Середа
24-11-27
09:31

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Народні свята та обряди Чехії


 (Перейти - Головна, - карта сайта RU, UA)

___________________________________________________________________________________________ 

Народні свята та обряди Чехії

Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах

 

 

Головні народні свята Чехії

Чехія, як і всі інші слов’янські країни, має культуру багату на народні свята і обряди.

Чехи люблять музику і як і раніше відзначають деякі традиційні свята. Дотепер зберегли дбайливе відношення до весільних театральних представлень з обрядовими танцями. Сільське весілля справляється в сільському трактирі з запрошенням великого числа гостей. Але найбільшим святом у Чехії залишається Різдво. А от саме веселе свято, напевно, маслениця.

У сільській місцевості вона відзначається всіма жителями села разом. Влаштовуються карнавальні ходи. Свято закінчення збирання врожаю називається Дожинок. На півдні Моравії відзначають початок осіннього лову риби в численних ставках, багатьом з який уже більше 400 років.

4 грудня відзначається як день св. Варвари, однієї з чотирнадцяти святих, які допомагають людям у їх земних справах. Саме в цей день з черешневих дерев зрізують змерзлі гілочки - барборки - і ставлять у воду, щоб вони розцвіли до Різдва. Існує прикмета: устигли барборки зазеленіти - значить усе задумане обов'язково здійсниться. По барборкам судять, який місяць у наступаючому році буде самим вдалим. Наприклад, якщо гілочки розпустилися на п'ятий день, удача прийде в травні.

6 грудня, у день св. Миколи, чи, по-чешськи, Микулаша, заступника моряків і захисника дітей, влаштовують перший дитячий ранок. Серед ангелів з'являється "паркел" (чорт) разом з Микулашем, схожим на українського Діда Мороза. Звичайно його роль грає шкільний вчитель у єпископському вбранні, з величезною сивою бородою і довгим жезлом. Ангели підходять до батьків, цікавлячись, як поводилися хлопці протягом року. Тільки після цього діти одержують насолоди й іграшки.

Рівно за тиждень до Святвечора на вулицях установлюються великі діжки з водою, у якій плавають відгодовані коропи. Ніхто не пам'ятає, коли це повелося, але по чеському звичаю на різдвяному столі не повинне бути ні шматочка м'яса. Традиційне місцеве блюдо - смажений короп з картопляним салатом. Весь рік коропи набирають вагу в спеціальних ставках. У середині грудня вода зі ставків спускається і багатотонні цистерни з живою рибою роз'їжджаються по всій країні. Продавці коропів з обмороженими пальцями - типова картина цих днів. До кожної бочки вибудовуються довгі черги: відібрати придатний екземпляр для різдвяного столу - наука непроста. Отут оцінюється і сріблястість луски, і розмір плавців, і щільність черева.

Різдво. В Чехії  Різдво супроводжують різні традиції й обряди, які можуть сильно відрізнятися, у залежності від місця походження і часу виникнення. Навіть різдвяний стіл дивує своїми варіаціями. Наприклад, у Ліберецькому краї здавна прийнято на Різдво пити святковий напій: це молоко з цукром і маком.

На півдні Чехії короп на столі - блюдо обов'язкове. Тільки його не жарять, а готують під соусом. Крім того, у Південній Чехії по-своєму печуть різдвяне печиво, як правило, із дріжджового тесту ліплять фігурки. Північна Чехія до коропа і салату обов'язково смажать винну ковбасу. Говорять, що цю традицію чехи перейняли в німців, які живуть на прикордонних територіях.

Цілим ритуалом стає випікання різдвяного печива. У процесі бере участь уся родина. У передодні великого свята педантичні чехи заздалегідь закуповують живих коропів для різдвяної вечері. А 24 грудня, перед тим як сісти за стіл, пражани з дітьми традиційно приходять на берег Влтави, де їхній уже чекають продавці. Вони теж торгують живими коропами, але не для Того, щоб рибу з'їли. Тут покладається виявити милосердя і випустити покупку в ріку. Дітям ця витівка безумно подобається. Може бути, тому різдвяний Святвечір і називається в чехів Щедрим днем.

А після вечері в багатьох родинах прийняті різдвяні гадання. Деякі розрізають яблука, тільки не уздовж, а поперек. Якщо серцевина виглядає як зірка, то вважається, що рік буде щасливим. Якщо ж зірочки немає, то рік, який настає, буде невдалим. Багато де пускають по воді човника зі шкарлупи волоського горіха. У кожний човник ставлять свічу. Існує і гадання на чашках. Чашки повинні бути однаковими. Їх перевертають і кладуть під кожну шматочок сухого хліба, або монетку, або цукор і під четверту - шматочок тканини. Те, що вдасться витягнути, чекає вас у новому році: бідність, багатство, любов чи можливість добре одягтися. От такі, може бути, зовсім різні, а можливо, схожі з українцями традиції існують у Чехії на Різдво.

26 грудня настає день св. Штепана, день розгулу що колядують і огляду бетлемів. 27 грудня, у день Яна Євангеліста, проходить обряд очищення провина, а 31 грудня Новий рік збігається з удень св. Сильвестра. Чехи відвідують далеких родичів і дарують їм подарунки. Ялинки і бетлеми залишаються звичайно до свята "Трьох королів" - до 6 січня. Три королі - Кашпар з ціпком, Мелихар з барабаном і Балтазар з мішком окропляють святою водою будинку, розписують стіни і двері, залишаючи символи дарунків, принесених волхвами: золото, смірну і ладан у виді фольги, сухих квітів і воску. До свята Водохрещення Христос устигає підрости і перебратися з ясел на коліна св. Діви.

 

 

 

2. Інші культурні надбання Чехії

Чехія - це неповторне зачарування середньовіччя, чудотворні джерела лікувальних курортів, рай для аматорів пива і ще багато чого, що варто побачити своїми очима. Некваплива прогулянка по тихих брукованих вуличках чеських міст навряд чи для кого-небудь виявиться порожньою витратою часу. Здається, начебто відкриваєш невидимі дверцята, що ведуть у далеке минуле з цієї "стародавньої сучасності". Злата Прага... Місто, що притягає до себе туристів з усього світу в будь-який час. Більшість екскурсійних маршрутів починається з Вацлавської і Староміської площ. Тут, перед Старою ратушею, збираються юрби туристів: їх увагу привертають дивні годинники. Щогодини вони видають мелодійний дзенькіт, і навколо циферблата оживають кумедні півники і скелети, по черзі з'являються фігурки дванадцяти апостолів. У руках у кожного сокира, терези, або ніж, інші предмети - символи заступництва ремеслам. Стародавні будинки і собори, лементи іграшкових півників у бродячих торговців - усе це заворожує духом старовини. І ще ці нескінченні сувенірні крамниці і магазинчики, у яких продаються кошлаті ганчіркові ляльки-чудовиська, браслети ручної роботи, картинки із зображенням Праги, кольорові шапки, які нагадують деталь убрання блазня, важкі лати, шоломи, мечі. У різні сторони від центра розбігаються вузенькі вулички, мощені великим кругляком. Одна з них веде в єврейський квартал. Довгий час євреям, що тут селилися, заборонялося з'являтися за межами кварталу. Раніше це місце нагадувало маленьке містечко зі своїми крамницями, будинками, синагогою. Зараз це одна з точок маршруту оглядової екскурсії по місту. Над рікою Влтавою розкинувся знаменитий Карлов міст, без якого картина Праги була б неповною. З Карпова моста, темного, масивного, мовчазного хоронителя таємниць старовини, відкривається чудовий вид на чеську столицю. Прикладете долоню до чарівного відбитка руки на стіні моста і загадайте бажання - вважається, що воно неодмінно збудеться, якщо зробити це єдиний раз у житті.

Королівський палац, собор Святого Віта, Музей чеської писемності, будинку готичного і барочного стилю, театри, музеї, дискотеки - у Празі просто незліченна кількість історичних і культурних пам'ятників і місць дозвілля. Більшість чеських магазинів не працює по суботах і неділям. Виключення складають багатоповерхові універмаги, де можна придбати усі - від штопора до ділового костюма. Тільки навряд чи варто відправлятися в Прагу з винятковою метою придбати собі що-небудь з одягу - ціни на одяг тут не нижче київських, а асортимент значно менший. З їжею в Чехії все по-іншому. Навіть з декількома доларами в кишені в чеських ресторанах ви будете почувати себе королем. З числа недорогих рекомендуємо ресторани "У Швейка", "У Чорного Коника", "У Флека", де за 90-200 чеських крон (3-6$) можна замовити гарний обід із закусками, гарячим і спиртним. У число національних чеських блюд входять хлібні і картопляні кнедлики, свинина, шинка. Кмин тут додають в усе, у тому числі й у хліб. Дуже низькі ціни на продукти й у чеських супермаркетах. Варто щиро порадіти за шанувальників гарного пива, що добралися до Чехії. Пиво продається тут на кожнім кроці. "Пивною меккою" називають чеське місто Пльзень. У ньому створений один із кращих сортів чеського пива - "Праздрой". У Пльзене знаходиться найбільша у світі пивна -"На спілці" - у своєму роді музеї пива, розташованому у стародавньому будинку готичного стилю, де вам неодмінно дадуть покуштувати відмінного пива, звареного в справжній, вручну просмоленій бочці. Узагалі, у Чехії 8 гігантських броварень, близько 80 дрібних, котрі виготовляють понад 70 сортів пива. Чехія сьогодні - рекордсмен по споживанню пива на душу населення - 160 літрів, німці відстають, а ми, українці, п'ємо пива в 10 разів менше чехів.

