Будапешт
від Києва -- рукою подати. Не встигнеш розговоритися з сусідом по літаковому кріслу, як оголошують посадку. Швидкий марш-кидок з аеропорту мимо індустріальних пейзажів передмістя, і раптом оку відкривається панорама Буди, увінчана суворою архітектурою бастіонів і мереживом палаців. Мости розрізають уранішні промені на тонкі узори. Як мовиться, їздили і побачили, але така велич, такі масштаби, така краса!.. Гід поспішає заповнити «картинку» у вікні автобуса розповідями про відьом і королів, страшилками про війни і страти. Але в хвилини, коли народжується закоханість, так хоче тиша.
ЗАПАХ ДУНАЮ
Ми приїхали до Будапешта в дні національного свята (15 березня - день почала революції проти Австрійської імперії) і «великих» вихідних. Весна покликала місцевих жителів на дачі, в заміські готелі, і центр міста був відданий на відкуп туристам. Різноголосся, фотоклацання, гіди з парасольками, усмішки без причини -- звичайна атмосфера туристичних площ. Говорять, вночі біля парламенту була міні-революція, і наш гід пан Шпраха незадоволено морщиться: політика і туризм -- речі несумісні. Телевізори розтиражували нічне «повстання», і готелі, не дивлячись на оголошені знижки, наполовину були порожні. Втім, мені здалося, туристів і так достатньо. Наша мобільність дозволяє бачити недільну мозаїку історичної частини міста. На площі Свободи переминається з ноги на ногу терплячий натовп -- це черга в Музей художнього мистецтва, куди на бенефіс приїхали всі картини Ван Гога. Поряд в міському парку Варошлігет гуляюча публіка радіє квітучим вишням і першій зелені. На вулиці Ваци продають сувеніри, розливають грог і пригощають вуличним дійством -- почався знаменитий Будапештський весняний фестиваль.
На Будайськой стороні, де зосереджені свідоцтва тисячолітній історії міста, гуляючий народ струмочком піднімається вгору, до фортець, палаців і готичних храмів. Запам'ятати дати і імена правителів в таку днинку неможливо, зате загадати бажання і потерти заповітний шматочок пам'ятника поспішає кожен. Свіжий вітер полоще прапори, розгонить хмари і доносить запах весняного Дунаю, що п'янить. Не прагни здаватися суворим, Будапешт. Навіть на суворій горі Будайськой гість відчуває твою доброту і бажання дарувати чудові відкриття. Відпочинок у Карпатах ТЕПЛЕНЬКА ПІШЛА.
Якщо історія-злочинниця позбавила Угорщину морить (втім, дістатися до хорватського побережжя можна за 4-5 годин), то природа подарувала їй надра, повні термальної води. «У нас бідна країна, у нас немає нафти і газу» -- говорять угорці. І додають, лукаво усміхаючись: зате у нас є вода. На цю «фішку» організатори угорського туризму «нанизують» і оздоровчий туризм, і конференц-туры, і навіть екськурсионку. Наші туристи знають: кожен автобусний тур в Угорщині починається з купання, а діловий захід включає в програму терми. Що вже говорити про старезних західних туристів, які два раз на рік «вибивають» собі путівки в лікувальні готелі Хайдусобосло, Хевіза, Дебрецена або Шарвара. Акваманією жителі Угорщини страждають спрадавна. Місцеві стверджують, що будь-яка свердловина завглибшки 100 метрів приведе до термальної води, отже, в кожному селі, а то і заможному дворі є своя купальня. Ну і готелі не відстають, часто починаючи свою історію зі свердловини, як, наприклад, Thermal Hotel Liget в Ерде.
А в самому Будапешті тема води є частиною міської культури -- від демократичної, як в старовинних міських купальнях «Сечені» і «Геллерт», до елітної, як в розкішних готелях ніби Corinthia Aqvincum. Попадаються в цьому списку справжні водні артефакти. У купальню 16-го століття «Рудаш» ми потрапили в «нічне», адже у вихідні тут відкрито до 4 ранку. Пізно увечері збираються парубочі «вечори», «девішникі», закохані парочки, туристи, сім'ї. Молодь сміливо вибирає лазню замість дискотеки або нічного клубу. Незважаючи на технологічні навороти, обстановка проста: напівтемрява, змішана з парою, сірі камені, труби, на яких безладно висить одяг. Пахне сірководнем. Всяку екзотику ми звикли сприймати очима, а в цьому царстві води, завдяки лазням-саунам і різнотемпературним басейнам, включаються всі органи чуття. Немає втоми і бажання спати, час ніби зупинився, при цьому стрілки годинника йдуть швидко -- ось і ранок! КОНФЕРЕНЦІЇ З ПРИПРАВАМИ
Угорський турбізнес готується до буму конференц-туризма. По-перше, з входженням в Шенген і ускладненням візових правил стане менше екскурсантів з боку східних сусідів. Зате діловий туризм на злеті, займає перші місця в світових рейтингах MICE. Знаходячись в самому центрі Європи, Угорщинапропонує конкурентоздатні ціни і високу якість обслуговування. У угорського туризму є одна особливість: до найсучаснішого конференц-оборудованию додаються «вода» і різні приправи «дозвілля» у вигляді екскурсій, шоу, розваг. Традиційні «бізнес-тусовки» крупні світові компанії замовляють в хороших готелях з термальними купальнями, щоб у вільний час отримати повний релакс і заразом оздоровитися.
Наприклад, улюбленим местомом бізнес-встреч «Райффайзен-банка» і інших крупних корпорацій є Danubius Thermal hotel Margitsziget, розташований на острові Маргит, що посеред Дунаю. До честі будапештцев, острів, пов'язаний з ім'ям дочки короля Білі Маргит, черницею, що прожила, тут все своє недовге життя, зберіг первозданну природу. Він не став притулком міні-рестораторів, як трапилося з нашим Гідропарком. Режисер Спілберг під час зйомок фільму «Мюнхен жив на о. Маргит і кожен ранок під спів птахів виходив на бігову доріжку, що опоясує острів. До речі, сувора краса Будапешта у флере зелено-бронзової старизни стає декорацією для багатьох голлівудських кінохітів. Готель «Меридіан» гордиться своєю гостею Мадонною, яку не пустили для зйомки вінчання Евіти в міський Собор за її гріховну поведінку на сцені. А під час екскурсії «Слідами Голлівуду» дізнаєшся, що 50% голлівудських режисерів -- вихідці з Угорщини.
Втім, дізнатися і побачити сьогодні в Угорщині можна немало. Адже девізом угорського туризму є слоган «Талант розважати». На трасі для гонок «Формули-1» є туристичний центр, який став меккою для корпоративного тімбілдінга. Цвях програми -- майже справжні лідерські гонки. Парк комуністичної слави поки не привертає групи з колишнього соцтабору, втім, екскурсію замовив співак Шнур, що приїхав з Пітера на фестиваль. Екскурсія в кінний центр -- це не тільки екстремальне шоу чикошей (угорських ковбоїв), але і ідилічний сільський відпочинок, душевний зоопарк, ресторан з національною кухнею і фольклором. На жаль, наші туроператори, економлячи відстані, поки обходять кінні центри, хоча захоплюючі програми вражають красою і розмахом. На фермі чемпіонів світу по гонках на упряжках братів Лазарів -- Золтана і Вілмоша -- можна замовити спеціальні програми для туристичних груп з польотами на малих літаках, дельтапланах, повітряних кулях, спортивними змаганнями. А знаменитість Вілмош Лазар, якого мир знає як обличчя Угорщини, зустрічає гостей в музеї своїх спортивних трофеїв і проводить екскурсію по стайнях. Балатон (дві години від Будапешта) -- поза конкуренцією по водному відпочинку. Навколо озера набудували готелів -- як з голочки. Кава на терасі, басейн, пальми в кадовбах і дткте очерети -- як синонім турецького відпочинку, але в європейському форматі. ДЕЯКІ ЛЮБЛЯТЬ ПОГАРЯЧІШЕ
Щорічна рекламна кампанія Угорщини за кордоном проходить по всіх правилах жанру. Пару років назад голлівудська кінозірка угорського походження тоні Кертіс («У джазі тільки дівчата») презентував країну слоганом «Деякі люблять погарячіше». Малися на увазі перчена кухня, кава, експресивні угорки. Але на першому місці в списку «найгарячіших» угорських хітів, звичайно ж, термальні курорти. Озеро Хевіз -- особлива сторіночка угорського туризму. Чисто лікувальна. Фешенебельні готелі, розташовані навколо водоймища, пропонують туристам відпочинок, корпоративні програми, величезну кількість послуг, але все таки основна маса відвідувачів курорту -- мисливці за здоров'ям. Переважно тут відпочивають немолоді громадяни з Німеччини і Австрії -- по спеціальних програмах. Є пацієнти помолодше, яких долають недуги., пов'язані з переломами, ревматизмом, атеросклерозом. У готелях Danubius Heviz, Europa Fit, Helios «санаторний режим» захований на спеціальному поверсі --- там пацієнти релаксируют в махрових халатах, купаються в термальних басейнах, п'ють мінеральну воду. А все, що крім -- чисті 5* з розкішним живленням, музичними вечорами, анімацією, велосипедними прогулянками і трекінгом по лісу.
Х евіз був представлений миру як цілющий курорт в 1802 році милістю графа Фештетіча, опікуна прогресу і наук. До речі, це він завоював серце вдови Гамільтон, і в цих краях мужоподібна леді провела залишок свого життя. Величезний палацовий комплекс Фешитечей входить в популярні екскурсійні маршрути. Але не відхилятимемося від Хевіза. З панорамної висоти димлячий пором вулканічний котлован здається зловісним. Та варто підійти впритул до будівлі державної лікарні і, пройшовши всі підготовчі етапи, зануритися в теплі води Хевіза, як відчуваєш смак здоров'я. Парна 33-градусна вода хороша в будь-яку пору року. А для тих, хто любить погарячіше, є теплі басейни -- кожен знаходить комфорт і релаксируєт, вбираючи цілющу силу Хевіза.
|