Глава 9. Соціопсихологічні аспекти туризму
§ 1. Вплив туризму на життя суспільства
Туризм в різній мірі надає впливає на життя місцевого населення, його матеріальну та духовну діяльність, систему цінностей, суспільна поведінка, інтереси. У регіоні, де спостерігається соціально-культурна активність, де туризм носить традиційний характер і кількість туристів поступається чисельності місцевого населення, а їх культурний рівень приблизно однаковий, не відзначається особливого впливу туризму. Проте у ряді промислово розвинених регіонів зростання туризму може призвести до значних змін у соціальній структурі, навколишнього середовища та місцевій культурі. Це явище стало основою вивчення проблеми соціальної взаємодії, викликаного контактом між культурами.
Характер взаємовідносин між туристами і місцевим населенням в значній мірі визначається тим, що і ті, і інші є носіями різних культур, контакт між ними відбувається в момент, коли туристи відпочивають, а місцеве населення працює, і носить тимчасовий характер.
Вплив туризму на життя місцевого населення може бути як позитивним, так і негативним.
До позитивних аспектів слід віднести:
- Створення робочих місць;
- Збільшення доходів, що веде до підвищення рівня життя місцевого населення;
- Прискорення процесу урбанізації, розвиток міських служб, інфраструктури, культурних організацій;
- Прискорення соціальних і культурних процесів;
- Відродження місцевих культурних цінностей, розвиток народної творчості, традицій, звичаїв, народних ремесел;
- Підвищення попиту на сільгосппродукцію і товари місцевого виробництва;
- Охорону і відновлення місцевих пам'яток культури;
- Розширення природних комплексів;
- Підвищення привабливості регіону;
- Пожвавлення місцевого культурного життя.
До негативних аспектів слід віднести:
- Поляризацію і комерціалізацію інтересів різних груп населення;
- Зростання частки некваліфікованої праці;
- Зростання числа відхилень від суспільних норм поведінки (алкоголізм, хуліганство, проституція);
- "Ерозію" сім'ї (розлучення, легке ставлення молоді до життя);
- Комерціалізацію культури;
- Втрату самобутності конкретного туристського спрямування;
- Конфлікти між місцевим населенням і туристами.
Негативний вплив туризму може бути викликано
перш за все його спонтанністю, відсутністю попередньої підготовки і контролю. У таких умовах місцеве населення не має можливості пристосовуватися до змін.
Прикладом негативного ставлення до туристів може служити конфлікт інтересів: місцеві жителі агресивно налаштовані проти приїжджих, тому що ті "ловлять їх рибу, полюють в їхніх лісах" і т. п. Обурення місцевих жителів може бути викликано різницею в матеріальному становищі, системі цінностей, відчуттям соціальної нерівності і так званої соціальної дискримінацією. У деяких країнах дохід місцевих жителів, що працюють в туристичній індустрії, набагато вище, ніж у тих, хто зайнятий у інших сферах. Наприклад, турист може дати молодій посильним один долар в якості чайових за доставку багажу, в той час як батько посильного заробляє долар важкою працею протягом декількох днів. Така ситуація створює соціальний конфлікт, породжує ілюзію "легких" грошей.
Як позитивні, так і негативні аспекти впливу-туризму на місцеве населення проявляються на різних рівнях - національному, місцевому чи індивідуальному. Задоволення туристських потреб не повинне завдавати шкоду соціальним і економічним інтересам населення регіонів та країн відвідування, культурних та історичних цінностей, навколишньому середовищу, природним ресурсам.
Більшості негативних аспектів можна уникнути шляхом комплексного планування розвитку туризму і впровадження сучасних методів управління цим процесом (посилення контролю над використанням територій та ресурсів, проведення політики освіти місцевого населення), а також шляхом визначення критеріїв його найбільш ефективних напрямків, які є основою для вибору і послідовного їх розвитку.
Зміст