П’ятниця
24-04-26
17:22

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

Три Спаса

Три Спаса

Серпень щедрий на свята, в ньому цілих три великих дня, які відзначали ще стародавні слов'яни. Пізніше, з прийняттям і поширенням християнства на Русі, вони наповнилися новим релігійним змістом і об'єдналися єдиною назвою - Спаси: Медовий, Яблучний і Горіховий. Назва «Спас» походить від скороченого «Спаситель»: так церква іменує Ісуса Христа за спасіння роду людського від вічного прокляття гріха і смерті.
Три Спаса Медова життя

Перший Спас - Медовий. Відзначається 14 серпня, за старим стилем - у перший день жнивні (старовинна назва серпня). Православні називають його по-своєму - День Чесних Древ Хреста Господнього. Насправді це найдавніше свято, присвячений всього навсього збору меду. Саме до цього часу на пасіках закінчується річний цикл накопичувальний і приходить пора підрізати бджолині стільники, заповнені запашним медом під саму зав'язку. Як не відзначити таку знаменну подію! Причому це не ексклюзивне шоу, придумане слов'янами, подібне свято весело і смачно відзначали і стародавні греки, і римляни, і єгиптяни, і німецькі племена в повному складі. Наші предки пекли на Медовик пряники, природно, з медом, їли їх на сніданок, обід і вечерю, запиваючи медовим квасом і вихваляючи тодішніх улюблених божеств - Велеса і Даждьбога. Тільки через сторіччя народ російський придбав звичку, перш ніж вдаватися до солодкого життя і їсти природні дари, нести перший зрізані стільники до церкви. Там їх освячували, а потім їли самі, поминали померлих і роздавали на паперті, примовляючи: «На перший Спас і жебрак медку спробує».

Є у першого Спаса і друга назва - Мокрий. У середньо смузі справедливо вважали, що початок серпня - це кінець літа. І, проводжаючи теплі деньки, народ поспішав і сам вдосталь накупатися в найближчих водоймах, і коней, іншу домашню худобу помити. Християнство, прийшовши на землі російські, розсудливо використовувало цей древній ритуал у своїх цілях і перетворило його в масовий обряд хрещення.

«З Мокрого Спаса вода холодить, а серпи гріють». Ця народна приказка відкриває ще один сенс першого серпневого свята. Починалася жнива, а слідом - посів озимих хлібів. Працюючи в поті чола, стародавні женці не забували і про інший бік тодішнього життя - містичною. Кожен хотів знайти на одному стеблі максимально можливу кількість зерен. Одні величали такий колос «Житній маткою», інші називали «ріжком». Головне, що колос цей чарівним вважався. Його зерна берегли весь рік до нового посіву, їх першими кидали в землю-матінку в надії на великий урожай. Може, варто відродити цей ритуал наших предків, дивись, і сільське господарство підніметься ...

Другий Спас - усьому годину

19 серпня весь православний світ святкує велике свято Преображення Господнього. Ось як оповідає про цю подію Євангеліє від Матвія: «Взяв Ісус Петра, Якова та Івана, брата його, та й вивів їх на гору високу. І преобразився перед ними: і просяяло обличчя Його, як сонце, одяг же Його зробився білим, як світло ... Хмара ясна заслонила їх, і голос із хмари вимовив: "Це Син Мій Улюблений, в якому Моє благовоління, Його слухайте». З цієї біблійної історії відбулася одна з назв цього знаменного дня - «Спас на горі».

А ось язичницьке коріння тягнуть нашої людини в цей день на славу Христа яблучком похрумтіти, адже на дворі найулюбленіший у народі Спас - Яблучний, що знаменує початок збору плодів у садах. Деякі особливо кмітливі громадяни зірвані вранці яблука і в церкві освітять, і язичницьку прикмету не забудуть: доїдаючи останній шматочок, загадають заповітне бажання. Задумане, ось вам хрест, обов'язково збудеться!

Третій Спас - хліба припас

Через десять днів після яблучних застіль настає роздолля для любителів лісових горіхів. Це зараз цей дар природи перетворився майже на делікатес, а в стародавні часи в найближчий ліщина ходили не тільки за новою мітлою, але й пообідати досхочу. Збір одного з найважливіших продуктів харчування починався 29 серпня, от і носить третя Спас назва Горіхового. Іноді в церквах можна почути ще одна його назва «Спас на полотні» на честь нерукотворного образу Спасителя. Існує переказ про те, як під час хресного шляху Ісуса Христа на Голгофу якась добра жінка дала йому хустку - утертися від поту, а коли вона отримала його назад, на ньому опинився чудесним чином зображений образ Ісуса.

Є у третього Спаса і ще одна назва - Хлібний або, кажучи старослов'янською, «Спожинки», що теж дуже логічно, адже саме в цей період закінчувалася жнива ярових хлібів. Господині з світанку затівали тісто, пекли хліба та пироги. І не дай Боже не те що кірку не доїсти і викинути, просто упустити крихту зі столу, а тим паче наступити на неї, - це вважалося великим гріхом. Саме тоді народилася мудре прислів'я: «Хліб усьому голова». Добре б не забувати її і в наші ситні в порівнянні з древньою Руссю-матінкою дні.


[10-10-10][Все для туристів]
Карпатська кухня (0)

[09-09-19][Карпати]
Карпати г. Синячка (1400м) біля Яремче. (0)
[09-09-01][Відпочинок за кордоном.]
Рибалка на Камчатці річка Велика - червень 2008 року. (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Білорусь: визначні пам'ятки (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-24)
Переглядів: 1333 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: