|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Прикмети грудня
Прикмети грудня
Закінчилася осінь, отплакалі своє дощі і закружляли перші сніжинки ... З першим снігом трохи побільшало світла, хоча грудень - найтемніший місяць року. Прикмети грудня Якщо раніше на Русі в грудні вже лягав на землю міцний сніжний покрив, то в наш час грудень може бути не менш мокрим, ніж листопад. Одне заспокоює - скоро Новий рік. У багатьох містах вже з'явилися у продажу ялинкові іграшки. Так що, похмурий грудня в передчутті свята пролетить швидко.
З груднем пов'язано безліч прикмет. Грудень називали місяцем перших білих стежок. Ще казали, що в грудні зима стелить білі полотна, а мороз через річки наводить мости. У грудні чекали додавання дня.
Грудень вважався місяцем непередбачуваним. Народна прикмета зауважує: «У грудні сім погод на дворі: віє, дме, кружляє, рве і мете». У грудні сумували, що не можна з'їздити в ліс через несталого шляху. На возі їхати пізно, загрузнеш, а на санях рано, санного шляху ще немає.
Помічали, що якщо граки не відлетіли у теплі краї, зима буде теплою. А ще селяни дивилися по грудню, яким буде врожай в наступному році. Якщо снігу в грудні випало багато, то буде врожай пшениці, а якщо грудень малоснежен, врожаю чекати не варто ... Дивились і на роги ... місяця. Якщо молодий місяць був круторогим і особливо яскравим, то скоро прийде холоднеча. Якщо ж роги були пологими, то зарядить сумовитий дощ. Перерваний коло біля місяця обіцяв сніг.
1 грудня - день Платона і Романа. У цей день дивляться, яка стоїть погода за вікном. Яка вона 1 грудня, такий і вся зима буде. У цей день овочівники радять садити цибулю на вигонку. Сіяти насіння на зелень - петрушку, ревінь, кріп.
3 грудня - Прокл. Коли в цей день піде сніг, то на наступне літо 3 червня піде дощ.
4 грудня - Введення. Хоч цей день і називали на Русі «воротами зими» - «Введення прийшло - зиму до хати завело», погода в цей день раз на раз не доводиться. Бував як лютий мороз, так і відлига. Тому в народі говорили, що Введенський морози зиму не становят. Якщо ж до Введення погода стояла тепла, а 4 грудня різко Холодніло - бути суворій зимі. У такому випадку говорили: «Введенська морози рукавиці на мужика наділи, холоднечу встановили, зиму на розум наставили».
5 грудня - Прокопій. На цей день у народі існувало безліч приказок і прикмет: «Прокоп по снігу ступає - дорогу копає», «Прийшов Прокіп - розрив замет», «Прокоп доріжку прокопав, а Катерина (7 грудня) укатати». З цього дня в колишні століття встановлювався хороший санний шлях.
6 грудня - Митрофан. Діставай шубу та каптан. Якщо на Митрофана йде мокрий сніг, який на очах перетворюється в дощ, і дме північний вітер, то бути дощу і 6 червня.
7 грудня - день Катерини-санніци. У старовину в цей день було велике гуляння - відкриття візництва - «Катерина на санках котить до Зимового Єгоров в гості». На Катерину починали їздити на санях. «Катеринин день прийшов - катання привів». Ясна погода на Катерину - до холодної зими. За старих часів помічали: «З Катерин зима доймет, не києм, то палицею, не голодом, так холодом».
9 грудня. Юріїв день. Він же Юрій Холодний. У цей день в період кріпосного права на Русі селяни могли перейти від одного пана до іншого. Соборне укладення від 1649 року скасував цю можливість. Тоді й народилася в російського народу приказка: «Ось тобі, бабуся, і Юріїв день!» Взагалі Юрія на Русі два - холодний (зимовий) і голодний (весняний). У народі говорили: "Юрій з мостом, а Нікола з цвяхом". Сільські жителі казали, що на Юрія Зимового «ведмідь у барлозі міцно засинає, а вовки тиснуться ближче до сільським задвірках».
12 грудня - Парамон Зімоуказатель. Коли в цей день хуртовина, то помста вона буде до Миколи. У цей день намагалися зустріти схід сонця, тому як була така прикмета - «Якщо на Парамона ранок червоне - бути всьому грудня ясним». З Парамона земля кам'яніє, річка холоне. «Сніг на всіх сідає, нікого не боїться».
13 грудня - Андрій Первозванний. Тиха вода - спокійна зима, галаслива - бурі, холоду.
14 грудня - день святого Наума. «Пророк Наум наставить на ум». У цей день в дореволюційній Росії батьки віддавали хлопчиків у науку до дяка, відставним солдатам та іншим людям, які могли навчити дітей грамоті. У заздалегідь обумовлений день майбутній вчитель приходив в будинок батьків учня, де його зустрічали з пошаною, садили з поклонами у передній кут. Батько брав сина за руку і як би передавав його вчителю, просячи навчити уму-розуму, а за недбальство карати батогом - «Сина грамоті учи, уму-розуму вчи, як вчили нас, вчи - частіше батогом хлеще».
17 грудня - Варвара. У цей день за старих часів траплялися найсильніші морози. Про цей день казали, що зима мости мостить. І приказка була: «Варвара мостить, Сава гострить, а Нікола цвяхи». Ясна Варвара до морозу.
18 грудня - день Сави Освяченого. У давнину казали: «Сава дорогу Саліта», «Сава стелить, Сава цвяхи гострить, Сава шлях засалені».
19 грудня - Микола зимовий. На Русі два Миколи. Є ще весняний. На зимовий стояли Нікольський морози. Була така прикмета - коли на Николин день слід замітає - дорозі не стояти. Помічали: «Якщо Николин день холодний, то гарний буде врожай. Іній на Ніколу теж говорив на користь врожайного року. Ще дивилися, якщо перед Ніколою був іній, то багато вродить вівса. З Миколи відкривалися зимові сільські базари та ярмарки, встановлювалися ціни - «Нікольський торг всьому указ».
22 грудня - день Анни Зимової. За народними прикметами на Анну Зимову зима встановлюється до весни. Це самий короткий день у році. У цей день дивилися, скільки навалило снігу. Якщо до самого паркану, то літо буде погане, а якщо залишився хоч невеликий проміжок, то бути врожаю.
25 грудня - Спиридон Сонцеворот. Сонце повертає на літо, а зима - на холоди. Якщо в цей день яскраво світить сонце, то і Новий рік буде ясним і морозним, якщо ж похмуро й похмуро, то 1 січня буде сиро і тепло. З цього дня потроху починає додаватися день і зменшуватися ніч. «Сонцестояння у світла верне вісь, ночі на спад, дні на підріст». «Після сонцевороту хоч на курячий крок, та прибуде день». «Звідкіль вітер на сонцевороту, звідтіль буде стояти до Сороков (22 березня), весняного рівнодення».
29 грудня - Агєєв день. На Агея іній - на святки тепло. Якщо на Агея мороз, то він простоїть до хрещення.
Ну от, тепер саме час подивитися за прикметами, якою буде новорічна ніч, та й всі зимові свята.
|
Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-25)
|
Переглядів: 2789
| Рейтинг: 0.0/0 |
|