П’ятниця
24-12-27
18:31

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

Розділ 10. Гірськолижний туризм

Розділ 10. Гірськолижний туризм

10.1. Історія розвитку гірськолижного туризму

З початку 1930 х рр. відкрилася нова ера в розвитку гірських лиж - вони стають популярним видом масового відпочинку і туризму. "Гірськолижний бум" був викликаний появою канатних доріг - підйомників. Де тільки не катаються сьогодні на гірських лижах! У Австрії і Франції, в США і Японії, в Новій Зеландії і на Філіппінах. Катаються на всіх материках: навіть у екваторіальній Африці. Наші гірськолижники відпочивають на Кавказі і в Хибінах, на Уралі і в Карпатах, на Камчатці і в Криму, на Алтаї і в Сибіру, в Середній Азії - не перерахувати всі місця! А останніми роками російські любителі гірських лиж почали пробувати свої сили на найвідоміших гірськолижних курортах Франції, Австрії, Італії, Словаччини, Болгарії і інших країн.

Стрімкий розвиток туризму, організація масового відпочинку гірськолижників, забезпечення необхідного при цьому комфорту привели до створення у ряді розвинених країн цілої індустрії зимового відпочинку, що зайняла провідні позиції в національній економіці. Сучасний гірськолижний центр включає готельні комплекси, систему маятникових, канатних крісел і буксировочних доріг - підйомників, траси спусків різної протяжності і складності, учбові схили, службу трас і контрольну рятувальну службу, спортивні організації і споруди, магазини, пункти прокату спортінвентаря, гірськолижні школи. Більше 4 млн. місць у великих і малих готелях, пансіонатах і притулках призначено для зимового відпочинку в горах Західної Європи. У 1996 р. більше 5 млн. французів виїжджали до Альп, Піренєї і їх передгір'я, щоб підкотитися на лижах. П'ята частина населення Австрії - гірськолижники.

Разн образні форми гірськолижного катання і туризму. Любителі гірських лиж спрямовуються в гірськолижні центри малих і великих гір. За допомогою підйомників туристи "накочують" за день багато десяток кілометрів спусків. Такий об'єм тренувальних навантажень недосяжний при інших заняттях фізкультурою. Деякі, найдосвідченіші, любителі подорожей у пошуках романтики і гострих відчуттів прямують у віддалені гірські райони, щоб спуститися в складних, незнайомих і деколи екстремальних умовах по льодовиках, ущелинах, в лісових масивах по не прокладених ще маршрутах. Спуски смільчаків на лижах з гірських велетнів - не нове захоплення гірськолижників. Ще на зорі гірськолижного спорту альпіністи нерідко брали з собою лижі, щоб потім на спуску випробувати ні з чим не порівнянне відчуття польоту по сніжних кручах і полях. Недаремно вважають, що саме альпіністи дали друге, романтичне, народження сучасним гірським лижам. Альпіністи були першими, хто у Франції систематично використовував гірські лижі в кінці XIX - початку XX в. Ентузіасти відправлялися високо в гори у пошуках зручних для катання схилів. Кожен метр підйому коштував великих зусиль. Проте це не заважало лижникам відносити з собою вгору про всяк випадок важку ношу ремонтного спорядження, мазей, продуктів і підручників по гірськолижній техніці.

У червні 1972 р. в суворих полярних умовах команда альпіністів досягла вищої точки найпівнічнішого шестітисячника - вершини Мак Кинлі (6193 м), розташованою на Алясці. Експедиції було потрібно для цього 20 днів з установкою проміжних таборів. Мета сходження - спуск з вершини на лижах. І предстояло це зробити одному швейцарському гірському гідові і інструкторові по гірських лижах Сильвену Содану. Він почав спуск по юго західній стіні Мак Кинлі о 8 годині вечора. Не дивлячись на сонце (яке за Полярним кругом в червні не заходить за горизонт протягом доби), термометр показує 35 °C. Опівночі Содан влаштував бівуак в сніжній ямі. Спати довго не довелося. Другу половину шляху він подолав за 4 години. У базовому таборі, розташованому на висоті 1800 м, його чекали товариші по команді.

Из вестни досягнення представників вітчизняного спортивного зимового туризму по подоланню гірських масивів в багатоденних переходах на лижах. Такі походи, які здійснюють зазвичай не на гірських, а на звичайних туристських лижах, є суворим випробуванням на силу, витривалість, високі етичні якості, згуртованість колективу. Техніка і прийоми пересування в переходах з великим вантажем на лижах з вільною (що відривається) п'ятою істотно відрізняються від гірськолижної техніки спусків з використанням традиційного інвентаря.

До кінця 1930 х рр. наші туристи гірськолижники пройшли найбільш складні зимові гірські маршрути в різних куточках Радянського Союзу. Найбільшу популярність гірськолижний туризм придбав серед молоді.

Горн лижний туризм відноситься до спеціальних видів туризму, оскільки є комбінованим видом туризму і включає елементи наступних видів: лікувально оздоровчий, рекреаційний, спортивний любительський, екологічний туризм. Гірськолижний туризм - яскраво виражений сезонний вид туризму. По створенню турпродукта гірськолижний туризм відноситься до капіталомістких і трудомістких видів туризму. Даний вид туризму має цілий ряд особливостей, що відрізняють його від інших, простіших, видів. Перш за все необхідно відзначити особливості засобів розміщення в гірськолижному туризмі. Розміщення передбачене в спеціалізованих готелях типу гірських шале, архітектурно вписаних в навколишній пейзаж. Поблизу готелів обов'язкова наявність підйомників. Підйомники діляться на декілька типів: бугелі, крісла, кабінниє, гондольниє. Готелі розташовані поблизу гірськолижних трас. По ступеню складності траси діляться на зелених, синіх, червоних, чорних. У гірськолижному туризмі велику роль у вартісному відношенні грає асортимент додаткових послуг: послуги інструктора, прокат спорядження, ski pass. Особливе значення для гірськолижного туризму має медичне страхування. Як правило, страхова премія в 2,5 разу більше, ніж при звичайних видах туризму. Не дивлячись на те, що гірськолижний туризм відноситься до достатньо дорогих видів туризму, з кожним роком росте число туристів, що захоплюються даним виглядом. 10.2. Популярні світові гірськолижні курорти

Ще декілька десятиліть тому в географії туризму не було спортивного туризму як напряму, що сформувався. Раніше поїздки, наприклад з метою катання на лижах, не носили такого масового характеру, та і оснащення гірськолижних центрів залишало бажати кращого. Сьогодні ми можемо розглядати спортивний туризм як явище, що відбулося. Особливо велику цікавість туристи виявляють до поїздок в зимовий період в гірськолижні центри.

Расс мотрім детальніше географію одного з найпоширеніших в світі видів спорту - гірськолижного. Популярними місцями лижного відпочинку в світі є Австрія, Андорра, Франція, Швейцарія, Болгарія, Італія, Словаччина, Туреччина, Фінляндія, Швеція, Норвегія. Менш популярні курорти Німеччини і США. Останнім часом набувають популярності Румунія, Чехія, Словенія, Іспанія, Канада. Є лижні курорти в Ізраїлі, Індії і Японії.

