Додаток 3
Додаток 3
Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості туристського продукту і формування фінансових результатів у організацій, що займаються туристичною діяльністю
До наказу Державного комітету РФ
з фізичної культури і туризму
від 4 грудня 1998 р. № 402
I. Загальні положення
1. Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості туристського продукту і формування фінансових результатів у організацій, що займаються туристичною діяльністю, розроблені відповідно до Положення про склад витрат по виробництву і реалізації продукції (робіт, послуг), що включаються до собівартості продукції (робіт, послуг) , та про порядок формування фінансових результатів, що враховуються при оподаткуванні прибутку, затвердженим постановою Уряду РФ від 5 серпня 1992 р. № 552, та змінами і доповненнями до зазначеного Положення, затвердженими постановою Уряду РФ від 1 липня 1995 р. № 661, а також на підставі Федерального закону від 24 листопада 1996 р. № 132-ФЗ "Про основи туристської діяльності в Російській Федерації".
2. Справжні рекомендації покликані забезпечити єдність складу і класифікації витрат, методів їх обліку, а також визначити методи обчислення собівартості туристського продукту, послуг з туристського обслуговування та порядок формування фінансових результатів від продажу туристичного продукту для всіх організацій, що займаються туристичною діяльністю.
3. Під туристичною діяльністю розуміється діяльність туристської організації по формуванню (виробництву), просуванню і продажу туристського продукту, надання послуг по туристському обслуговуванню, а також інша діяльність у сфері туризму.
4. Туристський продукт - право на тур як комплекс послуг з перевезення, розміщення, харчування, екскурсійних послуг, а також послуг гідів-перекладачів і інших послуг, що надаються в залежності від цілей подорожі, що є об'єктом купівлі-продажу і підлягає продажу або туристу, або інший туристської організації.
5. Туристський продукт може формуватися туристською організацією або з послуг, права на які набуваються у сторонніх організацій, або з послуг, що надаються власними силами, або як з послуг, права на які набуваються у сторонніх організацій, так і з послуг, що надаються власними силами.
6. Просування і продаж туристського продукту туристу можуть здійснюватися туристською організацією самостійно (через власні точки реалізації - власні турагентства, як виділені, так і не виділені на окремий баланс), а також на основі договорів зі сторонніми організаціями.
7. Туристська путівка є письмовим акцептом оферти туристської організації на виробництво та продаж туристичного продукту і невід'ємною частиною договору, а також документом первинного обліку в туристської організації.
8. Собівартість туристського продукту являє собою вартісну оцінку використовуваних у процесі виробництва і продажу туристичного продукту матеріальних та інших ресурсів, а також інших витрат на його виробництво і продаж.
9. Під плануванням собівартості туристського продукту розуміється система техніко-економічних розрахунків, що відображають величину витрат, що включаються до складу собівартості туристського продукту.
10. Планування собівартості туристського продукту здійснюється організацією самостійно на підставі передбачуваної кон'юнктури ринку туристських продуктів, договорів, укладених з постачальниками окремих послуг, з яких формуються тури, а також з урахуванням інших витрат, що піддаються плануванню.
11. Метою планування собівартості туристського продукту є визначення рівня прибутку і, як наслідок, можливостей виробничого та соціального розвитку організації.
12. Облік витрат на виробництво, просування і продаж туристського продукту ведеться з метою їх своєчасного, повного та достовірного відображення в бухгалтерському обліку, виявлення відхилень від застосовуваних норм і планової собівартості, а також контролю за використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.
13. Дані обліку витрат на виробництво, просування і продаж туристського продукту використовуються при визначенні фактичних фінансових результатів діяльності туристської організації, у процесі аналізу цих результатів для виявлення наявних внутрішньовиробничих і внутрішньогосподарських резервів.
II. Склад і класифікація витрат,
включаються до собівартості продукції (робіт, послуг)
організацій у сфері туризму
14. Об'єктом калькулювання собівартості для туристських організацій є окремий туристський продукт. У собівартість туристського продукту включаються витрати, безпосередньо пов'язані з його виробництвом, просуванням і продажем.
15. Витрати туристської організації по відношенню до виробничого процесу поділяються на виробничі, тобто пов'язані з виробництвом туристського продукту, і комерційні, до яких відносяться витрати, пов'язані з просуванням і продажем туристського продукту.
16. Виробничі витрати в залежності від способу включення їх до собівартості туристичного продукту поділяються на прямі і непрямі (накладні).
17. Під прямими розуміються витрати, пов'язані з виробництвом туристського продукту, які можна прямо і безпосередньо включати в собівартість відповідного об'єкта калькулювання.
18. Під непрямими (накладними) розуміються витрати, пов'язані з організацією та управлінням виробництвом туристського продукту, що відносяться до діяльності туристської організації в цілому, які включаються до собівартості відповідного об'єкта калькулювання за допомогою спеціальних методів.
III. Виробничі витрати
19. Витрати на виробництво туристського продукту при плануванні та обліку групуються туристської організацією за елементами та статтями витрат.
20. Витрати, що утворюють собівартість туристського продукту, групуються відповідно до їх економічного змісту за такими елементами:
- Матеріальні витрати;
- Витрати на оплату праці;
- Відрахування на соціальні потреби;
- Амортизація;
- Інші витрати.
21. Туристським організаціям як типовий рекомендується угруповання виробничих витрат, що включаються до собівартості туристичного продукту, за наступними статтями витрат:
- "Витрати з придбання прав на послуги сторонніх організацій, використовувані при виробництві туристського продукту";
- "Витрати, пов'язані з діяльністю виробничого персоналу";
- "Витрати підрозділів туристської організації, що беруть участь у виробництві туристичного продукту";
- "Накладні витрати".
Під виробничим персоналом розуміються працівники, безпосередньо зайняті виробництвом туристського продукту, як складаються в штаті організації, так і виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру.
Туристська організація може виходячи з прийнятих об'єктів обліку самостійно розширювати номенклатуру статей витрат на виробництво туристського продукту.
22. У статтю "Витрати з придбання прав на послуги сторонніх організацій, використовувані при виробництві туристського продукту" включаються витрати на придбання з метою виробництва туристського продукту прав на такі послуги:
a. з розміщення та проживання у організацій готельної сфери та інших організацій, що надають такі послуги, а також у власників прав на такі послуги;
b. з транспортного обслуговування (перевезення) у організацій-перевізників та інших організацій, що надають такі послуги, зокрема, в організаторів чартерних програм, а також у власників прав на такі послуги;
c. з харчування у організацій громадського харчування та інших організацій, що надають такі послуги, а також у власників прав на такі послуги;
d. по екскурсійному обслуговуванню у екскурсійних бюро та інших організацій, що надають такі послуги, зокрема в організаторів круїзів, сафарі, горовосхожденій і т. п., а також у власників прав на такі послуги;
e. з медичного обслуговування, лікування та профілактики захворювань у медичних установ і організацій, санаторіїв, профілакторіїв та інших організацій, що надають такі послуги, а також у власників прав на такі послуги;
f. по візовому обслуговування (а також інші витрати, пов'язані з оформленням турпоїздки);
g. на послуги культурно-просвітницького, культурно-розважального та спортивного характеру у організацій культури, спорту та інших організацій, що надають такі послуги, а також у власників прав на такі послуги;
h. на послуги зі страхування туристів в період турпоїздки, в тому числі страхування туристів від нещасних випадків і медичного страхування в період турпоїздки;
i. на послуги гідів-перекладачів, які супроводжують;
j. на інші послуги, які використовуються при виробництві туристського продукту.
23. У статтю "Витрати, пов'язані з діяльністю виробничого персоналу" включаються:
a. витрати на оплату праці виробничого персоналу, включаючи працівників, що виконують роботи на підставі договорів цивільно-правового характеру;
b. відрахування на соціальні потреби;
c. витрати, пов'язані зі службовими роз'їздами виробничого персоналу в межах пункту перебування туристської організації або її структурного підрозділу, включаючи витрати з використання в службових цілях особистого автотранспорту.
24. За статтею "Витрати підрозділів туристської організації, що беруть участь у виробництві туристичного продукту" відображаються витрати підрозділів туристської організації, що беруть участь у виробництві туристичного продукту за допомогою виконання окремих видів робіт, послуг.
До зазначених підрозділам туристської організації відносяться готелі, будинки відпочинку, мотелі, кемпінги, спортивні споруди, спеціальний туристський транспорт і т. п.
Визначення собівартості робіт, послуг, що виконуються такими підрозділами туристської організації, провадиться згідно з відповідними галузевими рекомендаціями та інструкціями.
25. За статтею "Накладні витрати" відображаються:
a. витрати, пов'язані з організацією виробництва туристського продукту:
- Витрати на оплату праці працівників апарату управління і господарських працівників, включаючи працівників, що виконують роботи на підставі договорів цивільно-правового характеру;
- Відрахування на соціальні потреби від оплати праці працівників апарату управління і господарських працівників;
- Витрати на відрядження, пов'язані з виробничою діяльністю, включаючи витрати по оформленню закордонних паспортів та інших виїзних документів;
- Витрати на утримання та експлуатацію будівель і приміщень адміністративного та господарського призначення, господарських споруд, механізмів, інвентарю, малоцінних і швидкозношуваних предметів, у тому числі витрати на комунальні послуги, ремонт і технічне обслуговування;
- Витрати на пожежну охорону будівель і приміщень;
- Витрати на сторожову охорону будівель, інвентарю та іншого майна туристської організації;
- Витрати, пов'язані з орендою будівель, приміщень та іншого майна, використовуваного туристської організацією в адміністративно-управлінських і господарських цілях;
- Витрати на транспортне обслуговування діяльності працівників туристської організації, у т. ч. витрати на утримання та експлуатацію службового автотранспорту, включаючи витрати на ремонт і технічне обслуговування автотранспорту, утримання гаражів, витрати, пов'язані з орендою автотранспорту, гаражів та місць стоянки автомобілів, витрати з використання в службових цілях особистого автотранспорту, інші експлуатаційні витрати, а також витрати на наймання у службових цілях автотранспорту у сторонніх організацій (в тому числі таксі при наявності підтверджуючих витрати документів);
- Витрати на утримання й експлуатацію обчислювальної техніки та оргтехніки, засобів сигналізації, а також інших технічних засобів управління, у тому числі витрати на ремонт і технічне обслуговування;
- Інші витрати, включаючи оплату послуг сторонніх організацій з управління туристською організацією в тих випадках, коли штатним розкладом організації чи посадовими інструкціями не передбачені ті чи інші функції управління виробництвом;
b. амортизаційні відрахування на повне відновлення основних засобів за нормами, затвердженими в установленому порядку;
c. амортизація нематеріальних активів (нематеріальних об'єктів, що використовуються протягом тривалого періоду (більше 1 року) у господарській діяльності та беруть участь у процесі отримання доходу: прав користування земельними ділянками, природними ресурсами, патентів, ліцензій, "ноу-хау", програмних продуктів, монопольних прав і привілеїв і т. п.);
d. амортизація малоцінних і швидкозношуваних предметів, спеціальних інструментів і пристосувань;
e. витрати некапітального характеру, пов'язані з удосконаленням технології та організації виробництва;
f. витрати, пов'язані з освоєнням нових турів, включаючи стажування з іноземної мови працівників у країнах, в яких у організації, що займається туристичною діяльністю, організуються тури на підставі налагодженого ділового співробітництва та контактів, а також у країнах, громадяни яких приймаються туристської організацією в якості туристів;
g. оплата послуг зв'язку, в т. ч. телефонного, місцевої, телетайпного, диспетчерської, факсимільного, пейджингового, мобільного, телеграфного, поштового та ін, а також витрати на утримання та експлуатацію засобів зв'язку, у тому числі витрати на ремонт і технічне обслуговування;
h. витрати на придбання спеціальних бланків і документів (сток-квитків, бланків турпутівок, ваучерів, бланків обліку і звітності), прейскурантів, пам'яток тощо, канцелярського приладдя, періодичних видань і відповідної літератури, необхідних для цілей виробництва та управління, а також на оплату типографських та палітурних робіт;
i. оплата послуг банків по обслуговуванню рахунків туристської організації, електронних розрахунків за допомогою пластикових карт (кредитних і дебетових), за операціями, пов'язаними з обігом грошових документів, з торговельно-комісійним і аналогічним операціям, а також платежі по відсотках за кредити банків (крім прострочених і відстрочених позик і кредитів на здійснення капітальних вкладень та інвестицій);
j. витрати, пов'язані з оплатою відсотків по кредитах постачальників за придбання товарно-матеріальних цінностей, проведення робіт і надання послуг;
k. витрати на оплату інформаційних, аудиторських, а також консультативних послуг, у тому числі з юридичних питань, пов'язаних із здійсненням діяльності туристської організації, питань бухгалтерського обліку, оподаткування, управління комерційною діяльністю;
l. витрати, пов'язані з підготовкою та перепідготовкою кадрів:
- Плата за навчання і підвищення кваліфікації на основі договорів з професійними освітніми установами РФ (які мають відповідну ліцензію), а також зарубіжними навчальними закладами та освітніми установами;
- Законодавчо встановлені виплати працівникам за основним місцем роботи під час їх навчання з відривом від роботи, включаючи оплату відпусток із збереженням заробітної плати та проїзду до місця навчання і назад особам, які навчаються у вечірніх і заочних вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, у заочній аспірантурі;
m. витрати на організований набір працівників, у тому числі витрати, пов'язані з оплатою послуг сторонніх організацій з підбору кадрів;
n. витрати з утримання та експлуатації приміщень, безкоштовно наданих підприємствам громадського харчування (як складаються, так і не перебувають на балансі туристської організації), обслуговуючим працівників туристської організації (включаючи амортизаційні відрахування, проведення всіх видів ремонту приміщення, витрати на освітлення, опалення, водопостачання, електропостачання , а також на паливо для приготування їжі);
o. витрати на охорону праці і техніку безпеки, включаючи витрати, пов'язані з придбанням аптечок і медикаментів, засобів наочної агітації щодо попередження нещасних випадків і захворювань, витрати на поліпшення умов праці, забезпечення санітарно-гігієнічних та побутових умов;
p. платежі по обов'язковому страхуванню відповідно до порядку, встановленого законодавством РФ або країни знаходження підрозділу туристської організації, а також добровільному страхуванню майна туристської організації, а також цивільної і професійної відповідальності туристської організації. Сумарний розмір відрахувань на добровільне страхування, що включається до собівартості туристичного продукту, не може перевищувати 1 відсотка обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг);
q. відрахування в ремонтний фонд або резерв на ремонт основних фондів у разі, коли створення зазначеного фонду або резерву визначено відповідно до встановленого порядку;
r. представницькі витрати, пов'язані з виробничою діяльністю туристської організації по прийому (у тому числі поза місцем знаходження туристської організації) та обслуговування представників інших організацій, включаючи іноземних, які прибули на переговори з метою встановлення і підтримання взаємовигідного співробітництва, а також учасників, які прибули на засідання ради ( правління) туристської організації та ревізійної комісії туристської організації.
До представницьких належать витрати, пов'язані з проведенням офіційного прийому (сніданку, обіду чи іншого аналогічного заходу) представників (учасників), їх транспортним забезпеченням (в тому числі таксі), відвіданням культурно-видовищних заходів, буфетним обслуговуванням під час переговорів і заходів культурної програми, оплатою послуг перекладачів, які не перебувають у штаті туристської організації;
s. відрахування в спеціальні галузеві і міжгалузеві позабюджетні фонди, вироблені відповідно до встановленого законодавством порядку;
t. податки, збори, платежі і інші обов'язкові відрахування, які відповідно до встановленого законодавством порядку підлягають віднесенню на собівартість;
u. інші витрати, пов'язані з виробництвом туристського продукту, зокрема витрати, пов'язані з технологічними втратами, що виникають через незатребуваність туристами частини послуг, права на які набуваються партіями, блоками та іншими неподільні комплексами для цілей виробництва туристичного продукту, зокрема послуг з фрахтування всій або частини місткості транспортного засобу (чартер) у перевізника або іншого організатора чартерних програм, з придбання блоку місць у транспортному засобі (блок-чартер), що виконує чартерний або регулярний рейс, з розміщення та проживання у організацій готельної сфери; митним або іншим законодавчо встановленим оформленням туристських продуктів, матеріальних та інших ресурсів, придбаних в іноземних туристських фірм чи інших організацій, а також у разі формування туру за межами РФ, що супроводжується вивозом з території РФ входять до його складу послуг, матеріальних та інших ресурсів.
Права на послуги сторонніх організацій, придбані для формування туристського продукту, але не використані для цих цілей з причини їх незатребуваності туристами, можуть продаватися туристськими організаціями як окремі права на послуги по туристському обслуговуванню, відокремлено від туристських продуктів.
При цьому вартість придбання прав на зазначені послуги не включається в собівартість туристських продуктів, а враховується окремо для виявлення фінансового результату від їх продажу.
IV. Комерційні витрати
26. До комерційних витрат, пов'язаних з просуванням і продажем туристського продукту, відносяться:
a. витрати, пов'язані з діяльністю точок реалізації (турагентств) як підрозділів туристської організації, як виділених на окремий баланс, так і необособленное. До складу даних витрат входять:
- Витрати на оплату праці працівників точок реалізації (турагентств), включаючи працівників, що виконують роботи на підставі договорів цивільно-правового характеру;
- Відрахування на соціальні потреби;
- Витрати, пов'язані зі службовими роз'їздами працівників точок реалізації (турагентств) у межах пункту знаходження туристської організації або її структурного підрозділу, включаючи витрати з використання в службових цілях особистого автотранспорту;
- Витрати на утримання та експлуатацію будівель і приміщень, займаних крапками реалізації, у тому числі витрати на комунальні послуги, ремонт і технічне обслуговування;
- Витрати, пов'язані з орендою будинків і приміщень, займаних крапками реалізації (турагентствами), а також інших основних засобів, призначених для функціонування точок реалізації;
- Витрати на утримання та експлуатацію обладнання і службового автотранспорту, обслуговуючого персонал точок реалізації;
- Витрати на придбання спеціальних бланків і документів (сток-квитків, бланків турпутівок, ваучерів, бланків обліку і звітності), канцелярського приладдя, спеціальної літератури, необхідних для функціонування точок реалізації;
- Оплата послуг банків по обслуговуванню рахунків точок реалізації, якщо туристська організація відкриває такі рахунки;
- Амортизаційні відрахування по основних засобів, нематеріальних активів, малоцінних і швидкозношуваних предметів, що використовуються для функціонування точок реалізації;
- Представницькі витрати, пов'язані з діяльністю точок реалізації;
- Частка витрат з управління туристською організацією в цілому, відноситься до діяльності точок реалізації.
У разі виділення точки реалізації (турагентства) на окремий баланс витрати, пов'язані з її діяльністю, для цілей калькулювання собівартості туристського продукту не структуруються за складом, а являють собою окрему статтю. При цьому необхідно забезпечити одержання інформації про структуру даних витрат у поелементному розрізі;
b. витрати на комісійні, агентські й інші винагороди стороннім організаціям (турагентствам), що надає туристської організації комерційні послуги;
c. витрати на оплату праці працівників туристської організації, які безпосередньо займаються просуванням туристського продукту, а також відрахування на соціальні потреби;
d. витрати на рекламу (цілеспрямоване інформаційний вплив на споживача для просування туристських продуктів на ринку збуту), до яких відносяться:
- Витрати на розробку і видання рекламних виробів (ілюстрованих каталогів, прейскурантів, брошур, альбомів, проспектів, плакатів, афіш, рекламних листів, листівок тощо);
- Витрати на розробку і виготовлення ескізів та етикеток, зразків оригінальних і фірмових пакетів, придбання і виготовлення рекламних сувенірів;
- Витрати на рекламні заходи через засоби масової інформації (оголошення в пресі, оголошення і передачі на радіо і телебаченні);
- Витрати на світлову та іншу зовнішню рекламу;
- Витрати на придбання, виготовлення, копіювання, дублювання і демонстрацію рекламних кіно-, відео-, діафільмів і т. п.;
- Витрати на виготовлення стендів, муляжів, рекламних щитів, покажчиків тощо;
- Витрати на зберігання, експедирування і митне оформлення рекламних матеріалів;
- Витрати на проведення інших рекламних заходів;
e. витрати на організацію або участь у виставках, спрямованих на просування туристського продукту.
27. У фактичній собівартості туристського продукту відбиваються також:
a. витрати з відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ними трудових обов'язків, при здійсненні виплат з відшкодування зазначеного шкоди в порядку і на умовах, передбачених законодавством Російської Федерації;
b. виплата працівникам, які вивільняються з туристської організації у зв'язку з її реорганізацією, скороченням чисельності працівників і штатів.
V. Планування собівартості продукції (робіт, послуг) у туристських організацій
28. Планування собівартості туристського продукту здійснюється туристськими організаціями самостійно при розробці річних (поточних) планів виробничо-господарської діяльності на підставі кон'юнктури ринку туристських продуктів, а також на підставі укладених договорів з постачальниками прав на послуги, з яких формуються тури, і є складовою частиною бізнес-плану , що визначає напрями їх фінансово-господарської діяльності.
29. Планування собівартості туристського продукту здійснюється із застосуванням техніко-економічних розрахунків, що визначають величину витрат на виробництво туристичного продукту, а також його просування і продаж.
30. Техніко-економічні розрахунки проводяться, як правило, виходячи з конкретних умов роботи туристичної організації, організаційних умов, передбачених проектами турів, планів заходів щодо просування туристичних продуктів, результатів аналізу рівня витрат у попередньому році, можливостей інтенсифікації і підвищення економічної ефективності виробництва туристських продуктів.
31. Порядок і методи планування виробничої собівартості туристського продукту туристські організації встановлюють самостійно, виходячи з умов своєї діяльності.
32. При цьому визначається планова виробнича собівартість окремих видів туристського продукту. Планова виробнича собівартість по окремих об'єктах може бути визначена техніко-економічним розрахунком за статтями витрат, результати якого можуть відбиватися в плановій калькуляції.
33. Планова виробнича собівартість за туристичної організації в цілому визначається шляхом підсумовування планової собівартості окремих туристських продуктів.
34. Повна собівартість туристських продуктів у цілому по туристської організації визначається шляхом складання кошторису витрат на виробництво, просування і продаж туристських продуктів з урахуванням комерційних витрат, планований розмір яких встановлюється на підставі кошторису комерційних витрат.
35. Кошторис витрат на виробництво, просування і продаж туристських продуктів складається розрахунком за елементами витрат, а також за статтями витрат.
VI. Облік витрат на виробництво, просування і продаж туристського продукту
36. Облік витрат на виробництво, просування і продаж туристського продукту повинен забезпечувати оперативне, достовірне і повне отримання інформації про матеріальні, трудових, грошових та інших витратах на вироблений туристський продукт.
Облік витрат здійснюється на основі первинної облікової документації, оформленої в порядку, встановленому відповідними нормативними актами. Первинна документація повинна забезпечувати можливість обліку витрат на виробництво туристичного продукту по об'єктах їх обліку, в необхідних випадках у розрізі статей та елементів витрат, а також відповідно до вимог внутрішньовиробничих розрахунків.
Облік оплати праці організовується в залежності від системи організації праці, рівня автоматизації облікових робіт та інших умов.
Витрати на оплату праці, що підлягають віднесенню на окремі об'єкти обліку витрат, визначаються на підставі оформлених у встановленому порядку первинних документів: нарядів, табелів, відомостей обліку відпрацьованого часу та інших документів за встановленими формами.
37. Облік витрат на виробництво туристського продукту організується, як правило, туристської організацією з позамовному методі, при якому об'єктом обліку витрат є окреме замовлення на виробництво конкретного туристського продукту або групи типових туристських продуктів, або сукупність замовлень на виробництво туристських продуктів, які можливо об'єднати за певним якісному ознакою (географічний напрямок, сезонність, постачальник комплексу прав на послуги сторонніх організацій - туроператор по прийому і т. п.).
38. Облік витрат на виробництво туристичного продукту здійснюється на рахунку 20 "Основне виробництво".
При цьому можуть бути відкриті субрахунки за напрямками туристської діяльності, здійснюваної туристською організацією (організація виїзного туризму, організація прийому туристів і т. п.), або видами туризму (водний, гірський, піший і т. п.). Аналітичний облік витрат на виробництво туристського продукту ведеться в розрізі окремих замовлень на виробництво туристського продукту або сукупностей таких замовлень, що є об'єктами обліку витрат.
39. В обліку придбані для цілей виробництва туристського продукту права на послуги сторонніх організацій відображаються за цінами придбання, включаючи націнки (надбавки), комісійні винагороди, сплачені (підлягають сплаті) посередницьким організаціям, митні збори.
40. Витрати підрозділів туристської організації, що виконують окремі роботи, послуги, які використовуються при виробництві туристського продукту, враховуються на рахунку 23 "Допоміжні виробництва".
Вартість робіт і послуг, які виконуються цими підрозділами для інших підрозділів туристської організації, визначається з фактично склалася суми витрат, яка в міру виконання зазначених робіт (послуг) відноситься на відповідні рахунки обліку виробничих витрат.
41. Накладні витрати обліковуються за туристської організації в цілому на рахунку 26 "Загальногосподарські витрати".
За наявності у туристської організації точок реалізації (турагентств) частина накладних витрат, врахованих за дебетом рахунка 26 "Загальногосподарські витрати" і пов'язаних з функціонуванням точок реалізації, щомісячно списується в дебет рахунку 43 "Комерційні витрати".
Решта накладні витрати щомісяця розподіляються між об'єктами обліку витрат на основі одного із спеціальних методів (розрахунків), який вибирається туристської організацією виходячи з мети виявлення найбільш точної собівартості об'єкта обліку витрат:
- Пропорційно прямим витратам, віднесених на об'єкт обліку;
- Пропорційно сумі оплати праці працівників, прямо включається у витрати по об'єкту обліку;
- Пропорційно планової собівартості об'єктів обліку.
У тому випадку, коли на балансі туристської організації є підрозділи, які беруть участь у виробництві туристичного продукту шляхом виконання окремих робіт, послуг (готелі, будинки відпочинку, спеціальний туристський транспорт і т. п.), витрати яких враховуються на рахунку 23 "Допоміжні виробництва", частина накладних витрат, врахованих на рахунку 26 "Загальногосподарські витрати", що визначається на підставі вищевказаних методів (розрахунків), щомісяця включається до собівартості робіт, послуг, що виконуються такими підрозділами.
Обраний метод розподілу накладних витрат відображається в обліковій політиці і повинен застосовуватися туристської організацією протягом звітного року.
У залежності від прийнятої туристської організацією облікової політики витрати, що враховуються на рахунку 26 "Загальногосподарські витрати", можуть щомісяця в повному обсязі списуватися безпосередньо в дебет рахунку 46 "Реалізація продукції (робіт, послуг)".
42. Витрати, вироблені туристської організацією в даному звітному періоді, але відносяться до наступних звітних періодах, враховуються попередньо на рахунку 31 "Витрати майбутніх періодів".
У відповідності зі специфікою діяльності, здійснюваної туристськими організаціями, на даному рахунку можуть враховуватися витрати на придбання прав на послуги сторонніх організацій, які передбачається використовувати для виробництва туристичного продукту як у поточному звітному періоді, так і в наступних звітних періодах, якщо зазначені права здобуваються комплексно на тривалий термін їх використання.
Дані витрати враховуються в розрізі їх видів (на придбання прав на послуги з перевезення, з розміщення, харчування і т. д.).
Витрати на придбання прав сторонніх організацій, зазначені на рахунку 31 "Витрати майбутніх періодів", списуються в дебет рахунку 20 "Основне виробництво" по укладенні договору на виробництво туристського продукту, який повинен формуватися із зазначених прав.
Також на рахунку 31 "Витрати майбутніх періодів" можуть враховуватися:
- Витрати з нерівномірно виробленому ремонту основних фондів, якщо туристської організацією не створюється ремонтний фонд або резерв для ремонту основних фондів або витрати з ремонту перевищили суму утворених до цього часу фонду або резерву;
- Плата за оренду окремих об'єктів основних виробничих фондів або їх окремих частин;
- Витрати, пов'язані з організованим набором працівників; витрати на передплату на періодичні видання; витрати на оплату послуг телефонного та іншого зв'язку. З метою рівномірного включення майбутніх витрат до собівартості звітного періоду туристська організація може створювати за рахунок відрахувань, що включаються рівномірно в собівартість туристської продукції і послуг, резерви на: майбутню оплату відпусток працівників; виплату щорічної винагороди за вислугу років і за підсумками роботи за рік;
- Ремонт основних засобів, у тому числі орендованих, якщо за умовами договору він проводиться за рахунок коштів орендаря.
Порядок утворення та використання резервів визначається нормативними актами та облікової політикою, прийнятої туристської організацією в установленому порядку.
43. До незавершеного виробництва туристського продукту відноситься сума витрат на виробництво туристичного продукту, який не продається в даному звітному періоді. Залишки по рахунках 20 "Основне виробництво" і 23 "Допоміжні виробництва" на кінець звітного періоду показують вартість незавершеного виробництва.
Незавершене виробництво туристського продукту оцінюється за всіма статтями калькуляції або за прямим виробничим витратам.
У тому випадку, якщо обліковою політикою організації передбачено порядок, відповідно до якого витрати, враховані на рахунку 26 "Загальногосподарські витрати", щомісячно в повному обсязі списуються безпосередньо в дебет рахунку 46 "Реалізація продукції (робіт, послуг)", незавершене виробництво туристського продукту оцінюється тільки по прямих витратах на його виробництво.
44. У разі неможливості використання протягом терміну дії всіх прав, придбаних нероздільними комплексами у виробництві туристичного продукту, дані права можуть продаватися туристської організацією відокремлено від туристських продуктів.
Зміст