Четвер
24-04-25
12:23

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Заповідники, заказники, парки, резервати Івано-Франківської 1



(Перейти - Головна, - карта сайта RU, UA)

___________________________________________________________________________________________
Заповідники, заказники, парки, резервати Івано-Франківської області


Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах

 


 


Резервати Рахиня (12 га) і Надіїв (12,5 га) створені в Рахинському лісництві Болехівського лісокомбінату для охорони решток ялицево-дубових і дубово-ялицевих лісів, що мали колись зональне поширення на Передкарпатті та Буковині. Тут збереглось ялицево-дубове насадження віком 130—160 років. Панівною асоціацією є ялицева діброва волосистоосоково-квасеницева, рідше трапляються дубова яличина безщитникова та зеленчукова. В пониженнях переважає дубова яличина квасеницева. Обидва резервати мають значення для дослідження структури ялицево-дубових пралісів Передкарпаття, процесу їх формування і природного відновлення.


Резерват Камінь Болехівського лісництва (40 га). Тут збереглися рідкісні для Передкарпаття дубові бучини і субучини з дуба скельного та фрагменти реліктового буково-дубово-соснового субору. Вони цікаві для вивчення польодовикової історії розвитку дубово-букових лісів у Карпатах. Резерват має значення і як лісонасіннєва ділянка. В цьому ж лісництві на охорону заслуговують рештки дубового пралісу (4 га)*. 


Резервати Циментна (170 га), Годи (20га) та пам'ятка природи Раківчик (2 га). Ці заповідні об'єкти розташовані в Шепаровецькому лісництві Коломийського лісокомбінату. В урочищі Циментна збереглись на висоті 320 м високопродуктивні липові, буково-грабові та ялицеві діброви віком 80—100 (120) років. У трав'яному покриві частими є гірські види — крем'яник гарний, сугайник австрійський, вероніка гірська. Для ялицевих дібров характерною є домішка смереки. В околицях села Годи на охорону заслуговують рідкісні для карпатського регіону липові діброви, цікаві для вивчення дібровного ценотичного комплексу. В Раківчику збереглась грабова діброва віком 200—300 років. Окремі дуби досягають висоти 35 м і мають у діаметрі 160 см* 


Резервати Орюк (22 га), Чимшори (13 га) та Кермаи (7,5 га) . в Печеніжинському лісництві Коломийського лісокомбінату. Під охорону взяті рештки природних букових та ялицевих пралісів, що становлять інтерес для працівників лісового господарства при реконструкції похідних фітоценозів 


Резервати Потоки (5 га). Городище (18 га) та Буковинка (15 га) у Надвірнянському лісництві. В урочищі Потоки поблизу Надвірної на висоті 550 м на південному схилі збереглась ділянка дубово-букового лісу з дуба скельного та домішкою береки. В Карпатах ця теплолюбива деревна порода зростає лише на південних мегасхилах вулканічного хребта та зрідка в передгір'ї Буковини. У згаданому урочищі берека регулярно плодоносить і відновлюється природним шляхом. Її супроводять такі теплолюбиві види, як омани мечолистий і шершавий, кадило мелісолисте, плющ. Заповідний масив цінний як лісонасіннєва ділянка, на крутосхилах ліси виконують захисну функцію.


В аналогічних лісорослинних умовах на крутому південному схилі на висоті 540—660 м зберігся острівний осередок дуба скельного в урочищі Городище, у підніжжя якого протікає Бистриця Надвірнянська. Панівними типами тут є дубова бучина маренкова, дубова субучина ожикова і волосистоосокова, дубовий субір з домінуванням тонконогадібровного та чорниці. Ця ділянка цікава для вивчення розвитку і поширення дубових лісів у середньому голоцені. 


У рівнинних умовах лісництва в урочищі Буковинка серед грабово-дубових лісів з дуба звичайного охорона має дендрологічне та селекційне значення.


Резерват Ягороватий у Зеленському лісництві Надвірнянського лісокомбінату (22 га ). Охороняються цікаві для Горган рештки буково-ялицево-смерекових природних лісів, що мають еталонне значення.


Резерват природної смерекової бучини Бистрицького лісництва цього ж лісокомбінату (41 га) розташований на висоті 900—1000 м. Охороняється цікавий 130-річний праліс.


 Резерват Прелуки в Зеленському лісництві Надвірнянського лісокомбінату (5 га). Охороняється корінний буково-ялицевий праліс, що має еталонне значення 


Довбушанський праліс на території Довбушанського лісництва Надвірнянського лісокомбінату (5 га). На висоті 1100—1200 м збереглись рештки буково-ялицево-смерекових лісів еталонного значення.