Австрія. Австрійські Альпи є традиційно популярними у любителів цього виду спорту. Найбільш відвідувані курорти трьох австрійських провінцій: Зальцбурга, Тироля і Карінтії. Крім того, туристи їдуть у Форларльберг і Штірію. Регіон Тироля вважається найбільш відомим і насиченим гірськими курортами. Рейтинг популярності тірольських курортів незмінно очолює Майерхофен, розташований в 60 км. від Інсбрука. Інсбрук - столиця Тироля, місце проведення двох зимових Олімпіад (1964 і 1976 рр.). Біля цього міста знаходяться шість відомих гірськолижних районів: Хунгербург, Іглс, Тул фес, Муттерс, Акзамер Ліцум і Штубай. У 24 км. від Інсбрука розкинувся тірольський Зєєфельд, в 50 км. - Китцбюель, відомий на гірськолижному світі більше 80 років і що відноситься до елітних курортів Австрії. Тут в січні традиційно проходить етап Кубка світу по гірських лижах. Одним з престижних курортів вважається Сан Антон, де 100 років тому був заснований перший в Австрії лижний клуб. Популярні у європейців курорти, розташовані в гірському районі Арльберг і регіоні Пітцаль. Зальцбургленд об'єднав крупні області катання: Europa Sportregion, Pinzgauer, Saalachtal, Salzburger Sportwelt Amade, Gasteineral. Найбільш відомий у гірськолижників Європейський спортивний регіон, що включає курорти Мета ам Зєє і Капрун. Він вважається одним з красивих в Європі. Курорт розташований в 80 км. від Зальцбурга. Засоби розміщення налічують 87 готелів. Загальна протяжність трас складає 150 км. при максимальній висоті катання 3020 м. Вельми популярні і досить дорогі курорти - Бадгаштайн і Бад Хофгаштайн в регіоні Гаштайне раль. Тут туристи суміщають відпочинок з оздоровчими процедурами на місцевих термальних джерелах. Область Карінтія - найпівденніша федеральна земля Австрії, вона граничить з Італією і Словенією. Карнійський регіон - найзначніший гірськолижний район краю. На курорті Насфельд (1300- 2000 м) в сезон є сніг, а 300 км. трас є найбільшою лижною мережею Карінтії. Мельталь - самий високогірний регіон Карінтії. Він знаходиться в районі льодовика Мельталь (3120 м). Це єдине місце в Карінтії, де можливе катання і влітку. Курорт Бад Кляйнкирхайм (1350- 2043 м) зобов'язаний своєю популярністю тому, що тут катання на лижах поєднується з купанням в басейнах з термальною водою.

Андорра. В даний час Андорра як гірськолижний курорт дуже востребованна, оскільки піренейські курорти в цій країні набагато дешевше альпійських. У Андоррі сформувалися дві основні зони катання: Гран Валіра на сході і Валь Норд на заході. Гран Валіра об'єднує курорти Сольдеу ель Тартер, Пас де ла Каса і Грау Роч. На заході Валь Норд утворює курорти Паль Арінсаль і Ордіно Аркаліс. Сольдеу ель Тартер - це два невеликих живописних гірських селища, розташованих приблизно в 3 км. один від одного по обидві сторони дороги, ведучій до Пас де ла Каса. Тут прекрасні можливості для катання. Перепад висот від 1710 до 2560 м. Зона катання площею 850 га розташовується на двох рівнях: ніжнем (1700- 2000 м) - лісові траси, закриті від вітру, і верхньому (2000- 2500 м) - високогірні спуски. Тут розташовано 90 км. трас, є скеля з ухилом 50°. Особливо привабливий спуск довжиною 8,2 км. по оточеній соснами трасі. Курорти Пас де ла Каса і Грау Роч розташовані на висоті 2000 м на межі з Францією. Перепад висот від 2050 до 2640 м. Площу зони катання складає 626 га. Це прекрасне місце для досвідчених лижників. Курортну зону Паль Арінсаль утворюють два селища в західній частині Андорри, розташовані в 7 км. один від одного. Перепад висот складає від 1550 до 2560 м. У зоні катання площею 707 га прокладено 63 км. трас. У Арінсале знаходиться спуск з найбільшим перепадом висот - 1010 м. Найвіддаленіший від центру країни гірськолижний курорт Ордіно Аркаліс - найбільш романтичне місце в країні завдяки романським церквям і старовинним особнякам в обрамленні величних гір.

Попит на відпочинок в Андоррі на російському ринку щорічно стабільно росте на 5- 7% завдяки наявності економічних готелів і інфраструктурі, що постійно удосконалюється.

