Парки Одеси - путівник
"Я жив тоді в Одесі запорошеної..." - цей рядок Пушкіна сьогодні викликає здивування побачивши квітучого міста-саду, вулиці і бульвари якого утопають в зелені. Але так було не завжди, перші одесити задихалися від пилу і піску, Одесу оточували посушливі степи. Будучи пристрасним любителем садівництва і розуміючи всю важливість озеленення міста градоначальник Одеси герцог Рішельє завів новий порядок: щоб кожен будинок з боку вулиці або двору повинен був мати палісадник. Активно почалося і озеленення міста, до Одеси везли саджанці зі всього світла - засаджувалися бульвари, сквери, паркі.
ДЮКОВСЬКИЙ САД
Степ голий тут довкруги Подекуди недавня праця змусила Молоді гілки в спекотний день Давати насильницьку тінь...
Очевидно, поет мав зважаючи на сади Рішельє графа Разумовського у Водяної Балки, знамениту Дерібасовку в селі Середній Фонтан, іменованим і до цього дня Дюковським садом.
На Водяній Балці (пригадаємо, що води в Одесі було мало) Дюк посадив прекрасний сад, квітучий куточок Версаля, як називав його самого Рішельє. Окрім тополь і акацій, бузини і горіхів, абрикоса і вишень, тут били фонтани, розташовувалося декілька будов, а в центрі саду знаходилося джерело, вода якого 13 вересня 1789 року напоїла загін Де-рібаса. Звідси вони виступили на штурм Хаджібея.
Парк розташований в 3-х рівнях: ніжнем - уздовж вул. Балковськой, середньому, - на самому схилі і верхньому - плоскому. Від головного входу веде алея, що перетворюється на сходи з майданчиками, від яких відходять бічні алеї. Внизу, зліва від входу, досить великий довгастий ставок з острівцем, що харчується від прісного ключа витікаючого з схилу.
Нині Дюковський сад - пам'ятник соціалізму, що пішов. І зараз парк все також утопає в зелені, але не хапає йому ухоженності і господарської руки. Колись тут було красиво і затишно, люди гуляли, слухали музику, дивилися кіно просто неба, танцювали на танцмайданчиках, каталися на човнах, на атракціонах веселилися діти... А зараз тут тільки розвалини часів герцога Рішельє, що нагадують про минувщині. Залишається сподіватися, що міські власті возьмуться за реставрацію цього історичного і культурного парку-пам'ятника Одеси.
Розташований Дюковський сад по периметру вулиць Балковськая, Раськидайловськая, Маловського. Добратися можна маршрутами 232, 156, 197, 235, 209, 191 до вул. Балковськой. Трамваєм №15 до вул. Маловського. ПАРК Ім. ГОРЬКОГО
Парк Горького розташований в одному з районів міста, що самих озеленюють, - на Черемхах він же Маліновський район. В основному район складається з п'ятиповерхівок, двори яких густо засаджені плодовими і листяними деревами. Місцеві жителі розповідають, що крім безлічі видів птахів бачили вони прямо у дворі білку і сімейство їжаків. Але власне про парк...
Перші насадження парку велися з 1961 року організацією Горзеленстрой і громадськістю міста. Офіційно рік відкриття парка 1973. По розмірах парк не великий, за хвилин 30-40 неспішним кроком його можна обійти. Але при цьому парк дуже густий - в нім висаджено близько 6000 дерев і чагарників. Коли заходиш углиб насаджень, таке відчуття, що знаходишся в лісі: довкруги зелень трави і листя.
З рослинності приємно здивувала велика кількість кущів жасмину, ми якраз потрапили в парк на період його цвітіння, аромат просто незвичайний. Уздовж спортивного стадіону, який знаходиться в центрі парку, висаджена алея липнув, аромат квітів яких теж дасть про себе знати.
У парку Горького є дитяче кафе, декілька сучасних дитячих майданчиків і атракціонів. З боку вулиці Варненськой знаходиться пам'ятник Горькому і кінотеатр Москва. З боку вул. Космонавтів розташований бювет з питною водою, який працює з 6 до 22 годин, воду, звичайно, можна набирати безкоштовно.
Любителів уранішніх пробіжок парк порадує піщаними доріжками і простими, але корисними турніками, серед яких бруси, рукоходи, шведська стінка та інші.
Парк Горького знаходиться в оточенні вулиць Варненськая, Генерала Петрова, Космонавтів і Терешкової. Доїхати можна маршрутами №9, 232, 208, 108, 210, 197, тролейбусами № 9, 10, 13. ПАРК Ім. ШЕВЧЕНКА
Парк Шевченко спочатку називався Александровським, на честь того, що заснував його в 1875 р. імператора Олександра II. Перше дерево в цьому парку посадив сам імператор.
Це найбільший за площею парк міста, перехідний в так звану Трасу Здоров'я, яка тягнеться близько кілометра уподовж морить до самої Аркадії.
У парку багато зелені, красивих алей. Головна алея виведе вас прямо до моря де підноситься пам'ятник невідомому матросові. Біля пам'ятника ведуть почесну варту дівчини і хлопця у формі моряків. Юних моряків ми також бачили і біля обеліска воїнам-афганцям.
Над обривом біля моря видно частина карантинної стіни і башта, що збереглася з часів Деволана.
Широка головна алея веде від центральних (Сабанських) воріт мимо стадіону, Александровськой колони (на честь закладки парка імператором) до Ланжероновських воріт. Інша красива алея починається від Барятінських воріт і йде уздовж кромки приморського плато.
Найкрупніша споруда парка - стадіон, побудований в 1935 р. У 70-х роках була проведена його істотна реконструкція.
Немало в парку покинутих місць з часів 50-70-х років XX століття, які тепер заростають бур'янами і молодняком дерев. Окрім старовинних фонтанів і покинутого танцювального майданчика бачили і щось поцікавіше: Зелений театр просто неба, побудований в 1936 році. Те, що від нього залишилося смутно нагадує минулу красу театру, в якому виступали такі знамениті артисти як Круч, Райкин, Водяний, Пьеха та інші. Зараз територія театру відгороджена від парку і охороняється, потрапити туди можна через дірку в огорожі, перелазом через ворота або домовитися з охоронцями, щоб пустили подивитися на минулу визначну пам'ятку.
Якщо йти від пам'ятника невідомому матросові направо і вниз по асфальтовій доріжці, можна обпасти на пляж Ланжерон. Там же і знаходиться дельфінарій-океанаріум Німо.
Парк Шевченко оточують вулиці Маразлієвськая, беріг моря і Лідерсовський бульвар. Дістатися до парку можна маршрутами 203, 193, 233, трамваєм №28, тролейбусом №3. Також можна доїхати до вул. Канатною кут Жуковського, а потім через Сабанський провулок потрапити прямо до входу в парк (маршрути 146, 137, 9, 223, 229). ДЕНДРОПАРК ПЕРЕМОГА
Дендропарк Перемога, мабуть, один з найпривабливіших, доглянутих і сучасних парків Одеси. Я пам'ятаю його стан п'ятирічної давності, коли озера стояли висушеними, дитячих майданчиків не було, загальний вигляд був якимсь покинутим.
Тепер же, після реконструкцій, парк став набагато красивіше. Особливо радує око велике озеро, яке тепер заповнене чистою водою і яке тягнеться уздовж всього парку. Мало того, в озеро пустили рибу: і мальків і дорослих. Зграйки риб, що кишать, можна побачити, якщо кинути у воду шматочок хліба.
У озері також зробили невеликий острівець з деревами і великим сучасним дитячим майданчиком.
Ще що здивувало: біля озера з боку площі 10 квітня встановлено декілька фонтанчиків для пиття води, такі як були колись давно за радянських часів.
Парк великий, витягнутий в довжину, і дуже зелений. Дерева самі різні - і листя, і плодові, і хвойні: є поляна сосен і ялин. Прогулюючись по парку бачили 4 білки. Вони зовсім не бояться людей, одна білочка запросто підбігла до протягнутої руки, але не виявивши там їстівного, побігла далі по своїх справах. А ще неподалеку дві жінки годували білочку, що сидить на нижній вітці дерева.
Що не хапає парення, на мій погляд, так це додати ще лавок і відновити що вже є. Зараз вони стоять колишніми - низькими, старенькими, часто без спинок.
Дендропарк Перемога оточують вулиці Проспект Шевченка, Маршала Говорова і Сергія Варламова. Щоб добратися, краще всього доїхати до Площі 10 квітня, поряд з якою знаходиться один з входів в парк. Довезуть туди маршрути: 242, 193, 146, 115, 137, 129, 185. Трамвай №5. Тролейбуси №5, 7, 9, 13. МІСЬКИЙ САД
Невеликий, але дуже затишний і красивий Міський сад знаходиться по вулиці Дерібасовськой (кут Преображенськой).
Цей сад був посаджений першим градоначальником Одеси Йосипом де-рібасом, на честь якого і названа вулиця Дерібасовськая. А потім так же старанно займався садом його молодший брат Фелікс, виписуючи з розкішного Софіївського саду свого приятеля графа Потоцкого саджанці дерев і чагарників.
У 1806 році Фелікс де-рібас подарував кращий в місті сад одеситам. У листі до градоначальника Рішельє він писав: "Приймаю сміливість покірно просити Вашу Ясновельможність прийняти від мене без латки, назавжди, на користь міста Сад мій".
Тепер Міський сад - одне з самих відвідуваних місць Одеси. Тут люблять фотографуватися на дванадцятому стільці Ільфа і Петрова, біля бронзових статуй левів і в красивій альтанці, посидіти на лавці з Леонідом Утесовим, постежити за світломузичним фонтаном.
Горсад відреставрований і відкритий в оновленому вигляді після 9 травня 2007 року. На території саду відкрита нова ротонда і музичний фонтан, відремонтовані фасади. Фонтан в Одеському міському саду фактично складається з 2-х різних фонтанів. 13 струменів одного б'ють вдень, другий - свето-музыкальный працює з 21:00 до 23:30. Щохвилини з 12 форсунок-насадок фонтану виливається більш 2-х з половиною тонн води, що подається в циклі. Встановлена складна система фільтрації, тому вода завжди залишатиметься прозорою.
Дістатися до парку можна різними шляхами: від Грецької площі, від Соборної площі або від вул. Екатерінінськой (кут Дерібасовськой). Довезуть маршрути 193, 221, 117, 146, 223, 175, 203. Трамваї №3 і 12.
Наприкінці хочеться сказати одеситам і гостям міста, щоб берегли зелені насадження Одеси. Перші градоначальники міста доклали немало зусиль, щоб перетворити посушливий млявий одеський степ на квітучий, привабливий зелений край. Же берегтимемо наших зелених друзів, будь то акація або липа в сквері біля вашого будинку, кущ жасмину або бузку на узбіччі алеї, "нічийна" клумба з ірисами або левкоями, та просто дружний хоровод кульбаб або ромашок в кутку вашого двору.
|