У морозні дні особливо гарний інший популярний у Чехії напій - грог. У високих келихах змішують ром, гарячу воду, цукор і лимон. Напій приносить тепло і насолоду, а ціна його не б'є по кишені (0,5-1 дол.). Для шанувальників більш міцних напоїв - національні чеські "Сливовиця", "Бехеровка", "Абсент". Ну, а для дітей - прославлені празькі тістечка і торти. Головне - зуміти вибрати з величезної розмаїтості красивих і смачних виробів, приготовлених умілими кондитерами. Суфле, безе, кольорове желе, фрукти, шоколад, горішки - просто очі розбігаються! Проходячи повз вітрини чеських магазинів, не можна залишити без уваги дивні вироби зі скла. Це різнобарвний посуд, вази вигадливих форм, фігурки, квіти, знаки зодіаку. Вироби зі скла туристи люблять купувати як сувеніри. Не меншим попитом користаються і вироби з гранатом: золоті і позолочені хрестики, сердечка, кільця, браслети.

Важко було б представити Чехію без її всесвітньо відомих курортів Карлові Вари, Маріанські Лазні, Франтишкові Лазні, Подеб ради.

Найбільший з них, розташований у 120 км від Праги в західній частині Чехії, - це Карлові Вари. У будь-який час року цей курорт надає туристам безмежні можливості для лікування і відпочинку. Тут, мабуть, не вистачає тільки моря - все інше, що може залучити туристів, зосереджено в достатку на порівняно невеликій площі.

По переказах, гарячі джерела в цьому місці знайшов імператор Карл V під час полювання на оленя. Тепер це курорт, розташований у самім серці Європи, де лікує все: кожний ковток повітря, кожна крапля з цілющого джерела. Загальне число зареєстрованих джерел у Карлових Варах - 132, у лікувальних цілях використовується 12, що б'ють з-під землі з температурою 42-72°С. Ці джерела - не порівняні ні з чим по ефективності природні ліки - виліковують хвороби травного тракту, коліти, виразку шлунка, жовчекам’яну  хворобу, діабет, пыдагру, ожиріння й інші. Основу лікувальної методики складає вживання мінеральної води і дієтичне харчування, грязьові преси, масажі, у лікувальних цілях використовується також карловарська термальна сіль. Але Карлові Вари - не просто місто лікувальних джерел. Це місто, багате культурною спадщиною.

Його старі вулички пам'ятають Петра Великого, Ґете, Шиллера, Моцарта, Тургенєва й інших знаменитостей. Центром міста вважається набережна ріки Теплі біля головної колонади. Шум маленьких водоспадів на ріці створює своєрідний звуковий фон міста. Замкова, Садова, Мірошницька, Дерев'яна, Джерельна колонади не просто служать для оформлення міста, але і є своєрідними укриттями від дощу для здійснюючих процедури курортників.

Красу і затишок міста створюють доглянуті парки і квітучі сади, витончена архітектура, комфортабельні готелі, привабливі кафе, ресторани, магазини. Влітку в місті проводяться фестивалі. І, звичайно, цілий рік нічні клуби, бари і дискотеки. А аматорам спорту - гольф-клуби, басейни з мінеральною водою, теніс і багато чого іншого. Мовного бар'єру в Чехії практично немає: персонал більшості готелів, ресторанів і барів говорить російською мовою. У крайньому випадку - дві-три фрази на англійській - і вас зрозуміють напевно. У чому секрет популярності Чехії серед туристів? Відповідей можна дати багато: чудові архітектурні споруди, багате культурне життя, традиційні чеські сувеніри, унікальні лікувальні курорти, відмінна національна кухня і, звичайно, відмінне пиво.

      Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах       



[10-02-16][Все для туристів]
Катки на всі смаки (0)

[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Курорт Хургада в Египте (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Загадки Wellness і SPA (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Крим. Демірджі. Долина привидів... (0)