§ 4. Місце туристського призначення та його роль у мотивації туристської подорожі
Рішення про мету подорожі концентрується навколо вибору місця туристичного призначення. Це можуть бути певну ділянку, місцевість, регіон чи національна територія. На комерційному рівні місця туристичного призначення охоплюють зони, відвідувані сезонно або цілий певною кількістю людей, для яких поїздка не обмежується відпочинком. Місце туристського призначення є метою поїздки туриста.
Місця туристського призначення в залежності від можливостей прийому діляться на дві категорії:
1) велике місто, що приймає велику кількість туристів, що не відчуває при цьому шкідливого впливу і не втрачає свого туристського вигляду;
2) територія, що має обмежену можливість прийому туристів, навіть за умови розширення засобів розміщення (наприклад, гірський курорт, можливості прийому якого визначаються такими показниками, як розмір пляжу, довжина схилів і т. д.).
Підвищення рівня насичення території може викликати негативні наслідки для навколишнього середовища і відпочиваючих, в результаті чого місце туристського призначення буде мати, меншу привабливість.
Досягнення певного рівня насичення території призводить до зниження інтенсивності процесу пересування туристів: потенційні споживачі турпродукту віддадуть перевагу вирушити в інші місця, створюючи сприятливі умови для появи нових місць туристичного призначення. Таким чином, виникає можливість зростання попиту на поїздки, що служить джерелом створення нових місць туристичного призначення.
Зростання і інтенсивність процесу пересування туристів представляють стимули для появи і розвитку нових місць туристичного призначення. І це характерно не тільки для регіонів, традиційно дають великі туристські потоки. У світі зростає кількість регіонів, з яких виїжджає велика кількість туристів, створюючи таким чином туристські потоки, які викликають перерозподіл у просторі нових місць туристичного призначення.
Поїздка як добровільна дія включає дві контрольні точки:
1) пункт відправлення;
2) пункт прибуття.
Кожна з контрольних точок грає свою роль, і її значення залежить від виду поїздки. Мотиви поїздки визначаються тим, що приймається за вихідну точку - пункт відправлення або * пункт прибуття.
Пункт відправлення як вихідна точка створює класичну туристську мотивацію - потреба в активному відпочинку, відновлення сил, психологічному розслабленні.
Пункт прибуття як вихідна точка усуває елемент вибору, і місце туристського призначення набуває обов'язковий характер. У цьому випадку мотив має одну спрямованість і з самого початку включає місце туристичного призначення.
Первісне відміну туристських мотивів, засноване на цілях подорожі, передбачає численні можливості появи нових місць туристичного призначення.
Диверсифікація способу життя розширює спектр туристських мотивів. Взаємозв'язок туристських мотивацій і появи нового місця туристичного призначення проявляється наступним чином:
- Різні концепції проведення відпустки з акцентами на культуру, активний відпочинок, зв'язок з природою визначають появу нового місця туристичного призначення;
- Економічна (політична, наукова і професійна) діяльність залучає велику кількість фахівців і приватних осіб, що виявляють до неї інтерес, в конкретне місце туристичного призначення. Це пересування можна класифікувати як вимушено сходящееся в конкретному місці туристського призначення, тобто там, де буде проводитися конференція (конгрес, ділова зустріч);
- Спортивна подія або культурний захід збирає учасників (глядачів) в обов'язковому місці туристського призначають-чення, але за мотивами, які дають великий вибір.
Вибір місця туристичного призначення визначається оцінкою можливостей розваги, задоволення потреб, бажань та очікувань туриста. Місце туристського призначення може залучати своїми природними або штучними чинниками, культурними заходами, спортивними змаганнями, можливостями для занять спортом і т. д. Недолік кількості та якості послуг чинить негативний вплив на потік туристів до місця туристичного призначення.
Індивідуальний вигляд місця туристичного призначення є основним чинником залучення туристів.
Деякі місця туристичного призначення з'являються стихійно, тобто ні приватні особи, ні туристські організації не вживають заходів для залучення туристів та організації їх прийому. Організатори поїздок і реклами з'являються після того, як місце туристського призначення вже отримає л про розвиток. Стихійне поява місця туристичного призначення може бути викликане інтересом до мальовничого району або місцем, багатому мінеральними й термальними джерелами, що володіє лікувальними властивостями. Деякі не відомі туристам місця пов'язані з винятковими подіями, що привертає до них увагу громадськості. Існує велика кількість місць, які були місцями туристського призначення в силу цінності укладеного в них культурної спадщини навіть до виникнення туризму в сучасному його розумінні.
До основних елементів місця туристського призначення слід віднести:
- Географічне розташування. Складає єдине ціле з іншими елементами і є для споживача турпродукту чином місця туристичного призначення. Іноді саме географічне розташування може з'явитися мотивом до поїздки;
- Клімат, флору і фауну. Залежать від природних якостей місця туристичного призначення і надають йому специфічну привабливість;
- Віддаленість від зони, що поставляє туристів. Основну роль у подоланні відстані повинна відігравати транспортна інфраструктура (автомобільні і залізні дороги, морський і річковий транспорт, аеропорти та ін.)
Характер місця туристичного призначення багато в чому залежить від рівня життя місцевого населення (дохід та його розподіл серед різних верств суспільства, доступ до освіти і охорони здоров'я, рівень культури тощо), яке повинно забезпечувати послуги з прийому туристів. Ці послуги надаються місцевим населенням завдяки вже існуючим занять та новоствореним, потрібними для обслуговування відвідувачів (персонал для служб розміщення, сфери обслуговування, гіди і т. д.).
Поява нового місця туристичного призначення нерозривно пов'язане з міжнародними та національними проблемами, зокрема з різко вираженим нерівністю між розвиненими і країнами, що розвиваються регіонами. При вирішенні цих проблем слід враховувати, що процеси пересування населення і можливості створення нового місця туристичного призначення здатні впливати на відродження до життя регіону, в якому воно розташоване.
Позитивний вплив місця туристичного призначення на розвиток регіону можливе за таких умов:
- В регіоні не буде іншою, більш вигідною для нього сфери діяльності;
- Розвиток місця туристського призначення не буде створювати перешкоди стабільному функціонуванню існуючих видів діяльності та завдавати шкоди навколишньому природному або соціально-культурному середовищі;
- Інші сфери діяльності не будуть заважати створенню нового місця туристичного призначення.
Розвиток місця туристичного призначення має відбуватися в рамках економічного і соціального життя регіону. Тому існуючі в ньому культурні, історичні та природні елементи повинні використовуватися розумно.
Не слід створювати нове місце туристського призначення, орієнтоване виключно на проведення відпустки і дозвілля. У цьому випадку туристське рух буде носити сезонний характер. Поїздки вимушеного характеру (оздоровчі, ділові) мають високу ймовірність цілорічного дії і будуть залежати від створення постійних робочих місць у новому місці туристського призначення. Ця мета може бути досягнута за умови, що місце туристського призначення та його можливості по прийому туристів будуть відповідати ряду туристських мотивів.
Відомі місця туристичного призначення відчувають вплив процесу пересування туристів, особливо в "високий" сезон. Чим популярніша місцевість, тим більше цей вплив. Багато туристів надають великого значення престижності місця туристичного призначення.
Основні труднощі при перерозподілі туристичних потоків полягає в тому, що нове місце туристського призначення повинна впливати на розвиток регіону. Загальна стратегія дій в перерозподілі туристичних потоків включає два варіанти вирішення цієї проблеми:
1) активне використання реклами в регіоні, що поставляє туристів, з метою створення попиту на нове місце туристичного призначення. Цей варіант найбільш оптимальний для слаборозвинених регіонів;
2) створення нового місця туристичного призначення вздовж основного туристського маршруту. Характер нового місця туристичного призначення може бути або аналогічним характером традиційного місця туристичного призначення (наприклад, нова лижна траса поруч з уже досягли насичення зимовим курортом), чи протилежним, якщо воно організовано в глибині території з метою залучення частини клієнтури (наприклад, відпочиває на морському узбережжі ).
Форми стратегії розвитку нового місця туристичного призначення грунтуються на двох головних принципах:
1) модель, яка успішно реалізовувалась у минулому, не є гарантією успіху нового місця туристичного призначення;
2) нове місце туристського призначення слід розвивати таким чином, щоб воно могло гнучко реагувати на зміни, що відбуваються в туристських мотиваціях до подорожі.
В основу цих принципів покладено один чинник - постійні зміни в попиті на туристський продукт. Таким чином, нове місце туристського призначення повинна відповідати попиту і мотивів до подорожі, які традиційні местатурістского призначення не можуть задовольнити в достатній мірі.
При плануванні нового місця туристичного призначення слід володіти достатньою інформацією про клієнтуру, щоб відповісти на запитання, для кого створюється туристський продукт. Зміни в демографічній, соціальній та професійній структурах потенційних туристів, а також туристських мотивів повинні розглядатися в динаміці, щоб мати останні дані про можливості зміни профілю поїздок і мотивів подорожі.
При створенні і розвитку нового місця туристичного призначення важливо вивчати туристські потоки, їх динаміку і розподіл, а також пункти відправлення і прибуття. Соціологічні дослідження здатні визначити основні мотиви поїздки, а також відповідність нового місця туристичного призначення традиційним туристським мотивами, що створює великі туристські потоки або викликають зміни в їх структурі. Різноманітність туристських мотивів припускає різні варіанти появи нових місць туристичного призначення і перерозподіл туристичних потоків.
Зміст