П’ятниця 24-04-26 04:15 |
Вітаю Вас Гість Головна | Реєстрація | Вхід | RSS |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вечер в Карпатах Гори Карпати. Рослинний і тваринний світ___________________________________________________________________________________________
Мета уроку: формувати в учнів поняття “гори” формувати уявлення про зміни рослинного і тваринного світу, розвивати просторові уявлення та пізнавальні інтереси; виховати бережливе ставлення до природи; розкривати екологічну та практичну цінність природи. Обладнання: фізична карта України, карта природних зон; краєвиди гір, гербарії; малюнки рослин і тварин. Хід урокуІ. Хвилина спостережень. Робота з зошитами і календарем природи, узагальнення спостереження, проведених учнями в природі.
ІІ. Перевірка знань здобутих на попередніх уроках: 1. Фронтальна перевірка. Гра “Екскурсія на Південний берег Криму”. Клас поділений на 4 групи по 7 чоловік. Кожна група має свого екскурсовода. Завдання для екскурсоводів. 1 екскурсовод: Описати море (за картинкою), розказати про його використання людиною. 2 екскурсовод: Розказати про рослинний світ Південного берега Криму. Значення цих рослин для людини. 3 екскурсовод: Розказати про тваринний світ. Показати зображення на малюнках. 4 екскурсовод: Охорона рослинного і тваринного світу Південного берега Криму. Заповідники Південного берега Криму. ІІІ. Актуалізація опорних знань. Розгляньте фізичну карту. Які гори є в Україні? Покажіть їх. Із яких частин складається гора? За умовними знаками визначити, які гори вищі. Хто з вас бував в Карпатах? Розкажіть. IV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок. Діти показують на карті Карпати. Ми сьогодні вирушимо в заочну мандрівку в Карпати. Покажіть найвищу вершину Карпат. Як вона називається? Говерла має висоту 2061 м. – Як утворюються і старіють гори? Пригадайте корисні копалини (гірські породи). Серед гірських порід є радіоактивні. Вчитель: На великих глибинах, у надрах планети під час їх розпаду виділяється значна кількість тепла. Воно поступово нагромаджується і перетворює гірські породи у розжарену масу з температурою в кілька тисяч градусів. При цьому зростає тиск газів і пара води. У надрах землі утворюється величезна сила, здатна спричинювати землетруси, виверження, вулканів, раптові та поверхневі коливання поверхні суші й дна морів. Унаслідок цього утворюються гори. Ученими доведено, що навісці гір багато мільйонів років тому було море, заселене безліччю тварин. Мільйони років тому на місцевості, де тепер Карпати, відбувалися землетруси і стиснення поверхні з боків. Місцевість згиналася в складки, утворюючи гірські хребти. Нам здається, гори існують вічно. Справді, їх вік обчислюється десятками мільйонів років, але гори старіють. Карпати – молоді гори, їх утворення ще триває. – Які ріки течуть у Карпатах? Коли вони найбільше повноводні? Робота з підручником (стор. 131-134) – Які водойми, крім рік, зустрічаються в Карпатах. – Усіх загартовує своєю красою озеро Синевир. У народі його називають “Морським оком” Легенда про озеро Синевир.
Діафільм “Карпати”Високо в горах не видно листяних дерев. Там трапляються смерека, гірська сосна, ялиця. Чим нижче: галявини. На галявинах з’являються кущики чорниці з чорними ягодами і брусниці з червоними ягодами. Навіть хвойні дерева, які ростуть тільки в Карпатах. Чим вище – ліс рідшає, зникають дерева, кущі і ми бачимо розкішні луки – полонини. Тут ростуть: конюшина, звіробій, деревій, гадючник. Під охороною такі рослини: лілія лісова, нарцис. Гра “Відгадай слово”Цієї квітки цвіт красивий Ніжить сонце золоте. Той, хто сильний і сміливий Серед скель її знайде (Едельвейс)
Пісня про “Едельвейс” Піднімаючись від підніжжя гори до її вершини ми спочатку бачили: листяний, потім хвойний ліс і нарешті – полонини. Де найтепліше у горах? Найхолодніше? Чому? Висновок: від підніжжя гори до її вершини температура повітря знижується, стає холодніше, тому й змінюється рослинний світ. На дошці малюнки із зображенням тварин. Гра “Знайди зайву тварину”Бурий сайгак, ведмідь, дикий кабан, заєць, рись, зубри. Яка тварина зайва (сайгак). Чому? Ця тварина живе в степах.
ФізкультхвилинкаСірі зайчики маленькі, вушка є у них довгенькі. В лісі грались веселились, працювати вже втомились. А щоб добре працювати, треба трішки пострибати. Відпочили, розім’ялись – й до роботи знову взялись. Самостійна робота. По фізичній карті назвати корисні копалини, які добувають у Карпатах – це І група. ІІ група – які водяться риби у ріках. Нафта, газ, вугілля, камінна і кухонна сіль, ртуть, поліметали, мармур. Чималі запаси сірки, золота. В Українських Карпатах нараховується понад 500 мінеральних джерел. – у Трускавці, Моршині, Сваляві. У горах займаються вівчарством. На полонинах випасають овець. Заготовляють деревину для будівництва, меблевих фабрик. V. Систематизація, узагальнення засвоєних знань. Гра “Це цікаво знати”Клас поділено на 2 групи. На дошці записані назви рослин і тварин. Кожен учень першої команди дає запитання другій команді. У яких лісах водиться бурий ведмідь? Розказати про нього. Де в Карпатах росте конюшина? Що відомо про неї?
VII. Підсумок уроку. VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати статтю “Карпати”. Скласти розповідь про Карпати.
|
Copyright //vechervkarpatah.at.ua © 2024 |