4. Круїзний відпочинок
Морський транспорт активно використовується для поїздки в невеликі острівні країни і на острови, де немає аеропортів. Наприклад, у Греції тільки 15 аеропортів обслуговують 95 островів. У таких випадках найкращим способом з'єднання островів з материком або один з одним є морський транспорт.
Часто з-за високої ціни індивідуальні туристи використовують свої власні морські транспортні засоби. Наприклад, на лініях Портсмут-Гавр або Портсмут-Шербур 80% пасажирів подорожують своїм власним транспортом.
У Європі поступова лібералізація авіатранспорту, скорочення повітряних тарифів, будівництво тунелю під Ла-Маншем і розвиток альтернативних засобів подорожей змусили судноплавні компанії удосконалити належать їм морські транспортні засоби, збільшити їхню швидкість, розмістити на них об'єкти розваг, плавальні басейни, спортивні зали, магазини, казино та ін, тим самим пристосувавши їх до розважального туризму - круїзу. Тому морську подорож, що супроводжується розвагами, наданими на судні і на землі, в порту або туристському центрі, стає важливим елементом подорожі в порівнянні з відвідуванням тільки туристського центру.
Починаючи з 50-х років океанське судноплавство ознаменувалося розвитком круїзних подорожей. Виходячи з інтересів клієнтів вони можуть бути одноденними чи тривалістю в кілька місяців. Якщо спочатку клієнтами круїзного бізнесу були літні, багаті північноамериканці, то тепер ситуація різко змінилася - у круїз можуть відправлятися і молоді люди середнього достатку. Круїзний відпочинок став новим видом туристського відпочинку і отримав свій бурхливий розвиток у 90-х роках.
Число морських пасажирів у всьому світі стійко зростала і в 1980 р. перевищила 1,5 млн чоловік. У 1993 р. їх число збільшилося до 4,5 млн чоловік, а в 1996 р. досягло 6,5 млн чоловік. Дохід від цього сектора в 1993 р. склав 6 млрд дол
У 1985 р. в світі налічувалося 120 круїзних судів, а до 1994 р. їх число збільшилося до 175 судів, тобто на 55%. Найбільша круїзна компанія "Карнівал Круїз Лайнс" утворилася в США в 1972 р., маючи 21 корабель (31 159 ліжок). Далі йдуть: "Роял Карібіан" - 17 727 ліжок (11 судів), "П енд Про Прінсес" -15 188 ліжок (12 судів), "Клостерс" - 14 474 ліжка (17 судів), "Коста" - 8609 ліжок ( 8 суден), "Чандріс" -6684 ліжка (6 судів) і "Кунард" - 5376 ліжок (7 судів). Зараз круїзні компанії розширюють свою флотилію, особливо "П енд О", яка в 1994-1997 рр.. отримала 1 млрд дол інвестицій і змогла приєднати 3 нових судна до своєї флотилії.
Основні круїзні маршрути направляються в Карибський басейн і Мексиканська протоку в основному для американського континенту, який є найбільшим у світі ринком круїзів. За ним слідує Середземномор'ї. Потреба в тривалих подорожах викликає збільшення числа нових круїзних маршрутів: на Далекий Схід, Аляску та острови в південній частині Тихого океану.
Разом зі збільшенням місць призначення та розширенням сегменту ринку для круїзів розвивається і досконаліший вид відпочинку - круїз і переліт на літаку, в якому поєднується швидкість повітряного транспорту з романтикою морської подорожі.
Зміст