Резерват Верхнє Озерище на схилах гори Гропа в Бистрицькому лісництві Надвірнянського лісокомбінату (48 га). Охороняються рештки пралісу та субальпійські луки у гірській котловині з природним ландшафтом.


Ялицевий резерват Клива (103,8 га) створений у Любіжнянському лісництві Ділятинського лісокомбінату для охорони решток природних ялицевих лісів, які разом з ялицево-буковими та буково-ялицевими фітоценозами мали тут раніше зональне поширення. Внаслідок монокультурного господарства участь бука в цій формації зменшилась за рахунок смереки. Панівними в заповідному масиві є яличини смерекові зеленомохові та чорницеві. Вони відзначаються високою продуктивністю.


Резерват Глибокий Брусник на території Підліснівського лісництва Ділятинського лісокомбінату (2,6 га). Охороняється осередок рідкісної для Горган вільхи клейкої. 


Синяки в Дорівському лісництві Ділятинського лісокомбінату (43 га). На скелях зберігся осередок природного смерекового фітоценозу 


Резерват Катеринка в Яремчанському лісництві Ділятинського лісокомбінату (5 га). Охороняються зарості гірської сосни на верхній межі лісу


Резерват Підділ у Яремчанському лісництві Ділятинського лісокомбінату (20 га). Під охорону взято природну бучину, що сформувалась на вапнистих відкладах стрийської світи.


Смереково-буковий резерват Ладескул (3,2 га) розташований у Явірницькому лісництві Верховинського лісокомбінату на верхній межі лісу серед зональних смеречин. Охороні підлягає осередок смерекової субучини, він цікавий для вивчення висотного поширення бука у верхів'ї Чорного Черемошу.


Ботаніко-історична пам'ятка Манява-Скит у Манявському лісництві Солотвинського лісокомбінату (2 га). На висоті 650 м охороняється невеликий масив модрини польської, культурного походження. Модринове насадження цінне як лісонасіннєва ділянка. Пам'ятка цікава в архітектурно-історичному та ландшафтно-естетичному відношенні. Тут збереглись руїни стародавнього монастиря, заснованого у 1612 році. На річці Манявці — мальовничий водоспад Манява.


Геолого-ботанічний резерват Осій (12 га) був створений поблизу селища Вигода на схилах одноіменної гори (764 м) ще в 1933 році для охорони природних букових та частково ялицево-букових лісів. У їх складі на південних схилах зростають липа серцелиста, граб, клен гостролистий, ліщина, свидина кров'яна, бруслина європейська. Панівними в резерваті є бучини маренкові, зубницеві та ожинові. На кам'янистих грунтах поширені субучини переліскові, а на південних схилах зрідка зустрічаються бучини волосистоосокові. Індивідуальної охорони в резерваті вимагає цінна лікарська рослина скополія карніолійська, а також рідкісні види — листовик сколопендровий, ведмежа цибуля та інші. У зв'язку з важливим лісогосподарським значенням букових лісів на горі Осій резерват доцільно розширити до площі 250 га. Заповідний масив цікавий і в зоологічному відношенні. Тут відмічено наявність ряду рідкісних теплолюбивих плазунів з генетичними південно-єзропейськими зв'язками. На схилі гори Осій над річкою Свічею є еталонне відслонення вигодської світи. Його геологічний вік — середній еоцен.


Резервати Аршиця (220.7 га), Магура (13 га) та Нягра (4,7 га) розташовані на території Ілемськоголісництва Брошнівського лісокомбінату. Тут охороняються рештки буково-ялицево-смерекових та букових пралісів, що мають еталонне значення при реконструкції змінених гірських лісів, які виникли внаслідок монокультурного напряму в лісовому господарстві. На вершині Аршиці охороні підлягають зарості гірської сосни. Заповідні ліси виконують на крутосхилах важливу грунтозахисну та водорегулюючу функцію.


Резервати й пам'ятки природи сосни звичайної в Горганах 1. Як уже відзначалось, суворі кліматичні та порівняно бідні лісорослинні умови деяких урочищ Зовнішніх і Привододільних Горган сприяли збереженню реліктової дендрофлори раннього голоцену. Найбільшу площу займає сосна звичайна. Для її охорони в області затверджено заповідні об'єкти: в урочищах Бредулець (116 га) Зеленського лісництва та Скалка (5 га) Довжинецького лісництва Надвірнянського лісокомбінату; Горган (25,5 га), Бредулець (5 га) і Пічний (23,3 га) Микуличинського лісництва та Тарниці (61,20 за) Поляницького лісництва Ділятинського лісокомбінату; Сокіл (28,8 га) Ангелівського лісництва лісокомбінату “Осмолода”; Пиги (51 га) Татарівського лісництва Ворохтянського лісокомбінату. Крім того, сосна зростає на торф'яних болотах. Згадані острівні осередки сосни збереглися на кам'янистих розсипищах твердих ямненських пісковиків, на яких конкурентна здатність інших деревних порід — смереки, ялиці, бука — понижена. У типологічному відношенні ці ділянки досить однорідні. Панівними типами є соснові бори й субори, представлені такими асоціаціями, як сосняк чорницевий, орляковий, вересово-чорницево-зеленомоховий. На менш скелястих грунтах сформовані смереково-соснові субори, представлені смерековими сосняками чорницевими, чорницево-зеленомоховими та зеленомоховими


1 Деякі резервати Горган запроектовано до охорони на підставі досліджень кандидата біологічних наук Л. І. Мілкіної.


Резервати й пам'ятки природи сосни кедрової. В Горганському масиві в суворіших кліматичних умовах збереглись з раннього голоцену реліктові осередки сосни кедрової, яка охороняється в таких заповідних об'єктах:


Резерват Яйце на території Мшанського лісництва лісокомбінату “Осмолода” (263 га). Тут у басейні річки Молода відомий найбільший у Радянському Союзі масив сосни кедрової, що зростає на кам'яних розсипищах на висоті 1400—1500 м. Панівні угруповання — кедрово-смерекові та смереково-кедрові суборі чорницеві і чорницево-сфагнові. В місцях, де відсутній грунтовий покрив, поширені зарості гірської сосни. На більш потужних грунтах у кращих едафічних умовах сформовані смерекові сурамені чорницеві, лісово-ожикові,квасеницеві. Сосна кедрова представлена в резерваті стовбурами переважно старшого віку. Окремі екземпляри мають 300 і більше років. Як світлолюбива деревна порода, вона незадовільно відновлюється у мішаних з смерекою фітоценозах, підріст з'являється переважно на освітлених ділянках і на одному гектарі становить до 1100 особин віком 4—15 років.


Резерват цікавий і в зоологічному відношенні. Тут токують глухарі, перебувають кедрівки, ялинові шишкарі, снігурі, омелюхи та ряд інших представників бореальноїавіфауни. Зрідка заходить бурий ведмідь, рись, вовк та інші хижі звірі.


Резерват Тавпішірка розташований в одноіменному урочищі Бистрицького лісництва Надвірнянського лісокомбінату (424 га).Його призначення — зберегти рештки буково-ялицево-смерекових та смерекових пралісів, вище яких поширене криволісся сосни гірської та вільхи зеленої. В урочищі Салатрук на площі 1 га виявлено ділянку сосни кедрової, що зростає у вологій смереково-кедровій суборі чорницевій.


Резерват Вишній Кедринець у Зеленському лісництві Надвірнянського лісокомбінату (7,6 га). Сосна кедрова зрідка трапляється у буково-ялицево-смерековому пралісі.


Крім уже згаданих найбільших осередків, сосна кедрова, за даними А. Сьродоня (1936), зустрічається біогрупами в поясі смерекових лісів на вершинах Тарниця, Менчул, Великий Лисак, Яйце Ілемське, Сивань. У верхів'ях Лімниці ця порода поширена на схилах Грофи, Коня, Овула, Ялової, Клеви, Сивулі, Горгана, Лопушної і Високої; у верхів'ях Бистриці Солотвинської відмічена на вершинах Ігровища, Боярина, Пасічної, Станимира; у верхів'ях Бистриці Надвірнянської виявлена на Максимці, Довбушанці, Яворнику, Синяку. В Чорногірському масиві поширена на висоті 1335—1627 м в урочищах Гаджина і Кедроватий, де в окремих випадках утворює верхню кліматичну межу лісу. Сосна кедрова підлягає абсолютній охороні


Згадані осередки як сосни кедрової, так і сосни звичайної мають виняткове наукове значення для розв'язання ряду питань, що стосуються історичної географії лісів Карпат у польодовиковий період. Зростаючи на кам'янистих крутих схилах, заповідні ліси виконують важливу захисну функцію. Практика лісового господарства показала, що відмічені породи найбільш придатні для залісення кам'янистих розсипищ, площа яких лише в Горганах становить 14 тис. га. Сосна кедрова виявилась також стійкою проти снігових лавин. Описані заповідні ділянки мають практичне значення для заготівлі насіння.


Болотно-торф'яні резервати Горган. Внаслідок специфічних умов у Привододільних і Зовнішніх Горганах збереглись найбільші і ботанічне найцікавіші в Карпатах торф'яно-болотні екосистеми. Вони становлять чималий інтерес і включені в мережу державного природно-заповідного фонду


Болотно-торф'яний резерват Ширковець (6 га) знаходиться на території Мізунського лісництва Вигодського лісокомбінату. Його призначення — охорона болотного екотипу сосни звичайної та рідкісної болотної флори, як плавун заплавний, журавлина дрібноплода, росичка круглолиста та інші.


Болотно-торф'яний резерват Лисак (7,9 га) на території Свічівського лісництва Вигодського лісокомбінату.


Болотно-торф'яні резервати Мшана (5,7 га) та Росоха (5 га) розташовані на території Міланського лісництва лісокомбінату “Осмолода”. Охороні підлягають соснові бори сфагнові та чорницево-сфагнові. В периферійній частині торфовища сприятливі умови знаходить для себе смерека, поширена в чорницево-зеленомохових сураменях. В урочищі Мшана ценозоутворюючою породою виступає також сосна гірська.


Болотно-торф'яний резерват Лютошара (5 га) Осмолодського лісництва. Тут збереглись угруповання сосни звичайної та смереки.


Резерват Турова (259,8 га) розташований на території Краснянського лісництва лісокомбінату “Осмолода”. Це найбільше на Прикарпатті оліготрофне торф'яне болото. Характерними для нього є соснові бори сфагнові, багново-чорницево-сфагнові. Сосну супроводить реліктова береза пухнаста. Серед болотних рослин переважають бореальні види — водянка чорна, пухівка піхвова, журавлина чотирипелюсткова та інші.


Ботанічні резервати і пам'ятки природи Чивчинських гір. Після Горган і Чорногори найбільш цікавим гірським масивом на Івано-Франківщині є Чивчини. Своєрідність їх геологічної будови (виходи юрських вапняків і кристалічних порід) обумовила оригінальність флори й рослинного покриву високогір'я. До цікавих резерватів і пам'яток природи скельної флори належать Мокринів Камінь (1,1 за), де зростають ендеми — деревій східнокарпатський і елізантаЗавадського; урочище на східному схилі гори Прелука(1576 м), на вапнякових породах якого знайдено злинку альпійську (різновидність струнка), нігрителу чорну (різновидність карпатська) ; урочище над Лоздуньським Котлом, де на висоті 1500—1590 м збереглась рідкісна кальцефільна флора (костриця аметистова та інші); урочище між Лустоном і Попадею з такими кальцефільними рослинами, як ломикамінь жовто-зелений, ендем — мінуарція гостропелюсткова; північний схил гори Силигул(1620 м), на якому зберігся ендем талабан Кована; резервати скельної флори на північно-східному схилі гори Чивчин (1350—1740 м), на південному схилі гори Будієвська (1550 м) та в урочищі Каменець під Прелучним. Тут достають такі рідкісні рослини, як очиток однорічний, деревій східнокарпатський, дзвоники карпатські та ряд інших (Б. Павловський,1937).


До цікавих резерватів і пам'яток природи належать торф'яні болота на перевалі між Глистуватим і Прелуками (1370—1410 м), на південному схилі урочища Глистуватий (1400—1500 м), в урочищі Василькуватий біля перевалу Лустонь-Попадя (1440 м), на горі Мокриня між Лоздуном і Лустоном та під Чивчином (1520—1540 м). Поширені тут угруповання осоки волотистої, костриці Порціуса,сосюреї Порціуса з участю рідкісних болотних рослин — бобівника трилистого, осоки крупноплодової, пухівки вузьколистої та піхвової 


Важливе наукове й народногосподарське значення природної рослинності Чівчинських гір свідчить про доцільність організувати територіально більший резерват, до складу якого повинні увійти згадані цінні ботанічні об'єкти, запропоновані до охорони Б. Павловським у 1937 році.


    Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах       


   1 2 



[10-01-23][All for the tourists of]
Dragobrat (0)

[09-08-07][Відпочинок і поради]
Жіночий секс-туризм: буде все як я хочу? (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Визначні пам'ятки Марокко (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Болгарія: є привід! (0)