П’ятниця
24-12-27
14:27

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

3.4. Уміння і навики екскурсовода

3.4. Уміння і навики екскурсовода

Основу професійної майстерності екскурсовода складають його уміння і навики. "Уміння - освоєний суб'єктом спосіб виконання дій, що забезпечується сукупністю придбаних знань і навиків".

Дл я формування професійного уміння необхідні глибокі знання і уміння володіти методичними прийомами (тобто уміння скористатися конкретними практичними навиками для приведення прийому в дію). Відомі різні шляхи придбання умінь екскурсоводами: при повторенні досвіду інших екскурсоводів, виконанні учбових вправ, прослуховуванні екскурсій і ін. Одним з важливих умінь екскурсовода є компоновка що підносяться екскурсантам знань в будь-якій комбінації, в тому поєднанні, в якому вони необхідні для даної аудиторії.

Навиком називають уміння виконувати певну дію. Це уміння досягається неодноразовим повторенням однієї і тієї ж вправи. В результаті у працівника отримуються звички, що дозволяють йому виконувати цю роботу якісніше. Для екскурсовода такими діями є процеси підготовки і проведення екскурсій. Його звичками стають образ дій, порядок і послідовність "операцій" в ході проведення екскурсій. На основі придбаних звичок формуються і удосконалюються навики. Таким чином, навик - це відпрацьовані практикою дії екскурсовода, які проводяться по одній і тій же схемі (спрямованість, послідовність, однакові витрати часу і ін.). Навик може бути визначений як вищий ступінь уміння. Навик є дією, що здійснюється автоматично. Свідомий контроль самого виконавця роботи за такими діями зведений до мінімуму. Придбати навик означає не тільки зробити роботу швидшою і точнішою, але і виконувати її упевненіше.

Навики екскурсовода можна розділити на декілька груп: навики розробки нової теми екскурсії; навики показу об'єктів в екскурсії; навики екскурсійної розповіді; навики техніки ведення екскурсії; навики демонстрації експонатів "портфеля екскурсовода"; навики роботи з екскурсійною аудиторією; навики мовного етикету; навики роботи з книгою, в музеї, на виставці, в архіві; навики підготовки до ведення екскурсії; навики реклами екскурсій; навики послеекськурсионной роботи; навики прослуховування екскурсії. Вони можуть бути підрозділені по ступеню складності, рівню автоматичності, наявності творчих елементів і так далі

В ході практичної діяльності має місце процес взаємодії різних навиків (наприклад, навиків мови і демонстрації об'єктів, показу пам'ятників і використання наочної допомоги). Взаємодія навиків виражається в комплексному використанні методичних прийомів, в їх впливі один на одного.

По вишеніє ефективності екскурсії пов'язано з формуванням екскурсійних навиків і постійним їх вдосконаленням.

У засвоєнні методичних прийомів і вдосконаленні навиків їх використання існують два основні шляхи. Перший з них - стихійний шлях проб і помилок, він триваліший і менш ефективніший. Екскурсовод використовує прийоми, самостійно аналізує рівень їх дієвості, удосконалює навики, вносить зміни в процес їх застосування, виявляє і виправляє прорахунки і помилки. Другий - керований шлях припускає постановку і вирішення конкретних завдань - засвоєння певних навиків і в певній послідовності. При цьому відбувається формування навиків, що володіють властивостями, які необхідні для практичної діяльності екскурсовода як фахівця певної галузі знань (історика, філолога, ботаніка, інженера-механіка, архітектора). При керованому шляху формування навиків використовуються різні форми навчання: учбові вправи на маршруті біля екскурсійного об'єкту, вивчення методичної літератури, відвідини екскурсій, прослуховування магнітофонних записів екскурсій, засвоєння методичної документації і так далі

Система учбових вправ. В ході своєрідних репетицій без участі екскурсійної групи багато разів повторюються певні елементи конкретної екскурсії. Зазвичай - це методичні прийоми показу об'єктів і розповіді, в основі яких лежить той або інший методичний прийом підношення словесного матеріалу. Заняття проводять методисти або досвідчені екскурсоводи. При цьому відбувається, наприклад, відробіток прийому використання експонатів з "портфеля екскурсовода" або варіантів розстановки екскурсантів на місці показу об'єкту спостереження. В ході подібних вправ засвоюються, уточнюються і автоматизуються дії екскурсовода.

Не менш важливе місце займають вправи в ході роботи екскурсоводів, при яких використовується певна методика. Спочатку вони проводяться в сповільненому темпі. Потім темп прискорюється у міру засвоєння навиків екскурсоводом. Багатократне повторення однієї і тієї ж вправи веде у виробленні ним автоматизму в своїх діях.

Існують різні форми організації цієї роботи - учбові екскурсії, виїзні заняття у об'єкту, ділові ігри. На учбовій екскурсії ставиться завдання вичленувати окремі навики, які використовує екскурсовод при викладі матеріалу в конкретній екскурсії. Учасникам заняття пропонуються питання: Які навики при показі об'єктів використовував екскурсовод? Яка ефективність використання навиків? Який з навиків, на вашу думку, складніший для засвоєння? Який ступінь автоматичності у використанні навиків? Чи можуть відмітити екскурсанти певні прийоми, використовувані екскурсоводом?

Вдосконалення навиків дозволяє екскурсоводові використовувати варіанти ведення екскурсій для людей з різним рівнем підготовки.

Певну складність представляє розвиток навиків спостережливості у екскурсоводів. Мета вправи - вироблення у них швидкості сприйняття спостережуваного об'єкту. Ось зміст один з таких вправ: екскурсоводам на 20-30 секунд показується декілька предметів. Потім задаються питання: Що кожен з вас побачив? Як показані предмети виглядають? Який з них найцікавіший? Вправа повторюється кілька разів. Час його проведення (у секундах) з кожним повторенням скорочується, а кількість побачених деталей збільшується.

Др угая група вправ направляє увагу екскурсоводів на порівняння схожих один з одним предметів. Перед початком вправи дається завдання назвати ознаки, деталі, що відрізняють спостережувані предмети. Учасники вправ, порівнюючи спостережувані об'єкти, формулюють, що саме відрізняє один предмет від іншого. Таким чином формуються навики спостережливості. Залежно від змісту екскурсій, характеру і особливостей об'єктів для екскурсоводів організовуються і інші вправи. Проте мета їх залишається незмінною - формування практичних навиків ведення екскурсій.

Домашні завдання. Велике місце в підвищенні професійної майстерності екскурсовода, формуванні і закріпленні навиків займає виконання домашніх завдань. Характерна межа цього виду занять - конкретність. Екскурсоводові, наприклад, дається завдання відрепетирувати техніку використання прийому реконструкції при показі пам'ятника в міській екскурсії, прийом використання жестів і так далі
ффектівность
Э екскурсії залежить не тільки від знань і умінь екскурсовода, але і від умінь екскурсантів володіти навиками спостереження об'єктів, від їх уваги до розповіді екскурсовода, уміння сприймати фактичний матеріал, робити необхідні виводи. Тому важливим завданням екскурсії є навчити екскурсантів бачити і сприймати об'єкти, тобто прищепити їм певні навики спостереження і вивчення об'єктів.

Виводи

Навик - це визначені, відпрацьовані практикою дії, що через звичку здійснюються автоматично. Ці дії завжди проводяться по одній і тій же схемі. Методичний прийом ведення екскурсії і навик нерозривно зв'язані, оскільки навик є способом використання методичного прийому на практиці. Закріплення прийомів можливо за допомогою неодноразових вправ. Схема: методичний прийом - спосіб подачі матеріалу і навик - уміння досконало використовувати методичні прийоми - в ході екскурсії повинна діяти в автоматичному режимі.

Контрольні питання

1. Уміння - правильне виконання певних дій.
2. Поняття "навик". Взаємозв'язок умінь і навиків.
3. Класифікація навиків. Основні групи навиків.
4. Формування умінь і навиків.
5. Використання навиків в екскурсіях.



[10-10-17][Все для туристів]
Розшібеник, Парашка, Грофа (0)

[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Тур-ресурсы Украины 2 (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Поля Елісейськие - висохлий рукав Сени (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Головні визначні пам'ятки Австралії (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 1496 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: