Субота
24-04-20
10:05

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Бахчисарай - Ханський Палац3


(Перейти - Головна, - карта сайта RU, UA)
___________________________________________________________________________________________ 

Бахчисарай - Ханський Палац

Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах

 

 

Досить розповсюджена леґенда про призначення хор (ґратчастого балкона) у північній стіні споруди для "підслуховування" ханом ходу засідань у Залі не може відповідати дійсності: державні порядки Кримського ханства не передбачали проведення засідань Дивана за відсутності хана. При ханах подібних балконів було два - один напроти іншого. Радше, тут могли розміщуватися гості, запрошені на засідання.

 

 ПОРТАЛ ДЕМІР-КАПИ

 

Портал Демір-Капи.

фото Paul Barker

Портал обрамлює масивні двері, покриті кутими смугами заліза - звідси його назва Демір-Капи, що з кримськотатарської перекладається як залізні двері. Цей портал, розташований у Посольському дворику, був парадним входом до ханської резиденції.

Портал Демір-Капи збудовано в стилі італійського Ренесансу венетійським архітектором Алоїзіо Лямберті да Монтаньяна. Алоїзіо відвідав Крим у 1503-1504 р. під час своєї подорожі до Московії, куди він був запрошений великим князем Іоанном III для будівництва храму в Кремлі. До кримської столиці майстер потрапив випадково. 

На шляху з Венеції до Москву - в землях Молдавського князівства - московське посольство, з яким їхав да Монтаньяна й кілька інших італійських майстрів, було арештовано молдавським князем Стефаном Великим через дипломатичний конфлікт Московії з Молдавією. 

Довідавшись про це, Іоанн III попросив Менґлі І Ґерая (свого друга й аліянта) домогтися звільнення посольства з молдавського полону, а потім допомогти московським дипломатам разом із італійськими майстрами дістатися до кордону Московії. Менґлі І Ґерай зміг домовитися зі Стефаном Великим про звільнення арештованих подорожан. Провівши рік на Кримі та створивши для Менґлі І Ґерая чудовий портал, Алоїзіо Лямберті да Монтаньяна в супроводі кримських військ успішно досяг московського кордону, везучи з собою рекомендаційного листа від Менґлі І Ґерая до Іоанн ІІІ. В цьому листі хан із великою похвалою одзивався про майстерність архітектора й двічі просив великого князя щедро нагородити працю Алоїзіо.

Окрім орнаментів, властивих Ренесансу (зображень листів, квітів, монет, ниток перлів тощо) портал несе два написи арабською мовою. Тексти написів є такими:


"Власник цього палацу й правитель цього краю, государ величніший, шляхетніший, Менґлі Ґерай хан, син Хаджи Ґерая хана, хай помилує Бог його та його батьків в обох світах". 

"Цей величний поріг і ці піднесені двері побудовані за наказом государя двох материків і хакана двох морів*, государя, сина государя, Менґлі Ґерая хана, сина государя Хаджи Ґерая хана. 909 (1503)".

 

* Менґлі I Ґерай, розгромивши в 1502 р. волзьку ставку Великої Орди, вважав себе спадкоємцем ординських ханів - і, відповідно, володарем усіх теренів, що раніше належали Орді. З цієї причини тут і згадано два материки - Європу й Азію, а також два моря - Чорне й Каспійське, на які поширювалася влада колишньої Імперії, а відтепер - Криму.

У центрі верхнього напису поміщено тамгу - символ династії Ґераїв (цей знак зображувався в Криму на державних печатках і на монетах).

 

Фраґмент різьбленого орнаменту на порталі

Як указує наведена в написі дата, портал Демір-Капи приблизно тридцятьма роками старший самого Ханського Палацу. Є підстави вважати, що ця вишукана споруда, складена з різьблених блоків вапняку, спочатку знаходилася десь в іншому місці. Таке місце можна вбачати в палаці Девлет-Сарай, що був ханською резиденцією до побудови Бахчисарайського палацевого комплексу. Імовірно, після переведення ханського двору до Бахчисарая портал був розібраний і перенесений з Девлет-Сарая на те місце, де його можна бачити сьогодні.

 

 ВЕЛИКИЙ ХАНСЬКИЙ МЕЧЕТ

 

Великий Ханський мечет

На Палацевий майдан виходить ґалерея при вході до Біюк Хан Джамі (Великого Ханського мечету). Масивна будівля Біюк Хан Джамі з її червоним черепичним дахом та двома стрункими 28-метровими мінаретами - найпомітніша споруда ханської резиденції. Її виразний силует у визначає загальний вигляд архітектурного ансамблю Ханського Палацу.

Великий Ханський мечет є знаменним із багатьох своїх характеристик. Збудований у 1532 р. Сахібом І  Ґераєм, ця споруда є першим будинком Ханського Палацу. Відомо, що в 17 столітті мечет був званий за ім'ям засновника Бахчисарайського Ханського Палацу - хана Сахиба I Ґерая (1532-1551).

 

Каліграфічний напис на стіні мечету: "Хай буде благословенний ремонт Його Високості Крима Ґерая хана"

Наскільки можна судити, первісний вигляд мечету істотно відрізнявся від нинішнього: його покривав не черепичний чотирьохсхильний дах, як нині, а кілька великих і малих куполів. У середині 18 ст. по стінах Біюк Хан Джамі з'явилися арабські каліграфічні написи. Чорна в'язь літер, вписаних у фігурні зелені картуші, є здебільша цитатами з Корану, втім серед них є й згадка про хана Крима Ґерая (1758-64), що займався ремонтом і оздобленням мечету.

Мінарети Великого Ханського мечету - дві спрямовані до небес вежі, увінчані гостроверхими крівлями й алемами (бронзовими півмісяцями). Ці витончені пам'ятки кримськотатарської архітектури, незважаючи на їхній поважний вік, дотепер здіймаються над черепичними покрівлями палацевих будівель без видимих ушкоджень. Усередині кожного мінарету влаштовано кручених сходів із кам'яних щаблів. По них до балконця мінарету перед початком служби підіймається спеціяльний служитель - муедзин. Він голосно й мелодійно співає коротку молитву - езан, що закликає віруючих зібратися в мечеті на службу.

При совєцькім режимі мечет був закритий для віруючих та використовувався не за призначенням. Нині мусульмани знов моляться в ньому, й езан лунає над Бахчисараєм як і за ханських часів. Ось текст і переклад цієї молитви, до якої з зацікавленням прислухаються гості Палацу, що потрапили сюди під час богослужіння у Великім Ханськім мечеті:


Allahu akbar Бог є великим
Ashadu al la illaha il Allah Визнаю, що немає божества крім Бога
Ashadu anna Muhammad ar-rasul ul-Llah Визнаю, що Мухаммад є посланник Божий
Hayya al as-salat Поспішайте до молитви
Hayya al al-falah Поспішайте до успіху
Allahu akbar Бог є великим
La illaha il Allah Немає божества крім Бога

 

 

Інтер'єр мечету: міхраб (ніша в південній стіні), мімбер (дерев'яна катедра проповідника). Праворуч - вікна Ханської ложи

Зсередини мечет виглядає просторою залою з високими колонами. У верхньому ярусі мечету за периметром стін (окрім південної) влаштовано широкого балкона. Частина цього балкона перетворена в окреме приміщення - Ханську ложу, що має вид заскленої веранди. Вона була місцем молитви для кримських государів, що відвідували богослужіння в цьому мечеті. Ложа файно прикрашена вітражами, розписами по стінах і стелі. Це єдине місце в усьому Палаці, де зберігся такий рідкісний елемент декору, як ґлазурована біла плитка з синіми візерунками, що покриває стіни. Колись такою плиткою було прикрашено багато приміщень у Хансараї, але донині її не збереглося вже ніде, окрім Ханської ложі.

 

Шандирван - басейн з фонтаном для ритуальних омовінь

Ззовні при східній стіні мечету розташоване абдезхане - приміщення, де улаштовано невеликого басейну з фонтаном (шандирван) для ритуального омовіння віруючих перед богослужінням. Двір, що примикає до східної стіни, нині пустий. Але відомо, що в 18 ст. там розташовувався реліґійний навчальний заклад - медресе, збудоване ханом Арсланом Ґераєм у 1750-х рр.

      Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах       

  1 2 3



[11-01-16][Все для туристів]
На Золотий тік (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Юаньсяоцзе - свято Ліхтарів (0)
[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Звідки взялися писанки (0)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
Альпи - добре, а Карпати - краще! (0)