Франція. Гірськолижні курорти Франції можна умовно розділити на дві категорії: традиційні і сучасні. До традиційних курортів, що є затишними гірськими селами, відносяться Марібель в долині Труа Валу, Шамоні, що розкинувся біля підніжжя Монблану, спортивний Валь д'ізер і елегантний Межев. Традиційний курорт Шамоні розташований в 90 км. від Женеви і в 220 км. від Ліона біля підніжжя Монблану. Перші туристи гірськолижники тут з'явилися в 1893 р. Засоби розміщення складають 48 готелів, які можуть одночасно прийняти 9 тис. туристів. Загальна протяжність трас складає 140 км. при максимальній висоті катання 3800 м. Сучасні курорти з'явилися в 1950 е роки. До них відносяться Куршевель, Валь Торенс, Ла Плань, Тінь, Аворіаз, Ліз Арк, Ле дез Альп, Шамрусс та інші.

Швейцарія. Відомі і популярні у іноземних туристів курорти Вербье, Церматт, Кранс Монтана, Віллар, Гріндель вальд, Давос, Саас Фе, Санкт Моріц та інші. Церматт відноситься до найпівденніших гірськолижних курортів Швейцарії, розташований на схилі знаменитої гори Маттерхорн (4477 м) і входить в десятку кращих курортів миру. Засоби розміщення налічують 116 готелів і 1200 апартаментів, які можуть одночасно прийняти 12,5 тис. туристів. Загальна протяжність трас складає 400 км. при максимальній висоті катання 3883 м.

Болгарія. Функціонують чотири найбільші гірськолижні курорти: Боровец, розташований в гірському масиві Ріла, Пам порово в масиві Родопи, Бансько в масиві Пірін і Алеко на горі Вітоша поряд з Софією.

Катання на лижах - один з найдорожчих видів спорту, але можна відзначити, що в Болгарії, Польщі, Румунії, Чехії, Словаччині і Андоррі ціни прийнятні.

Італія. Має декілька десятків гірськолижних центрів. Найбільш популярним є район Доломітових Альп в 150 км. від Венеції: найбільші центри - Кортину д'ампеццо, Кронт плац, Альта Бадія, Валь Гардена, Арабба, Фіємме, Треваллі, Чиветта, Мадонна ді Кампільо. Не менш популярна область Альта Вальтеліна, яка знаходиться на північ від знаменитого озера Гарда, граничить з Австрією і Швейцарією. Найбільш відомі центри тут - Борміо, Санта Катерина і Пассо Стель віо. Область Валле де Аоста розташована в західній частині країни і граничить з Францією і Швейцарією. Тут відомі гірськолижні центри Курмайор, Ле Туїль і Червінія. На російському ринку Червінія є одним з найпопулярніших курортів. Він розташований на межі з Швейцарією, на схилі Червіо, загальна протяжність трас складає 212 км. при максимальній висоті катання 3500 м. Зона катання об'єднана із зоною катання швейцарського курорту Церматт.

Словаччина. Має декілька міжміських гірськолижних центрів. У Низьких Татрах розташований курорт Ясна, у Високих Татрах - Штребське Плесо, Старий Смоковец і Татранська Ломніца.

Туреччина. У цій країні гірськолижний спорт відносно молодий, але курорти, розташовані на схилах Північних гір Анатолійських, можуть по праву претендувати на велику популярність. Найбільш популярними курортами Туреччини в даний час є Улудаг, Паландокен, Саракамиш і Карталкайя.

Фінляндія. Початкуючі гірськолижники і лижники, що не дуже люблять кататися з високих гір, зупиняють свій вибір на Фінляндії, в якій більше 120 лижних центрів. Найбільш відомі - Талма, Віхті і Мессиля в околицях Хельсінкі, а також північні курорти: Вуокатті, Рука, Льові в Лапландії, Юлляс і Куусамо.

Швеція. Гірськолижні курорти Швеції популярні у європейців. Найбільш відомі лижні центри Оре і Селен.

Норвегія. Основні гірськолижні центри знаходяться на півдні країни: відомий олімпійський Ліллехаммер, Гейло, розташований недалеко від фьордов, і Хемседал.

Польща. Має декілька найбільших зимових міжнародних курортів: Закопане біля підніжжя Татр, в районі високогірного судетського масиву Карконоше два невеликих, але популярних курорту - Шклярська Поремба і Карпач.

Румунія. Всесвітньо відомі гірськолижні центри знаходяться в районі Південних Карпат в долині річки Прахова - це Синайя, в 124 км. від Бухареста біля підніжжя гір Фурника і Пятра Арсе; Пояна Брашов, біля підніжжя гір Постевару і Передял.

Чехія. Окрім лікувально оздоровчих і екскурсійних турів, Чехія може запропонувати катання на гірських лижах в районі гір Крконоше, на зимових курортах Шпіндлеров Млін і в спортивному центрі Гаррахов в західній частині гір, а також на курорті Пец під Снежкой в східній частині Крконоше.

Німеччина. Зимові курорти розташовані на півдні, в Баварських Альпах. Найбільш відомі і популярні у іноземців альпійські курорти Берхтесгаден, Гарміш Партенкирхен і Оберстдорф. У Гарміш Партенкирхене працює багатофункціональний Олімпійський льодовий палац.

США. Історія зимових американських курортів почалася в 1935 р., коли з'явився перший подібний курорт "Сонячна Долина". У трьох обширних регіонах розташувалися більше 50 гірськолижних центрів. На східному побережжі в невисоких горах Аппалачських - Киллінгтон, Страттон, Окемо, Стоув, Лейк Плесид і ін. Друга група курортів розташована в Скелястих горах в центрі країни в штатах Колорадо і Юту. Третя група знаходиться на західному каліфорнійському побережжі, найбільш знаменитий олімпійський курорт Ськво Веллі.

Словенія. Гірськолижники віддають перевагу в цій країні курортам Краньська Гора в 90 км. від Любляни, Бохинь на високогірному плато Вогел, Блед на гірському альпійському озері, Крварец в Кам'яних Альпах і Бовец на горі Канін. Не менш популярні Маріборсько Похорье, Рогла і Церкно.

Іспанія. Шість регіонів для занять гірськими лижами активно відвідуються туристами з багатьох країн світу. Центральна гірська система розташована в районі Мадрида - Сеговії (Сьєрра де Гвадаррама), де функціонують станції Ла Пінья, Валькотос, Вальдеськи, Навасеррада. Кантабрійськие Кордільєри розташовуються в провінціях Астурія, Кантабрія і в північній частині Леона. Вони відомі своїми станціями Альто Кампо, Валь грандові Пахарес, Сан Ісидро, Лейтарьегос, Мансенеда. Арагонськие Пірінєї (Сьєрра де Гуара) розташовані на півночі провінції Арагон в районі Уеськи. Тут працюють станції Канданчу, Астун, Формігаль, Пантікоса, Керлер. Каталонські Пірінєї розташовані в районі Леріди Жерони. Це перша гірськолижна область Іспанії, яка має дев'ять гірськолижних центрів, таких, як Маселья, Ла Моліна, Валь де Нурія, Бакера та інші. Подобається туристам Іберійська гірська система в районі Сьєрра ла Деманди із станціями Вальдеськарай і Вальделінарес. Пенібетічеськая гірська система (Кордільєри Пенібетіка) розташована в провінції Андалусия. Тут знаходиться найпівденніший в Європі гірськолижний регіон - Сьєрра Невада.

Канада - країна елітних гірськолижних курортів. Канадські станції є "продовженням" американських як в Аппалачах (у провінції Квебек навколо Монреаля), так і в Скелястих горах: Уїстлер - найбільший гірськолижний центр Західної Канади, Банф (біля Калгарі), Лейк Луїз і Саншайн Вілладж.

Існують і інші країни, у яких є гірськолижні курорти і лижні центри. Ці курорти також розвиваються і модернізуються. Проте із за ряду несприятливих зовнішніх чинників вони не користуються великою популярністю у іноземних туристів. Їх відвідують в основному місцеві жителі. Приведемо декілька прикладів.

У Лівані існує шість гірськолижних станцій. Найбільші з них - Фарайа, Мзаар і Лаклук. Гірськолижний відпочинок в Лівані більше туристичний, чим спортивний.

У Ізраїлі діє єдиний невеликий гірськолижний курорт на північному сході в районі висот Голанських, на межі з Сірією, біля підніжжя гори Хермон на висоті 1600- 2100 м.

У Індії функціонує курорт Аулі в Гархавалі, що має міжнародну популярність. Нові лижні центри створені зовсім недавно в гірському штаті Уттар Прадеш. У цій країні діють також курорти Кедар, Кантха, Дарина Бугьял, Куш Кальян.

У Японії більше 10 комфортабельних лижних курортів європейського рівня, розташовані на острові Хоккайдо. Схили олімпійського Саппоро найцікавіші, а в трьох годинниках їзди на надшвидкісному поїзді від Токіо знаходиться олімпійський Нагано. Гірськолижний відпочинок в Японії є одним з найдорожчих в світі. 10.3. Особливості клімату, які необхідно враховувати при виборі гірськолижного курорту

Серед різних видів активного відпочинку гірськолижне катання більше всього залежить від природних умов. Першорядне значення має наявність протягом чотирьох п'яти місяців в році щільного сніжного покриву. Іншими чинниками, що зумовлюють зручності і привабливість гірськолижного відпочинку, є: висота місцевості, особливості рельєфу, погодні умови гірськолижного сезону, характер рослинності, відсутність лавинної і селевої небезпеки і, безумовно, різноманітність і унікальність ландшафтів.

Кількість випадного снігу залежить не тільки від висоти, але і від прихильності району, близькості його до моря, спрямованості гірських хребтів, рослинності.

Великою кількістю снігу відрізняються гори Головного Кавказького хребта, який стоїть бар'єром на шляху вологонесучих вітрів з північного заходу і південного заходу і примушує сніг рясно вистилати схили загострених вершин. У високогірній частині сильними вітрами сніг здувається з опуклих форм рельєфу і, накопичуючись в пониженнях і улоговинах, утворює на висотах понад 3000 м могутні лавіносбори. На висоті зони вікових лісів сила лавини сходить нанівець. Тому кращі умови для гірськолижного катання на Кавказена висоті 2000- 2500 м.

У Низьких схилах Хибінахна відсутня деревна рослинність, а холодні північні вітри практично повністю видувають сніг з навітряних схилів і акумулюють його з підвітряного боку. Багатометрові товщі снігу згладжують всі нерівності рельєфу, і краще катання в цьому районі на висоті 500 1000 м.

М ягко і рясно укутує сніг полоніни і заліснені схили Карпатських гір. Тут немає кавказьких висот і заполярних пронизливих вітрів, в окремих місцях в пониженнях, на підвітряних схилах запаси снігу дозволяють кататися і в травні.

Високо піднялася снігова лінія на посушливому Памірі. Жарке південне сонце швидко розтоплює сніг, лежачий нижче 4000 м, але на північних схилах зберігається сніжний покрив, що дає можливість і на півдні займатися прекрасним видом зимового відпочинку.

Бідно з снігом в горах Східного Сибіру, де в основному всю зиму панує глибокий антициклон, зберігаючи сонячну, холодну і малосніжну погоду. Але і тут в окремих районах накопичується достатньо снігу для гірськолижного катання.

Абсолютні рекорди по великій кількості снігопадів б'ють Сахалін і Камчатка, де часті циклони намітають протягом доби багатометрові замети, піддаючи лавинній небезпеці всі незахищені місця на схилах гір і сопок.

Найбільшу насолоду доставляють спуски по легкому пухнастому снігу. Можливість кататися в таких умовах практично всю зиму є в районах, де протягом тривалого періоду зберігаються низькі температури, на півночі, на Уралі і в Сибіру.

У високогірних районах Кавказу і Середньої Азії після снігопадів при морозі пухнастий сніг тримається якийсь час, особливо на північних схилах. На горах, що освітлюються сонячними променями, навіть на початку і середині зими сніг швидко підтає, що погіршує ковзання лиж. В'язкий сніг утрудняє спуск на лижах, збільшує можливість падіння, і до нього важко пристосуватися. Зате велика кількість сонця на півдні дозволяє вже в лютому приймати сонячні ванни і кататися на лижах, підставляючи тіло сонячним променям. Краса суворих гірських вершин Кавказу, простір широких і м'яких схилів в Пріельбрусье і на Домбає ваблять до себе, і турист гірськолижник, що побував в цих районах, вже не може уявити собі зимовий відпочинок у іншому місці.

Там, де дмуть сильні вітри, сніг швидко твердне, утворюючи сніжні дошки, покриті застругами. Такі умови часто зустрічаються на великих висотах в горах, в зоні гірської тундри. А в місцях масового катання на крутих схилах сніг стає жорстким і леденистим від "загортання" його лижниками.

Від висоти залежить ступінь акліматизації - здатність організму пристосовуватися до недоліку кисню, а також деяким іншим особливостям високогір'я. Аж до висоти 2000 м над рівнем морить чоловік, якщо він здоровий, практично не зазнає особливих труднощів - це зона "індиферентності".Здесь пристосовні реакції організму проходять непомітно. На висоті від 2000 до 4000 м реакції пристосування до умов гіпоксії (кисневій недостатності) проходять гостріше, проте резервні можливості середньої людини цілком достатні для пристосування. Це зона "повної компенсації".Физические навантаження на такій висоті легше переноситимуться, якщо гірськолижник провів акліматизацію на меншій висоті (наприклад, катався на лижах на висоті 1500- 2000 м) протягом трьох п'яти днів. На висотах більше 4000 м акліматизація проходить ще складніше. Це вже зона "неповної компенсациі",т. е. неповного відновлення функцій організму. І тому катання вимагає особливого режиму, поступовості і помірності навантажень, пауз відпочинку. Порушення цих правил може викликати ознаки гірської хвороби, що часто вимагає евакуації вниз.

Мороз , вітер, сонце - чинники, які практично завжди супроводять відпочинку на гірських лижах. Протистояти їм, пристосуватися, звикнути і систематично брати участь в заняттях і тренуваннях - шлях до прямого гартування організму, до зміцнення здоров'я. У цьому теж виявляється одна з привабливих сторін катання на гірських лижах.

При виборі схилів для катання звертають увагу на лавинну небезпеку, яка виникає не тільки від великої кількості сніжних опадів і інших погодних умов, але і від крутизни схилів і характеру рослинності. Найбільше число лавини характерне для незаліснених схилів увігнутої форми з діапазоном крутизни від 25 до 50°.

Иссл едованіє природно-кліматичних умов в різних зарубіжних і вітчизняних гірськолижних районах показало, що найбільш популярні з них розташовано на висоті 1500- 1800 м над рівнем морить, характеризуються помірно низькими температурами (середня температура січня мінус 5- 6 °C), тривалим сонячним освітленням (1900- 2000 годин в рік), великою кількістю снігу (у смузі освоєння до 3 м), розміщенням місць активного відпочинку поза лавинонебезпечними зонами. Найбільшою мірою цим параметрам відповідають гірськолижні і туристські центри, розташовані на Кавказі, такі як Домбай (хоча, на жаль, гірськолижні схили тут південній експозиції). По багатьом умовам в цей ряд можна включити і Пріельбрусье, але готелі там розташовані на висотах близько 2000 м, а гірськолижні траси прокладені в основному на висоті 3000 м. і вище. Контрольні питання до розділу 10

1. У чому полягає специфіка гірськолижного туризму?
2. Які основні вимоги, що пред'являються до засобів розміщення на гірськолижних курортах?
3. У чому полягають особливості географії гірськолижного туризму?
4. Назвіть основні регіони гірськолижного туризму.
5. Дайте характеристику основних гірськолижних курортів Австрії.
6. Які особливості гірськолижних курортів Андорри?
7. Які особливості гірськолижних курортів Франції і Швейцарії?
8. Які основні вимоги, що пред'являються до гірськолижних курортів?
9. У чому полягають перспективи розвитку гірськолижного туризму в Росії?



[10-03-16][Все для туристов]
В горы - трамваем (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Іспанія і Хамон (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кенія і її сафарі (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
План релігійного маршруту (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-04)
Переглядів: 7606 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: