П’ятниця
24-04-26
12:24

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

3.5. Мова екскурсовода

3.5. Мова екскурсовода

Сприйняття екскурсійної теми побудоване на звуковому і образотворчому ряду. Джерелом звукового ряду є екскурсовод, його мова. По відношенню до екскурсантів він може виступати з позицій:

- інформатора, який повідомляє знання групі людей, розповідаючи про яку-небудь подію, явище, не показуючи до нього свого відношення, не роз'яснюючи його суті, причинно-наслідкових зв'язків з іншими подіями і явищами;
- коментатора, який, повідомляючи про спостережувані об'єкти, події і явища, дає пояснення, називаючи причини, що їх викликали;
- співбесідника. Показуючи об'єкти, екскурсовод виступає в ролі співбесідника. Відбувається зацікавлена розмова, в ході якої враховується реакція екскурсантів на висловлюваний матеріал, використовується питально-відповідна форма викладу інформації. Екскурсовод у зв'язку з реакцією слухачів, їх питаннями і репліками може ввести в розповідь додатковий матеріал;
- порадника. Екскурсовод роз'яснює побачене і дає поради, як спостерігати об'єкт, тобто підводить екскурсантів до необхідних виводів;
- емоційного лідера, який аналізує об'єкти і події, пов'язані з ними, дає оцінку даним проблемам, передає екскурсантам свою переконаність, допомагає зрозуміти спостережувані об'єкти і явища.

В ході проведення екскурсії використовуються наступні п'ять форм ораторського мистецтва:

1) слово або мова, короткий усний виступ на яку-небудь тему;
2) доповідь, публічний виступ, на певну тему містить аналітичний матеріал, що підлягає подальшому обговоренню;
3) реферат - короткий виклад змісту питання, заснований на даних науки, огляді і аналізі літературних, архівних і інших джерел;
4) лекція - усний публічний виступ, в якому детально висловлюється яка-небудь тема;
5) малі форми усної мови - репліка (згода, заперечення, зауваження), відгук на мову виступаючого, довідка по ходу виступів, риторичне питання, пряма відповідь на питання.

Лю бая добре підготовлена і проведена екскурсія є синтезом форм ораторського мистецтва.

Мова і мова.Важливо не плутати поняття "мова" і "мову", які тісно зв'язані між собою.

Мова - це існуюча можливість, яка виявляється за наявності певних умов: знання фонетичних, лексичних, граматичних правил; уміння мислити і говорити, досягати взаєморозуміння з іншими людьми. Мова є специфічним соціальним засобом зберігання і передачі інформації, а також управління людською поведінкою.

Мова - реалізація можливості мови, форма спілкування між людьми, "конкретний говір", що протікає в часі і викрите в звукову (включаючи внутрішнє промовляння) або письмову форму.
ваніє
Использо можливостей мови в мові дозволяє екскурсоводові ясно виразити певну сукупність знань по даній темі. Зрозумілість мови, її точність і виразність залежать від ряду чинників - правильного підбору слів, побудови фраз і ін.
ечь
Р підрозділяється на зовнішню і внутрішню. Зовнішня мова має комунікативне призначення, її зміст орієнтовано на розуміння іншими людьми. Розповідь екскурсовода - зразок зовнішньої мови, завдання якої - впливати на свідомість і фактичні дії людей, передати їм певну інформацію про конкретні об'єкти і добитися, щоб ця інформація отримала правильне віддзеркалення в свідомості екскурсантів. Передача знань і віддзеркалення дійсності - дві основні функції мови. Перша функція мови в екскурсії - повідомлення знань, словесний вираз відчуттів в ході спілкування з аудиторією. Повідомлення на будь-яку тему ділиться на дві частини: а) найменування об'єктів, з частин, історичних подій, природних явищ, окремих дій людей, тобто їх словесне позначення; б) вислів думки про їх суть, значення, відношення до інших об'єктів, явищ, дій.

Внутрішня мова - це мова про себе, попереднє формулювання думок, які будуть повідомлені аудиторії. Людина, роздумуючи про який-небудь предмет, спілкується з самим собою у внутрішньому (прихованому) діалозі. За допомогою внутрішньої мови здійснюється мислення, в ній використовуються такі допоміжні засоби, як схеми, образи, таблиці. Внутрішня мова спирається на знання людини, отримані їм раніше. Для екскурсовода внутрішня мова носить форму уявного промовляння всього змісту екскурсії або її частині.

Кожен екскурсовод повинен більш повно використовувати можливості внутрішньої мови, яка є по суті спілкування людини з самим собою для постановки і рішення тієї або іншої пізнавальної задачі. Якщо зовнішня мова є викладом готових, логічно, грамотно сформульованих думок, то внутрішня мова - підготовчий етап, в ході якого в бесіді з самим собою в свідомості людини народжуються і уточнюються ці думки.

Э кськурсовод в екскурсії використовує обидві форми мови - внутрішня мова передує зовнішньою, а екскурсант, що засвоює повідомлення екскурсовода, використовує при цьому лише внутрішню мову. Це допомагає краще зрозуміти і запам'ятати отримані знання, погодитися з виводами екскурсовода, його точкою зору. Іноді таку ситуацію в екскурсії називають методичним прийомом прихованого діалогу, який дозволяє екскурсантові, не вступаючи у відкриту словесну дискусію, зробити правильний вивід за висловлюваним матеріалом.

Стиль мови - це різновид мови. Наприклад, мова людей в побуті відрізняється від мови в офіційній сфері, мова наукових рефератів відрізняється від мови педагогів загальноосвітніх шкіл. Розрізняють стилі мови: художній, діловий, розмовно-повсякденний (побутовий), науковий, публіцистичний, професійно-технічний.

Стиль мови екскурсовода є манерою словесного виразу думок, побудовами мови. Від інших стилів його відрізняють своєрідні форми і прийоми розповіді, такі особливості, як лаконічність, точність, логічність, образність, виразність, емоційність, чистота, багатство мови.

Ин дівідуальний стиль мови екскурсовода характеризує рівень його професійної майстерності, мовну культуру. Особливості стилю мови екскурсовода залежать від його призначення:

а ) відтворити зовнішню картину тієї або іншої історичної події;
б) дати вичерпну характеристику спостережуваному об'єкту, описуваній події, природному явищу;
у) змусити екскурсантів відчути історичну обстановку далекого часу.

У мові екскурсовода неприпустимо вживання стандартних фраз і слів, сенс яких вже давно стерся: "так би мовити", "значить", "коротше кажучи". Важливі і відтінки мови. Її тон, наприклад, повинен бути декілька підведеним впродовж всієї екскурсії.

Хара ктер розповіді змінюється залежно від завдань. Розповідь може носити оповідний або реконструктивний характер. Оповідання - це розповідь про яку-небудь подію, опис його ходу. Розповідач дає слухачам уявлення про те, де і як відбувалися події. Оповідний стиль викладу матеріалу характерний для більшості екскурсій.

Реконструктивна розповідь ставить своїм завданням відновити перед уявному поглядом слухачів той або інший предмет в первинному вигляді (наприклад, будівля, що не дійшла до нашого часу). Керуючи процесом сприйняття, екскурсовод рекомендує екскурсантам побачити і відтворити в своїй свідомості намальовану ним картину.

Культура мови. Культурною вважають мову, яка характеризується багатством словника, широким використанням граматичних конструкцій, художньою виразністю, логічною стрункістю, доцільністю жестів і міміки. Професор В. А. Артемов в своїй книзі "Культура мови" (М.: Знання, 1966) включає в це поняття культуру вимови, граматичних форм і синтаксису мови, а також стилістичну культуру мови.

Пон ятіє "культура мови" відноситься до мови усної і мови письмової. Та і інша мова повинна бути змістовною, зрозумілою, виразною і дієвою. Культура письмової мови екскурсовода знаходить свій вираз в таких документах, як контрольний і індивідуальний тексти, методична розробка, реферат, лекція, рецензія, бібліографічний образ.

Контрольний текст екскурсії висловлюється літературною мовою, а індивідуальний - мовою, близькою до розмовного. Культура усної мови розглядається як поєднання трьох складових частин: мовної культури мови, психологічної культури мови, комунікативної культури мови.

Мовна культура мови об'єднує поняття - культура словника, культура граматичних форм і синтаксису мови, культура вимови (звуків, слів, інтонацій), стилістична культура мови, культура жестів і міміки.

Пси хологичеськая культура мови включає поняття: змістовність, зрозумілість, граматична і стилістична виразність, дія мови (вимога, рекомендація, завдання, рада, прохання, заборона, докір, попередження). На психологічній культурі мови заснована дія методичних прийомів ведення екскурсії.

Комунікативна культура мови, переслідуюча встановлення контактів і зв'язків з аудиторією, включає такі поняття, як екскурсовод - джерело інформації; розповідь екскурсовода - система справжніх повідомлень. Комунікативні якості мови передбачають: правильність мови (дотримання норм літературної мови, наголосу і граматики); точність мови, яка "полягає у відповідності змісту мові тому кругу предметів, явищ дійсності, які мовою відображаються"; логічність мови, що полягає у відповідності зв'язків мові зв'язкам предмету і явищ в реальній дійсності; чистоту мови, в якій немає елементів, чужих літературній мові, і немає елементів мови, що відкидаються нормами моральності; виразність мові (її особливості, що викликають інтерес екскурсантів і зміцнюючі увагу до висловлюваного матеріалу); багатство мови (насиченість її різними засобами мови); доцільність мови (відповідність її темі, змісту, меті і завданням екскурсії, а також складу екскурсійної групи).

Темп і ритм мови екскурсовода диктуються змістом розповіді. Вони міняються впродовж екскурсії - прискорюються або сповільнюються. Розрізняють темп мови швидкий, середній, повільний, плавний і переривистий. Темп мови повинен бути спокійний, розмірений, таким, щоб зміст мови ефектно сприймався.

При підготовці конкретних тим, розробці розповіді екскурсоводові доречно проводити самостійні заняття з годинником в руках. Швидкий темп мови - 75 слів в хвилину, середній - 60 слів, сповільнений - 45 слів. Скоромовка (80 і довше слів в хвилину) недопустима, вона заважає засвоєнню екскурсійного матеріалу, швидко стомлює слухачів. Швидкий темп мови, позбавлений пауз, не сприймається екскурсантами. В той же час недопустимий однаковий темп впродовж всієї екскурсії, оскільки він робить екскурсію маловиразною і нудною.

У мові екскурсовода основні положення висловлюються повільнішим, ніж решта матеріалу. Матеріал, який розвиває основні положення, висловлюється в швидкому темпі.

До недоліків мови відносять надмірне вживання спеціальних термінів, іноземних слів, словесних штампів, канцелярських оборотів, довгих фраз, оскільки це викликає роздратування слухачів, розсіює їх увагу.

Дл я екскурсовода важливо мати хорошу дикцію - чітка, ясна вимова складів, слів і цілих фраз. Недоліками мови є шепелявість, гнусавість, млявість вимови, недоговорення закінчень фраз і слів.

Ра боту над мовою екскурсовод починає з оволодіння технікою мови (дихання, голос, дикція). Важливо, щоб дикція (манера вимовляти звуки і слова в мові) була ясною і виразною. Перш за все потрібно усунути неясності, нерозбірливість мови, відпрацювати вимову слів, які насилу сприймаються екскурсантами. Потім звертається увага на квапливість або сповільненість вимови. Кожне слово, у тому числі і слова іншомовного походження, а також імена і по батькові повинні звучати чітко, бути зрозумілими для екскурсантів.

Э кськурсовод повинен стежити за інтонацією своєї мови, тобто підвищенням і пониженням голосу при вимові слів і пропозицій. Мовна інтонація повинна бути логічно виправданою, оскільки основою розповіді є не тільки думка, але і відчуття. Воно додає забарвлення розповіді, показує відношення екскурсовода до змісту матеріалу.
і
Есть інше призначення інтонації в розповіді - доведення до логічного завершення якої-небудь думки. Вона дозволяє підкреслити значення факту, додати розповіді урочистість, несподіванку, характер вопросительності і так далі Зміна інтонації викликається смисловим змістом розповіді, тому уміння екскурсовода вимовляти окремі слова і цілі фрази з різними інтонаційними відтінками має велике значення.
ер
Маст усного слова І. Л. Андронников стверджує, що діапазон інтонацій можна вважати безмежним. Не буде помилкою сказати, що дійсний сенс сказаного полягає не в самих словах, а в інтонаціях, з якими вони вимовлені. Інтонація окремих пропозицій може бути питальна, воськліцательной, ствердною, оповідною. Тон розповіді може побут радісним, сумним, урочистим залежно від того, про що екскурсовод оповідає і як він до цього відноситься. Емоційне забарвлення розповіді повинне бути виправданим, тому в ході підготовки до проведення екскурсії слід визначити інтонацію і тон майбутньої розповіді.
кськурсовод повинен володіти всіма видами наголосів - словесними, фразовими, логічними. Само по собі наголос це виділення слова або групи слів силою голоси або підвищенням тону. Логічний наголос - виділення найбільш важливого моменту в мові. Такий наголос робиться на тих словах, які повинні прикувати увагу екскурсантів, змусити їх задуматися, прийти до певного висновку.

Важливо відпрацювати фразові і логічні наголоси в розповіді. У кожній фразі зазвичай виділяється одне або декілька слів, з яких робиться смисловий (фразове) наголос. При логічному наголосі у фразі виділяється слово або слова, найбільш важливі за своїм змістом. Екскурсоводові не слід механічно заучувати формулювання і важкі слова в тексті. Потрібно звикнути до них, зрозуміти їх сенс і лише після цього запам'ятати. Головне добитися, щоб їх вживання в мові було природним і необхідним. У тих випадках, коли не вдається цього досягти, окремі слова можуть бути замінені іншими, звичнішими для даного екскурсовода, природнішими для стилю його мови.

Тон мови підкреслює значення події, приковує до нього увагу екскурсантів, допомагає їм зробити правильні виводи. Підведена, урочистість розповіді при дотриманні відчуття міри в якійсь його частині цілком природна. Необхідно уникати при розповіді як монотонності, млявості, так і зайвій підведеній, невиправданих емоцій, помилкового пафосу, крикливості.

Посто янная робота по розвитку культури мови збагачує словарний запас екскурсовода, дозволяє йому правильно відбирати і вживати слова в розповіді, допомагає позбавитися від засміченості мови непотрібними словами, стандартними фразами, а також від вживання великої кількості іноземних слів, дає можливість екскурсоводові виробити свій індивідуальний стиль мови. Виводи

Екскурсоводові необхідно розуміти значення мови і мови, їх взаємозв'язки. Мова екскурсовода є цілеспрямованою діяльністю по реалізації можливостей мови. Успіх цієї діяльності залежить від того, яку увагу приділяє екскурсовод вдосконаленню своєї мовної майстерності. Головне - постійна практика. Для одного екскурсовода - це засвоєння різних форм пожвавлення мови, для іншого - боротьба із словами-паразитами, для третього виявлення і викорінювання погрішностей в мові, для багатьох - усунення тавтології в мові.
грешності
По в мові екскурсовода пояснюються неувагою до своєї мови. Зазвичай їх помічають екскурсанти. Приклади таких погрішностей: "ми живемо в дуже величезний час", "твори композитора викликають численний інтерес", "над натовпом висів гул сумніву".

Не у меншій мірі обідняє мову тавтологія - повторення того ж самого іншими словами: вживання однакових або схожих по сенсу слів (цілком і повністю, ясніше ясного, дійсна правда), дублюючих один одного думок. Шлях подолання тавтології - пошуки аналогічних слів і виразів в довідниках, енциклопедіях, словниках. Контрольні питання

1. Культура мови, її характеристика.
2. Види мови - зовнішня і внутрішня.
3. Стиль мови екскурсовода.
4. Техніка мови екскурсовода. Дикція.
5. Культура мови. Багатство словника. Образність мови.
6. Формування майстерності володіння мовою.
7. Мовний етикет. Його вимоги і правила.



[11-01-16][Все для туристів]
Намасте, Непал! (1)

[10-10-16][Відпочинок за кордоном.]
Відпочинок в Італії (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
На Говерлу исходные пункты. 2 (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Австралія: особливості національної кухні (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 4986 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: