Історія найбільшого за довжиною села Єворпи "Микуличин"
___________________________________________________________________________________________________
6 січня. Свят-вечір
На Свят-вечір роблять деякі прогнози, ворожать. Зокрема вважається, що зоряна Різдвяна ніч обіцяє врожайний рік.
Йдучи до батьків, діти беруть з собою кожної страви. Віншують батьків такими словами: "Те, на що нас Бог споміг, ми принесли Вам".
Перед тим як сідати до вечері мати, бере дочку за руку і обводить кругом столу, а та "рушєє" кожен кут столу зі словами : "Так аби моя доля рушилася".
Коляда - це пісня-прославлення народження Ісуса Христа. Саме в цей вечір ходять маленькі "ангели" та "іроди" і в кожну оселю сповіщають про народження Господнього Сина. 13 січня. Маланки
Уже 13 січня ми знаємо чи буде урожайний рік, чи падатимуть дощі на косовицю. А роблять це так :розрізають якнайбільшу цибулину навпіл, розділяють її. Потрібно, щоб вийшло 12 частинок-чашечок - то 12 місяців, в кожну частинку кладуть 1 чайну ложку солі. Якщо на ранок (14 січня) буде вода зверху солі, то даний місяць буде дощовим. ЗО березня. Теплого Олекси г» Пасічники виставляють бджіл для обльоту. Якщо в цей день уже скресла крига на ріці, то буде весна. З квітня. Якова "До Якова земля ніякова", - твердять у нас, і не обробляють землю до цього дня. і 7 квітня. Благовіщення Для дівчат - строгий піст у цей день, кажуть старі люди, якщо спостити Благовіщення (07.04.) та Покрову (14.10.), то можна "випостити" добру долю. ф *. І травня. Юрія Перед днем святого Юрія збирають сухих гілок та беруть сіна з-під худоби і на грядках запалюють ватру. Розкладають вогонь, примовляючи: "Господи, дайте багато маржини, скільки буде попелу з цієї ватри". Коли ватра вигорить, то попіл розсівають по всьому городі.
Це для того, аби відьми не заходили в город. Зранку 6 травня ґазда робить Хрест кожній худобині свят-вечеровим медом. 21 травня. Івана Довгого В цей день рекомендується садити огірки.= 22 травня. Миколи Вісного В церкві святять сіль і дають худобі. 26 червня. Онуфрея Громове свято — робити нічого не можна, бо грім уб'є. 7 липня. Івана Купала А на Йвана зілля брала..." - співається в одній з коломийок. Та й справді, Іванів день починається з того, що молодиці та дівчата виходять помитися у росі та набрати "усякого зела", адже саме Іванове зілля має найбільшу силу проти хвороб та злих чарів. А миються у росі до сходу сонця для того, щоб були файні та здорові. Старі люди кажуть, що на Івана треба піти до старого пня до сходу сонця та помити очі водою з того пня, то "добре бачитимуть вони",
Це свято відзначали ще у язичницькі часи. Символізує воно молодість та красу. Проходить святкування в ніч з 6 на 7 липня. Хлопці пораються біля вогнища, а дівчата - біля Марени - деревця берези, яке прикрашають віночками з польових квітів. Вінків є стільки, скільки й дівчат. З настанням сутінків підпалюють вогнище і, взявшись за руки, хлопець і дівчина перестрибують його, це символізує вірність і нерозлучність. Пізніше дівчата йдуть пускати віночки на воду. У даному обряді віночок символізує дівочу долю. Куди попливе віночок та хто його зловить, - від того й залежатиме подальша доля дівчини: запливе у вир - довго прийдеться дівувати, припливе до берега - в невістки піде.
1 серпня. Мокрини Якщо 1 серпня йде дощ, то він не зупиниться до Спаса (19.08.).
2 серпня. Іллі Іллі - громове свято. В цей день господині виносять на двір ліжники, подушки, ковдри, аби святий Ілля "провіяв", і серпня. Паліяф В цей день не можна нічого робити на полі, бо грім та блискавка спалять копиці з сіном. .А. 11 вересня. Главосіки Строгий піст. Ні в ліс, ні в сад йти не можна, бо ховаються голови -гадюк, ящірок. А ще в цей день не можна різати ті овочі і фрукти, які мають кулясту форму.
27 вересня. Главосіки Строгий піст. 14 жовтня. Покрова "Покровонько, Покровонько, покрий мені головоньку сяков-таков онучов, най ся дівков не мучу" - співається в народній пісні. В цей день дівчата постять за долю, а ввечері промовляють 9 разів "Богородице, Діво..." за добру долю. *' 4 грудня. Введеніє.
Цей день святкують по-особливому: ходять в гості, вітають одне одного. Вважається, що на Введеніє першим повинен зайти в хату чоловік. А щоб це так було, то ще 3 грудня запрошують сусіда, щоб той зранку прийшов у гості. Існує таке повір'я, що як проведе людина цей день, так їй цілий рік пройде. 7 грудня. Катерини
З цього вечора дівчата починали ворожити. Робили це так: з сусідського саду крадуть гілочку вишні і ставлять її у воду, якщо на Святвечір гілочка розцвіте, то того ж року дівчина заміж вийде, а якщо розцвіте на Різдво - то через рік. * 13 грудня. Андрея
В цей день обов'язково роблять вечорниці. Дівчата ворожать, а хлопці їм перешкоджають у цьому. Ворожать у такий спосіб: дівчина йде до криниці, набирає у рот води і несе додому. На цій воді замішує корж, який добряче солить. Випікає його, їсть, нічим не запиваючи. Лягає спати. Котрий хлопець принесе води напитись у сні, той і є судженим.
Записано Ольгою Скірчукзуст Сорохманюк-Дзем'юк Євдокії (1939 р. н.) та Стефанюк Марії (1929 р. н.) з присілку Растовий