Понеділок
24-10-28
09:30

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

ПІВНІЧНА КАЗКА ЛАПЛАНДІЇ

ПІВНІЧНА КАЗКА ЛАПЛАНДІЇ

Не казка.

На під'їзді до Рованіємі вас зустріне найбільша річка у Фінляндії - Кемійоки. Але ви навряд чи дізнаєтеся її по такому опису. На Кемійоки розташована ТЕЦ, тому у минулому широководна красуня сьогодні стала більше схожа на хвору стареньку з висохлими острівцями води. Рованіємі на перший погляд не дуже відрізняється від решти міст Фінляндії. Сучасні кольорові невисокі будівлі і торгові центри в стилі хай-тек нагадують конструктор Lego. Найяскравішими архітектурними прикметами міста є міст Jatkankynttila ("Свічка сплавника”) з Вічним вогнем, перекинутий через річку Кемійоки, Arktikumtalo (палац "Арктікум”), що стоїть прямо над обривом, будівлі муніципалітету і бібліотеки, а також Lappia-talo (палац "Лаплан дія”), що є одночасно театром, концертним залом і местомом проведення конгресів. Та варто зайти в сувенірний магазин, і відразу стає зрозуміло, що казка близько. Теплі шапки і тапки, оленячі роги, брелоки у вигляді Санта-клауса, листівки і подушки з пейзажами Лапландії - захопившись, можна провести не одну годину серед туристичної заманухи. Ціни на все це теж "т урістічеськие” - ваш гаманець не залишиться повним.

Де живе Санта?

З сувенірного магазина, не втрачаючи часу, їздьте часто в Сантапарк. Він знаходиться в 5 км. від міста. Театральні уявлення і слайдшоу, ігри і атракціони, виставки і сувенірні лавки занурюють в світ різдвяних казок і новорічних пригод. Звідти відправляйтеся за Полярний круг в майстерню Санти. По цьому маршруту круглий рік курсує автобус, а взимку можна добратися на собачій упряжці або мотосанях. У майстерні нарешті здійсниться ваша дитяча мрія - ви зустрінете сьогодення Санту і його гномів. Тут знаходяться його офіс і поштове відділення. Ми були в такому захопленні, що забули зробити найголовніше - загадати бажання. Деякі дорослі соромляться підійти до Санта-клаусу. У такому разі краще відправити йому лист. Батьки можуть залишити подарунок для своєї дитини, і 25 грудня він обов'язково прийде до їх малюка з підписом "Від Санти”. Нам розповіли, що хатинка, в якій живе Санта зі своєю дружиною, тіточкою Моурі, знаходиться на сопці Корватунтурі в 170 км. від Рованіємі. Потрапити туди можуть тільки духи. Ніхто з людей не бував в цьому будиночку. Всі казки, які ви побачите і почуєте в майстерні Санта-клауса, придумані не так давно, а ось справжня історія свідчить, що вперше називати його цим ім'ям стали американські індійці.

 

Досьє Санта-клауса

У XVII столітті з Голландії до Північної Америки відправився корабель, на носі якого була фігурка Святого Миколи, відомого в Європі єпископа Миколи-чудотворця. Він з дитячих років славився зразковою поведінкою і віддав свій спадок трьом бідним дівчатам - по три мішечки із золотом кожній. Цю фігурку голландці поставили на центральній площі селища, яке вони викупили у індійців. Тепер кожен може помилуватися містом, на яке він перетворився, - Нью-Йорком. На мові індійців ім'я "Святий Микола” звучало як "Синтер Клас”, а пізніше перетворилося в "Санта-клаус”. Важливим етапом перевтілення святого у веселого старичка-ельфа стала поема Кларка Мура "При хід Святого Миколи”. Американець зобразив його з круглим черевцем і трубкою в роті. У 30-х роках минулого століття фірма Coca-cola використовувала цей новий образ християнського святого для своєї нової рекламної кампанії - так з'явився товстенький старичок в червоно-білому одіянні з ковпаком і на оленячій упряжці. До Лапландії Санта разом зі своїми оленями ерєєхал” "п вже в XX столітті. А легенда про дідуся, який заходить в новорічну ніч через димар з мішком подарунків, стала однією з найромантичніших казок нашого часу. Побувавши в цій казці, відправляйтеся назустріч новорічним пригодам. Зустріч Нового року на сопці Оунасваара вважається однією з найяскравіших подій зимового сезону в Рованіємі. Волхви і маги, провісники доль і чарівники, гобліни, гноми і інша казкова братія залучать вас в захоплююче містичне дійство. І лише бій курантів, шампанське і фейєрверки повернуть в реальність, сповістившись про настання Нового року. Якщо вірити прислів'ю "як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш”, то рік, що наступив, буде для вас наповнений чарівництвом і казковими подіями.

Північне сяйво

Візьміть напрокат будинок на колесах, карту і їздьте часто далі на Північ. З листопада по січень Лапландію закутує синя напівімла північної ночі. Покриту снігом казкову країну освітлюють тільки місяць, зірки і спалахи північного сяйва. Не дивлячись на ніч, життя не зупиняється. В цей час фінни зазвичай розважаються: влаштовують ігри першого снігу, ралі в сопках. В кінці зими проходить льодовий марафон. Різдвяні свята тривають майже місяць. Починається все з підготовки - покупки ялинок, прикрас і подарунків. Найпопулярнішою розвагою тут вважається сафарі на собачих і оленячих упряжках або снігоходах. Ми відправилися дивитися на пейзажі Лапландії. На карті позначені всі кемпінги, залишається тільки вибрати, де зупинитися: на березі озера, в лісі або недалеко від гірськолижного курорту. Спочатку на трасі ми побачили смішні знаки. А потім з'явилися ВОНИ! Рогаті упертиє створення. Скільки не сигналь, доведеться довго дивитися на білі оленячі попи, поки тварини не надумають скрутити назад в ліс. З часом звикаєш, що олені в Лапландії бігають по дорогах, як у нас корови. Люди до них відносяться дуже дбайливо, тому на трасах ніхто не носиться з скаженою швидкістю. На одній ділянці дорогі ми побачили величезну червону пляму. Наш водій розповів, що кілька років тому тут збили оленя. Про це нещастя повідомили всі ЗМІ. Тепер водії прагнуть їздити ще акуратніше. Ми близько тижня подорожували в будинку на колесах, зупиняючись тільки на ніч. У Фінляндії дуже популярні пересувні будиночки - в них виїжджають сім'ями на уїкенд, і таку машину орендувати не проблема.
Деякі кемпінги платні - від 24 євро за добу. У вартість входить використання душу, туалету і кухні. Якщо хочете ночувати в дерев'яній хатинці, а не в машині, потрібно доплатити ще 20 євро два. Є і безкоштовні кемпінги, але тоді за використання санвузла беруть окрему плату. Одного разу зі мною примикала така історія. Я зайшла в душ, а дрібних грошей з собою не було - щоб прийняти п'ятихвилинний гарячий душ, потрібно кинути монету. Вибігла на вулицю, щоб розміняти гроші, а туристи і господарі кемпінгу вже сплять. Якийсь хлопець все-таки виручив мене. Прибігла в душ, а монета не підходить - він випадково дав мені норвезьку крону. Пішла знову когось шукати, щоб розміняти. Загалом, п'ять хвилин гарячого душу перетворилися на цілу епопею. З туалетами та ж монетна проблема. Тому запасіться
дрібними грошима.

Фінська лазня

Одне з найпопулярніших місць відпочинку - курорт Льові. Навколо 200 км. прекрасних трас для ходьби на лижах по пересіченій місцевості. Також можна зробити багатоденну подорож або коротку прогулянку на мотосанях або собачих упряжках. А після цього потрібно обов'язково погріти холодні руки і замерзлі носи в сауні. Ми майже щодня ходили у фінську лазню. Це божественно! Вибігаєш розпалена, дим з вух, стрибаєш в крижану ополонку в озері - ось і полегшало. Випірнаєш, озираєшся і розумієш, що найголовнішого і не відмітила - за прозорим покритим льодом озером возвишаєтсяєжная
сн гора в синій серпанку, а над водоймищем - легкий туман. Повертаєшся до реальності тільки тоді, коли починаєш відчувати, що тіло покривається крижаною скориночкою. І знову в гарячу сауну. Фінни - великі естети, тому будують сауни на берегах озер і річок. Живописні пейзажі, правда, вибирати не доводиться - тут скрізь красиво.

 

Гори і гноми

Гарненько відпочивши в кемпінгах, ми вирішили напружити м'язи і пройтися по горах. Гори Лапландії і сусідньої Норвегії старі, і тому низькі. Всі доріжки маркіровані, на складних ділянках навіть дерев'яні стежинки викладені - це вам не наші Карпати. Наш шлях починався з містечка Килпіс'ярві. Звідси веде трек на найвищу (1328 м) гору Лапландії - Халті. Кожні 10 км. нам зустрічалися дерев'яні "будиночки для гномів”. Це хатинки, де всі охочі можуть поспати на дерев'яних ліжках, приготувати гарячу їжу, погрітися у печі і просушити вологі шкарпетки. На кухнях часто можна знайти чай, цукор, хліб або шоколад в тюбиках - туристи залишають своїм братам по духу зайві продукти. Дрова заготовлено і акуратно складено в окремому будиночку. Кожні декілька днів сюди приїжджають працівники, які стежать за порядком. Поряд з безкоштовними хатинками є VIP-дома. Ключі від них можна купити на старті. За кожен - 9 євро. Головна їх відмінність в тому, що тут крім усього іншого є посуд, тому свою можна в гори не тягнути, також в них звичайні менше туристів. Так ми йшли чотири дні - від будиночка до будиночка, через річки, мости і озера. Пейзажі постійно мінялися: то лисі скелі, що вкачалися, то високі водопади з бірюзовою водою. На четвертий день побачили будинок, не позначений на карті. Він стояв небагато в стороні від трека, а до кемпінгу залишався ще близько кілометра. Ми вирішили в нього заглянути. І зустріли дивовижних людей - пастухів оленів, народ саам.

Діти гір - саам

Перше, що вони нам запропонували, - сходити в лазню. А потім нагодували свіжій червоною рибою і напоїли гарячим сподіваємося. Саам - народ, який живе у Фінляндії, Норвегії, Швеції і Росії біля меж. Ці люди мають в горах свої села, які швидше слід було б називати хуторами. У одному такому селі живе одна сім'я, що займається оленячим промислом. Вони приїжджають сюди навесні і живуть до осені. Взимку з'являються тут рідко - тільки щоб перевірити порядок на території. Саам - цивілізовані люди. Біля своїх будинків вони поставили мобільні вежі, користуються Інтернетом і дивляться телевізор. Взимку живуть в городках і нічим не відрізняються від своїх побратимів фіннів. Але як тільки в березні починає яснішати, вони відправляються на збір оленів. У якійсь з днів, коли коштує гарна погода, саам сідають на міні-трактори, беруть з собою декілька собак і їздять по території свого села - а це декілька десятків кілометрів - зганяти тисячі оленів за огорожі на фермі. Рогатих красенів тримають за огорожею близько тижня, маркірують ним вуха, щоб знати, який приплід і скільки загинуло, а потім відпускають. У кожного села свій знак маркіровки оленів, щоб не переплутати з сусідськими. Така традиція існує з давніх часів і передається від отця до сина, і ніхто з боку цим займатися не може. Державі не належить жоден олень. Єдине, що воно зробило, - поставило нові огорожі в горах, розмітку сів. Цей бізнес дуже вигідний, тому що унікальний. Тільки саама мають право продавати м'ясо оленів для консервів і ковбас (як би жорстоко це не звучало). Роги купують шведи і перепродують до Японії. Східні медики уміють готувати з них засіб від імпотенції і платять за сировину досить багато. Саама говорять на своїй мові і кілька років тому добилися, щоб його вивчали в школах. У горах вони співають магічні наспіви - йойки. Це короткі історії про оленів і жителів гір. Саама говорять, що нам, людям цивілізації, важко представити і зрозуміти, про що думають вони - люди гір. Найцікавіше, що дружин вони шукають серед звичайних людей. Головне, щоб дівчина була готова до такого непростого способу життя. У селі Вуотсо туристам пропонують здати на права водіння оленячої упряжки. Вас навчать запрягати її і управляти нею, кидати ласо - саме таким способом саама ловлять оленів в горах. Склавши іспит, ви зможете самостійно відправитися в гори на годину або на день. Все залежить від вашого бажання і сміливості. При такій програмі розваг недивно, що різдвяні свята тут тривають декілька тижнів.

По дорозі саам

Далі ми планували йти через гори. Хотіли піднятися на Халті і спуститися з іншого боку - вже в Норвегії. Але саама порадили коротший шлях. Єдине, що нам потрібне було, це зійти з маркірованого туристичного шляху і йти далі самостійно. Вони намалювали олівцем на карті приблизну стежку, яка вела до Норвегії, в ще одне поселення саам. Наступного дня ми відправилися в шлях. Нам попадалися стежинки: вони то з'являлися, то зникали. Спочатку ми жартували, що це доріжки, витоптані гірськими тролями. А потім відмітили на них маленькі купки чорних кульок - це рогаті красені йшли тут до нас. Нам довелося переходити крижані річки, температура яких не більш +4. Але ми таки дісталися до напівпокинутого норвезького кемпінгу, а ще через 5 км. побачили дахи будинків саама. Наш шлях лежав далі на Північ.



[11-01-16][Все для туристів]
Майстер (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Чим пригостить Доміникана? (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Німцям є, що показати. Визначні пам'ятки Німеччини (0)
[09-07-31][Відпочинок за кордоном.]
Курорти Сінгапуру (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: Lubchuk (09-10-20)
Переглядів: 1283 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: