Глава 12. Особливості механізму функціонування туристського ринку
§ 1. Ціна і ціноутворення
Сучасна економічна теорія розглядає ціну як результат функціональної взаємодії комплексу ціноутворюючих факторів. В умовах досконалої конкуренції, тобто коли безліч дрібних фірм виробляють однорідну продукцію за сприятливих умов входу на ринок і виходу з нього і рівному доступі до всіх видів інформації (так можна описати ринкову структуру сучасного туристського ринку Росії), ціна встановлюється на ринку. Цю ціну прийнято називати ціною рівноваги.
Крива попиту показує, що попит споживачів на туристські послуги збільшується в міру зниження ціни на них. Виробники, навпаки, збільшують пропозицію в міру зростання ціни. Точка перетину кривих на графіку означає, що попит і пропозиція врівноважені, а ціна є виразником цієї рівноваги.
Ціна рівноваги рівняється, з одного боку, граничної корисності, а з іншого - граничним витратам. Сутність ціни виявляється у наступних функціях:
- Розподільчої;
- Стимулюючої;
- Функції орієнтації.
Зміст розподільної функції ціни виявляється в тому, що створений за допомогою цін валовий внутрішній продукт і прибуток господарюючих суб'єктів перерозподіляються між підприємствами і галузями народногосподарського комплексу. Стимулююча функція ціни знаходить своє пояснення в наступному: ціни економічно сприяють виробництва і споживання одних товарів і стримують споживання і виробництво інших, вони також стимулюють застосування нових товарів і матеріалів та підвищення якості продукції. Функція орієнтації означає, що ціна забезпечує покупця товару і його продавця необхідною інформацією.
Ціноутворення у сфері послуг і в туризмі зокрема має цілий ряд особливостей:
1 Послуги туризму являють собою кінцевий продукт, призначений безпосередньо для споживання, тому ціни на послуги - це роздрібні ціни.
2. Стійкість попиту на туристські послуги залежить від індивідуальних особливостей людини, тому при встановленні цін на них слід враховувати наступний психологічний момент: ціна не повинна викликати негативних емоцій у потенційних покупців.
3. Процеси виробництва, реалізації та споживання послуг збігаються в часі, тому в сфері послуг застосовується сезонна диференціація цін і тарифів; попит на послуги туризму носить яскраво виражений сезонний характер.
4. Туристські послуги реалізуються як на внутрішньому, так і на світовому ринках, тому при оцінці якості та стандартизації приймаються до уваги міжнародні вимоги, тому що ціни для іноземних туристів, як правило, більш високі, ніж для вітчизняних, і встановлюються у вільно конвертованій валюті.
5. Ціни на туристські послуги повинні включати споживчі вартості, які не приймають безпосередньо товарну форму (наприклад, національні парки, історичні пам'ятники) або не є продуктами праці, а створені природою (гори, водоспади).
Ціна на туристські послуги має дві межі: нижній і верхній. Нижньою межею виступає собівартість виробленого товару (туристського пакета), а верхня межа визначається попитом на даний товар. Отже, величина ціни на турпродукт визначається його вартістю і попитом на цей продукт. Крім того, на ціну турпродукту впливає цілий ряд факторів: клас обслуговування, що використовується транспортний засіб, форма обслуговування (групова або індивідуальна), кон'юнктура ринку турпослуг, сезонність надання послуг, ефективність реклами і т. п.
Структура ціни на турпродукт представлена на рис. 3.11.
Структура ціни на турпродукт
Рис. 3.11. Структура ціни на турпродукт
При розробці цін на турпродукт (наприклад, розміщення в готелі) враховуються наступні види комісійних винагород посередникам: комісія для оптовиків - туроператорів, які розробляють програми та реалізують їх самостійно або через посередників, роздрібна комісія для турагентів, які перепродують програми туроператорів або самі бронюють готельні номери ; комісія для інших організацій, які виступають у якості посередників між турагентом, туристом та готелем.
Ціна на турпродукт визначається методом нормативної калькуляції і включає витрати на людей, що супроводжують групу з маршруту. Таким чином, вартість туристської путівки визначається за формулою
ціна на турпродукт (вартість туристської путівки)
де Ц - ціна турпакета на одного туриста в рублях;
І - собівартість послуг, що входять у турпакет туроператора;
Н - непрямі податки (ПДВ) на окремі види послуг;
П - прибуток туроператора в рублях;
С - знижка, що надається туроператором туристу з окремих видів послуг, що входять у турпакет;
К - комісійна винагорода турагента, що реалізує турпакет (надбавка до ціни турпакета або знижка з ціни туроператора на користь турагента);
Т - кількість туристів у групі;
Е - кількість супроводжуючих групу (ескорт).
Крім зазначених вище особливостей ціноутворення в туризмі, слід пам'ятати наступне:
- Ціни на певні види послуг туризму не входять до Вартість турпакета (наприклад, екскурсії); туристи замовляють і оплачують їх додатково у відповідності зі своїми смаками та інтересами;
- При груповому турі ціна туру на одну людину залежить від чисельності туристів у групі: чим більше чисельність групи, тим нижче вартість туру в розрахунку на одну людину;
- Ціна туру залежить від вікового складу туристів, тому що дітям і школярам надаються значні знижки з ціни на багато послуг туризму;
- Прибуток, що закладається в ціну турпродукту, встановлюється турфірмою у відсотках до собівартості витрат (розмір відсотка залежить від попиту на даний турпродукт і може коливатися від 5 до 100% і більше).
Розрахунок ціни на турпродукт проводиться виходячи з нормативної собівартості послуг. Калькуляція - це визначення вартості однієї одиниці послуг чи товару.
Приклад. Розрахуємо вартість туру до Туреччини (м. Анта-лья), пропонованого туроператором "Академсервис" для групи з 40 осіб.
1. Загальні умови.
Строки: 15 днів - 14 ночей в липні.
Кількість туристів у групі, включаючи супроводжуючого, -40 осіб.
Харчування - напівпансіон (сніданок і вечеря).
Проживання - двомісні номери з усіма зручностями в курортному готелі.
Транспорт - переліт регулярним рейсом "Аерофлоту" (ІЛ-86).
Трансфер: аеропорт - готель - аеропорт автобусом "Мерседес".
2. Кошторис витрат турфірми по відправці туристів.
Переліт - $ 175 х 40 осіб = $ 7000.
Проживання - готель "Sun Zeynep", включаючи харчування (напівпансіон): $ 35 х 14 нічлігів х 40 осіб = $ 19600.
Разом: $ 26600.
3. Послуги фірми (бронювання місць в готелі та авіаквитків, супровід групи) - 10% від величини витрат:
($ 19 600 + $ 7000) х 10% = $ 26600 х 10% = $ 2660.
4. Прибуток фірми - 10% від величини витрат - $ 2660.
5 Загальна вартість туру на всю групу: $ 26600 + $ 2660 + + $ 2660 = $ 31920.
6. Вартість туру на 1 людину (витрати на супроводжуючого від фірми діляться на загальну кількість туристів у групі, тобто на 39 осіб):
$ 31920: 39 = $ 818,5.
Наведений приклад показує, що на частку відправляє туристської фірми припадає лише 16,7% загальної вартості туру:
($ 2660 + $ 2660) / $ 31920 x 100% = 16,7%.
Слід враховувати, що ціна повинна бути гнучкою, тобто мати маневреність і динамічністю. Так, в умовах сьогодення багато туристські фірми були змушені знизити норму прибутку в цінах на туристські путівки з метою залучення турістов1.
Зміст