§ 4. Позитивні і негативні аспекти туристської діяльності
Туріндустрія має унікальну структуру. Вона характеризується наявністю цілого ряду окремих елементів, які включають різні галузі обслуговування: невеликі ресторани, мотелі та готелі, будинки відпочинку, пральні, магазини, що торгують виробами місцевих ремісників і предметами мистецтва, і т. п. Таким чином, інвестиції уряду в інфраструктуру, а іноді і дорогу матеріально-технічну базу туризму стимулюють інвестування численних підприємств малого бізнесу. Вихідні інвестиції в туризм залучають ще великі інвестиції в майбутньому у допоміжні і підтримуючі галузі господарства. Сюди входять великі інвестиції в основні готелі, ресторани, торгові центри, порти, аеропорти і т. д. Удосконалювався завдяки туризму інфраструктура регіону використовується також і місцевими жителями.
Так як індустрія туризму охоплює численні підприємства малого бізнесу, які підтримують індустрію, виручка від туризму швидко розподіляється серед найширших верств населення приймаючого регіону таким чином, все суспільство отримує економічну вигоду.
Наступний позитивний аспект розвитку туризму полягає в тому, що туристи змушені платити податки, як і більшість населення. Так як мандрівники в основному приїжджають з інших регіонів, то їх витрати для уряду приймаючої країни представляють собою розширену податкову базу. На додаток до звичайного податку з продажів туристи іноді платять і менш прямі податки. Аеропортові збори, в'їзна та митна мита, візові збори - це лише кілька прикладів зазвичай використовуваних методів оподаткування туристів.
Крім цих особливих випадків, звичайні податки, що збираються як з туристів, так і з місцевих жителів, підвищуються внаслідок туристських витрат. Таким чином, туризм підвищує доходи регіону, зайнятість, інвестиції і т. п.
Тим не менше, існують межі, до яких уряд приймаючого регіону може максимізувати прибуток від даних аспектів туризму. Ці обмеження бувають двох типів: соціальні і економічні. Соціальні обмеження виникають завдяки збільшенню податків, що стягуються з місцевих жителів при розвитку туріндустрії в регіоні. А економічні обмеження подаються у формі потенційних витрат невикористаних можливостей (альтернативних витрат), які виникають внаслідок розвитку туріндустрії. Вони заслуговують уважного дослідження з тим, щоб досягти більш глибокого розуміння проблеми оптимізації, яка стоїть перед урядом приймаючої країни.
Поряд з позитивними наслідками розвитку туризму не слід забувати про негативний вплив галузі, про так звану монокультурі туризму. У конкурентній боротьбі за землю, ресурси, капітал туризм тіснить сільське господарство та інші традиційні джерела доходу місцевих жителів. Більш висока заробітна плата в туріндустрії залучає працівників, що згубно впливає на сільське господарство через відтік робочої сили. У результаті знижуються обсяги сільськогосподарської продукції, в той час як обсяги споживання зростають завдяки численним туристським прибуттям. Одночасно порушується або повністю руйнується традиційний устрій життя і природний ландшафт в центрах масового туризму. Монокультура туризму сама підриває основи свого існування.
Різноманітність - це основа економічної стабільності. Коли одна галузь переживає різкий економічний спад, інша процвітає, і таким чином знижується можливість кризи або згладжуються його наслідки, якщо криза все ж настає. Отже, замість того, щоб сприяти диверсифікації економіки, туризм деколи заміщає сектор сільського господарства.
З багатьох причин небажано, щоб туризм став замещающей галуззю. По-перше, по суті своїй туризм - явище сезонне. Іноді сезонні коливання в попиті можуть бути знижені, але ніколи не можна уникнути їх повністю. Тому якщо туризм - основна галузь у регіоні, то "низький" сезон приносить серйозні проблеми зайнятості. По-друге, попит на туризм і подорожі в значній мірі залежить від доходів та смаків туристів. І обидва ці чинника знаходяться поза контролем приймаючого регіону. Іншими словами, повна залежність регіону від одного-єдиного сектора індустрії вкрай небажана.
Більш того, туризм породжує певні соціальні витрати і додаткові витрати на підтримку навколишнього середовища, які "лягають на плечі" приймаючого регіону і його жителів. Занадто бурхливий розвиток туризму і повна залежність від нього ставить наступну дилему: якщо припинити подальший розвиток, це загрожує економічним спадом, якщо ж не обмежувати туризм в подальшому розвитку, то природні та культурні ресурси країни через надмірне використання засмердяться, прийдуть в непридатність і знеціняться . У подібному випадку рішення, як правило, прийняти досить складно.
Іноді уряди країн, що розвиваються дивляться на туризм дуже оптимістично. Вони втілюють в життя активні інвестиційні программи2, спрямовані на розвиток туризму і носять пріоритетний характер. У певних випадках такий підхід може призвести до заперечення більш значущих потреб країни в інвестиціях. Наприклад, грошові кошти, вкладені в туризм, могли б бути використані на освіту, охорону здоров'я та інші соціальні потреби.
Часом туризм породжує зростання темпів інфляції в регіоні, де він розвивається. Туристи вкладають свої гроші, зароблені в іншому регіоні або країні, в економіку даного туристичного регіону. Оскільки це підвищує доходи регіону (як зазначалося вище), то може з'явитися і причиною інфляційного тиску. Підвищуються ціни на товари першої необхідності: продукти, одяг, житло, транспорт. Як правило, в туристичних регіонах особливо стрімко зростають ціни на землю (зростання цін може досягти 20000%). Ціна, яку іноземці готові заплатити за своє проживання під час відпустки в туристському регіоні, може різко знизити попит на житло самих місцевих жителів. Місцеві жителі (що мають порівняно невеликі доходи) просто витісняються з ринку житла в районах з розвитку туріндустрії.
Таким чином, хоча туризм і володіє значним потенціалом як інструмент економічного розвитку, але він не є панацеєю від усіх економічних недуг. Уряд має докласти всіх зусиль до оптимізації (а не максимізації) прибутки від туризму, беручи до уваги ті витрати, які може спричинити за собою його розвиток. Слід зазначити, що можливість виникнення і величина витрат від туризму для країн, що розвиваються набагато більше, ніж для процвітаючих. Розвинені країни за визначенням мають здоровою економікою, яка здатна з легкістю покрити всі витрати туризму. Зазвичай економіки подібних країн диверсифіковані, а урядові інвестиційні програми не повністю зосереджені на розвитку.
Отже, до переваг розвитку туризму для кожної країни належать:
- Збільшення грошового потоку в регіон, у тому числі приплив іноземної валюти;
- Зростання валового національного продукту;
- Створення нових робочих місць;
- Реформування структури відпочинку, яка може бути використана як туристами, так і місцевим населенням;
- Залучення капіталу, в тому числі і іноземної;
- Збільшення податкових зборів приймаючого регіону.
Недоліки розвитку туризму проявляються в тому, що туризм:
- Впливає на зростання цін на місцеві товари і послуги, на земельні та інші природні ресурси та нерухомість;
- Сприяє відтоку грошей за кордон при туристському імпорті;
- Викликає екологічні і соціальні проблеми;
- Може завдавати шкоди розвитку інших галузей.
1 Поняття "мультиплікатор" (від лат. Multiplicator - умножающий) було введено в економічну науку в 1931 р. англійським економістом Річардом Каном.
2 Інвестиції - довгострокові вкладення капіталу в галузі економіки усередині країни і за кордоном. Розрізняють фінансові (покупка цінних паперів) і реальні (вкладення капіталу в промисловість, сільське господарство, будівництво тощо) інвестиції.
Зміст