ЧАСТИНА ТРЕТЯ. ТУРИЗМ ЯК СЕКТОР ЕКОНОМІКИ
Туризм сьогодні - це сфера соціально-економічного комплексу, яка в багатьох країнах перетворилася на бурхливо розвивається індустрію. В даний час кожне 7-е робоче місце в світі припадає на туристський бізнес. За прогнозами СОТ, до 2020 р. кількість міжнародних туристських прибуттів складе 1,6 млрд, тобто в 3 рази перевищить показники 2000 Щоденні витрати туристів, виключаючи авіаперевезення, виростуть до 5 млрд дол в день.
Зараз в туризмі є дві тенденції: схильність до впливу зовнішніх економічних та політичних факторів і здатність до швидкого відновлення своїх обсягів у несприятливій обстановці. Хоча стабільність на світових фінансових ринках призвела до деяких змін у відпускних звичках туристів (збільшилася кількість пізніх бронювань, а витрати під час відпочинку зменшилися), правомірно зробити висновок про те, що туризм став глибоко вкоріненою частиною культури кінця XX століття.
Практики російської туристської індустрії покладають певні надії на розвиток внутрішнього і в'їзного туризму в нашій країні. Останнім часом туристські фірми частково переорієнтують свою діяльність на російські регіони і країни ближнього зарубіжжя. З'являються багатобарвні каталоги по туристських центрах країни. А в кінці 1998 р. був створений пул туроператорів по внутрішньому туризму, до якого увійшли 6 російських фірм. Вони домовилися об'єднати свої агентські мережі для продажу російського турпродукту за єдиними цінами.
Туризм в Росії - це розвивається комплекс. Тому постійно ведеться пошук нових форм роботи на ринку, шляхів вирішення виникаючих в даній індустрії проблем. Але незважаючи на стрімкі темпи розвитку, належної уваги туризму як сектору національної економіки Росії до цих пір не приділяється.
Економіка пов'язана з витяганням оптимальної вигоди від використання обмежених ресурсів. Економічні чинники, які, як правило, обмежені, покликані задовольняти психологічні та фізичні потреби людини.
У сучасних умовах економічний аспект в туристському бізнесі знаходить особливу значимість, і для ефективного ведення туристського бізнесу підприємець повинен добре розбиратися в питаннях економіки туризму.
Таким чином, актуальність проблеми, зачепленої в даній частині, визначається незаперечним впливом економічних чинників на успішний розвиток туристичної галузі, гострою необхідністю для менеджерів туризму в світлі глобальної економічної кризи і подій в нашій країні мати достатній набір знань в області економіки.
У частині третій аналізуються економічні аспекти розвитку туризму та особливості функціонування господарського механізму в сфері туризму. Розглянуто важливі аспекти економіки туризму як частини соціально-економічного комплексу: туристський експорт та імпорт, попит і пропозиція; на основі вивчення діючих економічних законів у туристської діяльності узагальнено туристський досвід Росії та зарубіжних країн.
Економіка туризму представляє собою науку, що вивчає внутрішні аспекти економічних відносин у цій сфері діяльності, причому економічні відносини розглядаються на двох рівнях: міжгалузевого комплексу соціально-побутової інфраструктури і господарюючого суб'єкта туристичної фірми. На жаль, в рамках даного підручника не представляється можливим охопити і детально проаналізувати обидва цих рівня. Тому розглядаються економічні аспекти розвитку туризму на рівні галузі і лише частково зачіпаються аспекти економіки туристської фірми.
Зміст