Понеділок
24-12-23
04:26

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

Світле Великоднє Воскресіння

Світле Великоднє Воскресіння

Пасха є одним з найголовніших (так званих дванадесятих) свят християн. У цей день святкується Воскресіння розіп'ятого Ісуса Христа. Подія ця відзначається за місячним календарем, тому дата Пасхи є перехідною в нашому сонячному календарі.
Світле Пасхальну Неділю У цьому році Світле Великоднє Воскресіння припадає на 27 квітня.

За сім тижнів до Великодня починається Великий піст. Він складається з чотиридесятниці (сорока днів) і Страсної седмиці (тижня перед самою Пасхою). Пост святої Чотиридесятниці і Страсної седмиці називається Великим за особливу важливість його встановлення. Чотиридесятниця встановлена на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсна седмиця - це спогади про останні дні земного життя, страждань, смерті і поховання Христа. Загальна тривалість Великого поста разом зі Страсного седмицею - 48 днів.

Час Великого посту називається в Православній церкві "Весна пісна". Lent (від давньоанглійського Lencten - весна) - так називається Великий піст в англомовних країнах, нагадуючи про те, що піст - це час духовного розквіту і пробудження. Християни з особливою строгістю дотримуються першу і Страсну седмиці Великого посту.

Ми з вами неодноразово говорили про те, що піст - це не дієта. До посту потрібно підходити усвідомлено, попередньо попросивши благословення свого духовного наставника. Він-то і підкаже, як постити з урахуванням вашого здоров'я, а також, що слід робити під час Великого посту. Піст - це, перш за все, очищення душі.

Строгий піст дотримуватися дуже складно, не кожному це під силу. Тому навіть церква дає певні послаблення в цьому відношенні. А якщо подивитися на пост з іншої точки зору, то ми побачимо, що різноманітність пісних страв дозволяє задовольнити смаки найвибагливіших поціновувачів кулінарії. У нас з вами було безліч рецептів пісної кухні, але це не межа.

Великий піст має на увазі виключення з раціону м'ясної, молочної, рибної їжі і яєць.

Виділяють кілька ступенів посту:

- Повне утримання від їжі;
- Сухояденіє;
- Гаряча їжа без олії;
- Гаряча їжа з маслом (рослинним);
- Куштування риби.

Згідно Монастирському Статуту, в перші два дні першого тижня встановлена вища ступінь поста - в ці дні пропонується повне утримання від їжі. В інші дні Чотиридесятниці, крім суботніх та недільних днів, Церква встановила другий ступінь стриманості - рослинна їжа приймається один раз, без масла, у вечірній час. У суботні та недільні дні дозволяється третій ступінь посту, тобто вживання звареної рослинної їжі, з маслом, причому двічі на день. Остання, найлегша ступінь утримання, тобто вживання в їжу риби, дозволяється лише у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці (якщо він доводиться не в Страсну седмицю) і в день Вербної неділі. У Лазареву суботу дозволяється ікра, ялин і вино.

З історії Великого посту в Росії

Під час Великого посту життя в православних країнах кардинально змінювалася: закривалися театри, лазні, ігри, припинялася торгівля м'ясом, на першому тижні Посту і на Страсної седмиці зупинялися заняття у навчальних закладах, закривалися всі державні установи. За свідченням істориків, благочестиві люди на Русі в перші дні Великого посту без необхідності не виходили зі своїх будинків.

Цар Олексій Михайлович, цариця та їх дорослі діти в перші три дні посту дотримувалися суворого посту, старанно відвідували церковні служби. Тільки в середу після літургії Передосвячених Дарів цар споживав солодкий компот і розсилав його боярам. З четверга до суботи він знову постив, а в суботу причащався Святих Христових Таїн.

У Греції і сьогодні перший день посту - вихідний.

У Великий піст кожен тиждень (а їх налічується 7) присвячена спогаду про який-небудь особливому подію або особу, що закликає грішну душу до покаяння і надії на милосердя Боже.

Перша седмиця Великого посту відрізняється особливою суворістю, а Богослужіння особливою тривалістю. У перші чотири дні (понеділок, вівторок, середа та четвер) на Великому повечір'ї читається канон св. Андрія Критського, в якому наводяться численні приклади зі Старого та Нового Завіту, віруючі оплакують свої гріхи. Православні завжди намагаються не пропустити ці дивовижні служби з читанням канону.

У п'ятницю першого тижня Великого посту після Літургії відбувається освячення "колива", тобто відвареної пшениці з медом, в пам'ять св. Великомученика Феодора Тирона, який надав християнам доброчинну допомогу для збереження поста. У 362 році він з'явився єпископу Антиохійському Євдоксію і повелів йому повідомити християнам, щоб вони не купували їжу, осквернену ідоложертовне кров'ю імператором Юліаном Відступником, але вживали б коливо (відварені зерна пшениці).

У першу неділю (Тиждень) Великого посту звершується так зване "Торжество православ'я", встановлене ще за цариці Феодори у 842 році в пам'ять відновлення шанування святих ікон. Під час цього свята виставляються в середині храму півколом на аналоях (високі столики для ікон) храмові ікони.

Наприкінці Літургії священнослужителі здійснюють молебний спів перед іконами Спасителя і Божої Матері, молячись Господу про затвердження у вірі православних християн та обігу на шлях істинний всіх відпали від Церкви.

У другу неділю Великого посту звершується пам'ять св. Григорія Палами, який жив у 14 столітті. Вважається, що саме він вчив, що за подвиг посту і молитви Господь осяває віруючих Своїм благодатним світлом, яким сяяв Господь на Фаворі.

У третю неділю Великого посту за Всеношної виноситься Святий Хрест. Всі віруючі поклоняються Хресту, в цей час співається: «Хресту Твоєму поклоняємося, Владико, і святе воскресіння Твоє славимо».

Третя неділя і четверта седмиця Великого посту називаються "середохресній".

Церква виставляє в середині Чотиридесятниці Хрест для того, щоб нагадати віруючим про страждання і смерть Господа і зміцнити тих, хто поститься до продовження подвигу посту. Св. Хрест залишається для поклоніння протягом тижня до п'ятниці.

У четверту неділю Великого посту церква вшановує пам'ять великого подвижника VI століття - святого Іоанна Ліствичника, який з 17 до 60 років подвизався на Синайській горі. У своєму творінні «Ліствиця Раю» він зобразив шлях поступового сходження людини до духовного вдосконалення як по сходах, що зводить від землі до вічно перебуває славі.

У четвер на п'ятому тижні звершується так зване «стояння св. Марії Єгипетської ». Життя святої Марії - великої грішниці, яка змогла щиро покаятися в гріхах і довгі роки провела в пустелі в покаянні - повинна переконувати всіх у невимовному милосерді Божому.

У суботу на п'ятому тижні звершується «Похвала Пресвятої Богородиці»: читається великий акафіст Богородиці. Ця служба встановлена в Греції в подяку Богородиці за неодноразове позбавлення Нею Царгорода від ворогів.

У п'яту неділю Великого посту звершується чергування преподобної Марії Єгипетської.

У суботу на 6-му тижні на Утрені і Літургії згадується воскресіння Ісусом Христом Лазаря.

Шоста неділя Великого посту - велике двунадесяте свято, в яке святкується урочистий вхід Господній у Єрусалим на вільні страждання. Це свято також називається Вербною неділею, тиждень Вайі і квітконосні. У цей день на Всеношної освячуються молитвою і окропленням святої води розпускаються гілки верби (Вайан) або інших рослин. Освячені гілки роздають молиться. Віруючі стоять з ними при запалених свічках до кінця служби, знаменуючи перемогу життя над смертю (неділя).

Вербною Неділею закінчується Чотиридесятниця і настає Страсна Седмиця.

Три суботи - другої, третьої і четвертої тижнів Великого посту - встановлені для поминання покійних: великопісні батьківські суботи.

Як і всякий інший свято, Великдень має свої традиції та звичаї.

Великодні звичаї

Ще древні християни протягом великого торжества Пасхи щодня збиралися для громадського Богослужіння. І донині кожен благочестивий мирянин не пропускає жодного церковного Богослужіння під час всієї Світлої седмиці.

У всі часи великий свято Великодня християни святили особливими справами благочестя, милості і благодаті. Наслідуючи Господа, Своїм Воскресінням звільнив нас від уз гріха і смерті, благочестиві царі відмикали в пасхальні дні в'язниці і прощали в'язнів (але не кримінальних злочинців). Прості християни в ці дні допомагали злиденним, сирим і убогим. Брашно (тобто їжу), освячене до Великодня, роздавали бідним і тим робили їх учасниками радості в Світле свято.

На Русі з Великодня завжди починалися веселі гуляння: хлопці і дівчата гойдалися на гойдалках, водили хороводи, співали веснянки. На Великдень всі христосуються - тричі, по-російськи цілуються в губи зі словами: «Христос воскрес!» - «Воістину воскрес!» Слава Воскресіння Христове, дарують один одному фарбовані яйця, відносять їх на могили померлих. У день Пасхи після семитижневого поста на столі з'являються паски, сир, м'ясо, фарбовані яйця. Паски печуть із здобного тіста з додаванням горіхів, родзинок, прянощів.

У деяких селах зберігся й такий звичай: рано вранці по хатах ходять діти з благою звісткою про чудесне Воскресіння, а господарі обдаровують їх фарбованими яйцями та солодощами.

Великдень святкується сім днів. У перший день господині-дружини залишаються вдома, а чоловіки ходять по домівках і вітають своїх близьких і знайомих. У всіх будинках столи накриті весь день. На столах вже все скоромне (не пісне). Звичайна їжа: на закуску оселедець, потім суп, курка, печеня, шинка, картопля, салати, горілка, вино тощо На солодке сирна паска, паски, торти, компот, чай і кава.

Звичайно сідають за стіл на півгодини і потім прощаються, гість йде до інших знайомих. Обов'язково потрібно відвідати всіх родичів, потім хороших знайомих, особливо старших і літніх. Звичайно подарунки в цей день не приносять. На другий день Великодня годиться, щоб дружини ходили по домівках, а чоловіки сиділи вдома, але це не практикується. У наш час у ці святі дні багато хто просто ходять один до одного в гості.

З найдавніших часів у християн існує звичай в ніч Воскресіння Христового після святкової служби розговлятися (куштувати скоромну їжу) освяченими у церкві паскою, паскою і яйцями.

У ці дні люди прагнули робити добрі справи, і навіть бідні викуповували у птахоловів птахів, щоб відпустити беззахисне створіння на волю.

Звичай христосуватися - дуже стародавній. Священнослужителі починають христосуватися між собою у вівтарі під час співу стихир при кінці утрені. За Статутом "цілування настоятеля з іншими ієреї і диякони у святому вівтарі буває так: глаголить приходить -« Христос воскрес ». Оному же отвещавшу -« Воістину воскрес ». Так само має відбуватися хрістосованіє і з мирянами.

За Статутом священнослужителі, похрістосовавшісь між собою у вівтарі, виходять на солею і тут христосуються з кожним з прихожан. Але такий порядок можна було дотриматися лише в древніх оселях, де в храмі знаходилася лише нечисленна братія, або в тих будинкових та парафіяльних церквах, де буває небагато тих, хто молиться. У наші ж дні, коли в храмах збирається велика кількість тих, хто молиться, священик, вийшовши з Хрестом на солею, вимовляє від себе короткий загальне привітання майбутнім, закінчує його триразовим проголошенням «Христос воскрес!» З осінення Хрестом на три сторони і після цього повертається у вівтар .

Вітаючи один одного з радістю воскресіння Христового, ми уподібнюємося учням і ученицям Господа. У коротких словах «Христос воскрес!» Полягає вся сутність нашої віри, вся твердість і непохитність нашої надії і сподівання, вся повнота вічної радості і блаженства. Ці слова, щорічно незліченну кількість разів повторювані, завжди, тим не менш, вражають наш слух своєю новизною і значенням хіба вищого одкровення. І, звичайно ж, слова ці мають бути одухотворені живою вірою і любов'ю до Ісуса Христа.

А цілування, поєднане з цим великоднім привітанням є древнім, що йде ще від часів апостольських, знаменням примирення і любові. З найдавніших часів воно відбувалося і відбувається в дні Великодня. Про святого цілування в дні Великодня так пише святитель Іоанн Златоуст: "Так пам'ятаючи і ті святі цілування, котрі при благоговійних обіймах даємо ми один одному".


[09-10-14][Все для туристів]
Яремче? (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Кіт (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Литва: країна цепелінів і смаженої селери (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Канада: розвага в Торонто (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-28)
Переглядів: 1114 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: