Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні
- моделювання розвитку річкових систем і водосховищ, змін їхнього гідроекологічного стану та пошуки шляхів його оптимізації;
- обґрунтування схем раціонального використання земельно-ресурсного і водного потенціалу, протиерозійного захисту сільськогосподарських угідь, збереження природної спадщини, створення єдиної екологічної мережі та ландшафтно-адаптованих систем землеробства і лісокористування;
- підготовка енциклопедичного словника-довідника "Людина і річкові долини України", серії монографій, присвячених проблемам річок і річково-басейнових систем;
- пошуки шляхів підвищення суспільного іміджу науки про річки, річкові долини та річково-долинні ландшафти як життєве середовище людини, впровадження результатів досліджень у господарську практику.
На нашу думку, головними геоекологічними проблемами річок, річкових долин та басейнових систем України, які вимагають першочергової уваги науковців і практиків виступають:
1. деградація ґрунтів у різнорангових басейнових системах, спричинена нераціональним господарюванням та інтенсифікацією екзодинамічних процесів;
2. деградація рослинного покриву, збіднення біологічного та ландшафтного різноманіття;
3. виснаження і забруднення водних ресурсів, деградація малих річок;
4. погіршання умов проживання населення у річкових долинах, збільшення ризику техногенних аварій і катастроф;
5. проблема ліквідації і реконструкції долинних водосховищ;
6. проблема підтоплення угідь, поселень і комунікацій у долинних і басейнових системах;
7. проблема очищення стічних вод, які скидаються в річки і водосховища;
8. проблема протиповеневого захисту поселень, угідь і комунікацій у гірських і рівнинних регіонах;
9. проблема моніторингу геоекологічного стану річок і річково-долинних та басейнових ландшафтів та екологічної експертизи природно-господарських систем і техногенних об'єктів.
Цим, звісно, не вичерпується перелік проблемних питань, пов'язаних з вивченням річок, річкових і долинних систем, їхніх басейнів. Сподіваємось, що 130-а річниця від дня народження фундатора української наукової географії, доброго знавця географічних проблем річкових долин Степана Рудницького сприятиме широкому обговоренню цих питань, а отже і віднайденню засобів їх вирішення.
Література
1. Гошовський С., Рудько Г., Преснер Б. Екологічна безпека техноприродних геосистем у зв’язку з катастрофічним розвитком геологічних процесів. – Львів - Київ: ЗАТ “Нічлава”, 2002. – 624 с.
2. Ковальчук І. Регіональний еколого-геоморфологічний аналіз. – Львів: Видавництво Інституту Українознавства, 1997. – 440 с.
3. Косовець О., Дугінов В. Деякі питання з історії гідрохімічних досліджень річок України // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. Науковий збірник / Відп. редактор В. К. Хільчевський. – Київ: Ніка-Центр, 2000. – Т. 1. – С. 12 -16.
4. Сучасна динаміка рельєфу України / За ред. В. П. Палієнко. – Київ: Наукова думка, 2005. – 258 с.
5. Іван Ковальчук. Географічні дослідження річок і річкових долин в Україні // Історія української географії. Частина І: Збірник матеріалів Третьої Міжнародної наукової конференції, присвяченої 130-літньому ювілею академіка Степана Рудницького. - Тернопіль: 2007. - С.76-80.