4.4. Ризики в інноваційній діяльності
Як вже зазначалося, інноваційна діяльність неминуче пов'язана з ризиком. Його узагальнюючим показником виступає фінансовий ризик підприємця та інвесторів, який характеризує можливі втрати у випадку невдалого, незалежно від причини, завершення проекту, що фінансується. Ризик в інноваційній діяльності збільшується з локалізацією інноваційного проекту. Якщо таких проектів багато і вони розосереджені по різних напрямках, то ризик мінімізується.
Головний ризик - це невизначеність, пов'язана з прийняттям рішень, реалізація яких відбувається тільки з плином часу. Тому при розробці інноваційних проектів враховується імовірнісний характер очікуваного результату.
Основні ризики, пов'язані з інноваційними проектами, можна підрозділити на такі види:
- Економічний, пов'язаний з фінансуванням і калькуляцією проекту, прийняттям та реалізацією економічних рішень;
- Оригінальності, обумовлений можливістю незатребуваності запропонованих технологій та продуктів виробництвом та ринком;
- Технологічної неадекватності, що виникає через принципової різниці між технологією як продуктом інтелектуальної діяльності і технологією як об'єктом інвестування;
- Фінансового невідповідності, коли кошти, що виділяються на реалізацію інноваційного проекту не відповідають його змісту;
- Некерованості проектом, що виникає через недостатню опрацьованості проекту, непрофесіоналізму управлінської команди;
- Юридичний, пов'язаний з дотриманням нормативних актів про захист інтелектуальної власності, зобов'язань при виконанні договорів, визначенням прав на розробки.
З'являються і ризики, пов'язані з просуванням нового виду продукції або послуг на ринок, конкуренцією ідей і розробок, та інші, погано прогнозовані.
Для сфери туризму найбільш характерними є ризик незатребуваності інноваційного продукту на ринку - ймовірність втрат через відмови споживача від пропонованого продукту, відсутність гарантованої ринкової ніші для реалізації продукту; комерційний ризик, пов'язаний з небезпекою випередження конкурентами; ризики, викликані стихійними лихами і різними конфліктами, зміною економічної та політичної ситуації. Причому ці ризики можуть накладатися один на одного.
Щоб скоротити негативний вплив ризиків на реалізацію інноваційних проектів, треба ними управляти: своєчасно оцінювати та виявляти, вживати заходів впливу та контролю.
Можливі такі варіанти дій: ухилення - інвестор і виконавець інноваційного проекту готові нести великі витрати на проведення різних страхують заходів; свідомий ризик - готовність нести відповідальність за його наслідки; байдужість - прагнення до оптимізації витрат на пом'якшення наслідків і зважене застосування різних інструментів і методів страхування від наслідків.
Контрольні питання
1. Що таке інноваційна стратегія?
2. Назвіть види державних інноваційних стратегій.
3. Чим відрізняються різні види інноваційних стратегій підприємства?
4. Конкуренція та її вплив на процес управління інноваціями.
5. Функції планування інновацій.
6. Назвіть послідовність дій при розробці інноваційних проектів.
7. Бізнес-план інноваційного проекту.
8. Джерела інвестицій в інноваційні процеси.
9. Вплив концесійних угод на інноваційні процеси в сфері туризму.
10. Ризики в інноваційних проектах.
Зміст