§ 4. Сучасний стан міжнародної туристської діяльності
За післявоєнні роки міжнародний туризм набув широких масштабів. Міжнародні туристські зв'язки стали складовою частиною загального процесу інтернаціоналізації соціально-економічних відносин. До теперішнього часу в багатьох країнах сформувалася і досить стабільно розвивається індустрія туризму.
Індустрія туризму багатогранна. Безліч підприємств, фірм та організацій бере участь в обслуговуванні туристів. Серед туристських організацій виділяються туроператори, що займаються виробництвом туристського продукту, а потім реалізують його через туристські агентства, що представляють собою велику мережу роздрібної торгівлі.
Виникнення бізнесу туроператорів пов'язано з тим, що при зростаючих можливості пропозиції готельно-рес-Тора обслуговування, а також у зв'язку з будівництвом нових великих туристських і курортних центрів турист, купивши тур, що включає тільки розміщення і харчування, не має можливості відпочити повноцінно. Очевидно, що більш значні суми грошей витрачаються туристами на досугово-розважальні заходи. Крім того, туристи не проти зайнятися спортом, отримати додаткові курортні, побутові та інші послуги. Залучення організацій, підприємств і фірм, що надають такі послуги, у сферу туристичного обслуговування, комплектація різноманітних тематичних турів зі спеціальним набором послуг - одне з основних завдань туристського підприємництва. У міжнародному туризмі діє безліч туроператорів. В даний час такі фірми представлені на ринку у вигляді дрібних, середніх підприємств, а також у вигляді великих корпорацій.
В даний час спостерігається активне проникнення капіталу окремих компаній на зарубіжні туристичні ринки. А з введенням єдиного ринку Європи, що передбачає вільний рух капіталів, цей процес піде ще інтенсивніше. Особливо високий відсоток іноземного участі у туристських фірмах Голландії, Бельгії, Австрії, Іспанії. Навпаки, французькі, італійські і англійські компанії демонструють небажання пускати на свій ринок "чужих".
Найбільш широко розповсюдили свій вплив німецькі туроператори, контролюючи ряд найбільших фірм за межами своєї країни. Наприклад, концерн "ТУІ" має дочірні компанії "Терра райзен" в Австрії і "Амбасадор турі" в Іспанії, спільне підприємство з австрійською національною авіакомпанією - бюро подорожей "Туропа". Концерну належить 40% акцій у компанії "Арці райцеп" (Нідерланди) і 46% у французькій "Хорус турі". Оборот "ТУІ" в даний час досяг понад 5 млрд німецьких марок.
Другий найбільший концерн Німеччини - "НУР-туристик" (оборот понад 3 млрд німецьких марок) - володіє однойменними дочірніми фірмами в Голландії, Австрії, Бельгії та має 25% акцій іспанської фірми "Ібероджет".
Серед інших найвідоміших туроператорів можна назвати: "Амерікен Експрес", "Карлсон" (США); "Томсон туропе-рейшн", "Оунерс еброад груп", "Айртурс", Туристське агентство Кука (Великобританія), "Нувель Фронтьерз", "Клуб Медіттеран "," Вояж "(Франція); скандинавські компанії:" Спайс "," Нордіск "; швейцарські:" Інтерхоум "," куон "і багато інших.
Нарівні з туроператорами в розвинених туристських країнах діє безліч турагентств, охоплюючи великий споживчий ринок, складаючи один одному ринкову конкуренцію.
В даний час середнє співвідношення кількості турагентств до кількості жителів у найбільш розвинених туристських країнах коливається в районі показника 1 / 10000. Це досить високий показник: на 1 тис. жителів - одне туристське бюро. Наприклад, у Великобританії цей показник становить приблизно 1:10 тис., у США - 1:14 тис., у Бельгії - 1:10 тис., у Нідерландах - 1:13,5 тис. Такий показник визнаний оптимальним, тому що, з одного боку, досить широка мережа турагенств робить ринок туристських продажів ринком споживачів, а з іншого боку, конкуренція, досить жорстка, все ж таки не приймає занадто складні форми.
Ще однією характерною особливістю туристського ринку на сучасному етапі є концентрація виробництва шляхом укрупнення окремих виробничих одиниць і зосередження в рамках монополістичного об'єднання значної частини підприємств.
Прикладом концентрації виробництва в туризмі є виникнення готельних ланцюгів. Освіта готельних ланцюгів грає свою певну роль, воно дозволяє просувати на світовий ринок готельних послуг високі стандарти обслуговування, а також сприяє підтримці готельного обслуговування туристів.
Велика кількість міжнародних готельних ланцюгів належить США. Наприклад, ланцюга класу люкс: "Hyatt", "Hilt-n", "West Inn", і ланцюги середнього класу: "H-liday Inn", "Marri-tt", "Sherat-n", "Ramada".
Крім американських готельних ланцюгів у світі відомі такі ланцюги, як "Ассог" (Франція), "Transth-usc F-rt" (Великобританія), "Club Meditrans" (Франція), "Gi-np Sl" (Іспанія).
Концентрація виробництва в туристській індустрії сприяла застосуванню електронно-обчислювальної техніки і впровадження автоматизації в управління. Сьогодні автоматизовані системи використовуються при бронюванні готельних номерів, авіаційних і залізничних квитків, прокат автомобілів та інших послуг, необхідних під час подорожі. Використання автоматизованих систем управління призвело до зниження собівартості за рахунок скорочення адміністративних та управлінських витрат, а також спрощення процедури бронювання.
За останні десятиліття спостерігалися значні зміни в туристській галузі світу. Так, наприклад, в 1950 р. було відзначено 25300000 прибуттів в світі, а в 1995 р. - вже 600 млн прибуттів. До теперішнього часу туризм отримав значний розвиток в усьому світі. Правда, в різних регіонах його зростання було неоднаковим. Динаміка розвитку світового туризму по регіонах світу в 1996-1998 рр.. представлена в табл. 1.2.
Таблиця 1.2.
Динаміка розвитку світового туризму по регіонах у 1996-1998 рр..
Регіон Турпрібитія, млн чол. Зміни в% Надходження від туризму, млрд дол США Зміни в%
1996 1997 1998 96/97 97/98 1996 1997 1998 96/97 97/98
Африка 21,5 23,2 24,9 7,4 7,5 8,3 9,0 9,6 4,5 5,9
Америка 115,4 118,5 120,2 5,4 1,4 112,7 118,8 121,2 5,8 2,1
Східна Азія і Тихоокеанський регіон 87,5 88,0 86,9 1,0 -1,2 81,3 76,6 73,7 1,1 -3,8
Європа 350,2 361,5 372,5 3,6 3,0 216,5 218,2 226,1 5,8 3,6
Близький Схід 14,1 14,8 15,6 6,1 5,3 7,7 9,1 9,7 10,5 6,4
Південна Азія 4,3 4,8 5,1 5,1 5,0 3,9 4,3 4,4 6,5 2,8
Всього в світі 594,1 610,7 625,2 3,8 2,4 435,1 435,9 444,7 1,0 2,0
Незважаючи на кризу, світовий туризм продовжує стійко розвиватися. У міжнародному туризмі існують дві тенденції: його схильність до впливу зовнішніх економічних та політичних факторів і здатність до швидкого відновлення своїх обсягів у несприятливій обстановці.
Згідно з даними за 1998 р., найбільш сильно економічна криза позначилася на туризмі в Східній Азії і Тихоокеанському
регионе: міжнародні туристські прибуття тут знизилися на 1,2%, а доходи скоротилися на 4%. Скоротилися потоки як ділового туризму, так і туризму з метою відпочинку у зв'язку з заворушеннями на місцевих валютних біржах і політичними проблемами, що охопили деякі країни.
Нестабільність на світових фінансових ринках призвела до деяких змін у відпускних звичках туристів: збільшилася кількість пізніх бронювань, а витрати під час відпочинку зменшилися.
За туристським прибуттям самим швидко розвиваються регіоном світу стала Африка, де зростання числа прибуттів склало 7,5%. Різке збільшення туристських показників переважно пояснюється зростанням потоків туристів - любителів природи в Південну Африку і європейських відвідувачів до Північної Африки. На Близькому Сході відзначений найвищий зростання надходжень від туризму - 6,4%.
Туристська індустрія Європи розвивається в унісон із загальною тенденцією економічного зростання в регіоні. Тут відмічено зростання турпрібитій на 3,6%. На туристські показники вплинули деякі події світового масштабу, зокрема проведення чемпіонату світу з футболу у Франції та виставка Експо'98 в Португалії.
Показники туризму в регіоні Північної і Південної Америки збільшилися тільки на 1,4%. Це пояснюється в першу чергу зниженням туристського потоку в США, на частку якого припадає 3 / 4 всього обсягу туризму в регіоні.
Отже, в результаті аналізу сучасного стану світової туристської індустрії можна зробити наступні висновки:
- Незважаючи на політичну та економічну кризу, в туристському секторі наголошується зростання показників туристської діяльності;
- Спостерігається велика конкуренція серед регіонів в залученні туристів;
- Відбувається активне просування капіталів окремих туристських компаній на зарубіжні ринки;
- Відбувається концентрація товарів і виробництва послуг в туризмі;
- В туризмі активно використовується комп'ютерна техніка.
У зв'язку з цим можна намітити основні риси розвитку туризму в майбутнє перше десятиліття XXI століття:
- Подальше зростання показників міжнародної туристської діяльності;
- Постійний вплив економічної і політичної ситуації в світі на туризм;
- Визначальними чинниками туризму стануть соціодемогра-фические зміни, електронна інформація і комунікаційні системи;
- Поляризація діяльності туристських операторів, зайнятих як глобальним, так і середнім і малим бізнесом;
- Одним з найпопулярніших регіонів перебування, мабуть, стане Південна і Південно-Східна Азія. У рамках цього потоку посилюватиметься роль міжнародного туристичного сектору Росії як центру транзитного обслуговування туристів із Західної Європи, а також сегмента виїзного туризму з Росії зазначені регіони.
Зміст