Перу: Чан-Чан
Чан-Чан - найбільше в світі місто з глини, де уміли, робити найдивовижніші роботи по металу, а удома прикрашали золотом.
Столичне місто На берегових рівнинах Перу, що протягнулися смугою між Андами і Тихим океаном, млості скільки-небудь значних каменоломень. Основним будівельним матеріалом тут відвіку служить адоб - висушена на сонці цеглина з глини. У Чан-чане можна побачити руїни стародавнього міста, яке було цілком побудований з цієї цеглини. Колись Чан-Чан був столицею багатої, могутньої і густо заселеної держави Чиму.
Золото на цеглині Місто тягнулося на площі 18 км2. Звідси володарі Чиму правили своєю імперією, що розтягнулася майже на 1000 кілометрів уздовж тихоокеанського побережжя. Розквіт їх держави імовірно доводився на XII століття, після того, як прийшла до занепаду могутня культура Тіауанако. Індійці чиму були вельми майстерними архітекторами і інженерами (вони змогли вижити в цих краях лише завдяки хитромудрій і складній системі водопостачання), до того ж вони досягли великих успіхів в обробці металів. Є підстави вважати, що стіни головних будівель міста були оброблені плитами із золота. Ще і сьогодні можна оцінити витонченість і красу орнаментів, виконаних на глиняній цеглині, але решта всіх цінних прикрас Чан-чана давним-давно зникла.
Логіка і порядок Старовинна легенда про підставу Чан-чана оповідає, про людину на ім'я Наймлап, яка прийшла з моря, заклала тут місто і знову віддалився туди, де заходить сонце. Інший переказ свідчить, що в цьому місті мешкав дракон, який створив Сонце і Місяць. Але ні в цих, ні в інших міфах немає анінайменшої зачіпки, що проливає світло на дійсну історію виникнення міста. З упевненістю можна лише стверджувати, що індійці чиму жили дуже строго організованим співтовариством. Прямокутні контури міста і його розбиття на різні райони дають підставу вважати, що в цій державі у великій честі були логіка і порядок. Видно, в кожному з обгороджених міських кварталів мешкали по декілька тисяч чоловік. Центр міста утворює храм-фортеця Тшуді. Особливо добре зберігся Зал 24-х ніш. Зараз це прямокутний двір, обнесений стіною, в яку вправлені ніші, в них можна сидіти. По деяких гіпотезах, тут засідала рада старійшин. Відмінна акустика дозволяла вести розмову пошепки на вельми великій відстані - в цьому можна переконатися і сьогодні. Згідно іншій гіпотезі, в нішах стояли фігури богів. Втім, про призначення багатьох будівель цього міста залишається тільки ворожити. Зал 24-х ніш відноситься до комплексу будівель, який був обгороджений високою захисною стіною. Тут можна оглянути також розвалини хатин, басейн для збору води, адміністративні будівлі і платформи, на яких проходили різні релігійні церемонії.
Будинок Дракона Храм-фортеця Тшуді утворює один з десяти районів, що складали місто Чан-Чан. Деякі з цих районів були обнесені високими, дев'ятиметровими стінами. Серед інших визначних пам'яток міста - Смарагдовий храм (Huaka Esmeralda) і храм Веселки (Templo del Arco Iris), званий ще храмом Дракона (Huaka del Dragon). Смарагдовий храм був розкопаний в 1923 році, а двома роками пізніше сильно постраждав від зливових дощів. Це споруда у формі двох'ярусної піраміди, незвичайно багато прикрашене рельєфними орнаментами з мотивами морської флори і фауни. Такий же багатий і різноманітний декор має храм Веселки. Відпочинок у Карпатах
Храми Сонця і Місяця Легенда оповідає, що Чан-Чан був заснований творцем Сонця і Місяця. Недалеко від міста Трухильо в долині річки Сечі підносяться дві піраміди. Це храми Сонця і Місяця. Дослідники припускають, що обидва вони існували задовго до Чан-чана. Їх приписують культурі індійців мочика, період розквіту якої доводиться на VI століття н.е. Правда, деякі учені датують ці споруди двома-трьома сторіччями пізніше.
Храм Сонця стоїть на масивній платформі заввишки 18 метрів, це гігантська споруда з глиняної цеглини. Нижній ярус прямокутної піраміди має сторони 228 х 136 метрів, висота храму - 23 метри. Розташований поблизу храм Місяця, ймовірно, будувався в той же час. Археологи вважають, що обидві споруди належали до важливого ритуального центру, пов'язаного з культом мертвих. Тут були знайдені залишки великого кладовища. Поряд з храмами стояли і інші священні будівлі. Храм Місяця знаменитий своїми дивовижними фресками із зображенням зброї, яка знаходить людську зовнішність і нападає на людей. Цей мотив часто зустрічається в кераміці мочика - ще один аргумент на користь припущення, що обидва храми побудовано в VI столітті н.е.
|