Несприятливі природні явища
Якось один відомий географ, що побачив «багато самих різних регіонів на земній кулі, помітив: «Адже у вас в Криму насправді земля ходить під ногами!». Він мав на увазі нестійкість і рухливість ландшафтів Південного берега. І дійсно — які тільки явища не спостерігаються на його вузькій смузі! Землетруси, обвали, осипи, абразія берегів, ерозійні процеси, селеві паводки, шторми, в горах — карстові процеси, сніжна лавина і ураганні вітри, в рівнинному Криму — вітрова і водна ерозія, просіла ґрунтів, засухи — і це все на крихітному клаптику суші!
Цілий «букет» несприятливих природних явищ пов'язаний з розташуванням Криму в рухомій зоні Альпійського складчастого пояса, на контакті різних географічних середовищ (рівнини-гори, суша-море, помірний клімат - субтропічний і т. п.).
Сейсмічна небезпека території оцінюється в передгір'ї і рівнинній частині в 6—7 балів, в гірському Криму і на Південному березі — в 8—9 балів. Нестійкість земної кори пов'язана з тим, що на фоні непомітно піднятої Головної гірської гряди продовжується опускання дна Чорного моря. І на крутому материковому схилі, що відділяє гірський Крим від глибоководної западини, розташовуються епіцентри землетрусів. Їх середнє видалення від берега складає всього 20—30 км!
Серед інших сейсмічно неблагополучних регіонів Крим — ще слабоактивний, але все ж таки у минулому тут відбувалися окремі руйнівні землетруси. Про значні землетруси часто свідчать стародавні будови, товсті стіни яких розбиті тріщинами і зміщені. Так, встановлено, що найсильніші землетруси були на Керченському півострові, в стародавньому Херсонесі, на ЮБК.
Сейсмічність Керченського півострова стала однією з головних причин припинення в 70-х роках XX ст. будівництва атомної електростанції в Криму (біля селища Щелкіно).
В 1927 р. на Південному березі відбувся землетрус силою (на побережжі) 8 балів. Вона заподіяло значний матеріальний збиток, викликом цунамі на Чорному морі, були і людські жертви.
Цунамі в перекладі з японського означає «хвиля в гавані», оскільки що утворюється при землетрусах хвиля при підході до берегів і в вузьких бухтах збільшується. Під час цунамі в 1927 р. в Балаклавській бухті рівень моря впав на 1 м нижче за звичайний, а потім перевищив його більш ніж на метр. Населення в паніці бігло в гори.
Зараз при будівництві будівель обов'язково передбачають цю потенційну небезпеку і забезпечують їх протисейсмічними поясами, датчиками і оскільки за допомогою приладів ведуться регулярні спостереження за рухливістю земної кори, складається прогноз землетрусів. В Ялті проводиться цікавий експеримент по спостереженню за поведінкою тварин (ящірок, змій і інших), найбільш чуйно реагуючих на підземні поштовхи.
Нестійкість земної поверхні може зростати через водонасиченість ґрунтів, на місці розломів, грязьових вулканів, обвалів. В цьому випадку сейсмічна небезпека оцінюється на 1-2 бали вище.
В даний час кримські учені проводять сейсмічне зонування територій, в ході якого визначаються ділянки, особливо схильні землетрусам. В Криму багато обвалів. Вони наголошуються на Тарханкутськом і Керченському півостровах, поблизу Севастополя, в долинах річок (Чорна, Кача, Альма), але якнайбільше їх на Південному березі.
Обвальні накопичення рихлого матеріалу або блоки гірських порід, що відкололися, розташовуються на схилах гір, на бортах річкових долин і морських берегів. Вони досягають значних розмірів, утворюючи деколи гігантські потоки, що протягуються від стінок яйлинских масивів до моря.
Самі відомі обвали ЮБК: Тессельськії (завдовжки 1,2 км) біля Фороса, Чорний Горб (1,5 км) поблизу Меласа, Кучук-Койськії (2,5 км) у селища Обвальне, Кикинєїзській (2,5 км) в Голубій Затоці, Алупкинській (2,5 км), Аи~Данильский (1,15 км), Карасанській (1,1 км).
Коли під час штормів море як би «підрізає» нижню частину обвального потоку або відбувається перезволоження рихлої товщі, обвали приходять в рух, активізуються. В 1786 р. відомий учений-природодослідник П. С. Паллас спостерігав, як на захід від гори могутній Кучук-Койський обвал висувався в море на десятки метрів. Переміщення на всіх обвалах, що щорічно трапляються, руйнують будови, деформують дороги, ушкоджують виноградники.
Останніми роками людина сама усилила оползнеонебезбечність територій (підрізаючи схили при будівництві доріг і будівель, не ремонтуючи підземних комунікацій, витік води з яких приводить до перезволоження рихлої товщі, і ін.). Тому доводиться регулювати поверхневий стік, будувати різні дренажні пристрої і берегоукріплюючі споруди, закріплювати обвали буронабивними палями. В 30-х роках XX в. в Ялті була створена протизсувна станція, яка веде спостереження за обвалами.
Шторми на Чорному морі звичайно бувають в холодний період року. В цей час посилюються процеси абразії (руйнування берегів ударами морських хвиль). Хвилі руйнують береги, особливо складені глинистими сланцями і суглинками, розбивають берегові споруди.
Сильні шторми на Чорному морі трапляються в середньому раз в два-три роки, а особливо руйнівні – раз в п'ять-шість років ( під час одного з таких штормів біля берегів Ялти в 1969 р. висота хвилі досягала 8 м! ). Боротися з штормами безглуздо, але можна в 10-30 разів понизити заподіюваний ними збиток, використовую єдину систему високоточного прогнозу.
Велика утрату господарству наносять селеві паводки. Вони спостерігаються під час інтенсивних зливових дощів, що змивають рихлі відкладення зі схилів річок і балок. Спокійні річки в перебігу 2-3 годин перетворюються на страшні каламутні водокам'яні потоки – сели. Сади, виноградники, тютюнові плантації виявляються занесеними обламаннями глинистих сланців і пісковиків, руйнуються дома, розташовані в долинах, в гирлах річок утворюються конуси винесення потужністю до 3 м.
Сели можуть перевертати автомобілі, а іноді й приводять до людських жертв!
Як уберегтися від селів і зменшити їх руйнівний запал? Відомо, що частіше за все сели проходять на ділянках, де особливо інтенсивно випасали овець і знищувалася рослинність, наприклад в басейнах річок Уськут, Ай-Серез, Шелен, Ворон, Кутлак в південно-східному Криму. В таких місцях оголені схили вивітрюються, і на них нагромаджується могутній шар уламкового матеріалу. В час злив він змивається і перетворюється на сель. Тому вельми ефективні заходи — залісення басейнів річок, балок, ярів, а також розчищання русел річок і прокладка селеотводних каналів. Безрозсудно перегороджувати такі річки дамбами, різними комунікаціями і забудовувати їх русло. Є практика установки в ярах металевих сіток з крупними осередками — вони затримують велике каміння.
У зв'язку з широким розповсюдженням вапняків на півострові розвинуті карстові процеси. Вода, просочуючись по тріщинах і розчиняючи вапняки, створює дивні по красі карстові воронки, печери, гроти. Карст небезпечний для будівництва, оскільки ті, що просіли в ґрунті викликають деформацію і руйнування будівель. В карстові тріщини йде вода, яка потрібна для поливу сільськогосподарських культур. Ступінь закарстованності гірських порід в Криму досягає 84 %!
Карстові порожнини представляють небезпеку і для неорганізованих спелеотуристів. На їх частку доводиться до 90 % всіх нещасних випадків в горах.
Глава 2. Крим заповідний
Основу заповідної фундації Криму складають шість заповідників: Кримський з філіалом Лебедині острови, Ялтинський, Мис Мартьян, Карадагський, Казантіпській і Опукській. Два останніх створені недавно (в травні 1998 р.) і поки не мають повного пристрою. Заповідники займають приблизно 45 % загальної площі заповідної фундації півострова.
Стежками Кара-Дагу
Прямовисні стрімкі урвища, глибокі ущелини, нагромадження скель, химерні, вирізьблені силами вивітрювання величні кам’яні фігури… Дивовижний краєвид на тлі безмежного простору яскраво-синього моря!
Йдеться про Кара-Дагу – природний феномен на східному узбережжі Кримського півострова, одне з наймальовничіших місць нашого чорноморського узбережжя. Це – насправді унікальний природний куточок.
«Я бачив скам’янілий вибух вулкана, що підняв до неба шари земної кори», - так писав про Кара-Дагу Костянтин Паустовський. Це – величезний вулканічний масив, що народився під час горотворення в юрський період і вибухнув понад 200 млн. років тому. З того часу над його обробкою дружно «працюють» могутні сили вивітрювання.
Масив складається з низки окремих хребтів, - таких як Кок-Кая, Магнітний, Хоба-Тебе і Карагач, що простяглися вздовж узбережжя од селища Коктебель до курорту Кримське Примор’я (де я, до речі була), утворюючи карколомні урвища, міжгір’я, осипи та примхливі скелі. В цьому своєрідному музеї, створеному самою природою, можна не по малюнкам і схемам, а як би насправді прочитати історію Землі майже за півтори сотні мільйонів років. Потухлий вулкан виглядає хаотичним нагромадженням кам’яних веж, стовбців, піків. Все це – форми вивітрювання лави. Особливо цікавими є верхівка приморського хребта Карагач (333 м): масивний Трон, стоячі як би по дорозі до нього кам’яні Король з Королевою, за ними їхні слуги. Трохи в стороні висяться скелі Воїн і шапка Мономаха. Прямуючи до Південного перевалу в сторону Коктебельської бухти і Планерського, залишаємо зліва одну з найвідоміших вершин карадагської групи – Святу гору (577м). Ближче до моря є гора Сфінкс або Палець, зображуючи вулканічний некк, складений брекчією. Цей кам’яний істукан, неначе часовий, охороняє вхід в найдивовижніше міжгір’я Карадагу – Гяурбах. Тиша і спокій царюють тут. Крутий спуск, який веде до Сердолікової бухти, загромаджений суцільним потоком глиб і обломків вулканічних порід, заріс кущами. Шлях по
міжгір’ю лише гарному скелелазу. В приморській частині на південному перевалі знаходиться Магнітний хребет (до 378 м ). Спустившись до східного підніжжя Кара-Дагу, до Коктебельської бухти, ми потрапляємо на пляж з відомою коктебельською галькою – продуктом руйнування лав Карадага. На березі можна знайти, особливо після шторму, рожеві агати і зелені яшми, м’які цеоліти і сургучні сердоліки, аметисти та багато інших самоцвітів. Цей рукотворний своєрідний природний музей просто неба площею близько 20 кв. км від 1971 року оголошено державним заповідником. Карадазький вулканічний масив, як його звуть учені, можна назвати ще «Ноєвим ковчегом». Тут, не порушений господарською діяльністю людини, зберігся багатий рослинний і тваринний світ. Багатими є й прибережні морські води.
Карадагський природний заповідник, заснований в 1979 р., розташовується на сході кримського субсередземномор'я. Він займає територію площею 2855.1 га. Заповідник створений для охорони стародавньо-вулканічного ландшафту і найрідкісніших ботаніко-зоологічних об'єктів. На Кара - Дазі знайдено більше 100 видів мінералів і їх різновидів: тут зустрічається напівкоштовне каміння — сердолік, обпав, геліотроп, агат, гірський кришталь, аметист і ін. Можна спостерігати атрибути викопного вулкана: лавові потоки і брекчии, дайки, мінеральні жили. Багатюща флора Карадага налічує Ю90 видів судинних рослин, у тому числі близько 50 видів ендеміків. Багато видів занесені в Червону книгу України: ялівець, високий, фісташка ту поаркушева, глід Пояркової і ін. Фауна Карадага включає 28 видів ссавців, 184 види птахів, 13 видів плазунів і земноводних, 1900 видів безхребетних. Флора прибережній акваторії налічує 454 види рослин і 900 видів тваринних (у тому числі 80 видів риб).
Природний заповідник Ак-Каян
Кримський природний заповідник — найстаріший на півострові, створений в 1923р. Разом з філіалом (Лебедині острови) займає площу 44 107 га. В заповіднику охороняються лісові і лугово-степові ландшафти. На території, що охороняється, виростає 1165 видів вищих рослин (плюс 84 вида на Лебединих островах). Флористичне багатство складають 45 видів ендеміків. В заповіднику мешкає 39 видів ссавців, 120 видів птахів (на Лебединих островах — 20 і 230 відповідно). Особливу цінність представляють ліси буків, дубових, грабових і соснових, що грають велику водозахисну і ґрунтозахисну роль. Тут мешкають благородний олень, косуля, муфлон, чорний гриф, білоголовий сип і інші рідкісні тварини. На Лебедині острови щорічно на линьку злітаються до 5000 лебедей-шипунов, а колонія чайок налічує більше 30 000 особин.
Ялтинський природний гірсько-лісовий заповідник
Він створений в 1973 р. Він охоплює в основному західно - південне побережжя (14 5.89 га). Тут поширені високостовбурні, головним чином соснові, ліси (вони складають 56% всіх лісів заповідника), також буки і дубові, місцями з вічнозеленим субсередземноморським підліском. Флора заповідника налічує 1363 види судинних рослин, у тому числі 115 ендеміків; 43 види рослин занесено в Червону книгу України. В заповіднику мешкає 37 видів ссавців, 113 видів птахів, 11 видів плазунів і 4 види земноводних.
Природний заповідник Мис Мартьян
Цей заповідник розташований біля Никітського ботанічного саду на однойменному вапняковому мисі, разом з прибережним водним комплексом. Займає площу 240 га. Заповідник створений в 1973 р. і призначений для збереження в Криму кута природи субсередземноморського типу. Тут узята під охорону ділянка реліктового середземноморського лісового ландшафту — подібних лісів в країнах Середземномор'я практично немає.
Птахи гірських лісів: сойки, дятли, дрозди, сови, в невеликій кількості вальдшнепи, а також чорноголовий гриф і білоголовий сип (останніх залишилося не більше 20—30 особин). Більш всього птахів в "прикордонних місцепроживаннях», тобто на межі лісу і степу (в лісостеповому передгір'ї), в річкових долинах.
Глава 3. Культурно-екологічні проблеми в Криму
Охорона здоров’я, туризм, культура
Крим - відома в світі здравниця, дивна по своїх оздоровчих чинниках курортна зона. Тут розташовано -125 санаторіїв і пансіонатів з лікуванням на 54 тис. ліжок, 83 будинків відпочинку. Функціонує 238 жіночих консультацій, дитячих поліклінік і амбулаторій. Відомі курортні райони західного берегу Криму (бальнеогрязьові і кліматичні курорти Євпаторія і Саки); південного берегу Криму: кліматичні курорти Форос, Кастрополь, блакитна Затока, Симєїз, Алупка. Місхор, Гаспра. Корєїз, Лівадія, Ялта; Гурзуф; Алушта; південно-східне узбережжя Кримського півострова (кліматичні і бальнеологічні курорти Судак, Феодосія); Старий Крим.
В Криму діє більше 20 туристських закладів на 10 тис. місць, десять бюро подорожей і екскурсій, 8 туристичних клубів; тут проходить близько 70 туристичних маршрутів. Щорічно туристично-екскурсійні організації обслуговують майже 1 млн. людей.
В автономній республіці налічується близько 650 загальноосвітніх шкіл, 26 середніх спеціальних учбових закладів і п'ять вищих - Сімферопольський університет, Кримський медичний інститут, Кримський інститут природоохоронного і курортного будівництва, Кримський сільськогосподарський інститут і Севастопольський приладобудівний інститут. Працюють науково-дослідні установи: Кримська астрофізична обсерваторія, Никітський ботанічний сад, Інститут біології південних морів, Морський гідрофізичний інститут, Інститут виноробства і виноградарства «Магарач», Ялтинський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичний кліматології імені І. М. Сеченова. Інститут ефірно олійних культур і Інститут мінеральних ресурсів Міністерства геології України в Сімферополі, Азово-чорноморський науково-дослідний інститут морського рибного господарства і океанографії в Керчі та інші наукові заклади і проектно-конструкторські організації.
Діють творчі союзи письменників, художників, композиторів, журналістів. В Криму є багато театрів - Кримський російський драматичний театр імені М, Горького. Кримський український театр драми і музичної комедії, Кримський театр ляльок в Сімферополі, Севастопольський російський драматичний театр і Чорноморського Червонопрапорного флоту російський драматичний театр імені Б. А. Лаврєнєва - в Сімферополі, крім того, - філармонія, цирк, концертний фольклорний ансамбль «Таврія».
Вельми значна музейна фундація Криму: Кримський краєзнавчий музей, Сімферопольський художній музей, Бахчисарайській історико-археологічний музей. Феодосійська картинна галерея імені І. Д. Айвазовського, Музей героїчної оборони і звільнення Севастополя, Херсонеській історико-археологічний заповідник і музей Червонопрапорного Чорноморського флоту в Севастополі, Будинок-музей А. П. Чехова в Ялті, Алупкінській палац-музей. Керченський історико-археологічний музей, меморіальний музей З. М. Сергєєва Ценського в Алушті, аналогічний музей А. С. Гріна у Феодосії, Лівадіській виставковий комплекс та інші.