Середа
24-12-25
07:34

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Архітектура житлових, спортивно-оздоровчих та видовищних будівель епохи давнього


Перейти - Головна, - карта сайта RU, UA)
___________________________________________________________________________________________ 

Архітектура житлових, спортивно-оздоровчих та видовищних будівель епохи давнього світу

Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах

 

У древньому мистецтві періоду розквіту ведучу роль грала архітектура, пам'ятники якої і тепер, навіть у руїнах скоряють  своєю міццю. Древні поклали початок новій епосі світового зодчества, у якому основне місце належало спорудженням суспільним, що втілили ідеї могутності держави і розрахованим на величезні кількості людей.

Основною громад­ською спорудою Древньої Греції залишається храм (храм Зевса в Олімпії, храми в місті Посейдонія). Особливе місце в античній архі­тектурі посідає комплекс споруд Афінського Акрополя (храм Ніки Аптерос, головний храм Афін — Парфенон).

Не дивно, що саме при Адріані (близько 125 р.) був створений один із самих духовних пам'ятників світової архітектури. Правда, Адріан вважав, що він лише переробив спорудження, що почав будувати Агріппа, зять Августа.

Пантеон — «храм усіх богів» — стоїть і нині в центрі Рима. Це єдиний пам'ятник, не перебудований і не зруйнований у Середньовіччя. У ньому простежується щось близьке не тільки римлянам, людям античної епохи, але і взагалі людству. Храм усіх богів — це храм самій божественній ідеї.

Вибудований Аполлодором Дамаським, він представляє класичний зразок центрально-купольного будинку, найбільшого і зробленого в античності. Ротонда Пантеону зовні робить враження урочистого кам'яного масиву. Гладі стін протипоставлений з півночі могутній портик коринфского ордера зі сходами. Головного, вражаючого глядача в Пантеоні,— інтер'єр з величезним цільної подкупольним простором, урочисто величним і гармонічної. Пропорції Пантеону досконалі — діаметр купола (43,5 м) майже дорівнює висоті храму (42,7 м), а оскільки висота стін дорівнює радіусу його, у підкупольний простір вписується куля. Бетонний купол вагою 46 тонн має форму півсфери, що спочиває на циліндричній опорі.

Круглий дев'ятиметровий отвір («Око Пантеону») у вершині купол-джерело світла, що ллється потоком і опромінює нерозчленованим простором інтер'єр. Зосередженість висвітлення у вищій центральній точці змушує глядача гостро сприймати висоту купола.

Вже в стародавності було відзначено, що покриття гігантської ротонди куполом укладало в собі символічне відтворення небозводу. Це рішення було продиктовано задачею створення «храму всім богам», не тільки житла божества, як це було в греків, але і священного простору, у якому перебували що моляться.

Простоті чітких геометричних форм внутрішнього простору відповідає строгість оздоблення. Стіни облицьовані кольоровим мармуром, а їхній пластичний декор розрахований на поступове полегшення архітектурних форм догори. Інтер'єр має три яруси. Нижній розчленований колонами коринфського ордера і високих ніш зі статуями.

Розташований над ним аттиковий поверх із умовними вікнами і пілястрами завершується антаблементом. Купол розділений п'ятьма кільцевими рядами касет, що зменшуються догори. Своїми стрімкими членуваннями касети перегукуються з пілястрами і колонами і піднімаються догори, по меридіанах, замикаючи купол, а горизонталі касет як би вторять лініям карниза. Виявляючи глибиною рельєфу товщу купольного перекриття, касети підсилюють враження його матеріальності. Ордер Пантеону створює як би перехід від величного масштабу будинку до людини. Спокій, внутрішню гармонію. відхід від земної суєти у світ духовності — от що давав Пантеон відвідувачам.

 

Образна сила Пантеону — у простоті і цілісності архітектурного задуму. Надалі найбільші зодчі прагнули перевершити Пантеон у масштабах і досконалості втілення. Античне почуття міри залишилося недосяжним.

Судячи з дат, вибитим на цеглинах кладки, він був побудований між 118 і 128 р. на місці більш раннього храму, зведеного в 27 р. до н.е. Марком Агріппой, радником і зятем Августа. Однак Пантеон Адріана був затіяний з більш амбіційними намірами. У всякому разі, храм Агріппи вільно умістився б усередині цього нового спорудження — могутньої ротонди з кулястим куполом і з величним фронтоном над входом.

Величезний фасад з колонами, до якого вело п'ять ступіней — нині частина з них знаходиться під землею, майже заслоняв іншу частину Пантеону. Шістнадцять корінфських колон портика, поставлені в три ряди, уражають величиною: кожен гранітний стовбур досягає 12,5 м у висоту, близько 1,5 м у поперечнику і важить майже 60 тонн. Але якщо фасад храму вражає, те сполучення традиційного прямокутного портика з увінчаним куполом циліндром дивує деяких своєю незгідністю. Щира велич храму — в іншому, тому що Пантеон вимагає вивчення не тільки зовні, але і зсередини.

За бронзовими дверима, що піднімаються над порогом африканського зеленого мармуру, розкинувся величезний внутрішній простір ротонди, діаметр якого дорівнює її висоті. Спорудження, підтримуване павутиною арок, убудованих у стіни і приймаючих на себе вага, спочиває на бетонному фундаменті у формі кільця шириною в 7,3 м і глибиною в 4,5 м. З фундаменту піднімається вісім спицеподібних стовпів, що оточують вхід у храм і сім великих ніш.

За увінчаним хрестом обеліском XVIII століття видна частина фасаду Пантеону з портиком і куполом. Адріан велів висікти на архітраві нового спорудження ім'я Марка Агріппи, до нього інший храм, що побудував на цьому ж місці.

Однак вершиною величі Пантеону є його величезний купол, змело летящий угору до круглого вікна-ока (oculus), що відкривається в центрі прольоту. Внутрішня бетонна поверхня купола виложена 140 кесонами: п'ять горизонтальних рядів з 28 кесонами в кожнім, причому, чим ближче до вершини, тим менше поглиблення. Ніколи їх прикрашали бронзові позолочені розетки. Однак призначення цих панелей не було чисто декоративним, оскільки вони в чималому ступені зменшували вагу даху. Вага зводу була врахована і при виборі будівельних матеріалів, і при визначенні їхньої кількості. У міру того як купол вигинається до вершини, його бетонна маса (підрахована, що вона складає 5000 тонн) поступово зменшується: якщо в підставі шар бетону досягає 6 м, те в круглого вікна його товщина складає всего 1,5 м. Якщо нижні частини зводу складаються з бетону зі змістом цегли і каменю, то у верхньому ярусі для полегшення ваги в бетон додана вулканічна пемза.

В одній середньовічній легенді розповідалося, що цей гігантський купол був побудований на величезній купі сміття, нагромадженої усередині барабана. А щоб цю купу швидко розгребли, коли купол буде довершений, Адріан ніби-то велів розкидати під нею шматки золота. Та будівельна техніка, що застосовувалася в дійсності, відрізнялася не меншою хитроумностью: навколо дерев'яних кесонних форм поступово заливалися шари бетону.

Через широкий круглий проріз у вершині купола сонячне світло ллється в приміщення, що не має інших вікон, створюючи м'яке природне висвітлення інтер'єра. Тим же шляхом проникає сюди і дощ, але мармурова підлога ледве помітно піднята в середині, так що вода швидко скачується до стічних жолобів уздовж стін.

Пантеон, що став дійсним шедевром архітектури, багато разів копіювали, але ніхто не зумів перевершити Адріана. І хоча з тих пір храм неодноразово піддавався переробкам, а дах його давно позбавилася своїх бронзових черепиць, він дотепер зберіг свою велич. У 609 р. імператор Фока передав будинок папі Боніфацію IV, а той пристосував язичеський храм під церкву (Санта-Марія дель Мартірі). З роками до портика були прибудовані різні башточки. Але простота і лаконічна домірність величезного храму з куполом не мала потребу в поліпшеннях, і зрештою пізні прибудови забрали.

Сьогодні Пантеон є і національною культурною святинею, і церквою одночасно. Крім того, тут знаходяться гробниці двох італійських королів і одного титана Відродження — Рафаеля. При цьому Пантеон залишається значною мірою таким, яким він був при Адріані, виявляючи досконалий зразок античного зодчества.

У 70—80 р. н.е. був споруджений грандіозний амфітеатр Флавієв, що одержав назву Колізей (від латинського colosseus — «величезний»). Він вибудований на місці зруйнованого 3олотого будинку Нерона і належав до нового архітектурного типу будинків. У Греції колись були  тільки театри, що влаштовували на природних схилах пагорбів і полів. Римський Колізей являв собою величезну чашу зі східчастими рядами сидінь, (замкнуту зовні кільцевий еліпсовидною стіною. В амфітеатрах  давали різні вистави: морські бої (навмахії), бої людей з екзотичними звірами, бої гладіаторів. У сонячні дні над Колізеєм натягали величезний парусиновий навіс — велум, чи веларій.

 

Колізей — найбільший амфітеатр античної епохи. Він уміщав біля п'ятдесятьох тисяч глядачів. Могутні стіни Колізею (висота 48,5 м) розділені на чотири яруси суцільними аркадами, у нижньому поверсі вони служили для входу і виходу. У плані Колізей представляє еліпс (156Х198 м); центр його композиції — нині зруйнована арена, оточена східчастими лавами для глядачів. Еліпс найбільше повно відповідав вимогам динаміки видовищ, що розгортаються — гладіаторських боїв. Він давав можливість максимально активізувати глядача, наблизити місця привілейованої публіки до арени;  опускаючись лійкою місця розділялися відповідно до суспільного рангу глядачів. Усередині йшли чотири яруси сидінь, яким зовні відповідали три яруси аркад: дорична, іонічна і корінфська. Четвертий ярус був глухим, з корінфськими пілястрами — плоскими виступами на стіні. Пілястри, що членують стіну, корінфського ордера не порушують моноліт будинку, виложенного із сірого травертину.

Зовнішній вигляд Колізею з його могутнім пружним овалом виконаний суворої енергії. Це відчуття створюється не тільки величезними масштабами будинку, але й узагальненням основних форм, урочистою міццю простих ритмів. Усередині Колізей дуже конструктивний і органічний, доцільність сполучається в ньому з мистецтвом: він втілює образ світу і принципи життя, що сформувалися в римлян до I в. н.е.

         Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах       



[10-03-04][Все для туристов]
Трембита (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Киргизстан: Великий Шовковий Шлях (0)
[09-09-19][Відпочинок]
Солотвино. (1)
[09-07-31][Відпочинок і поради]
Клятви дані, що далі? (0)