|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Великдень у різних країнах світу. Частина 1
Великдень у різних країнах світу. Частина 1
Цей чудовий Свято Свят - Світле Воскресіння Христове - відзначають віруючі християни всього світу. І скрізь святкування має свої усталені звичаї і традиції, низка з яких ми й розглянемо сьогодні з вами. Великдень у різних країнах світу. Частина 1 Але деякі великодні традиції, символи і атрибутика залишаються незмінними повсюдно.
Самим головним атрибутом Великодня є, звичайно ж, ікона, яка зображує лик Ісуса Христа. Адже саме його воскресіння святкується в цей чудовий свято. Ікона символізує вічне життя.
Велике значення надається Великоднього вогню. Потрібно запалити в церкві свічку і принести її до дому, а недогарок сховати під дахом і зберігати весь рік. І тоді будинок будуть обходити стороною всі грози.
Великодня свіча - також важливий атрибут свята. Відстоюючи службу в церкві, запалену свічку прийнято тримати в руках. Палаючій її треба донести до будинку і запалити цим вогнем домашнє вогнище, щоб у хаті все було гаразд. Таким чином як би відбувається процедура освячення будинку.
Найпоширенішими і невід'ємними символами Великодня, звичайно ж, є фарбовані яйця, паска і паску, які завжди займають найпочесніше місце на пасхальному столі. Здавна прийнято, що першою їжею після сорокаденного посту має стати освячене в церкві фарбоване яйце.
У день Світлого Воскресіння Христового яйцями обмінюються при зустрічі з усіма близькими і знайомими. Великодні яйця подають жебракам і залишають їх у церкві. Червоний колір крашанки нагадує про те, що звільнення людства відбулося пролиттям на хресті крові Христа Спасителя.
Освяченому яйцю приписуються магічні властивості. Вважалося, що воно може загасити пожежу, якщо його кинути у вогонь, тому-то такі яйця навіть зберігали за іконою на випадок пожежі (і перш ніж кинути його у вогонь, тричі оббігали з ним навколо будинку). На Ярославщині з крашанкою шукали зниклу або заблукала в лісі корову чи овець. Освяченим великоднім яйцем гладили худобу по хребту, щоб вона не хворіла і шерсть у неї була гладка; робили це перед першим вигоном худоби на пасовище.
Чудодійну силу приписують і шкаралупі освяченого яйця, а також крихтах від розговіння. Їх збирали, змішували з «четвергової» сіллю і клали разом з зерном для посіву. До речі, «четвергова» сіль, яку готували в той же день, коли фарбували яйця, тобто у Чистий Четвер, використовувалася для засолу страв, які готувалися до Великодня і на Великдень.
Улюбленою пасхальною забавою у багатьох народів є катання пасхальних яєць. Воно починається в перший день Великодня, після обіду, і продовжується часто всю пасхальну тиждень. Катали яйця просто з якого-небудь горбика або робили для цього спеціальні лоточки. Коли катящееся яйце вдаряється про яйце, що лежить на землі, який грає забирає це яйце собі. Ці забави часом перетворюються на справжні змагання, які приваблюють до себе масу народу.
У Росії та деяких інших країнах існувала художня традиція виготовлення цукрових, шоколадних, дерев'яних, скляних і навіть золотих і срібних яєць, прикрашених дорогоцінним камінням. Російські і українські «писанки» покривалися вигадливими візерунками символічними, а також на них малювали краєвиди, жанрові сценки, храми і ікони.
Паска символізує те, як Христос куштував з учнями хліб, щоб вони увірували в його воскресіння. Згодом склався звичай у свято Воскресіння Христового залишати в храмі хліб (по-грецьки він називається «артос»). На цьому хлібі зображується або хрест, на якому видно лише терновий вінець, але немає Розп'ятого - як знамення перемоги Христової над смертю, або образ Воскресіння. У продовження Світлої седмиці його з хресним ходом обносять навколо церкви, в монастирях щодня приносять в трапезну і залишають на особливому столі за прикладом апостолів, а в суботу після благословення роздають віруючим.
Паска, спечений за старовинними рецептами, може зберігатися до 40 днів. В давнину шматочок від освяченого паски вважався лікувальним.
Сирна паска - ще один з символів Великого Свята. За старих часів на Русі сиром називали будь-яке кисле молоко. Весь Великий піст його збирали в селах в очікуванні свята. З часом кисле ущільнювалася, але зовсім не так, як при температурному впливі. З цього, за нашими поняттями, твердого сиру паску ніхто не робив. Використовували вистояла кисле молоко. Тому вона була повітряної, ніжною і ароматною. Сьогодні, звичайно, ми готуємо паску більш сучасними способами.
Сирна паска (паска) - сир з вершками або сметаною, спресований у вигляді усіченої піраміди по церковно-слов'янському, називається «Млеко огустевшее». На бічних її сторонах зображується хрест і букви «ХВ», що означає «Христос Воскрес». Великдень є символом Гробу Господнього. Вона заміняє на святковому столі старозавітного пасхальне ягня і нагадує, що час старозавітних жертв пройшло.
Готують паски, фарбують яйця та печуть паски у Чистий Четвер, а в ніч з суботи на неділю все це висвітлюється в Храмі.
У багатьох християнських країнах символом свята Великодня є пасхальний кролик, який символізує родючість і процвітання. У вигляді пасхального кролика випікають безліч кондитерських виробів, його зображення можна зустріти на святкової скатертини, завісках або навіть тарілках. На вулицях міста веселяться люди, одягнені в костюми кроликів.
Іншим символом Великодня є великодній ягня, що символізує Агнця Божого, заколеного за гріхи людей, тобто Христа. Статуетками, які зображують ягняти, або ягням, приготованим з цукру і масла, прийнято прикрашати святковий стіл, а в деяких країнах смажений ягня є головним святковим блюдом.
Великодній вінок, чи букет, який є символом вічного життя, - ще один із символів Великодня. Це прекрасний святковий подарунок для близьких людей. Існує безліч варіантів великодніх букетів і вінків: підвісні, настільні, настінні. Так як Великдень, крім усього іншого, ще й свято весни, пасхальним букетом може вважатися будь-який букет з живих квітів.
На Русі весь народ урочисто готувався до Святого Дня. До нього було приурочено багато добрих звичаїв і повір'їв. Наприклад, вважалося, що добрі справи, що здійснюються на користь інших, особливо обділених долею, допомагали зняти з душі гріх. Так, в Росії було прийнято збирати гроші для викупу боржників з в'язниці. Перед святом всі будинки ретельно прибиралися, шилися нові вбрання.
Нову одяг у день Великодня прийнято надягати скрізь, адже вона ще символізує кінець поганої погоди і настання весни.
З ранку після служби прийнято христосуватися. За православною традицією пасхальний стіл завжди намагалися зробити особливо нарядним і урочистим.
Існує давня традиція, згідно з якою, коли б'ють дзвони, слід вмиватися з джерела для придбання здоров'я.
У ніч на Великдень вважається хорошою прикметою скупатися у джерелі, набрати води і принести її до дому. Все це потрібно буде зробити, не зронивши ні слова, для щастя і благополуччя. А для того, щоб весь рік Вас супроводжувала удача, необхідно зустріти недільний світанок на вулиці.
Для заспокоєння душ померлих, до того як сісти за святковий стіл, необхідно поставити перед іконою горщик із медом.
У деяких країнах існує традиція грати на Великдень у футбол, але замість м'яча використовується маленький дерев'яний бочонок. Ще у свято Великодня можна погойдатися на гойдалці, оскільки вважається, що з кожним підйомом при катанні піднімається Ваш добробут.
Перша неділя після Великодня і наступна за ним тиждень був часом весіль, тому що в цей день дозволяється здійснювати обряд вінчання.
Пасхальна трапеза - це поняття дивовижне. Після тривалого Великого Посту, після довгого часу, відданого молитвам і стриманості, віруючі християни накривають розкішний стіл, щоб віддати данину Спасителю.
Головне місце на святковому столі, серед достатку різноманітних страв, звичайно ж, займають різнокольорові пасхальні яйця, паски й паски.
Далі буде ...
|
Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-24)
|
Переглядів: 1040
| Рейтинг: 0.0/0 |
|