Вівторок
24-03-19
12:31

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок за кордоном.

Андорра: віза в минуле

Андорра: віза в минуле

Яка з країн, яке з міст виграє першість в легкості втечі з двадцять першого століття в старовину? Толедо? Верона? Кельн? Руан? Мабуть, Прага, що звіряє час не по Грінвічу, а по запущеному в XVI столітті годиннику? Або Дубровник, де навіть руйнування від ракетного обстрілу НАТО виглядають як проломи від турецьких ядер?
Князівство Андорра виглядає більш ніж скромно серед претендентів на цей п'єдестал. Проте ж упевнено займає одне з провідних місць.

Не дивлячись на тисячолітню історію, Андорра до найостаннішого часу була практично невідома зовнішньому світу. Навіть солідні джерела помилялися, називаючи її республікою, тоді як вона - князівство. Феодальне гірське князівство в Піренеях, на межі між Францією і Іспанією.
Ні паспортів, ні митниці

Єдиний чиновник на межі князівства поставлений нібито тільки для того, щоб вимовити традиційну формулу: «Князівство Андорра не має ніяких паспортних або митних формальностей. Ви можете в'їжджати. Ласкаво просимо.» Якщо турист-колекціонер хоче отримати все ж таки в паспорті друк з гербом країни, він повинен буде їхати в столицю - Андорру-ла-вьеха і звернутися до начальника поліції, який знаходиться в Каса-де-лес-валс, - «Будинку долин». Або до будь-якого іншого представника адміністрації. Можна навіть до розділу адміністрації князівства, Генерального синдика, що носить титул «Високошанований». Він із задоволенням допоможе, якщо того дня не зустрічатиметься з представниками селянських общин, не вершитиме право на державному суді або не займатиметься фінансами - готувати до відправки дань до Парижа князеві, панові . На сьогоднішній день - князеві, панові Жаку Шираку. Відпочинок у Карпатах

Так, так воно і є. Розділ французької держави - законний князь Андорри. Дань платили князеві Жіськар Д' Естену, князеві Помпіду, князеві де Голлю. У Парижі це княже право президента республіки вважають формальністю, але в Андоррі до нього відносяться дуже серйозно. Ось вже більше чотирьохсот років, все ті, хто був розділом французької держави - починаючи з Генріха IV - справно отримували від вірнопідданих андорранцев феодальну дань - шкіряний мішок з 960 французькими франками в монетах.

Регулярно, раз на два роки - по непарних. У парні ж роки андорранськие посли возили і возять до цього дня в такому ж мішку ту ж саму суму, тільки в іспанських песетах, в протилежному напрямі - до Іспанії, єпископові Сео-д-уржель. Тому що він теж князь Андорри, вірніше, «сокнязь», нарівні з президентом Франції.
Взаємні права - шлях до світу

З тих часів, коли не було ні об'єднаної Франції, ні єдиної Іспанії, феодальні володарі вели суперечку за долини в серці східних Піренєєв. Роль тут грали стратегічні міркування, а головне - поклади залізняку, що дали місцевості назва. З іберійського «андо» переводиться як «найвищий», «оре» - «залізо».

Воювали за Андорру довго і безрезультатно, і, нарешті, в 1278 році володар французького графства Фуа Пиці Бернар III і каталонський єпископ Пьер де Кастробоно, володіння якого з центром в місті Сео-д-уржель розкинулися на протилежних схилах Піренєєв, підписали «пареаж» - договір про визнання взаємних прав на Андорру. І запанували мир і порядок.

Деякий непристрій відбувся під час Великої французької революції - Конвент раптом відмовився прийняти чергову дань. Революційна Франція, склавши з себе феодальні княжі обов'язки, подарувала свободу народу Андорри. Замість того щоб зрадіти, андорранци не на жарт стривожилися. Бо багато століть життя на межі держав, що постійно змагаються, переконали їх в тому, що маленькому народу куди спокійніше, безпечніше і вигідно бути у феодальній залежності від двох могутніх сусідів, зв'язаних взаємними зобов'язаннями, чим 'рівноправним маленьким іншому' одного з них.

Тому єпископові Сео-д-уржель дань андорранци продовжували платити і терпляче вичікували. Наполеон Бонапарт, зрозуміло, прихильно погодився знов прийняти титул князя Андорри і дань. А андорранцам вдалося повністю проігнорувати факт звершення найбільшою з буржуазних революцій.
У Європі такого ніде не немає

Внутрішній устрій держави також приголомшує своєю архаїчною. Селянські общини - такого немає вже ніде в Європі! - спільно володіють землею і пасовищами. Раз на рік збирається рада долини і ділить між селами - залежно від прогнозу погоди - нижні і високогірні випаси.

По всій Андоррі кожен її громадянин може безкоштовно зрубати в громадському лісі стільки дерев, скільки потрібно для опалювання, ремонту, будівництва будинку. Якщо хтось зловживе своїм правом в збиток общині - його строго засудить священик в розмові «по душах» або при всіх в церкві, особливо злісного викличуть восени на суд общини.
Немає Закону, не означає, беззаконня

Писаного зведення законів в князівстві немає і не було. У найскладніших і заплутаніших випадках, коли ніхто з патріархів не може пригадати відповідного прецеденту, звертаються до «Мануаль Дигест» - рукописній збірці звичаїв і правил. Двісті років тому його склав доктор має рацію Антон Фітер-і-россель. Документ цей покоїться в «Будинку долин» в скрині за шістьма замками (буквально!), ключі зберігаються у представників шести андорранських общин - для того, щоб в священну книгу мудрості заглядати тільки в крайніх випадках і у присутності законних представників всього народу.

У країні немає також і в'язниць, а якщо трапляється все ж таки засудити злочинця - той відбуває покарання у в'язницях Франції або Іспанії. Немає армії і військової повинності, поліція налічує всього п'ятдесят чоловік. Зате в кожній общині є «гвардія», складена людьми, що уміють стріляти. Вони проводять салюти в урочистих різних випадках.

Немає жодного театру, жодного вищого учбового закладу, жодного видавництва. Немає ні партій, ні профспілок. Немає навіть служби запису актів цивільного стану. Обов'язки цієї служби виконують місцеві священики, тобто за умовчанням мається на увазі, що все населення країни - католики. В усякому разі, зареєструвати цивільний брак або нехрещену дитину в Андоррі ніде.
Рекордне зростання

Але все-таки далеко від ХХI століття не втечеш. Маленька Андорра вже, який рік тримає світовий рекорд по темпах економічного зростання. Чотирнадцять відсотків - це просто фантастика! На жаль, причиною цього - не розвинена промисловість, а туристичний бум. На одного громадянина Андорри - сто туристів в рік.

За даними перепису 1932 року в князівстві налічувалося 4039 жителів, 368 - іноземці, що постійно проживають в Андоррі. У дев'яності роки - трохи більше шести з половиною тисяч корінних андорранцев і двадцять тисяч іноземців, зайнятих, переважно, в торгівлі і туристичному бізнесі. Та і як не спокуситися постійним проживанням в країні, де немає митних зборів, податку з обороту, прибуткового податку. Дійсно, як не емігрувати - з нашим-то кримінальним досвідом і уміннями - та в минуле!
За покупками до Андорри!

Слово «контрабандист» ніколи не асоціювалося тут з поняттям «злочинець». Безмитне ввезення до Андорри з будь-якої країни товарів для особистого споживання привело до того, що половина іспанців і французів знає, що вельми вигідно з'їздити на вихідні до Андорри, щоб придбати заразом за нечувано дешевою ціною на ринку шотландське віскі, американські сигарети, японську техніку. Загалом, узяв наше століття в оборот середньовічне князівство. А може - навпаки? Ні «живим музеєм», ні «фольклорним колективом», ні «резервацією феодалізму» країна явно ставати не збирається. Може, хитрі андорранци збирають стада туристів, пасуть їх в своїх верхніх і нижніх долинах, стрижать потихеньку.



[10-03-19][All for the tourists of]
We must eat all the cabbage ... (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Болгарія: казки, міфи і легенди (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Чотири причини вибрати Мальдіви (0)
[09-08-22][Відпочинок за кордоном.]
Греція: Блюда і напої (0)

Категорія: Відпочинок за кордоном. | Додав: vechervkarpatah (09-07-31)
Переглядів: 1256 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: