У сучасному світі відпочинок, рекреація, туризм, оздоровлення що врешті-решт означає здоров’я є найвищою соціальною цінністю. Тому за останні кілька десятків років у світі поступово зростає значення туризму і рекреації . Це пов’язано в першу чергу із значним ростом доходів населення економічно розвинутих країн, зростанням загальноосвітнього рівня людей, розвитком транспортного сполучення. Люди залишають свої домівки з наміром відвідати нові місця, збагатити себе знайомством з пам’ятками історії, культури і мистецтва.
Місто Яремче Івано-Франківської області віднесено до категорії міст обласного підпорядкування з включенням у межі міста таких населених пунктів: м. Яремче з мікрорайонами Ямна та Дора, смт. Ворохта, Поляниця, Яблуниця, Вороненка,Полянця. На базі сіл були утворені Микуличанська, Татарівська, Яблунецька та Поляницька сільські ради, в селищі міського типу Ворохта селищна рада. Тому територія м. Яремче з підпорядкованими населеними пунктами називається територією Яремчанської міської ради.
Місто має налагоджений зв'язок (залізничний та автомобільний) з іншими містами України і закордону. На території міста знаходиться найвища вершина Українських Карпат-Говерла. Територія Яремчанської ради одна з найважливіших рекреаційних районів Карпатського регіону та України в цілому. В історико-культурному плані Яремчанщина є складовою частиною етнографічної Гуцульщини, краю своєрідної культури, побуту та Карпатського ландшафту.
Метою бакалаврської роботи було поглибленне вивчення та дослідження основних компонентів становлення та розвитку сфери туризму в м.Яремче. Для досягнення даної мети я ознайомилася з історією створення самого міста, з дати закладення першого каменю, до сьогоднішнього дня, що дало змогу систематизувати теоретичні дослідження про сучасний стан туризму на Прикарпатті. Також поглиблене дослідження історії курорту дало змогу в даній бакалаврській роботі проаналізувати розвиток туристичної сфери на території обласного підпорядкування м. Яремче.
При написанні даної роботи, розкритті даного питання та мети мною було опрацьовано багато історичних джерел та наукових праць, зокрема: Бандрівський М. «Археологічні розкопки в Космачі», Галицько-Волинський літопис, ГлушкоМ. «Шляхи сполучення і транспортні засоби в Українських Карпатах другої половини XIX поч. XX», Гошко Ю. «Промисли й торгівля в Українських Карпатах, ХV–ХІХ ст.», ШухевичаВ. «Гуцульщина», праці Грабовецького В., Домашевського М., Огоновського І. Досліджувалися також періодичні видання того часу, такі як газети «Діло», «Галичанин», «Правда», «Слово», альманах «Гуцульська хроніка» з 1875 до 1964 років.
Під час виконання бакалаврської роботи «Історичні етапи розвитку та становлення м.Яремче, як туристичного центру» було досліджено та опрацьовано такі питання:
Історичні етапи та передумови розвитку туризму на гуцульщині. В даному питанні було вивчено вплив різних культур та етносів на заселення Яремчанщини, польське панування та традиції гостинності та розвитку подорожей.
Етнографічні особливості краю, в якому було розглянуто народні промисли та мистецтво краю, як надавалися послуги харчування на Прикарпатті, а токож, що було досить цікавою темою, перші засоби розміщення на Гуцульщині
Перспективний план подальшого розвитку центру туризму, під час розгляду цього питання я пізнала історію виникнення Карпатського Національного парку та його роль в розвитку туризму, ознайомилася з інфраструктурою та початковими етапами зародження туризму, також було проаналізовано сучасний стан та перспективи подальшого розвитку туризму на Яремчанщини.
Дослідження та розкриття цих питаня дало змогу обґрунтувати оптимальні шляхи використання складових туризму в м. Яремче та дослідити сучасний стан та перспективи використання туристичних ресурсів на досліджуваній території.
Об’єктом бакалаврської роботи була туристська територія Яремча у сфері розвитку туризму на Прикарпатті, його етапи та передумови розвитку. Вплив історичних чинників на становлення та розширення територіальних туристичних зон. Післа докладного ознайомлення можна сказати, що при подальшому плануванні розвитку рекреаційного комплексу на території міста Яремче, в основу повинна бути покладена ідея природно історично етнографічної рекреації, що базується на найбільш раціональному використанні територіального поєднання природних умов, ресурсів та історичних, архітектурних пам’яток краю.