П’ятниця
24-04-19
21:31

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

1.7. Логіка в екскурсії

1.7. Логіка в екскурсії

Як би не були обширні знання екскурс овода, тільки за допомогою логіки в ясній і визначеній формі вони можуть бути доведені до аудиторії. Досвід показує, що багато екскурсоводів, практично не знаючи законів логіки, мислять і міркують правильно і переконливо. Вони роблять це, спираючись на природну інтуїтивну логіку, сформовану в ході багаторічної практики. "Проте не завжди ця інтуїтивна логіка успішно справляється з тими, що встають перед нею задачамі"1.

Зміст матеріалу будь-якої екскурсії, форма підношення екскурсійного матеріалу і показ об'єктів, повинні будуватися на основі вимог логіки - науки про закони і форми, в яких протікає людське мислення. Ці закони повинні знайти віддзеркалення в екскурсійній розповіді, побудові мови екскурсовода, а також у видах екскурсійного аналізу.

До логічних законів належать: визначеність, несуперечність, послідовність, обгрунтованість. Логічна форма - структура, будова думок. Логічні прийоми - порівняння, аналіз, синтез, абстрагування і узагальнення.

М етодістам і екскурсоводам при створенні екскурсії слід враховувати дію основних законів мислення: тотожності, суперечності, виключеної третьої і достатнього основанія2.

Закон тотожності.У екскурсії він знаходить вираз в тому, що в розповіді екскурсовода про який-небудь об'єкт (події або явищі) даний об'єкт не повинен підмінятися іншим, щоб поняття в розповіді не мали різного сенсу. Всяка думка в процесі міркування повинна бути тотожною сама собі.

Закон суперечності. Він вимагає, щоб в ході розповіді про об'єкт (явищі, події) останній не розглядався як щось відмінне від того, що він є (тобто дві протилежні думки не можуть бути істинними в один і той же час, якщо вони відносяться до одного і тому ж предмету або явища і за своїм змістом протіворечат один одного). Це означає, що яка-небудь думка в розповіді екскурсовода не може міняти свій зміст протягом всієї екскурсії (тобто ніяка думка не може бути одночасне істинним і помилковим). Автори екскурсії не повинні допускати суперечностей в тлумаченні історичних подій або оцінці об'єктів, висловлювати полярні (тобто протилежні) думки поодинці і тому ж питанню.

Закон виключеного третього говорить про те, що між твердженням і запереченням чого-небудь немає нічого третього. Якщо одна думка затверджує, інша - заперечує, то істинною є одна з цих думок, а не якась третя думка. При висуненні в екскурсійній розповіді варіантних думок з приводу однієї події або об'єкту, екскурсовод вибирає переважний варіант, тим самим затверджуючи його істинність. При цьому до іншого варіанту висловлюється негативне відношення.

Закон достатньої підстави вимагає, щоб всяка думка була обгрунтованою. Тільки за цієї умови вона може бути визнана істинною. Будь-яка дійсна думка повинна бути підтверджена іншими думками, істинність яких безперечна, тобто доведена. У розповіді екскурсовода слід уникати голослівних, необгрунтованих думок. Всяка думка повинна бути належним чином обгрунтоване.

Володіння законами логіки дозволяє методистам і екскурсоводам успішно вирішувати наступні логічні проблеми:

- забезпечення доказового викладу екскурсійного матеріалу за допомогою переконливих доводів і перш за все умілого використання зорових аргументів;
- визначення логічної послідовності в освітленні історичних подій, характеристиці фактів і прикладів;
- формулювання виводів, що укладають словесну частину екскурсії і її зоровий ряд;
- вибір логічної схеми у використанні кожного методичного прийому показу і розповіді;
- виробітку оптимальної композиції екскурсії, її структури, що забезпечує логічне розкриття теми.

Виконання вимог логіки в екскурсії має свої особливості. Головна з них полягає в тому, що словесно викладені тези і положення пояснюються в основному за допомогою зорових аргументів.

В процесі пізнання дійсності чоловік набуває нових знань. Вони підрозділяються на дві частини:

а ) знання, що отримуються при дії предметів навколишнього нас світу на наші органи чуття;
б) знання, що отримуються шляхом виведення із знань, що вже є. Останні отримали назву вивідних або опосередкованих знаній1.

льшоє значення для практики має володіння екскурсоводом логічною формою отримання знань. Такою формою є висновок - форма мислення, за допомогою якої з одного або декількох думок виводиться нова думка. У екскурсіях, де використовується деколи неоднозначний матеріал, висновок, заснований на логіці, дозволяє зробити правильні виводи. Будь-який висновок складається з трьох ступенів: посилок, виводу і висновку. Посилки - початкові думки, з яких виводиться нова думка. Вивід - логічний перехід від посилок до висновку. Висновок - нова думка, що отримується від посилок.

Ло гичеськоє побудову матеріалу екскурсії надає цілеспрямована дія на екскурсантів, забезпечує якнайповніше розуміння і запам'ятовування показаного і розказаного екскурсоводом. Логіка думок і дій керівника екскурсії викликає інтерес екскурсантів, приковує їх увагу до теми, примушує самостійно мислити з приводу висловлюваного матеріалу, підводить екскурсантів до правильних висновків.

Слід пам'ятати, що у логіки є "своя" опорна конструкція в кожній екскурсії, якій би темі вона не була присвячена. Мається на увазі логічний перехід. Проте не слід при використанні логічного переходу обмежувати його дію як перехідний місток в розповіді. Не можна також робити спроби за допомогою логічного переходу зв'язати між собою пам'ятники, що показуються, перекинути місток об'єкту до об'єкту незалежно від змісту розповіді, супроводжуючої показ цих пам'ятників.

Гла вная особливість логічного переходу полягає в тому, що він є таким, що пов'язує і для частин показу (між собою), і для частин розповіді. Він є словесно-зоровим містком між зоровими об'єктами і словесно висловлюваними основними питаннями і підтемами.

Зміст логічних переходів між одними і тими ж пам'ятниками в екскурсіях на різні теми різний. Так відбувається тому, що кожного разу розповідь ведеться про інші історичні події, а логічний перехід, будучи частиною розповіді, відображає його зміст. Ті частини логічного переходу, що служать "містком" від одного пам'ятника до іншого, незалежно від теми у всіх екскурсіях ідентичні.

аченіє логічних переходів в екскурсіях велике. Передуючи змісту чергової підтеми, викликаючи потрібні емоції учасників екскурсії, такі переходи створюють необхідні умови для кращого засвоєння підтем і цілісного засвоєння всієї теми.

У методичній літературі робиться спроба виділити варіанти логічних переходів за допомогою понять:

- підлеглих, коли після пояснення конкретних фактів доблесної праці людей в тилу, екскурсовод переходить до широкого показу подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 гг.;
- тотожних, коли від розповіді про лісові масиви в природознавських екскурсіях екскурсовод робить логічний перехід до показу лісостепової зони;
- протилежних, коли здійснюється перехід від тієї частини екскурсії, де йшов показ меморіальної садиби "Ясна Поляна" під Тулою до оцінки дій німецьких окупантів, що зруйнували і поганили цей пам'ятник російської і світової культури;
- співвідносних, коли за допомогою логічного переходу увага екскурсантів прямує на зіставлення тільки що показаного пам'ятника з іншим, який буде показаний, однієї проблеми, про яку йшла мова, з іншою, якою присвячується подальша розповідь екскурсовода;
- супідрядних, коли логічний перехід робиться від характеристики однієї події, наприклад, бойових дій одного військового підрозділу, до характеристики битви в цілому (Сталінградська битва).

Всі ці варіанти логічних переходів використовуються між підтемами з метою об'єднання матеріалу в єдине ціле.

Крім того, при підготовці контрольного тексту і методичній розробці екскурсії ставиться завдання - зв'язати між собою окремі складові частини підтем, особливо основні питання, що входять в підтему. Такий логічний зв'язок сприяє глибшому розкриттю підтеми.

В ході екскурсії в розповіді широко використовуються логічні думки, які є формою думки, що затверджує або заперечливої що-небудь у зв'язку із спостережуваним об'єктом. Логічні думки можуть бути направлені на вирішення наступних завдань:

- виділення предмету спостереження з навколишнього середовища, відділення його від інших об'єктів На цьому побудований методичний прийом абстрагування;
- розкриття (спостереження) певної частини зовнішнього вигляду об'єкту. На цьому побудовані різні форми екскурсійного аналізу;
- розгляд відносин між об'єктом в цілому і виділеною його частиною.

Володіння законами логіки допомагає екскурсоводові вирішити ряд завдань, що стоять перед екскурсією, добитися переконливості у викладі матеріалу, необхідному зв'язку думок, розуміння і запам'ятовування матеріалу екскурсантами. Тому закони і вимоги логіки повинні бути враховані при розробці нових тим (у відборі фактичного матеріалу і логічних переходів), об'єднанні основних питань в підтему і підтем - в єдине струнке ціле. Автори екскурсій при складанні маршруту, оформленні змісту контрольного тексту л методичної розробки керуються логікою розвитку екскурсійної теми. Методичні працівники і екскурсоводи при підготовці екскурсії, будуючи показ об'єктів, виходять з вимог логіки: забезпечити послідовність дій екскурсовода, виділити ступені показу, підкріпити їх методичними прийомами. На цій основі побудована система завдань екскурсантам, що спостерігають екскурсійний об'єкт. Виводи

Логічні закони в процесі підготовки і проведення екскурсій грають важливу роль. Вся екскурсійна методика, її прийоми побудовані з урахуванням законів і вимог логіки. Участь в екскурсіях повинна сприяти формуванню логічного мислення у учасників заходів. Робота екскурсовода з підготовки і проведення екскурсій ведеться з урахуванням законів і вимог логіки, примушує логічно мислити самого екскурсовода.

Помилкою організаторів екскурсійного процесу є підміна зорових аргументів з використанням об'єктів просторовими міркуваннями екскурсоводів.

аніє законів і вимог логіки, уміле застосування їх в ході підготовки і проведення екскурсії є основою ефективності екскурсійного процесу. Логічна стрункість і хронологичность в екскурсії - важливі умови сприйняття екскурсійного матеріалу. Контрольні питання

1. Що таке логіка?
2. Основні закони мислення.
3 Закони і вимоги логіки.
4. Логічні переходи.
5. Завдання логічних думок.
6. Роль логіки в підвищенні ефективності екскурсій.



[10-03-29][All for the tourists of]
Spring salad (0)

[09-08-22][Відпочинок і поради]
Туристичний гороскоп. Де і як відпочити 10-16 березня (0)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
Хто добре працює? Той, хто добре відпочиває (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
«Екскурсійна програма по Середній Азії!» (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 5400 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: