Вівторок
24-11-26
02:20

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

ЕКСКУРСІЙНА МЕТОДИКА

ЕКСКУРСІЙНА МЕТОДИКА

2.1. Екскурсійна методика і шляхи її вдосконалення

У педагогіці методикою навчання називають систему правив і методів викладання наук, передачі що вчиться знань, а також систему прийомів навчання і виховання молоді. Свою назву методика отримала від грецького слова "метод", що в буквальному перекладі означає "шлях до чого-небудь", а також шлях дослідження або пізнання; теорія; учення. Методика в широкому сенсі слова - сукупність способів доцільного проведення тієї або іншої роботи, рішення якої-небудь задачі, досягнення поставленої мети, а у вужчому сенсі є сукупністю конкретних методичних прийомів проведення лекцій, бесід, екскурсій на певну тему і для певної групи.

Методику розділяють на загальну і приватну. Загальна методика охоплює способи навчання і вимоги, які служать основою при вивченні багатьох наук (послідовність і чіткість викладу учбового матеріалу, його доступність для аудиторії). Приватна методика, виходячи з установок загальної методики, визначає способи і прийоми навчання і виховання дітей і дорослих, прийоми спостереження, вивчення і дослідження тих або інших об'єктів. Таким чином, кожна приватна методика пов'язана з конкретною наукою і витікає з самої суті предмету, служить основою певного виду діяльності.

Э кськурсионная методика є приватною методикою, оскільки вона пов'язана з процесом розповсюдження знань на основі однієї форми роботи. Екскурсійна методика є сукупністю вимог і правил, що пред'являються до екскурсії, а також сумою методичних прийомів підготовки і проведення екскурсій різних видів, на різні теми і для різних груп людей.
кськурсионная методика розглядається в декількох аспектах: як основа професійної майстерності екскурсоводів; як механізм, удосконалювальний "подачу" матеріалу; як процес впорядкування діяльності екскурсовода. Екскурсійна методика виконує роль важеля, який допомагає екскурсоводові в короткий час перемістити в свідомість екскурсантів великий об'єм знань. Методика допомагає екскурсантам побачити, запам'ятати і зрозуміти значно більше, чим на лекції, що розкриває ту ж тему. Так відбувається тому, що методика лектора в значній своїй частині заснована на різного роду повідомленнях і описах, лекційна розповідь ведеться у відриві від об'єктів опису. Практично лекційний процес нейтралізує участь в сприйнятті матеріалу таких органів чуття, як зір, нюх, дотик. Цю обставину обідняє сприйняття, роблячи його "однобоким".

М етодіка екскурсії побудована на спілкуванні екскурсантів з об'єктами, різних видах аналізу, зорових порівняннях, з урахуванням можливості використання всіх органів чуття екскурсантів. Екскурсійна методика спирається на філософію, яка є системою ідей, поглядів на навколишній нас світ і місце в нім людини. З філософської науки методика бере вчення про діалектику, теорію пізнання і логіку. Діалектика дає можливість освітлювати матеріал в екскурсії з необхідною глибиною, правильно оцінювати історичні події, явища і факти, робити обгрунтовані виводи по темі. Теорія пізнання допомагає глибше розібратися в складних процесах, що відбуваються в природі, суспільстві, керуватися науковими знаннями в практичній діяльності.
кськурсионная методика виходить з того, що екскурсія є діалектичною єдністю змісту, засобів, форм і специфічного методу дії на аудиторію - екскурсійного методу. Ця дія проводиться з урахуванням особливостей, запитів і інтересів різних груп населення.

Пр едметом екскурсійної методики є цілеспрямоване вивчення, систематизація, формулювання, роз'яснення і застосування на практиці засобів і методів виховання і навчання, а також методичних прийомів, за допомогою яких працівники екскурсійних установ здійснюють свою діяльність. Екскурсійна методика узагальнює досвід проведення екскурсій, розробляє і пропонує такі методичні прийоми, які виправдали себе на практиці і забезпечують найвищу ефективність розкриття і сприйняття теми.

абота про екскурсійну методику - це не тільки зусилля, направлені на вдосконалення організації методичної роботи її ланок. Це робота по поглибленню змісту самої методики, методичних прийомів як способів найбільш досконалої подачі екскурсійного матеріалу і найбільш дієвого розкриття теми екскурсії. Виконуючи функції приватної методики, екскурсійна методика має справу з методичними прийомами різних екскурсій. Одночасно вона виконує роль загальної методики. Так відбувається в тих випадках, коли мова йде про використанні в екскурсіях принципів і вимог загальних для всіх форм ідейно-виховної роботи - наочності, науковості, систематичності, доступності, переконливості і так далі
кськурсионная
Э методика є складнішою в таких питаннях, як визначення і практичне використання прийомів показу об'єктів. Методика показу в більшості своїх засобів і прийомів носить оригінальний характер. Використовується ця методика тільки в екскурсійній пропаганді.
стосується
Что розповіді на екскурсії, то в нім екскурсоводи використовують звичайні форми усної мови - довідку, бесіду, опис, пояснення, коментування, літературний монтаж. Значна частина методичних прийомів в розповіді екскурсовода запозичується з арсеналу лекторського мистецтва.
бая
Лю методика - це уміння проводити певну роботу в чіткій відповідності з найбільш оптимальними правилами, рекомендаціями і забезпечувати її високу дієвість. На практиці - це сума певних умінь і навиків проводити роботу - розробляти нову екскурсію, готувати проведення чергової екскурсії, проводити екскурсію за рекомендованою технологією, закріплювати отримані екскурсантами знання, удосконалювати свої знання.
етодіка
М екскурсійної роботи відповідає на наступні питання:
) для чого
а підготовлена і проводиться екскурсія (мета, завдання)?
б) які питання освітлюють на екскурсії (чому присвячений її зміст)?
у) як проводити екскурсію (методичні прийоми)?
г) як порушити і зберегти увагу екскурсантів?
кськурсионная методика складається з декількох самостійних, зв'язаних один з одним частин:

- методики розробки нової для даного бюро теми;
- методики розробки екскурсоводом нової для нього теми, але вже розробленою в даному бюро;
- методики підготовки екскурсовода до проведення чергової екскурсії;
- методики проведення екскурсії;
- методики послеекськурсионной роботи.

Найглибше розроблена методика проведення екскурсій. Ця методика ділиться на дві частини: методику показу і методику розповіді. У методиці показу можуть бути виділені як самостійні частини наступні методики: використання "портфеля екскурсовода"; використання технічних засобів пропаганди; спостереження; вивчення і дослідження об'єктів.

Э кськурсионная методика як сукупність названих частин має свої особливості стосовно видів екскурсій (міською, заміською, виробничою, музейною) і до кожної теми. Ці особливості визначаються завданнями, які поставлені перед екскурсією, а також цільовою установкою (наприклад, розширення культурного кругозору дорослих або професійна орієнтація підлітків). Особливості визначаються також видом екскурсії, її темою, складом групи. Є відмінності в методиці проведення екскурсій для звичайної, масової аудиторії і для слухачів системи економічного і професійного навчання трудящих, мають свої особливості екскурсії пішохідні, автобусні і так далі
кськурсионная методика нерозривно пов'язана з такими поняттями, як показ і розповідь. Показ і розповідь є основними елементами екскурсії, видами діяльності екскурсовода.

А методика показу і методика розповіді - два основні розділи екскурсійної методики.

М етодіка показу - велика частина екскурсійної методики за об'ємом і складнощі підготовки і здійснення. Методика розповіді - менша частина методики, що носить по відношенню до першої частини підлеглий характер. Методика показу складна тому, що вона як було сказано раніше, оригінальна сама по собі і на відміну від методики розповіді не застосовується ні в одній з інших форм ідейно-виховної і культурно-масової роботи. Тому виключено запозичення методичних прийомів з інших методик. Вимоги екскурсійної методики

Методика пред'являє чіткі вимоги до всього екскурсійного процесу, його організації і змісту. Вся багатогранна робота з підготовки і проведення екскурсій повинна бути побудована відповідно до вимог екскурсійної методики до відбору екскурсійних об'єктів. Необхідно відбирати для спостереження об'єкти, які мають безпосереднє відношення до теми; слід залишати найбільш типові і вдалі для створення маршруту об'єкти; потрібно відмовитися від тих об'єктів, які, хоча і розкривають теми, але розташовані незручно (далеко, погана видимість і т. п.). Методика вимагає логічної послідовності в показі об'єктів (тобто в їх розміщенні на маршруті), виділення і використання пауз між об'єктами, нейтралізації відволікаючих подразників (вуличного шуму, сторонніх розмов, об'єктів, що не входять в тему, і ін.). При побудові маршруту забезпечується максимальна економія часу в пересуванні екскурсійної групи між об'єктами. Важливо уникати одноманітності демонстрованих об'єктів, неприпустимо, наприклад, всю тему міської оглядової екскурсії розкривати на пам'ятниках монументальної скульптури.

Одна з вимог методики - забезпечення безперервності екскурсії як процесу засвоєння знань, тобто дія екскурсійного матеріалу на екскурсантів протягом всіх 180 хвилин, відведених на її проведення (чотиригодинна тематична екскурсія на автобусі). Весь час ведення екскурсії (180 хвилин) заповнено сумою показу, розповіді і пауз між підтемами і основними питаннями теми. Повний час екскурсії = Час показу + Час розповіді + Паузи

Будування будь-якої екскурсії за цією схемою підвищує познавательность і виховну роль екскурсійного матеріалу.

М етодіка вимагає зв'язки і взаємодії між показом і розповіддю, передбачаючи в одному випадку їх поєднання, в іншому - чергування, в третьому відсутність обох елементів.

Наука про закони розвитку природи, суспільства і мислення, науковий метод пізнання явищ природи і суспільства.

Из вестни чотири варіанти використання показу і розповіді, вони характерні практично для кожної екскурсії.

I варіант - показ і розповідь йдуть одночасно - екскурсанти спостерігають об'єкти, про які йде мова.
II варіант - йде тільки розповідь - висловлюються історичні події, дається характеристика міста і тому подібне
III варіант - йде тільки показ - відбувається спостереження (вивчення, дослідження) об'єктів під керівництвом екскурсовода.
IV варіант - показу і розповіді немає - екскурсанти самостійно працюють: спостерігають, засвоюють отримані знання і враження.
етодіка
М враховує особливості сприйняття матеріалу. Практика показує, що безперервна розповідь недопустима, екскурсоводові не слід говорити впродовж всієї екскурсії, в якийсь момент сприйняття матеріалу знижується, потім зовсім припиняється. Методика виходить з того, що під час переїздів або переходів між об'єктами, в хвилини, вільні від показу і розповіді, екскурсанти дістають можливість подумати над почутим, порівняти спостережуваний об'єкт раніше баченим, краще засвоїти побачене і почуте, закріпити матеріал в пам'яті. І це "вільний" час наповнений розумовою діяльністю екскурсантів. Не у меншій мірі паузи необхідні екскурсоводові для короткочасного відпочинку. Паузи при кожній конкретній екскурсії планують залежно від маршруту. Більше пауз буває в заміських екскурсіях.

Важливу роль грає правильне використання пауз. Не слід використовувати час перерв для обміну враженнями про екскурсію, обговорення побаченого і почутого. Такі обговорення методично невиправдані, тобто вони руйнують "тканину" екскурсії, порушують аудиторію і знижують надалі рівень сприйняття матеріалу.

Дотримання вимог методики допомагає екскурсоводові донести до аудиторії знання у формі, відмінній від лекції, бесіди, усного журналу, тематичного вечора, а також забезпечити стійкий інтерес до теми впродовж всієї екскурсії. Це особливо важливо для тієї частини екскурсії, де багато місця займає розповідь. Тут у екскурсантів можуть з'явитися моменти так званої кризи уваги, яка у слухачів лекцій, як затверджують дослідники, наступає на 14-ій, 25-ій, 34-ій хвилинах і так далі Екскурсійна методика рекомендує в мить, коли увага до розповіді починає слабшати, вводити новий об'єкт показу. Коли в ході показу об'єкт перестає привертати увагу групи, екскурсовод може повідомити цікавий приклад, якісь подробиці про подію. На цьому побудований методичний прийом новизни матеріалу. Якщо такий момент наступає, коли група знаходиться біля об'єкту, необхідно скоротити на 2-3 хвилини перебування на зупинці і продовжити рух по маршруту, супроводжуючи його розповіддю. Якщо ж увага екскурсантів слабшає під час руху автобуса, то слід припинити рух для огляду пам'ятників. Якщо представиться можливим, потрібно вийти з автобуса і продовжити шлях до чергового пам'ятника пішки.
етодіка
М рекомендує і інші способи для збереження і відновлення уваги екскурсантів: прослуховування звукозапису, показ діапозитивів або слайдів, використання наочної допомоги з "портфеля екскурсовода". Методика проведення екскурсій будується з урахуванням інтересу екскурсантів. Важливо добиватися, щоб інтерес екскурсантів до теми і матеріалів екскурсії формувався до початку показу і розповіді. З цією метою використовують вступне слово екскурсовода.
ктіка
Пра показує, що в перші хвилини увага екскурсантів забезпечується їх інтересом до теми. Потім увага підтримується захопливістю розповіді і такими якостями об'єктів, як їх популярність, екзотичність, пізнавальна цінність. Стійкості уваги сприяє також правильна послідовність показу об'єктів.

Одна з труднощів в розробці методики показу полягає в тому, що нерідко поряд з об'єктом, який показується по темі, розташований інший, що не має відношення до теми, але привабливіший по своєму зовнішньому вигляду. Природно, що такий об'єкт впадає в очі. З методичної точки зору питання може бути вирішений різними шляхами:

а ) можна дати коротку довідку про непотрібний об'єкт. Наприклад, сказати, що ця будівля не має історичної цінності, що при його споруді допущено змішення архітектурних стилів;
би) умовчати про об'єкт;
у) так підійти до потрібного об'єкту, щоб сторонній об'єкт був побачений екскурсантами пізніше.
етодіка
М використовує різні засоби посилення уваги екскурсантів: звернення екскурсовода до групи з пропозицією, несподіваним питанням; виявлення цікавої деталі в пам'ятнику. Зусилля екскурсовода можуть бути також направлені на необхідний розподіл уваги між об'єктами. Наприклад, показу архітектурного ансамблю передує огляд міської панорами. Для кожної екскурсії повинні бути визначені моменти перемикання уваги з одного об'єкту на іншій.
етодіка проведення екскурсії, емоційність екскурсовода, його жести і міміка, розстановка групи у об'єкту, використання звукоусилітельних пристроїв - все це повинно бути напрямлено на подолання вуличного шуму, на граничну можливу в міських умовах нейтралізацію сторонніх подразників. Необхідно, як говорять психологи, "тримати ці подразники на задньому фоні свідомості".

Важлива вимога методики полягає в тому, щоб всі основні об'єкти і розкривані на них підтеми були об'єднані в єдине ціле. Крім логічної послідовності "розміщення" об'єктів на маршруті, своєрідного наростання в їх показі, наявності кульмінаційного пункту (тобто моменту найвищої напруги в розкритті теми), необхідні також ув'язка підтем, певний підбір логічних переходів. Тому методика вимагає правильної організації і використання пауз між об'єктами, певної логіки у викладі змісту основних питань, тематічності довідок під час переїздів між об'єктами.

З урахуванням вимог методики будується і розповідь на екскурсії, визначаються його зміст, тривалість, форма, зв'язок розповіді з показом. Ця робота має свої складнощі. Наприклад, як підійти до методичної підготовки розповіді після того, як об'єкт показу визначений? З чого починати розповідь і як його побудувати? Як організувати спостереження об'єктів? Це залежить перш за все від зовнішнього вигляду об'єкту, ступеня його збереження, від того, наскільки повне уявлення про свою суть, призначення, події, з ним зв'язаних, він сам здатний дати.

Пра ктічеськи розповідь може бути заснований на одній з двох позицій:

- екскурсійний об'єкт (пам'ятник, місце події) дійшов до нашого часу в повному збереженні (тобто без яких-небудь змін і перебудов, втрати окремих частин);
- екскурсійний об'єкт не дійшов до нас в своєму первинному вигляді.

У першому випадку розповідь починають з опису події, розкриттю якої присвячена підтема. У другому випадку розповідь направляють спочатку на реконструкцію об'єкту і лише після цього висловлюється подія.

адача розповіді - підготувати екскурсантів до спостереження об'єкту. Методика враховує здатність об'єкту привертати увагу. Ця здатність не безмежна за часом. Один об'єкт екскурсанти з неослабною увагою спостерігатимуть 10-15 мин., інший - не більше 2-3 мин. Це якість об'єкту надає вплив на розмір розповіді. Тривалість пояснень, довідок, цитат, літературного монтажу не повинна бути тривалішою, ніж здатність об'єкту своїм зовнішнім виглядом, своїми особливостями привернути увагу екскурсантів.

На питання про співвідношення показу і розповіді, про їх послідовність методика дає однозначну відповідь: від показу до розповіді. Починати слід з показу, із зрітельних або інших вражень (дотикових, нюхових) і потім вже вводити розповідь. Проте вимоги екскурсійної методики, її аксіому: показ випереджає розповідь - не слід розуміти буквально. Іноді екскурсовод починає чергову підтему із словесних вказівок - куди, як і на якій саме об'єкт слід дивитися екскурсантам. Ці слова є початком показу. Методика вимагає, щоб логічний перехід був зв'язкою між двома зрітельно сприйманими сюжетами, тобто був словесно-зоровим містком.
етодічеськая
М виправданість розповіді залежить не тільки від ступеня збереження пам'ятника, його відношення до теми екскурсії, але і від характеру самого об'єкту. Якщо мова йде про пам'ятнику, розташованому на міській площі, то розповідь буде однієї форми, а якщо про оборонну споруду на полі битви минулої війни, то розповідь буде іншої форми. Якщо це витвір образотворчого мистецтва, то розповідь матиме іншу структуру. Перша частина розповіді такого роду - аналіз картини, друга - характеристика художника, епохи, коли він жив і творив. Проте у будь-якому випадку, якої б структури і форми не мала розповідь, він повинен бути екскурсійним, тобто пов'язаним з головним елементом екскурсії - показом.

Недотримання вимог методики приводить до такого недоліку в проведенні екскурсії, як лекционность. Лекционность при розкритті теми полягає в тому, що розповідь будується у відриві від показу, не підкріплений спостереженнями екскурсантів. Лекционность побудована на обміні місцями двох елементів екскурсії - показу і розповіді, коли первинною стає розповідь, а показ стає вторинним або взагалі відсутній.

Ещ е одна вимога екскурсійної методики - не вважати роботу закінченою після того, як визначений методичний прийом. Завдання методики - підказати шляхи для найбільш ефективного застосування цього прийому, тобто дати екскурсоводові "ключ" до використання прийому на практиці.
етодіка
М вимагає, щоб екскурсант не тільки познайомився з об'єктами, але і правильно їх сприйняв, дав об'єктивну оцінку всьому, що з ним пов'язане, правильно тлумачив побачене і почуте. Важливу роль в цьому грають емоційні моменти. Вони широко використовуються в екскурсії, впливають на відчуття її учасників, викликаючи радість, захоплення, гордість, обурення, гнів і так далі
етодіка в своїх рекомендаціях враховує емоційну сторону справи. Емоційна дія на аудиторію надає не тільки розповідь, але і показ таких предметів, як пробита уламком снаряда гімнастерка, напис на стіні будинку на Невськом проспекті в Петербурзі: "Громадяни! При артобстрілі ця сторона вулиці найбільш небезпечна". Такі ж емоції викликають зустрічі з місцями відомих екскурсантам подій: дуелі і смертельного поранення А. С. Пушкіна, безсмертного подвигу Олександра Матросова і ін.
ересни
Ин результати анкетного опиту учасників однієї з московських екскурсій. На питання: "Що в екскурсії вам більше всього зрітельно запам'яталося?" більшість відповіла, що це була картина стародавньої Москви, "показана" біля Малого театру. У такій відповіді немає нічого дивовижного: на цьому місці в показі екскурсовод уміло використовував прийом реконструкції. Це дозволило екскурсантам замість сучасної асфальтованої вулиці з тролейбусами і автомашинами побачити річку Неглінку, на місці сучасних будівель - її берега, жінок, що перуть білизну, і верхових воїнів, що з'їжджають до річки по узгір'ю від старого Кремля. Також легко запам'ятовуються картини і події в інших екскурсіях, а екскурсанти і не підозрюють, що "повинна" в цьому методика. Вимоги методики по відношенню до кожної екскурсії носять конкретний характер. Шляхи вдосконалення методики

Екскурсійні установи Росії використовують різні шляхи підвищення якості методичної роботи:

Перший шлях - систематичне поповнення і оновлення знань методистами і екскурсоводами, їх навчання у вищих учбових закладах, на курсах, участь в теоретичних, методичних і науково-практичних конференціях, семінарах і так далі

Другий шлях - розробка такої методичної документації (контрольного тексту, методичної розробки, "портфеля екскурсовода"), яка з'явиться основою для високої якості ведення екскурсій.

Третій шлях - детальна розробка технології використання методичних прийомів показу і розповіді з урахуванням особливостей різних екскурсійних тим і диференціація груп екскурсантів.

Четвертий шлях - практичне засвоєння методичних прийомів проведення екскурсій екскурсоводами, ефективне використання рекомендованих прийомів на маршрутах, в процесі конкретної екскурсії.

П'ятий шлях - чіткий відробіток техніки ведення екскурсій.

И , нарешті, шостий шлях - засвоєння і збереження контактів між екскурсоводом і екскурсійною групою; володіння, основами таких наук, як психологія і логіка.

Виводи

Екскурсійна методика є наукою про способи і прийоми проведення екскурсій. У ряді екскурсійних установ сфера діяльності екскурсійної методики розглядається лише як сума методичних прийомів. При підготовці і проведенні екскурсії не враховуються вимоги екскурсійної методики і необхідність правильного співвідношення трьох основних частин - методики показу, методики розповіді і методики організації екскурсійного процесу. Це робить істотний вплив на якість екскурсії і на ефективність її проведення.

Гла вним для екскурсовода є розуміння суті методики, її призначення і механізму дії при розкритті теми екскурсії. Це розуміння повинне поєднуватися з певними знаннями і навиками, які дають можливість приводити в дію механізми методики.

М етодіка охоплює ряд проблем, пов'язаних з розробкою нової теми екскурсії, зокрема відбір об'єктів для спостереження, структура екскурсії, співвідношення показу і розповіді, взаємообумовленість методики і техніки ведення, зв'язок методики з психологією і педагогікою. Постійне вдосконалення екскурсійної методики є найважливішим завданням екскурсійних організацій всіх рівнів. Необхідно забезпечити участь в цій роботі всіх екскурсоводів. Екскурсовод як виконавець не повинен обмежуватися роллю споживача кимось розробленої методики. Він повинен бути одним з її творців.

Контрольні питання

1. Суть методики, вимоги методики.
2. Предмет і види екскурсійної методики.
3. Використання методичної літератури.
4. Вдосконалення екскурсійної методики.



[11-01-17][Все для туристів]
Серпантинова Грофа, адреналінова Попадя та інші (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Туніс: фестивалі (0)
[09-07-31][Відпочинок за кордоном.]
Бразилія: визначні пам'ятки (0)
[09-08-19][Відпочинок за кордоном.]
Дайвінг на Червоному морі (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 6768 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: