План-конспект заняття.
Конспект уроку.
Тема: Плетення з лози. Ознайомлення з історією розвитку лозоплетіння та технологією плетення.
Мета навчальна: ознайомити учнів з історією розвитку плетення та технологією плетення.
Мета розвиваюча: розвинути в дітей вміння заготовляти природний матеріал – лозу.
Мета виховна: виховати любов до природи; ДУМ та його митців.
Обладнання: ілюстративний матеріал, картини, зразки, вироби майстрів.
Інструменти та матеріали: ножиці,сікатор, шила, щемилка, лоза.
Хід уроку.
І.Організаційна частина.
а) на перерві (підготовка робочих місць учнів, вчителя, дошки, унаочнення).
б) на уроці (організація учнів, активізація уваги).
ІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.
Вступна бесіда. Привітавшись з дітьми оголошую тему уроку “Лозоплетіння”.
Завдання уроку.
1. Ознайомлення з історією розвитку лозоплетіння.
2.Технологія плетення та інструменти для плетіння.
3. Споглядання виробів видатних майстрів.
4.Сприймання та оцінка виробів на які зверталася увага.
ІІІ. Розповідь учителя.
Даю кортку розповідь про історію виникнення лозоплетіння; розповідаю про технологію плетіння з лози та інструменти, які необхідні для плетення.
ІV. Активізація уваги учнів.
Показую учням вироби з лози різних майстрів. В ході показу аналізую роботи.
V. Підведення підсумків уроку.
1. Назвіть відомі центри лозоплетіння ?
2. Які ви знаєте види плетення ?
3. Які матеріали та інструменти використовують для
лозоплетіння ?
4. Чи сподобався вам сьогоднішній урок ? Чим ?
VІ. Оголошення домашнього завдання.
Розділ 5.
Майстри лозоплетіння.
Село Вербіж, назване іменем верби, бо по берегах річок Сопівки та Прута з давніх-давен дуже багато лози. Ще у XVI ст., як засвідчують писемні джерела, тут займалися лозоплетінням.
І зараз у Вербіжі живе та працює відомий своїми виробами по цілій, Україні майстер по лозоплетінню, Лаврук Ярема Кузьмич.
Займається Ярема Кузьмич цим промислом вже протягом 20 років.
Мав виставки у м. Києві, також організовує по 2 рази на рік виставки у м. Івано-Франківську. Знають його роботи у Дніпропетровську та Сімферополі, де він робив літнє кафе загальною площею 300 квадратних метрів.
У 1988р. п. Лаврук створив кооператив “Вербиченька” у с. Вербіжі, де мав понад 10 працівників та одночасно учнів. Та нажаль за різних причин на даний кооператив припинив своє існування, тепер Ярема Кузьмич займається своєю улюбленою справою життя вдома.
Учителів Ярема Кузьмич не мав жодного, бо одні старі майстри померли, а інші просто не захотіли передавати секрети майстерності лозоплетіння, щоб не мати конкурентів серед молодих. Літератури з лозоплетіння на той час теж було годі шукати.Тому, доводилось молодому майстрові з Нижнього Вербіжа, як кажуть, доходити всього своїм розумом та руками. Робив десятки зразків, переробляв їх. Родичі та друзі з нього просто кепкували, мовляв, маєш диплом інженера, отож і займайся своїм ділом, а не кошиками вербовими.
-- А мене, -- говорить Ярема Лаврук, -- саме оті прутики, їхня гнучкість і пластичність, золотистість причарували.
Сьогодні, на рахунку майстра з Нижнього Вербіжа, незлічена кількість різних виробів: меблі, сумки, дитячі іграшки і т.п. І всі вони різні, двох однакових речей не знайти. Кожна з них оригінальна, зроблена зі справжнім художнім смаком. Оформлений лозою інтер’єр кафе у с. Турка, здивує навіть маститих майстрів.
Основними інструментами у роботі майстра є сікатор, садовий ніж, колунки, круглогубці, набір різних шил.
Має Ярема Кузьмич 1 га лугу, засадженого сортовою лозою, яку майстер привозив із Закарпаття. Та також , багато лози є на річках.
Ярема Кузьмич передав свій досвід , вже понад пів тисячі учням, проводячи тримісячні курси з виданням дипломів майстрів по лозоплетінню.
А ось зразки деяких, з багаточислених його виробів: Розділ 6.
Висновки.
Я думаю, що художнє плетення відіграє важливу роль в розвитку декоративно-ужиткового мистецтва. Цей вид мистецтва, як і інші походить з сивої давнини, а його вироби завжди знаходять місце у побуті.
Ознайомившись з усіма тонкощами цього мистецтва стає зрозуміло, що праця клопітка, але водночас цікава та захоплива.
Говорячи про плетення виробів з лози різної форми та призначення, застосовуючи різні методи та види плетення необхідно керуватися насамперед метою виконання. Так, як від цього залежить якість конструкцій виробів, міцність, надійність, довговічність. Якщо виріб буде знаходитись в квартирі, то він повинен відповідати за своїми художніми характеристиками стильній єдності інтер’єра в цілому. Будь-яке ускладнення форми повинно бути оправданим. Мистецтво лозоплетіння не тільки в тому, який вид плетення він використовує, але і як цей вид відповідає раціональності і призначенню предмета.
Якщо взяти дані з історії художнього плетення стає дивно, що людина з давніх давен займалася плетенням різних виробів, які до нашого часу не змінили значних форм. Так, два стільця знайдених в гробниці Тутанхамона цілком відповідають стандартам сучасного дизайну.
Уміння плести хороші, якісні вироби притаманні тим людям в яких є певний досвід у цій сфері. І напевне, щоб стати справжнім майстром, знавцем, потрібно послідовно оволодіти окремими видами плетення , потім навчитись виготовляти окремі елементи виробу, тільки після цього можна цілком перейти до виготовлення виробів.