те, щоб матеріал був еластичним і краще прилягав до тіла, додаючи волокна Spandex, еластан, Lycra…

Кожному своє

…Для використання влітку оптимальною є термобілизна з таких матеріалів, як DryClime, Coolmax. Ці матеріали дуже добре відводять вологу, але зовсім не гріють — і саме це потрібно у літню спеку.

Якщо збираєтеся кататися на лижах, сноуборді або рибалити взимку, то важливо, щоб білизна і швидко відводила вологу, і гріла — під час навантажень (власне катання, вибивання ополонки) виділятиметься багато поту, але потім, у черзі на підйомник або в нерухомому очікуванні рибини, вам захочеться сухості й тепла. Правильним вибором буде синтетика з додаванням бавовни або вовни. В такій білизні буде комфортно, поки натуральні волокна не намокнуть повністю, тобто від 3 до 8 годин. І навряд чи ви будете кататися довше. Коли ж тривала теплоізоляція важливіша, ніж вологовідведення, доцільно використовувати вироби з таких матеріалів, як MicroFleece, Power Stretch.

…Для випадків, коли доводиться багато й інтенсивно рухатись, можна обрати термобілизну з матеріалу PowerDry.

Матеріали Thermolite, Outlast універсальні, тож білизна, виготовлена з них, є найбільш функціональною…

Зараз у світі дуже багато фірм виготовляють функціональну білизну: Craft, VauDe, Lowe Alpine, Zajo, Milo, Marmot, Grifone, Vaude, Rossignol, Hannah, Commandor і багато інших. Якість білизни цих виробників висока, пропонуються варіанти на різні умови використання. Ціни суттєво коливаються залежно від маркетингової політики й розкрученості бренду. Наприклад, комплект із сорочки та штанів від Craft коштує близько 400, а Grifone запропонує лише один виріб за 500 гривень. Але продукція далеко не всіх брендів доступна в Україні. Легко знайти і придбати білизну Commandor або Rock Front (комплект коштує до 250 гривень). Трохи дорожча — Zajo, Milo, Hannah (300–400 гривень за комплект, кращий крій і тканина).

Догляд за термобілизною

Білизну можна прати у воді при температурі до 40 °С, користуючись миючими засобами без хлору, ще краще — засобами для делікатного прання або для дитячого одягу, бо вони легше виполіскуються. Можна закинути білизну в пральну машину, ввімкнувши режим «дбайливого» прання. Після прання білизну треба ретельно виполоскати від залишків миючого засобу між волокнами. При цьому рекомендується додавати антистатик. Білизну не можна викручувати (нехай вода стече сама) та сушити на обігрівальних приладах, інакше матеріал безповоротно втратить свої властивості.

Спеціальна подяка за консультації та сприяння в підготовці ілюстрацій іванофранківському магазину мережі «Спортландія».

 

 Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"



[10-01-23][All for the tourists of]
Rescue service (2)

[09-08-31][Відпочинок і поради]
Подорож в білі ночі Петербургу (0)
[09-09-18][Відпочинок і поради]
Як зробити політ комфортним і приємним (0)
[09-09-19][Карпати]
ПОхід Хомяк-Синяк-мал.Горган. (0)


Категорія: Все для туристів | Переглядів: 1165 | Додав: vechervkarpatah | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: